Решение по дело №1192/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 486
Дата: 5 юли 2018 г. (в сила от 22 ноември 2018 г.)
Съдия: Милена Савова Рибчева Дочева
Дело: 20185530201192
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                  Р Е Ш Е Н И Е

 

   …..             05.07.2018 година       град Стара Загора

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД       VІІІ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На  05  юни                         2018 година

В публично заседание в следния състав:

 

                            Председател: МИЛЕНА РИБЧЕВА                                                     

 

Секретар: НИНА КЪНЧЕВА

Прокурор: 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ МИЛЕНА РИБЧЕВА

аНд № 1192 по описа за 2018 година и за да се произнесе, съобрази:

        

     Обжалвано е наказателно постановление (НП) № 181 от 11.05.2017 год. на Директора на Регионална дирекция по горите Стара Загора.

     Жалбоподателят Р.Н.К. твърди, че НП е незаконосъобразно и моли същото да бъде отменено. В съдебно заседание чрез упълномощения си представител поддържа направеното с жалбата искане.

     Въззиваемата страна на Регионална дирекция по горите Стара Загора вземат становище, че издаденото наказателно постановление е правилно и законосъобразно и моли същото да бъде потвърдено.   

     Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на НП, намери за установено следното:

С обжалваното НП, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 181 от 04.04.2017 год. (сериен № 055751), жалбоподателят е санкциониран на основание чл.257, ал.1, т.1, предл.1 от ЗГ - Закон за горите (”Наказва се с глоба от 300 до 5000 лв., ако не е предвидено по-тежко наказание, длъжностно лице или лице, упражняващо лесовъдска практика, което не изпълни или изпълни несвоевременно задължения или контролни правомощия, възложени му по този закон, подзаконовите актове по прилагането му, както и решения и предписания, основани на тях”) за нарушение на чл.108, ал.3 от същия закон (”Лицето по ал.2, на което е издадено позволителното за сеч, упражнява контрол и взема мерки за предотвратяване и спиране на незаконни действия по извършването на добива на дървесина, както и за транспортирането на остатъците от сечта, по ред, определен с Наредбата по чл.148, ал.11, до освидетелстване на сечището 

 

 

 

), изразяващо се в това, че през месец март 2017 год., открито на 21.03.2017 год. в качеството си на лице на частна лесовъдска практика към ”СИ ЕМ СИ ФОРЕСТ” ЕООД не упражнява контрол и не взема мерки за предотвратяване и спиране на незаконни действия по извършване на добив на дървесина, като е допуснал изсичането на двадесет и седем дървета от димен дъб, немаркирани с контролна горска марка, а дървесината, предмет на нарушението е описана в констативен протокол № 000838/23.03.2017 год.

     Фактическите констатации, отразени в АУАН и възпроизведени в НП, се потвърждават от съставения при проверката констативен протокол серия ИО5А, № 000838 от 23.03.2017 год. и кореспондиращите със съдържанието му показания на актосъставителя С.Н.Н. и свидетелите по акта С.С.С. и Ж.Д.С., които съдът кредитира с доверие като непротиворечиви и взаимно допълващи се.

     При тези данни съдът намира описаното в НП нарушение и извършването му от жалбоподателя за доказани по несъмнен и безспорен начин. 

     В изпълнение на служебната си проверка за законосъобразност съдът не констатира и съществени нарушения на процесуалните правила, допуснати при съставянето на АУАН и издаването на НП, опорочаващи последното до степен на незаконосъобразност, обуславяща отмяната му. В частност административно наказателното обвинение е формулирано от фактическа и правна страна, без да са налице несъответствия между описанието на нарушението и правната му квалификация, при това достатъчно пълно, точно и ясно, за да може жалбоподателят да го разбере и да организира адекватно защитата си.

     Същевременно, имайки предвид количеството на допуснатото изсичане на дървесината, предмет на нарушението извършено от жалбоподателя в качеството му на лице на частна лесовъдска практика, съдът намира, че:

     случаят не може да бъде квалифициран като маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН (Закон за административните нарушения и наказания);

     наложената на жалбоподателя глоба в размер на 300 лева, която е в минималния размер на предвиденото в закона наказание, т.е. при явен превес на смекчаващите отговорността обстоятелства, поради което и съдът намира за безпредметно да обсъжда въпроса съобразено ли е било наказанието с тежестта на конкретното нарушение.

Така мотивиран и на основание чл.63, ал.1, предложение 3 от ЗАНН, съдът

                     Р  Е  Ш  И :

         

     ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление (НП) № 181 от 11.05.2017 год. на Директора на Регионална дирекция по горите Стара Загора.

 

     Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: