Определение по дело №239/2020 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 515
Дата: 17 юни 2020 г.
Съдия: Бистра Радкова Бойн
Дело: 20207270700239
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 17.06.2020г.

 

Административен съд- град Шумен, в закрито заседание на седемнадесети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

Съдия: Бистра Бойн

 

като разгледа докладваното от съдията АД № 239 по описа за 2020г. на Административен съд – гр. Шумен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на  чл.118 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ във връзка с чл. 145 и сл. от Административно процесуалния кодекс /АПК/ образувано по жалба на М.Х.И. с ЕГН ********** *** срещу Решение № Ц2153-27-4/04.05.2020г. на Директора на ТП– Шумен на НОИ, с което е оставено в сила разпореждане № 27 от 04.02.2020 г. на ръководителя по пенсионно осигуряване в ТП на НОИ– гр.Шумен. С последното на основание чл.99 ал.3 от КСО е преизчислена личната пенсия на жалбоподателя за осигурителен стаж и възраст. В жалбата е изразено несъгласие с преизчисления размер и са изложени твърдения за незаконосъобразност на оспореното решение и на оставеното в сила разпореждане. Счита се, че административният орган неправилно е определил индивидуалния коефициент по чл.70 ал.3 КСО и размера на пенсията. Излагат се подробни съображения и се правят доказателствени искания.

След като се запозна със съдържанието на жалбата, която е уточнена с последваща молба от 16.06.2020г., оспорвания административен акт и приложените доказателства, съдът намира, че като страни в настоящото производство следва да бъдат конституирани, както следва: М.Х.И. с ЕГН ********** *** и ответник: Директор на ТП на НОИ - Шумен. 

С оглед задължението за разпределяне на доказателствената тежест, произтичащо от разпоредбата на чл.171 ал.4 във връзка с чл.170 от АПК, съдът намира за необходимо да укаже на страните за кои обстоятелства следва да сочат доказателства, а именно:

- на оспорващия да се укаже, че е в негова тежест да ангажира доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения, както и че същите обосновават незаконосъобразност на решението;

- на ответната страна да се укаже, че е в нейна тежест да докаже съществуването на фактическите основания, посочени в административния акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, в т.ч., че актът е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и при наличие обосноваващото го материално правно основание.

Съдът намира, че с оглед установяване на всички факти и обстоятелства, релевантни за преценка на законосъобразността на атакувания административен акт, са необходими специални знания, с каквито съдът не разполага. С оглед на това, направеното искане от ищецът по делото за допускане на съдебно-икономическа експертиза е основателно. Освен поставените от страната, следва да бъдат формулирани задачи на вещото лице и от съда за изясняване на фактическата обстановка по делото, а именно, след запознаване с материалите по делото, с наличната документация, относима към казуса по индивидуалната партида на жалбоподателя в електронните регистри на НОИ и при съобразяване с разпоредбите на чл.70 и следващите от КСО и Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж /НПОС/ вещото лице да даде мотивиран отговор на въпросите в жалбата и на следните въпроси: По какъв начин е изчислен индивидуалния коефициент в атакуваното решение; Посоченият осигурителен доход съобразен ли е с този, върху който са внесени осигурителните вноски от жалбоподателя; Правилно ли е изчислен осигурителния стаж и доход. При отговора на поставените в жалбата три въпроса да покаже в заключението си приложените алгоритъм и метод на изчисления.

Водим от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

Конституира като страни в настоящото производство, както следва:

оспорващ - М.Х.И. с ЕГН ********** ***;

ответник - Директор на Териториално поделение  – Шумен на Национален осигурителен институт.

 

Насрочва АД № 239/2020г. по описа на ШАС за 16.07.2020г. от 14.00 часа, за която дата да се уведомят страните на посочените адреси.

 

Указва на оспорващия, че е в негова тежест да ангажира доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения, както и че същите обосновават незаконосъобразност на решението.

Указва на оспорващия в седемдневен срок от получаване на препис от определението да посочи доказателствата, които иска да бъдат събрани в съдебното производство.

Указва на ответната страна, че е в нейна тежест да докаже съществуването на фактическите основания, посочени в административния акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, в т.ч., че актът е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и при наличие обосноваващото го материално правно основание.

Дава възможност на страните до датата на съдебното заседание за представят нови доказателства.

ДОПУСКА И НАЗНАЧАВА съдебно-икономическа експертиза която да даде отговор на въпросите в жалбата и на следните въпроси: По какъв начин е изчислен индивидуалния коефициент в атакуваното решение; Посоченият осигурителен доход съобразен ли е с този, върху който са внесени осигурителните вноски от жалбоподателя; Правилно ли е изчислен осигурителния стаж и доход.

При отговора на поставените в жалбата три въпроса, вещото лице да покаже в заключението си приложените алгоритъм и метод на изчисления.

На основание чл.75 от ГПК, във вр. с чл.144 от АПК определя първоначален депозит за изготвяне на експертизата в размер на 100 (сто) лева, вносими от оспорващия в 7-дневен срок от съобщаването, по набирателна сметка за вещи лица на Административен съд-гр.Шумен в ТБ”Алианц България”, гр.Шумен, № ВG48BUIN70143330520314; или чрез ПОС терминал, намиращ се в сградата на Административен съд-гр.Шумен, кабинет № 4 „Съдебен архив”, като указва на оспорващия в същия срок да представят по делото документа, удостоверяващ внасянето на определения от съда депозит.

         ДАВА възможност на страните да поставят допълнителни въпроси по експертизата в 7-дневен срок от датата на получаване на настоящото определение.

НАЗНАЧАВА за вещо лице Делян Димов, който да се призове след внасяне на определения от съда депозит.

 

Съдът на основание чл.40 и чл.41 от ГПК, във връзка с чл.144 от АПК предупреждава страните за следното:

Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Когато тези лица не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. При неизпълнение на задължението всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Ведно с призовката на ответната страна да се изпрати препис от жалбата, допълнението към нея от 16.06.2020г. и приложените доказателства.

 

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните за сведение.

 

 

                                                                               Съдия: