Решение по дело №13940/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266370
Дата: 2 ноември 2021 г. (в сила от 8 декември 2021 г.)
Съдия: Валерия Тодорова Банкова-Христова
Дело: 20201100113940
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

Номер                                                 02.11.2021 г.                                   Град     София                                                           

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,                                                       Първо ГО, 30 състав

На двадесет и втори октомври                                                                     Година  2021                                                                                                                                                            

В публичното заседание в следния състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАЛЕРИЯ БАНКОВА                                                                              

Секретар: Диана Борисова

 

като разгледа докладваното от съдия Банкова гр. дело № 13940 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

         

Ищцата Е.Ц.Б. излага в исковата молба, че със  саморъчно завещание от 28.11.2008г. Р.Б.С.й завещал собствения си недвижим имот - апартамент в гр. София, ж.к. „Западен парк“, бл********. През 2015г. научила, че на 19.04.2015г. завещателят е починал, при което завещанието било обявено с Протокол за обявяване на саморъчно завещание от 21.12.2015г. на нотариус С.Т.. Около две седмици след това ищцата установила фактическа власт над описания имот, като в следващите няколко години извършвала ремонтни дейности в същия. През 2018г. при посещение в апартамента заварила вътре ответницата С.С.М., която живее в същия блок и която отказала да напусне имота. При подаден сигнал в полицията й било обяснено, че ответницата разполага с документ за собственост. След справка в АВп ищцата установила, че М. се легитимира като собственик на имота въз основа на саморъчно завещание от 21.07.2014г., обявено  на 30.11.2015г. от нотариус Ц.Д.. Счита, че по-късно съставеното завещание не изхожда от посоченото като завещател лице – не е написано собственоръчно и не е подписано от него, при изготвянето му не са спазени изискванията на чл.25, ал.1 от ЗН, поради което е нищожно на осн. чл.42, б. „б“ от ЗН. Моли на основание гореизложеното съдът да прогласи нищожността на процесното завещание.

          В срока по чл.131 от ГПК ответницата С.С.М. не е подала писмен отговор. 

Съдът  обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства, след което приема от правна и фактическа страна следното:

Предявеният иск е с правно основание чл. 42, буква „б“, вр. с чл.25, ал.1 от ЗН за прогласяване нищожността на саморъчно завещание, поради това, че при изготвянето му не са спазени изискванията на чл.25, ал.1 от ЗН, а именно същото не е написано ръкописно и подписано от завещателя.

 

Установява се от доказателствата по делото, че Р.Б.С.е починал на 19.04.2015г.

Съгласно представеното по делото саморъчно завещание от 28.11.2008г., обявено с протокол от 21.12.2015г. на нотариус С. Т., С.е завещал на ищцата, която е негова племенница, собствения си апартамент №11, находящ се в гр. София, ж.к. „*********. С посоченото завещание ищцата се легитимира като собственик на въпросния имот, което обуславя и правния й интерес от водене на делото.

От своя страна, ответницата се легитимира като собственик на същия апартамент по силата на оспореното саморъчно завещание от 21.07.2014г., обявено с протокол от 30.11.2015г. на нотариус Ц.Д..

 Спорно по делото е дали по-късно съставеното завещание в полза на ответницата е написано и подписано от посочения като завещател Р.С..

За установяване на това обстоятелство по делото е изслушано заключение на  съдебно-почеркова експертиза на вещото лице Г.М.. Заключението е категорично, че ръкописният текст в саморъчното завещание от 21.07.2014г. не е написан, а подписът не е положен от лицето, посочено като завещател – Р.Б.С.. За да достигне до този извод вещото лице е работило по сравнителен материал – образци от подписа и почерка на С.в документи от МВР – БДС. Сочи, че се установяват значителни различия в графичната форма при изписването на първия елемент от подписа, формата на движение при изписването на буква „С“ в подписа и първия безбуквен елемент, количеството безбуквени елементи и графичната форма при изписването на елементите на парафа. Установените различия са съществени и оценени в съвкупност са достатъчни по обем, за да се наложи категоричният извод, че подписът за завещател в изследваното завещание и подписът в сравнителните образци, не са положени от едно и също лице.

Почеркът в завещанието е с по-висока степен на обработеност. Установени са множество съществени, индивидуални и достатъчни по обем различия във формата и движение на изписването на буквите, подробно описани в заключението, които ценени в своята съвкупност налагат единствения възможен извод, че текстът на изследваното завещание не е написан от Р.Б.С..

Като кредитира заключението на вещото лице изцяло, доколкото същото е пълно, компетентно изготвено и неоспорено от страните, съдът приема от фактическа страна за доказано по делото, че ръкописният текст на процесното саморъчно завещание не е изписан от Р.Б.С., а положеният подпис за завещател не е изпълнен от него.

Съгласно разпоредбата на чл. 25, ал. 1 от ЗН, саморъчното завещание трябва да бъде изцяло написано ръкописно от самия завещател, да съдържа означение на датата, когато е съставено, и да е подписано от него. Подписът трябва да бъде поставен след завещателните разпореждания. Липсата на който и да е от посочените реквизити води до нищожност на завещателното разпореждане.

Предвид категоричното заключение на съдебно-почерковата експертиза и приетото по-горе от фактическа страна, съдът намира, че искът е доказан и следва да бъде уважен като изцяло основателен.

По разноските:

На осн. чл.78, ал.1 ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца сторените по делото разноски, които съгласно доказателствата по делото възлизат на 300 лв. – депозит за вещото лице и 305,46 лв. – платена държавна такса.

 

Така мотивиран, съдът

 

РЕШИ:

 

          ОБЯВЯВА ЗА НИЩОЖНО саморъчно завещание от 21.07.2014г. на Р.Б.С., починал на 19.04.2015г., обявено с протокол от 30.11.2015г. на нотариус Ц.Д., рег. №350 на НК, по иск с пр. осн. чл. 42, б. „б“ от ЗН, предявен от Е.Ц.Б., ЕГН ********** *** срещу С.С.М., ЕГН ********** ***.

 

 ОСЪЖДА С.С.М., ЕГН ********** *** да заплати на  Е.Ц.Б., ЕГН ********** ***  на осн. чл.78, ал.1 от ГПК сумата от 605,46 лв. - разноски по делото.

 

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред САС в двуседмичен срок от връчването му на страните.


                               

                                                                              СЪДИЯ: