Решение по дело №1808/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260005
Дата: 25 януари 2021 г.
Съдия: Светла Величкова Пенева
Дело: 20193100501808
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№………../…………. 2021 г.

Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в открито съдебно заседание, проведено на двадесети януари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                          

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМ.ВАСИЛЕВ

НЕВИН ШАК.ВА                                                                                               

 

като разгледа докладваното от съдия Пенева

въззивно гражданско дело № 1808 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на член 251 от ГПК и е образувано по молба на К.С.С. чрез адвокат М.П., в която се съдържа искане за тълкуване на постановеното на 05.12.2019 г. по настоящото дело решение № 1439, като бъде разяснено дали „всяка нечетна събота от месеца“ е всяка първа събота след началото от месеца или е съботният ден като нечетна дата. Изтъква се, че нуждата от тълкуване е възникнала, тъй като майката отказва да му дава детето, когато съботния ден е четна дата с обяснение, че това не е нечетна събота от месеца. Иска се и присъждане на разноски.

Ответната страна по молбата за тълкуване Д.Я. изразява становище, че молителят неправилно тълкува решението, считайки, че следва да взема детето на нечетна събота от месеца, което е според броя на седмиците в месеца, а всъщност трябва да е, когато събота е нечетна дата.

 

Настоящият състав на Окръжен съд – Варна, след като прецени данните по делото и обсъди доводите в депозираната пред него молба по реда на член 251 от ГПК, намира за установено следното от фактическа страна:

Разглежданата в настоящото производство молба за тълкуване на постановеното по въззивното дело решение е процесуално допустима. Разгледана по същество се явява основателна, като аргументите на съда за това са следните:

Тълкуването е способ за преодоляване неяснота, противоречие или двусмисленост, допуснати в диспозитива на постановеното решение, които правят неустановима по ясен и безпротиворечив начин инкорпорираната воля на съда и правят решението неизпълнимо. Трайна и непротиворечива е практиката на ВКС, че предмет на тълкуване могат да бъдат само пороци от посочената по-горе категория, съдържащи се в диспозитива на тълкувания съдебен акт, които водят до невъзможност да се изведе действителната воля на съда, който го е постановил. Правният интерес от тълкуването е свързан именно и единствено с изпълняемостта на постановеното решение.

В разглеждания случай диспозитивът на решението, където е постановено, че е определен режим на лични отношения на бащата с детето С.всяка нечетна събота от месеца, в действителност съдържа неяснота дали това е нечетна седмица от месеца или събота, която се пада на нечетна дата, поради което и настоящият състав приема, че следва да бъде допуснато тълкуване на диспозитива на решението, като се уточни, че нечетна събота от месеца означава събота в нечетна седмица от месеца, като броенето следва да започне от първата събота в месеца /тоест първа събота, трета събота, евентуално пета събота/.

 

Предвид изложените съображения и на основание член 251 от ГПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ИЗВЪРШВА ТЪЛКУВАНЕ на решение № 1439 от 05.12.2019 г., постановено по в.гр.д.№ 1808 по описа за 2019 г. на Окръжен съд - Варна, като ОПРЕДЕЛЯ, че нечетна събота от месеца означава събота в нечетна седмица от месеца, като броенето следва да започне от първата събота в месеца /първа събота, трета събота, евентуално пета събота/.

 

На основание член 251, алинея 5 от ГПК решението може да бъде обжалвано в едномесечен срок от връчването му на страните с касационна жалба чрез Окръжен съд – Варна пред Върховен касационен съд по реда на член 280 и следващи от Гражданския процесуален кодекс.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                    

 

 

 

 

                   2.