Решение по дело №12315/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261010
Дата: 24 юли 2023 г.
Съдия: Мариана Радева Христова
Дело: 20171100112315
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 септември 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

              /                    2023г.,  гр.София

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ПЪРВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ЧЕТВЪРТИ СЪСТАВ, в открито съдебно заседание проведено на четиринадесети юни, през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ХРИСТОВА

 

При участието на секретаря Ива Иванова,

като разгледа докладваното от съдията МАРИАНА ХРИСТОВА

гражданско дело № 12315 по описа за 2017г. на СГС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 365 ГПК.

Образувано е по иск на Л.З.С. срещу „З.Б.И.“ АД, за присъждане на сумата 200000.00лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди претърпени в резултат на ПТП настъпило на 20.02.2017г., около 23.20часа, в гр.Русе, по бул. „България“, по платното за движение към хипермаркет „Метро“, в района на бензиностанция „Лумакс“, причинено виновно от К.Й.А., при управление на л.а.  марка „Фолксваген“, модел „Голф“, с рег. № Р ****ВТ, който в нарушение на правилата за движение по пътищата, с несъобразено висока скорост, движейки се по преходната дъговидна крива навлязъл в платното за движение на ускорителната пътна лента за ускоряване на автомобилите към бул. „България“, където блъснал предприелата пресичане на пътното платно откъм затревената ивица между двете пътни платна пешеходка З.Д.С. – майка на ищцата и в резултат причинил по непредпазливост смъртта и, за което е постановена Присъда № 24/11.09.2019г., от ОС Русе, по НОХД № 750/2018г., влязла в сила на 03.01.2023г., чиято отговорност била застрахована със задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ при„З.Б.И.“ АД, по застрахователна полица № BG/02/116002547930, валидна от 12.10.2016г. до 11.10.2017г., ведно със законната лихва върху главницата считано от 26.08.2017г., когато е изтекъл тримесечният срок за произнасяне по извънсъдебната претенция за изплащане на обезщетение към застрахователя, до окончателното им изплащане.

В исковата молба ищцата твърди, че в резултат на смъртта на майка си З.Д.С. преживяла изключителни болки и страдания. Загубата била внезапна и много тежка, т.к. починалата била само на 33 години, и била единствен родител за ищцата, която към него момент била на крехката възраст от 13 години. Оказала сериозно негативно отражение върху нейната душевност. Станала и към момента още е подтисната и затворена в себе си, загубила детската си жизнерадост и безгрижие, изпитвала чувства на мъка, отчаяние, печал и безнадеждност. Растяла и живеела с мисълта, че повече никога няма да я види. Все я търсела и питала за нея.

Твърди, че на 25.05.2017г. предявила пред „З.Б.И.“ АД извънсъдебна претенция за изплащане на застрахователно обезщетение, но такова и към момента не било изплатено.

В отговора на исковата молба постъпил в срока по чл. 367, ал. 1 ГПК ответникът не оспорва наличието на валидно застрахователно правоотношение по отношение л.а.  марка „Фолксваген“, модел „Голф“, с рег. № Р ****ВТ, управляван от водача К.Й.А., по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ при„З.Б.И.“ АД, по застрахователна полица № BG/02/116002547930, валидна от 12.10.2016г. до 11.10.2017г., както и факта на ПТП и настъпилата в резултат на същото смърт на родственицата на ищцата З.Д.С.. Не оспорва и, че на 25.05.2017г. ищцата е предявила извънсъдебна претенция за изплащане на застрахователно обезщетение, но такова и към момента не е изплатено.

Оспорва механизма на ПТП с възражението, че водачът на л.а.  марка „Фолксваген“, модел „Голф“, с рег. № Р ****ВТ К.Й.А. няма вина за настъпването му, защото вредоносни последици са резултат от случайно деяние.

В евентуалност релевира възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалата, която предприела неправомерно пресичане на пътното платно на нерегламентирано за това място, в тъмната част на денонощието, облечена в тъмни дрехи, без да съобрази възможността за опасно приближаване на превозни средства, с което поставила сама себе си в опасност.

