Определение по дело №2933/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 73
Дата: 3 януари 2024 г.
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20237180702933
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 29 ноември 2023 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 73

 

гр. Пловдив, 03.01.2024 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пловдив, ІI отд., VII състав, в закрито съдебно заседание на трети януари през две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:

 

СЪДИЯ: МАРИАНА ШОТЕВА

 

като разгледа частно административно дело № 2933 по описа на съда за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 248 от Гражданскопроцесуалния кодекс ГПК) във връзка с чл. 144 от Административнопроцесуалния кодекс АПК).

Образувано е по молба вх. № 24560/07.12.2023 г. по описа на съда, подадена от Директора на Главна дирекция „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП, чрез процесуален представител юриск. З., с искане за допълване на Определение № 2882/30.11.2023 г., постановено по ч. адм. дело № 2933/2023 г. по описа на Административен съд – Пловдив, в частта за разноските. Твърди се в тази насока, че с приложеното по делото становище, придружаващо административната преписка, е налице своевременно изявление за присъждане на разноски, ведно с представен списък, поради което и доколкото с постановеното определение съдът е прекратил делото по причина, която не е пряко свързана с процесуалното поведение на ответника, то в полза на НАП следва да бъде присъдено претендираното юрисконсултско възнаграждение, съгласно представения списък.

Ответникът по молбата – „ТРЕЙД ЕКСПРЕС ДИМИТРОВА“ ЕООД в предоставения му срок изразява становище за неоснователност на така депозираната молба за допълване на определението, постановено по настоящото дело, в частта му за разноските. Наведени са възражения и за неправилно определяне на предмета на делото, както от Административен съд София – град, така и от Административен съд – Пловдив, комуто делото е изпратено по подсъдност.

Административен съд – Пловдив – ІІ отд., VІІ състав, при извършената служебно проверка на постановеното определение и предвид наведените от страните доводи и възражения, приема за установено следното:

С Определение № 2882/30.11.2023 г., постановено по настоящото дело, чието допълване се иска, съдът е оставил без разглеждане жалбата на „ТРЕЙД ЕКСПРЕС ДИМИТРОВА“ ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: *******, представлявано от управителя З.Д. Д. с искане за отмяна мълчалив отказ на НАП - ЦУ София, Главна дирекция „Фискален контрол“, с който отказ били потвърдени действия, извършени от органи по приходите от Главна дирекция „Фискален контрол”, обективирани в Протокол за извършена проверка на стоки с висок фискален риск № 010102788813_4 от 16.10.2023 г. и е прекратил производството по делото. За да стори това, съдът е приел, че са налице основанията по чл. 159, т. 4, т. 5 и т. 6 от АПК, а именно: оспорващият няма правен интерес от оспорването, оспорването е просрочено и по оспорването има влязло в сила съдебно решение.

Следва в тази връзка да бъде съобразено на първо място, че в цитираната от ответника разпоредба на чл. 161 от ДОПК е уредено присъждането на разноски в полза на жалбоподателя и на ответника, когато спорът е решен по същество. Не е предвидено изрично присъждане на разноски в случаите, когато делото се прекратява, поради което в тези случаи приложими на основание § 2 от ДР на ДОПК са разпоредбите на чл. 143, ал. 2 и ал. 3 от АПК. Съобразно правилото на чл. 143, ал. 3 от АПК, след изменението й в ДВ, бр. 15 от 2021 г., ответникът има право на разноски и при прекратяване на делото, освен ако с поведението си е дал повод за завеждане на делото. В конкретния случай не може да се приеме, че ответникът е дал повод за завеждане на делото. До извод в обратната насока не водят и наведените в становището на ответника по молбата за допълване – „ТРЕЙД ЕКСПРЕС ДИМИТРОВА“ ЕООД, възражения, че съдът неправилно е определил предмета на делото, доколкото, в случай, че същият не е бил съгласен с определения предмет, респ. с прекратителното определение, е разполагал с възможността да го оспори с частна жалба пред ВАС, каквото не се констатира да е било сторено, поради което и определението към настоящия момент е влязло в сила. Предвид изложеното, доколкото Главна дирекция „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП, не е дал повод за завеждане на делото, предвиденото в чл. 143, ал. 3 от АПК изключение относно дължимостта на разноските е неприложимо.

Искането за присъждане на разноски от ответната по настоящото дело страна е своевременно направено с депозирано становище, придружаващо административната преписка, като е представен и списък на разноските. Ето защо, в полза на НАП се следва юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева, определено по реда на чл. 143, ал. 3 от АПК във връзка с чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 24 от Наредбата за заплащането на правната помощ в размер на 100 лева при съобразяване с фактическата и правна сложност на делото.

По изложените съображения и на основание чл. 248 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК, Административен съд – Пловдив – ІІ отд., VІІ състав,

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДОПЪЛВА Определение № 2882/30.11.2023 г., постановено по ч. адм. дело № 2933/2023 г. по описа на Административен съд – Пловдив, VІІ състав в частта му за разноските, както следва:

ОСЪЖДА „ТРЕЙД ЕКСПРЕС ДИМИТРОВА“ ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: ******, представлявано от управителя З.Д. Д. да заплати на Национална агенция за приходите с адрес гр. София, бул. „Княз Ал. Дондуков“ № 52 сумата в размер на 100 (сто) лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.

 

                           СЪДИЯ: