Решение по дело №1047/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 500
Дата: 1 октомври 2019 г. (в сила от 24 октомври 2019 г.)
Съдия: Дарина Кънчева Стоянова Крумова
Дело: 20195530201047
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер                                                 01.10.2019 година                            гр. Стара Загора

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                   ХІV НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На трети септември                                                              Година 2019

В открито заседание в следния състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА СТОЯНОВА

 

Секретар: Кремена Панайотова

като разгледа докладваното от съдия СТОЯНОВА

АНД № 1047 по описа за 2019г., за да се произнесе съобрази:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на Ж.Н.Н. против наказателно постановление № 19-1228-000085 от 25.01.2019г. на началник сектор ПП при ОД на МВР, гр.Стара Загора.

В жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено. В съдебно заседание жалбоподателят заявява, че поддържа подадената жалба, като при условията на евентуалност моли да бъде намален размера на наложеното му наказание.

Въззиваемата страна ОД на МВР - Стара Загора моли съда да потвърди обжалваното наказателно постановление. В съдебно заседание не изпраща представител.

 

Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, намери за установено следното:

 

Жалбата е редовна и допустима - подадена е в срок от надлежна страна.

 

С обжалваното наказателно постановление № 19-1228-000085 от 25.01.2019г. на началник сектор ПП при ОД на МВР, гр.Стара Загора на нарушителя Ж.Н.Н. на основание чл. 638, ал. 3 КЗ е наложено наказание глоба в размер на 400 лева за това, че като водач на МПС на 09.01.2019г. в 11.40 часа в гр. Стара Загора, на ул. Августа Траяна срещу № 15 управлявал лек автомобил марка: Субару, модел: Легаци 2,5 И, с рег. № СТ***ВТ, собственост на Д.Т.К., без сключен валиден и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите на МПС, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, с което виновно нарушил чл. 638, ал. 3 КЗ.

 

Горното наказателно постановление е издадено въз основа на АУАН № 854324/09.01.2019г., съставен от мл.автоконтрольор при ОД на МВР, гр. Стара Загора.

 

По делото са приети справка за нарушител от региона от 30.04.2019г. и застрахователна полица от 09.01.2019г. От последната е видно, че договорът за застраховка „Гражданска отговорност“ е сключен около два часа след установяване на нарушението и е за периода от 09.01.2019г. до 08.01.2020г.

 

От показанията на свидетеля К.А.М. /актосъставител/ се установява, че на 09.01.2019г. бил изпратен за съдействие на свои колеги от Второ РУ - Стара Загора, които спрели за проверка Ж.Н.. Когато пристигнал на място той установил, че за управлявания от жалбоподателя автомобил няма сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност”.

 

Съдът намира, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, налагащи отмяна на обжалваното наказателно постановление на това основание.

И АУАН, и НП са издадени от компетентните органи. Съдържат необходимите реквизити, посочени съответно в чл. 42 и чл. 57 ЗАНН и са предявени по надлежния ред на нарушителя.

 

От събраните по делото доказателства безспорно се установява, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 638, ал. 3 КЗ.

От обективна страна, на 09.01.2019г. в 11.40 часа в гр. Стара Загора, на ул. Августа Траяна срещу № 15 управлявал лек автомобил марка: Субару, модел: Легаци 2,5 И, с рег. № СТ***ВТ, собственост на Д.Т.К., без сключен валиден и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите на МПС, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение.

От субективна страна, съдът намира, че жалбоподателят е действал виновно. Той е бил длъжен преди да приведе автомобила в движение да провери изрядността на всичките му документи. Това е и причината, поради която в Кодекса за застраховане е предвидена административнонаказателна отговорност не само за собственика, но и за този, който управлява МПС, за което не е сключена застраховка „Гражданска отговорност“.

 

Що касае размера на определеното от наказващия орган административно наказание глоба в размер на 400 лв. съдът намира, че доколкото размерът му е определен съобразно фиксирания от законодателя размер, то е безпредметно да се изследва въпросът дали отговаря на тежестта на конкретното нарушение.

Законодателят не е предвидил възможност за определяне и налагане на наказание по-ниско от това, посочено в чл. 638, ал. 3 КЗ, поради което и не може да бъде уважено искането на жалбоподателя за намаляване размера на наложената му глоба.

 

В конкретния случай не се установи наличието на предпоставките на чл. 28 ЗАНН.

Нарушението е формално и за осъществяването му не се изисква настъпването на вреди. Именно формалният му характер сочи, че законодателят е окачествил обществените отношения, свързани с уреждането на гражданската отговорност при пътнотранспортни произшествия, като нуждаещи се от особена закрила.

По делото липсват данни за това конкретното деяние да представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид.

В жалбата се сочи, че към датата на нарушението собственикът на лекия автомобил Д.Т.К. била в болница, тъй като родила дете и това станало причина да забави вноската по договора за застраховка „Гражданска отговорност“.

При преценка на посочените доводи съдът съобрази следното:

От една страна, от представената по делото застрахователна полица е видно, че около два часа след съставяне на АУАН жалбоподателят е сключил договор за застраховка „Гражданска отговорност“ за процесния автомобил за една година - от 09.01.2019г. до 08.01.2020г. Следователно в случая не става въпрос за неплащане на вноска по договор за застраховка, както твърди Н., а за липса на договор за застраховка. Още повече, че след направена служебна справка от съда в Гаранционен фонд се установи, че такава липсва от 03.01.2019г.

От друга страна, раждането на дете е планирано и очаквано събитие, поради което и не може да се приеме, че е непредвидено и е породено от форс мажорни обстоятелства. Още повече, че не са представени доказателства в този смисъл.

 

Предвид изложеното, съдът намира че следва да потвърди атакуваното наказателно постановление.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл. 63, ал. 1, пр. 1 ЗАНН, съдът  

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 19-1228-000085 от 25.01.2019г. на началник сектор ПП при ОД на МВР, гр.Стара Загора, с което на Ж.Н.Н., ЕГН: ********** на основание чл. 638, ал. 3 КЗ е наложено наказание глоба в размер на 400 лева за извършено нарушение на чл. 638, ал. 3 КЗ.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Стара Загора в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: