Определение по дело №3914/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 261
Дата: 7 февруари 2020 г.
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20197180703914
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№. 261

гр. Пловдив, 07.02.2020 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, в закрито заседание на седми февруари  през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ДАРИНА МАТЕЕВА

                          

като разгледа докладваното от Председателя адм. дело № 3914 по описа за 2019 год., констатира следното:

 

 Производството по делото е образувано по жалба на М.Б.П.,ЕГН **********  и М.М.А.,ЛНЧ ********** и двамата с адрес:г***,със съдебен адрес:***,чрез адвокат Р.И. против документ с изх.№ОС/Д-РВ-К/6-012/14.11.2019г.,издаден от Директор на Дирекция „Социално подпомагане“-гр.Карлово,представляващ отказ за продължаване вписване в регистъра на осиновяващи при условията на пълно осиновяване по см.на чл.86,ал.4 от СК във вр. С чл.28,ал.1 и ал.3 от Наредба № РД-07-07 от 05.10.2010г. за условията и реда за водене и съхраняване на регистрите за пълно осиновяване.

Настоящият състав, след като се запозна с изложеното в жалбата и с представените документи от страна на ответника, намира, че жалбата е процесуално НЕДОПУСТИМА.

 Доводите в тази връзка са следните:

С разпоредбата на чл. 21, ал. 1 до ал. 4 от АПК законодателят е дефинирал понятието индивидуален административен акт. Съгласно ал. 1 на цитираната разпоредба индивидуален административен акт е волеизявлението на административен орган или на друг овластен със закон за това орган или организация, с което се създават права или задължения или непосредствено се засягат права, свободи или законни интереси на отделни граждани или организации, както и отказът да се издаде такъв акт. В конкретния случай, жалбоподателите твърдят, че по тяхна  молба –искане от 08.11.2019г.,постъпила на 11.11.2019г. по пощата в Дирекция „Социално подпомагане“-гр.Карлово/л.9-л.10/, е постановен обжалвания документ/така е наречен от самите жалбоподатели обжалвания акт/.

Самият обжалван акт,според настоящия състав на съда ,има на първо място уведомителен характер,не представлява отказ,така както се твърдии в жалбата.

Видно е,че жалбоподателите са поискали от Директора на ДСП-Карлово продължаване на предприетата процедура по пълно осиновяване на малолетно дете,български гражданин.

В оспореното писмо Директорът на ДСП Карлово е посочил,че Разрешение № Р/Д-РВ-К-008/10.2017г. ,с което М.Б.П.,ЕГН **********  и М.М.А.,ЛНЧ **********

са вписани в Националния регистър на осиновяващи при условията на пълно осиновяване  е с изтекъл срок и вписването в така посочения регистър е заличено на основание чл.40,ал.1,т.1 от Наредба № РД-07-07 от 05.10.2010г. за условията и реда за водене и съхраняване на регистрите за пълно осиновяване.

Видно от нормата на чл. 40,ал.1- партида от Националния регистър на осиновяващите при условията на пълно осиновяване се заличава при:1. изтичането на срока на разрешението за вписване.Ал 2 на същия член сочи:“ В 7-дневен срок от заличаването на вписването регионалната дирекция за социално подпомагане изпраща копие от заповедта за заличаване на вписването до другите регионални дирекции, в които осиновяващият е вписан. Заличаването в техните регистри се извършва в 3-дневен срок от получаването.“

Или от всичко казано е видно,че в случаите на заличаване на разрешението за вписване на лица в Националния регистър на осиновяващи при условията на пълно осиновяване,се издава заповед на съответния директор на ДСП и именно това е администратвния акт,който може да се обжалва.

Ето защо,съдът намира,че оспореният документ изх.№ОС/Д-РВ-К/6-012/14.11.2019г.,издаден от Директор на Дирекция „Социално подпомагане“-гр.Карлов ,не представлява годен предмет на обжалване, т. е. не е налице индивидуален административен акт ,върху който да се осъществи съдебен контрол, а от тук следва, че производството е недопустимо.

 

Налице са предпоставките на чл. 159, т. 1 от АПК, поради което жалбата ще се остави без разглеждане, а производството по делото ще се прекрати.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 160, ал. 1 от АПК във вр. с чл. 159, т. 1 от АПК, Административен съд Пловдив,Първо отделение,I състав

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на М.Б.П.,ЕГН **********  и М.М.А.,ЛНЧ ********** и двамата с адрес:г***,със съдебен адрес:***,чрез адвокат Р.И. против документ с изх.№ОС/Д-РВ-К/6-012/14.11.2019г.,издаден от Директор на Дирекция „Социално подпомагане“-гр.Карлово,представляващ отказ за продължаване вписване в регистъра на осиновяващи при условията на пълно осиновяване по см.на чл.86,ал.4 от СК във вр. С чл.28,ал.1 и ал.3 от Наредба № РД-07-07 от 05.10.2010г. за условията и реда за водене и съхраняване на регистрите за пълно осиновяване..

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело 3914 по описа за 2019 г. на Административен съд-Пловдив.

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред Върховния административен съд в седмодневен срок от съобщаването на страните.

 

 

        

                                 

 

                                      СЪДИЯ: