Определение по дело №154/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 213
Дата: 30 април 2020 г.
Съдия: Маринела Ганчева Дончева
Дело: 20203000500154
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ 213/30.04.2020г., гр.Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД , гражданско отделение, в закрито съдебно заседание, проведено на 30.04.2020г, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕН СЛАВОВ

ЧЛЕНОВЕ: МАРИНЕЛА ДОНЧЕВА

                  РОСИЦА СТАНЧЕВА

като разгледа докладваното от съдия М.ДОНЧЕВА в.гр.д.154/2020, за да се произнесе, взе предвид следното:

Подадена е въззивна жалба от Държавата, представлявана от Министъра на регионалното развитие и благоустройството, чрез Областен управител на област с адм. център Варна, чрез пълномощника му Г.П.П. – юрисконсулт, срещу решение № 1545/20.12.2019 год по гр.д. № 547/2019 год на Окръжен съд Варна, г.о., с което е признато за установено в отношенията между страните, че ищците Л.Д.Г. с ЕГН **********, Р.П.Г. с ЕГН **********, К.С.Д. с ЕГН **********, М.Н.Д. с ЕГН **********, В.С.С. с ЕГН **********, Ц.К.С. с ЕГН **********, са собственици на поземлен имот с идентификатор 10135.2567.12 по КК и КР на гр.Варна, намиращ се в гр. Варна, местност „Долна трака” с прощ 3342 кв.м. , и същевременно Държавата е осъдена да предаде владението върху имота на ищците.

По съображения за незаконосъобразност и необоснованост на решението, въззивникът моли за неговата отмяна и постановяване на друго, с което предявеният иск с правно осн. чл. 108 от ЗС бъде отхвърлен. Позовава се на допуснати от съда процесуални нарушения, изразяващи се в недопускане на поискани от страната писмени доказателства, и във връзка с това прави искане за тяхното допускане. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Изразено е несъгласие с констатациите на вещото лице, върху които са изградени изводите на съда, че имотът е предназначен почивна база на НСО. Като проследява хронологията от момента на отчуждаването до днес, въззивникът изтъква, че този имот попада в територията на стопанство „Евксиноград” и е включен в т.нар. „охранителна зона”, поради което притежава особен статут, определящ го като обект на публична държавна собственост. Като такъв той не е могъл да бъде придобит от ищците по реституция. Развити са доводи, че имотът е бил отчужден по 35-то ПМС по чл. 26 от ЗДИ, който закон не попада в приложното поле на чл. 3 от ЗВСНОИ. На следващо място се твърди, че към влизане в сила на реституционния закон имотът е бил застроен, което е съставлявало пречка за възстановяване правото на собственост. Против решението на кмета на Община Варна за реституция е била подадена жалба от НСО при Президента на РБ, но образуваното адм.д. № 241/1994 год на ВОС е било прекратено поради липса на процесуална легитимация.  Във връзка с установяване на горните обстоятелства били представени писмени доказателства, но съдът отказал да ги допусне.

Постъпил е отговор от Л.Д.Г., Р.П.Г., К.С.Д., М.Н.Д., В.С.С., Ц.К.С. чрез процесуалните им представители адв. П.С. и адв. С. ***, в който е изразено становище за неоснователност на въззивната жалба и за потвърждаване на решението. Претендират се разноските за настоящата инстанция.

В отговора се акцентира върху обстоятелството, че във въззивната жалба се сочат твърдения, които не са били своевременно въведени с отговора на исковата молба, поради което и доказателствените искания във връзка с тях са недопустими. При първоинстанционното разглеждане на спора ответникът е оспорил реституционното решение на Кмета на Община Варна като нищожно поради обстоятелството, че имотът е публична държавна собственост и е извън гражданския оборот. Не са правени възражения по материално-правните предпоставки на реституцията, каквито се повдигат за първи път с въззивната жалба. Поради това въззиваемите се противопоставят на приемането на писмените доказателства, пришити към корицата на делото и неприети от първоинстанционния съд.

Съставът на Апелативен съд Варна намира, че въззивната жалба е подадена в срок от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

Искането за събиране на нови доказателства е неоснователно.

По искане на процесуалния представител на ответника, направено в съдебното заседание на 02.10.2019 год, е издадено съдебно удостоверение, по силата на което да се снабди с друго такова от Националната служба по охрана дали имат информация относно подадената от тях жалба с изх.№ 1375/24.08.1993 год до Окръжен съд Варна чрез Кмета на Община Варна, образувано ли е адм. дело в съда и какъв е изходът от него. Горното доказателство е било необходимо във връзка с направеното с отговора на исковата молба оспорване на решение № 1982/24.06.1993 год на Кмета на Община Варна за реституция на имота, и с оглед допустимостта на косвен съдебен контрол върху него по смисъла на чл. 17 ал.2 от ГПК. В следващото съдебно заседание на 13.11.2019 год процесуалният представител на ответника е заявил, че не е успял да се снабди с исканото доказателство от НСО, но представя други документи, които моли да бъдат приети. Междувременно, по делото е постъпила цялата преписка по реституцията, съхранявана в Община Варна, включително жалбата на НСО срещу решение № 1982/24.06.1993 год на Кмета на Община Варна, както и частната жалба срещу определението на съда, с което производството по жалбата е прекратено. Тези доказателства са приети от съда.

Що се отнася до документите, пришити към корицата на делото, те не се отнасят до релевантни факти, нито са в подкрепа на твърденията в отговора на исковата молба. Обстоятелствата относно обжалването на реституционното решение са установени чрез други писмени доказателства, които се намират в кориците на делото.

Съгласно чл. 131 ал.2 т.5 от ГПК с отговора на исковата молба ответникът трябва да посочи възраженията срещу иска, както и обстоятелствата, на които се основават.

В подадения отговор ответникът е оспорил издаденото реституционно решение на Кмета на Община Варна като нищожно, поради това, че имотът представлява публична държавна собственост и е извън гражданския оборот. Твърдения за материално-правните предпоставки за законосъобразност на реституцията и в частност -  че имотът е бил застроен, т.е. че е започнало осъществяване на мероприятието, за което е бил отчужден, не се съдържат в отговора на исковата молба, затова и доказателствените искания в тази насока са преклудирани. Поради това правилно първоинстанционният съд е отказал тяхното приемане.

С оглед обявеното извънредно положение в страната с Решение от 13.03.2020 год на Народното събрание на РБ, и Решение на Съдийската колегия при ВСС от 15.03.2020 год, датата на съдебното заседание ще бъде определена след отмяната на извънредното положение.

 

Водим от горното съдът

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на въззивника за допускане на писнмените доказателства, пришити към кориците на делото.

Делото да се докладва за насрочване в открито съдебно заседание след отмяната на извънредното положение, обявено

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                     2.