Решение по дело №475/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 413
Дата: 25 ноември 2021 г. (в сила от 25 ноември 2021 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20217080700475
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2021 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

№ 413

 

гр. Враца,    25.11.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 16.11.2021 /шестнадесети ноември две хиляди двадесет и първа/ година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

          КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАН дело № 475 по описа на АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

        

            Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

           Образувано е по касационна жалба на ОД на МВР – Враца против Решение № 260041/01.07.2021 г.,  постановено по АНД № 71/2021 г. по описа  на Районен съд – Козлодуй. С оспореното решение е отменено Наказателно постановление № 363/30.06.2020 г. на Директора на ОД на МВР - Враца, с което за нарушение на чл. 209а, ал. 1, вр. с чл. 63, ал. 1 от Закона за здравето (ЗЗ), вр. с  т. 9 от заповед РД-01-124/13.03.2020 г., допълнена със заповед № РД-01-197/11.04.2020 г. и заповед № РД-01-236/24.04.2020 г. на Министъра на здравеопазването, на основание чл. 209а, ал. 4, пр. 2, вр. чл. 209а, ал. 1 от ЗЗ, на Т.П.С. *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300,00 /триста/ лева.

В касационната жалба са релевирани възражения, че оспореното съдебно решение е неправилно и незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон и при съществено нарушение на съдопроизводствените правила.

В съдебно заседание, касаторът редовно призован не се представлява.

Ответникът по касация – Т.П.С. ***, редовно призован, не се явява и не се представлява. Чрез процесуалния си представител ангажира отговор и становище, за неоснователност на касационната жалба.

Участващият в касационното производство прокурор дава заключение за основателност на касационната жалба.

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Административен съд – Враца, в настоящият касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена в законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е допустима. Разгледана по същество е и основателна.

Административнонаказателната отговорност на ответника е ангажирана за това, че на 25.04.2020 г. около 21:45 часа в гр.Козлодуй, в „Ботев парк“, на обществено място се разхожда без да е поставил на носа и устата си защитна маска, нито друго защитно средство, с което не изпълнява въведена противоепидемична мярка с т.9 от заповед РД-01-124/13.03.2020г., допълнена със заповед № РД-01-197/11.04.2020г. и заповед № РД-01-236/24.04.2020г. на Министъра на здравеопазването.

За да отмени НП с оспореното решение районният съд е приел, че същото е издадено от компетентен орган, в предписаната от закона форма, но в административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила на ЗАНН, относно дължимото съдържание на АУАН и издаденото въз основа на него НП. Посочено е, че в АУАН и НП не е описано конкретно мястото и обстоятелството, при които е установено нарушението, а само бланкетно е записано „обществено място”, което освен, че препятства правото на защита на жалбоподателя, прави невъзможно и съда да извърши проверка за това извършено ли е нарушение

Счел е, че дори да се приеме формално да е осъществен  фактическия състав на административно нарушение по чл. 209а, ал. 1 от ЗЗ, извършеното от жалбоподателя деяние представлява „маловажен случай“ по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, тъй като е с по-ниска степен на обществена опасност от обикновените случаи на административни нарушения от същия вид.

            Настоящата инстанция намира, че решението е валидно и допустимо, но неправилно.

Правните изводи на районния съд за незаконосъобразност на НП не са съобразени с доказателствата по делото и приложимите нормативни разпоредби. Районният съд е събрал и коментирал относимите за правилното решаване на спора доказателствени средства, надлежно и аргументирано е обсъдил и анализирал всички факти от значение за спорното право, но е извел изводи за допуснати порочни действия в административнонаказателното производство, които касационната инстанция не възприема.

Не са налице допуснати съществени процесуални нарушения при съставянето на АУАН и при издаването на наказателното постановление, като последното съдържа всички необходими реквизити, визирани в чл. 57 от ЗАНН. Не се споделят доводите за непълнота и пропуски при описание на нарушението

От събраните по делото писмени и гласни доказателства по безспорен и несъмнен начин се установява извършването на вмененото на санкционираното лице нарушение, правилно квалифицирано по административнонаказателния състав на чл. 209а, ал. 1 от Закона за здравето. Не се сочат, нито се установяват обстоятелства, изключващи вината на дееца и/или наказуемостта на деянието. Спрямо това деяние не е приложима и разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, тъй като нарушението е типично за вида си и не се характеризира с по-ниска степен на опасност в сравнение с други нарушения от същия вид, свързани с незачитане на нормативните задължения по спазване на въведени противоепидемични мерки със заповеди на органите на държавно управление. Отмяната на акта, с които са въведени противоепидемичните мерки след датата на извършване на процесното нарушение с последваща заповед на административния орган, касае развилото се административно производство по издаване на заповедта на министъра на здравеопазването и е ирелевантно за адмнистративнонаказателното производство, свързано с възникването на административнонаказателна отговорност за нарушаване на въведени с тази заповед мерки, действащи към момента на извършване на деянието. Последното следва от изискването към гражданите да съобразяват своето поведение с действащите правни актове, такива каквито са те, когато се предприема дадено поведение. Административното нарушение по чл. 209а, ал. 1 от ЗЗ не е с резултатен характер и не е необходимо за реализирането му да са настъпили вредни последици, а е достатъчно установеното фактическо положение на непоставена защитна маска, покриваща носа и устата.

Към датата на извършване на коментираното деяние е в сила първоначалната редакция на тази норма (от ДВ, бр. 28 от 2020 г., в сила от 13.03.2020 г.), съгласно която, отговорност се предвижда за лице, което наруши или не изпълни въведени с акт на Министъра на здравеопазването или директор на регионална здравна инспекция противоепидемични мерки по чл. 63, ал. 1 или 2, освен ако деянието съставлява престъпление. При правилната квалификация на нарушението административнонаказващият орган е приложил и правилно и санкционна норма на чл. 209а, ал. 1 от ЗЗ. Според относимата  санкционна норма за установеното нарушение се предвижда административно наказание глоба в размер от 300 лева до 1000 лева, а в случая е наложена глоба в минималния предвиден от закона размер.

Като е стигнал до изводи, различни от изложените, и като е обосновал краен резултат за отмяна на издаденото НП, районният съд е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено. След отмяната му и на основание чл. 222, ал. 1 от АПК, касационният съд следва да се произнесе по съществото на спора, доколкото делото е изяснено от фактическа страна и не се налага събиране на други доказателства. При осъществяване на това свое правомощие и по изложените по-горе съображения настоящият състав на съда намира, че наказателното постановление следва да бъде изцяло потвърдено.

            Затова и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, във вр. с чл. 221, ал. 2 и чл. 222, ал. 1 от АПК, Административен съд - Враца

 

Р Е Ш И:

 

            ОТМЕНЯ Решение № 260041/01.07.2021 г., постановено по АНД № 71/2021 г. по описа  на Районен съд – Козлодуй, с което е отменено Наказателно постановление № 363/30.06.2020 г. на Директора на ОД на МВР - Враца и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 363/30.06.2020 г. на Директора на ОД на МВР – Враца.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                         2.