Оспорва и наличието на причинна връзка между твърдените вреди и смъртта на З.Д.С. с възражението, че е живяла разделено от ищцата, в друго населено място, поради което между двете не е имало значима в емоционален план връзка. В евентуалност оспорва вредите по интензитет и проявление.

В евентуалност оспорва претенцията по размер.

В депозираните допълнителна искова молба постъпила в срока по чл. 372, ал.1 от ГПК и допълнителен отговор в срока по чл. 373, ал. 1 от ГПК не са направени нови твърдения и възражения.

Съдът, като взе предвид становището на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно в тяхната съвкупност, и въз основа законовите норми регламентиращи процесните отношения, намира за установено следното от фактическа страна:

От Присъда № 24/11.09.2019г., от ОС Русе, по НОХД № 750/2018г., влязла в сила на 03.01.2023г. се установява, че ПТП е настъпило на 20.02.2017г., около 23.20часа, в гр.Русе, по бул. „България“, по платното за движение към хипермаркет „Метро“, в района на бензиностанция „Лумакс“, където К.Й.А., при управление на л.а.  марка „Фолксваген“, модел „Голф“, с рег. № Р ****ВТ, в нарушение на правилата за движение по пътищата, с несъобразено висока скорост – 99-100 км/ч при ограничение 80км/ч, движейки се по преходната дъговидна крива навлязъл в платното за движение на ускорителната пътна лента за ускоряване на автомобилите към бул. „България“, където блъснал предприелата пресичане на пътното платно откъм затревената ивица между двете пътни платна пешеходка З.Д.С. – майка на ищцата и в резултат причинил по непредпазливост смъртта и.

От заключението по първоначалната и допълнитела САТЕ се установява, че ПТП е настъпило на ускорителната пътна лента за ускоряване на автомобилите към бул. „България“, на около 0.5 метра от десният му край. Пешеходката се е намирала върху платното за движение. Бул. „България“ се състои от две платна, разделени със затревен остров и е предназначен за двупосочно движение на автомобилите, като за всяка посока има по две пътни ленти. ПТП е настъпило в тъмната част от денонощието с добра метеорологична видимост и улично осветление, което е работело.

Съгласно заключението причина за ПТП е в субективните действия на водача на л.а. с органите за управление на автомобила, който не е задействал спирачната система на автомобила своевременно, при което е реализирал закъснение, от което е последвал удара с пешеходката. Причина са и субективните действия на пешеходката, която е навлязла върху платното за движение в момент, в който към нея е приближавал процесния втомобил, намирайки се в зона, която не е била обозначена за движение на пешеходци.

От преписката по ДП се установява, че към момента на ПТП пешеходката е била облечена в тъмни дрехи.

От заключението по приетата СМЕ се установява, че в резултат на ПТП починалата е получила съчетана травма, която е станала причина за смъртта и.

От показанията на разпитаният свидетел Р.Д.Д.– сестра на починалата, леля на ищцата се установява, че отношенията между починалата и ищцата били прекрасни. Л. много обичала майка си и много трудно понесла загубата. Все питала дали не може да отидат на гроба и. От раждането се грижела майка и за нея. Живеели в гр.Русе на квартира с мъжът си. Починалата имала още едно дете – Н.. Мъжът и ги напуснал и тя не можела да се грижи сама за тях. Много и било трудно. Живеели на квартира. Сега Л. живеела в Трявна в приемно семейство, защото имала мнго таланти и там учела, а свидетелката в Габрово със семейството си. Л. често гостувала и все питала за майка си и много тъгувала. Свидетелката не можела да я вземе, защото и на тях им било трудно. Когато разбрала за смъртта на майка си Л. се затворила в себе си.

