Решение по дело №329/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 461
Дата: 17 юли 2020 г. (в сила от 5 март 2021 г.)
Съдия: Катя Веселинова Арабаджиева
Дело: 20207170700329
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 461

гр. Плевен , 16.07.2020  г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд-гр.Плевен, V-ти състав, в закрито съдебно заседание на шестнадесети юли  две хиляди и двадесета година, в състав:                                                  

                                                            Председател:  Катя Арабаджиева

като разгледа докладваното от съдията Арабаджиева административно дело №329 по описа  на Административен съд-Плевен за 2020 год.  и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.250 от ГПК вр. чл.144 от АПК/чл.176 от АПК.

Делото е образувано въз основа на искова молба от „Фармар“ ООД със седалище и адрес на управление гр.Плевен, ул***, ет.3, ап.8, представлявано от управителя Р.П.С., с адрес за призоваване  и връчване на съдебни книжа-адв.Л.Б.,***, против Изпълнителна агенция по лекарствата към Министъра на здравеопазването, гр.София 1303, ул ***, предявен на основание чл.1, ал.1 вр. чл.4 от ЗОДОВ, с която се претендира заплащане на сумата от 450 лева, представляваща обезщетение за причинените на лицето имуществени вреди, заплатени за възнаграждение за един адвокат, който го е представлявал в производството пред съда по обжалване на НП, което е било отменено, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на исковата молба, както и направените в настоящото производство разноски.

По делото е постановено Решение №320/15.06.2020 год., с което съдът е отхвърлил исковата молба, предявена  от „Фармар“ ООД гр.Плевен,  против Изпълнителна агенция по лекарствата към Министъра на здравеопазването, гр.София 1303, ул ***, предявена на основание чл.1, ал.1 вр. чл.4 от ЗОДОВ, с която се претендира заплащане на сумата от 450 /четиристотин и петдесет/ лева, представляваща обезщетение за причинените на дружеството  имуществени вреди, заплатени за възнаграждение за един адвокат, който е представлявал дружеството в производството пред съда по обжалване на НП, което е било отменено, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на исковата молба, както и направените в настоящото производство разноски.

По делото е постъпила Молба с вх. №3365/2.07.2020 год. от Изпълнителната агенция по лекарствата чрез юрисконсулт Ц. Г., на основание чл.250 от ГПК, с която е поискала  съдебното решение да бъде допълнено  в частта за разноските, тъй като съдът не се е произнесъл по цялото искане. Посочено е в молбата, че в мотивите на съдебното решение  съдът е отразил, че в отговора на исковата молба ответникът ИАЛ претендира юрисконсултско възнаграждение, но в диспозитива на съденото решение липсва произнасяне по този въпрос, с оглед на което липсва произнасяне и по цялото искане.

„Фармар“ ООД гр.Плевен не е изразил становище по молбата в предоставения му едноседмичен срок.

Молбата по чл. 250 ГПК е процесуално допустима като подадена в преклузивния едномесечен срок от връчване на решението по делото. Разгледана по същество същата е основателна и следва да бъде уважена.

В производството по делото ответникът Изпълнителна агенция по лекарствата не е бил представляван процесуално в откритите съдебни заседания, но е  депозирал писмен отговор на исковата молба с вх.№2466/28.05.2020 год.

Ответникът своевременно е поискал присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение - с депозирания писмен отговор преди приключване на устните състезания.

Съдът в мотивите на постановеното решение е отразил, че е претендирано юрисконсултско възнаграждение, но е пропуснал да се произнесе по въпроса за присъждане на претендираните от ответника разноски. Поради което следва да се произнесе с допълнително решение по реда на чл.250 от ГПК. По аргумент на обратното основание от чл.250, ал.2, изречение второ от ГПК, не се налага провеждане на открито съдебно заседание с призоваване на страните с оглед направеното искане за допълване, тъй като това не е необходимо за изясняване на неразрешената част от спора.

Ето защо и на основание чл. 10, ал. 4 от ЗОДОВ във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ  и чл.25, ал.1 от Наредбата за заплащането на правната помощ, на ответника се дължат извършените разноски по осъществената юрисконсултска защита под формата на депозирано писмено становище по делото, с оглед отхвърляне на исковата претенция, в размер на 100 (сто) лева. Същото следва да бъде присъдено с настоящото допълнително решение.

Мотивиран от горното и на основание чл. 250, ал.3 от ГПК вр. чл.144 от АПК, Административен съд-Плевен, пети състав

 

          РЕШИ:

 

ДОПЪЛВА Решение №320/15.06.2020 год. по административно дело №329 по описа на Административен съд- Плевен за 2020 год. , както следва:

ОСЪЖДА „Фармар“ ООД, ЕИК *********,  със седалище и адрес на управление гр. Плевен, ул. „Цар Борис“ № 74, ет. 3, ап. 8, представлявано от управителя Р.П.С.,   да заплати на Изпълнителна Агенция  по лекарствата – гр. София, ул.“Дамяна Груев“ № 8   сумата 100, 00/сто/ лева   – възнаграждение за юрисконсулт.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховен Административен съд, подадена чрез Административен съд - Плевен в 14-дневен срок от съобщението.

ПРЕПИСИ  от решението да се изпратят на страните. 

                                                                      

СЪДИЯ: /П/