От показанията на свидетеля Т.Д.С. се установява, че е сестра на починалата, леля на ищцата. Идентично със свидетеля Р.Д.Д.излага, че между починалата и ищцата имало топли, изпълнение с обич взаимоотношения. Ищцата много страдала заради смъртта и. След като я напуснал мъжът и починалата не можела да се грижи сама за децата и изпратила Л. ***. Починалата постоянно си идвала на село, пращала подаръци, грижела се за нея. Вземала я понякога, но като цяло не можела за постоянно. После като пораснала живяла при майка си известно време. Ходела си и на село. Месец преди да почине баба и починалата пратила Л. да живее в гр.Трявна, при нейни познати. Да учи там, защото имала много таланти – рисувала и пеела много хубаво. Л. много обичала майка си, много милеела за нея. Все бленувала за нея и чакала с нетърпение да я вземе и да са заедно. Събирали се по празници при бабата. Майката организирала рожденните дни на Л.. Л. много тежко приела смъртта на майка си. И до сега не можела да излезе от тази дупка, в която паднала. Променила се много след смъртта на майка си. Все гледала публикации на убийства в интернет. Занижила успеха си в училище. Свидетелката я виждала рядко, защото мъжът и не и позволявал да я вземе, а и много приличала на майка и и детето се натъжавало.

От показанията на свидетеля К.Й.А. се установява, че качвайки се към бул. „България“, където било тъмно, му излязъл човек в ускорителната лента. Човекът бил тръгнал да пресича. Опитал се да избегне удара но ударил човека и после се ударил с колата в мантинелата.

При така установеното съдът формира следните правни изводи:

Предявените искове са с правно основание чл. 432, ал. 1 КЗ, вр. чл. 45 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД, за изплащане на застрахователно обезщетение за неимуществени вреди основани на твърдението, че при наличие на предвидените в закона предпоставки, ответникът дължи да заплати застрахователно обезщетение по задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ за причинените от застрахования водач вреди. 

За да се приеме, че са основателни и се ангажира отговорността на застрахователя по чл. 432, ал. 1 от КЗ, която е функционално обусловена и по правило тъждествена по обем с отговорността на деликвента, в тежест на ищците е да установят кумулативното наличие на следните предпоставки: съществуването на валидно застрахователно правоотношение, породено от договор за застраховка "Гражданска отговорност", между прекия причинител на вредата и застрахователя; настъпването на застрахователно събитие механизмът на ПТП, всички кумулативни предпоставки от фактическия състав на чл. 45 от ЗЗД, пораждащи основание за отговорност на прекия причинител - застрахован спрямо увредения за обезщетяване на причинените вреди – противоправно деяние, изразяващо се в управление на пътно превозно средство в нарушение на правилата за движение по пътищата, вина, вреда и причинна връзка между деянието и твърденият вредоносен резултат, вида на вредите и тяхната стойност.

В тежест на ответника е да установи възраженията си по исковете, в т.ч. главно и пълно и направеното възражение за съпричиняване на вредоносния резултат с поведението на пострадалия, респ., че същият има значителен принос за настъпване на вредоносния резултат.

Не е спорно и съдът въз основа събраните доказателства приема за установено, че отговорността на К.Й.А., водач на л.а.  марка „Фолксваген“, модел „Голф“, с рег. № Р ****ВТ, е застрахована по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ при „З.Б.И.“ АД, по застрахователна полица № BG/02/116002547930, валидна от 12.10.2016г. до 11.10.2017г., както и, че на 25.05.2017г. ищцата поискала от застрахователя изплащане на обезщетение, но такова и до момента не и е изплатено.

Въз основа влязлата в сила Присъда № 24/11.09.2019г., от ОС Русе, по НОХД № 750/2018г., влязла в сила на 03.01.2023г. и на основание чл. 300 от  ГПК съдът приема, че деянието, авторството и виновното поведение на водача К.Й.А., при управление на л.а.  марка „Фолксваген“, модел „Голф“, с рег. № Р ****ВТ, и настъпилата в причинно-следствена връзка от това поведение, причинена по непредпазливост смърт на З.Д.С. – майка на ищцата, са установени в настоящия процес.

Намира заключенията по приетите САТЕ и СМЕ за обективни и компетентно дадени и като съответстващи на останалите доказателства по делото им дава вяра изцяло. Дава вяра и на показанията на свидетеля К.Й.А., доколкото с тях излага личните си, субективни възприятия за настъпване на ПТП. Въз основа тях приема за доказано възражението за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалата З.Д.С. – майка на ищцата. Същата е предприела неправомерно пресичане на пътното платно на нерегламентирано за това място, в тъмната част на денонощието, облечена в тъмни дрехи, без да съобрази възможността за опасно приближаване на превозни средства. С това си поведение е допринесла в значителна степен за настъпване на неблагоприятните последици – ударът от лекият автомобил и последвалата и смърт.

Съгласно заключението причина за ПТП е както в субективните действия на водача на л.а. с органите за управление на автомобила, така и субективните действия на пешеходката, описани по-горе. С оглед изложеното, настоящия състав определя 50% съпричиняване на вредоносния резултат при ПТП от страна на последната.

Съдът цени показанията на разпитаните свидетели Р.Д.Д.и Т.Д.С. при условията на чл. 172 ГПК и им дава вяра, като дадени в резултат на преки, непосредствени впечатления, вътрешно непротиворечиви, в съответствие едни с други и с останалите доказателства по делото. Въз основа тях приема, че пострадалата З.Д.С. е била грижовна, отговорна и добра майка, въпреки начина, по който е отглеждала ищцата за значителен период преди смъртта си – отделно, в друго населено място, при баба и или с трето лице. Приема, че този начин на отглеждане е резултат от нелеките обществено икономическите условия и нуждата да осигури издръжка и нормален живот на детето си. Детето е отглеждано преимуществено от баба си и по късно, след смъртта и от трето лице, като майката е поддържала постоянни контакти с него. Посещавала го е често, изпращала му е пари, подаръци, присъствала е на значимите за него празници. Всичко това е създало силна привързаност на детето към майката още по значима и поради обстоятелството, че тя е била негов единствен родител. Фактът, че смъртта на майката е била внезапна, в млада възраст, безспорно и  е довело негативни изживявания за детето. Усетило е липсата и, търсело я, станало затворено, скърбяло и все питало за нея, искало да отиде на гроба и. Натъжавала го приликата на леля му с починалата му майка.

Като взе предвид, че детето е било в незряла възраст към момента на смъртта на майката и е останало лишено завинаги от възможността да общува с нея, да има емоционална връзка с нея, да чувства нейната грижа и внимание, морална опора и подкрепа, както и факта, че със смъртта и е загубило своя единствен родител съдът намира за доказан по основание искът за неимуществени вреди в полза на ищцата.

Събразявайки изложените обстоятелства, обществено икономическите условия в страната към настъпване на инцидента и разпоредбите на чл. 51, ал. 1 и чл. 52 ЗЗД съдът намира, че сумата 200000.00лв. би обезщетила детето – към момента пълнолетната ищца Л.З.С. за причинените и неимуществени вреди от смъртта на майката.

След приспадане от размера на определеното обезщетение за неимуществени вреди и от размера на определеното в полза на ищцата Л.З.С. обезщетение за имуществени вреди на сума съответна на степента на съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалата, дължимото обезщетение за неимуществени вреди е в размер на 100000.00лв.

За сумата 100000.00лв., която е горница над присъдените 100000.00лв. до общо претендираните 200000.00лв., като обезщетение за неимуществени вреди, искът следва да бъде отхвърлен поради установеното съпричиняване.

Предвид основателността и доказаността на главната претенция, основателно е искането с правно основание чл. 86, ал. 1 от ЗЗД за заплащане на законна лихва. Съобразно направеното искане главницата за неимуществени вреди следва да се присъди ведно със законната лихва считано от 26.08.2017г., когато е изтекъл тримесечният срок за произнасяне по извънсъдебната претенция за изплащане на обезщетение към застрахователя, до окончателното им изплащане.

По разноските в процеса:

При този изход на делото разноски се дължат  в полза на ищеца.

Ищцата е освободена от внасяне на държавна такса и разноски в производството на основание чл. 83, ал. 1, т. 4 от ГПК.

Претендира да бъде присъдено в полза на адв.Н.М. – САК, в качеството на процесуален представител на ищцата, адвокатско възнаграждение определено по реда на чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата, което възлиза на 6325.00лв.

На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на Софийски градски съд държавна такса в размер на 4000.00лв., както и сумата 350.00лв., представляваща сторени разноски от бюджета на съда за вещи лица съобразно уваженият иск.

Воден от изложеното, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСЪЖДА „З.Б.И.“ АД, ЕИК****, със седалище и адрес на управление:***, р-н „Лозенец“, бул. „****, представлявано от С.С.П.– изп.директор, ДА ЗАПЛАТИ на Л.З.С., ЕГН **********, със съдебен адрес: ***, адвокат Н.А.М. – САК, сумата 100000.00 /сто хиляди/лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди претърпени в резултат на ПТП настъпило на 20.02.2017г., около 23.20часа, в гр.Русе, по бул. „България“, по платното за движение към хипермаркет „Метро“, в района на бензиностанция „Лумакс“, причинено виновно от К.Й.А., при управление на л.а.  марка „Фолксваген“, модел „Голф“, с рег. № Р ****ВТ, който в нарушение на правилата за движение по пътищата, с несъобразено висока скорост, движейки се по преходната дъговидна крива навлязъл в платното за движение на ускорителната пътна лента за ускоряване на автомобилите към бул. „България“, където блъснал предприелата пресичане на пътното платно откъм затревената ивица между двете пътни платна пешеходка З.Д.С. – майка на ищцата и в резултат причинил по непредпазливост смъртта и, за което е постановена Присъда № 24/11.09.2019г., от ОС Русе, по НОХД № 750/2018г., влязла в сила на 03.01.2023г., чиято отговорност била застрахована със задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ при„З.Б.И.“ АД, по застрахователна полица № BG/02/116002547930, валидна от 12.10.2016г. до 11.10.2017г., ведно със законната лихва върху главницата считано от 26.08.2017г., когато е изтекъл тримесечният срок за произнасяне по извънсъдебната претенция за изплащане на обезщетение към застрахователя, до окончателното им изплащане, КАТО ОТХВЪРЛЯ иска за сумата 100000.00 /сто хиляди/лв.,, която е разлика над присъдените 100000.00 /сто хиляди/лв. до общо претендираните 200000.00 /двеста хиляди/лв., представляващи обезщетение за неимуществени вреди, поради установеното съпричиняване, ведно със законната лихва върху главницата считано от 26.08.2017г., когато е изтекъл тримесечният срок за произнасяне по извънсъдебната претенция за изплащане на обезщетение към застрахователя, до окончателното им изплащане, на основание чл. 432, ал. 1 КЗ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

ОСЪЖДА „З.Б.И.“ АД, ЕИК****, със седалище и адрес на управление:***, р-н „Лозенец“, бул. „****, представлявано от С.С.П.– изп.директор, ДА ЗАПЛАТИ на адвокат Н.А.М. – САК, в качеството на процесуален представител на Л.З.С., ЕГН **********, сумата 6325.00 /шест хиляди триста двадесет и пет/лв., представляваща адвокатско възнаграждение определено по реда на чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата.

ОСЪЖДА „З.Б.И.“ АД, ЕИК****, със седалище и адрес на управление:***, р-н „Лозенец“, бул. „****, представлявано от С.С.П.– изп.директор, ДА ЗАПЛАТИ по сметка на СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД сумата 4000.00 /четири хиляди/лв., представляваща държавна такса, както и сумата 350.00 /триста и петдесет/лв., представляваща сторени разноски от бюджета на съда за вещи лица съобразно уваженият иск.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчване на препис от същото на страните.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: