Решение по дело №770/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 802
Дата: 19 април 2018 г. (в сила от 12 януари 2019 г.)
Съдия: Венета Николаева Цветкова-Комсалова
Дело: 20171100900770
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 февруари 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

Гр. София, 19.04.2018 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-3 състав, в  публичното съдебно заседание на двадесет и шести април две хиляди и осемнадесета година в следния състав                                                                                  

СЪДИЯ: ВЕНЕТА ЦВЕТКОВА

при секретаря Румяна Аврамова, като разгледа т. д. № 770 по описа за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното:      

Предявени са установителни искове с правно основание чл. 422 ГПК, вр. чл. 430, ал. 1 и ал. 2 ТЗ.

Ищецът „У.Б.“ АД, ЕИК:*********твърди, че ответникът, като солидарен длъжник отговаря за цялото вземане по  сключен договор за предоставяне на кредит и анекси към него. Твърди, че кредитът е изцяло усвоен, като сумите по него реално са преведени по сметка на кредитополучателя, но дължимите главница и договорни лихви не са заплатени на падежа, поради което и са изискуеми. Оспорва твърденията на ответника. Намира, че анексите към договора не са нищожни и ясно регламентират задълженията на страните, че солидарната отговорност на К. произтича от договора и всички анекси, че погасителният план е предвиден като опция, но такъв не е подписван, че няма законово предвидена поредност при предприемане действия по защита, че цялата сума по кредита е усвоена, но няма върната никаква част от нея. Счита, че е неоснователно и възражението за погасителна давност. Претендира разноски, вкл. и сторените в заповедното производство, за което и представя списък.

Ответникът К.К.К., чрез назначения особен представител, оспорва исковете, както по основание, така и по размер. Твърди, че Анекс 5 и 6 към договора са неприложими в случая, тъй като касаят друг договор за кредит. Счита, че физическото лице няма задължения по договора за кредит, тъй като последният е сключен с цел рефинансиране на друг банков кредит. Счита, че банката следва да насочи изпълнение първо към търговското дружество, както и да насочи изпълнение към ипотекирания в обезпечение на вземанията имот. Оспорва и размера на исковете, както и преведените в изпълнение на договора в полза на кредитополучателя суми. Оспорва и размера на лихвите. Прави възражение за давност.

Ищецът носи тежест да докаже следните релевантни факти по иска с правно основание чл. 430 ТЗ: сключен договор за банков кредит, по който ответникът като солидарен длъжник е отговорен за цялото вземане, със задължение за банката да отпусне на заемателя парична сума за определена цел и при уговорени условия и срок за погасяване; усвояване на сумата по кредита– т.е., че сумата е получена от кредитополучателя /съобразно уговореното между страните/, датата на настъпване на изискуемостта, размер на дължимите вземания. Ищецът носи тежест да докаже наличието на уговорка и размер на договореното възнаграждение за ползване на сумата по кредита.

Ответникът носи тежест да докаже правопогасяващите си възражения, вкл. връщане на сумите.

Съдът, като взе предвид доводите на страните и въз основа на събраните по делото доказателства, приема следното от фактическа и правна страна:

Установява се, че ищецът е и ответникът са страни по договор от 02.06.2009 година за кредит за оборотни средства с целево предназначение, като ответникът е поел задълженията при условията на договорена солидарна отговорност при условията на чл. 121 ЗЗД. В тази хипотеза, на основание чл. 122 ЗЗД, кредиторът може да насочи изпълнението към когото и да е от длъжниците по своя преценка и за цялото вземане.

Видно от договора, първоначалният размер на кредита е 100 000 лева, увеличен на 200 000 лева с Анекс № 2. В чл. 4 са уговорени дължимите лихви по договора, а именно: годишен лихвен процент върху редовната главница, който към Анекс № 6 е 7.5% годишно и 9,5% върху просрочената главница, както и още 5% върху общата сума на текущото задължение. Неразделна част от договора са общите условия на банката, както и сключени общо 6 броя анекси, всеки от които е подписан от солидарния длъжник К., като предвид възраженията на ответника, с ищецът е представил и Анекс № 4 от 20.05.2013 година, с който са изменени условия именно по процесния договор за кредит. Предвид изложеното, съдът приема, че солидарният длъжник се е съгласил с измененията в договора, съобразно посоченото в анексите, вкл. за продължаване срока на договора, изменение размера на кредита и размера на дължимите лихви и възраженията на ответника в тази насока са неоснователни.

В чл. 10.3. от договора е уговорена възможност за кредитополучателя в рамките на срока за усвояване по договора да усвоява и погасява многократно цялата или част от договорената сума до посочения размер. Видно от същата разпоредба, опционално е предвидена възможност за страните да договорят и план за усвояване и погасяване на кредита, но предвид представените по делото доказателства, не се установи наличието на такъв /което от своя страна не опорочава облигационната връзка, тъй като не е предвидено задължително съставяне на такъв/.

По последния Анекс № 6 от 20.05.2014 година размерът на кредита е 200 000 лева /увеличен по съгласие на страните още с Анекс № 2 от 18.04.2011 година/, при посочените в анекса лихвени проценти, при краен срок за усвояване 20.05.2015 година и краен срок за плащане на главницата – 21.05.2015 година, като падежът на лихвите по редовния дълг е 25-то число на месеца, а лихвите по т. 4.2 и 4.3. са незабавно изискуеми.

С нотариална покана, връчена на К. по реда на чл. 47 ГПК, на 07.08.2015 година, банката кредитор е поканила длъжника да изплати изискуемите задължения по договора за кредит от 200 000 лева – главница и 5 226,49 лева лихви, в непогасените им към 06.07.2015 година размери.

От заключението по допуснатата и приета съдебно- счетоводна експертиза, което съдът кредитира като мотивирано и обективно, изготвено в обхвата на компетентност на вещото лице, се установява, че общият размер на усвоената главница по договора е 445 370 лева. Според вещото лице към 18.09.2015 година, дължимите, но непогасени суми по договора за кредит са в размер на 210 916, 79 лева, като в хода на образуваното изпълнително производство след издадената заповед по чл. 417 ГПК, е погасена сумата от 121 190,18 лева – главница. От цитираната сума от 210 916,79 лева – 200 000 лева са изискуема и непогасена главница, договорна лихва от 238,99 лева, лихва за просрочие от 6 955,58 лева и наказателна лихва от 3722,22 лева /всички в дължимите към 18.09.2015 година размери/. Вещото лице посочва, че съобразно уговореното и при отчитане на погасените суми /вкл. по реда на чл. 12.7 от Договора и чл. 19 от ОУ суми/, общо дължимата сума е 211 125,12 лева, но е отразила в заключението и неначислена от банката лихва за периода 19.05.2015 година – 25.05.2015 година. Тази лихва /в размер на 208,33 лева, съгласно заключението/ съдът намира също за дължима по договора, доколкото е изчислена съобразно условията по договора и анексите, няма данни да е погасена и в този смисъл водените от банката счетоводни начисления не сочат на недължимост на сумата,  а на допусната техническа грешка.

Предвид изложеното, по силата на сключения договор ответникът е поел задължение за връщане на усвоените от кредитополучателя суми, заедно с всички останали задължения /лихви/ по договора за кредит и анексите към него. Налице са усвоени суми по договора, съобразно договорените условия, настъпила е изискуемост на вземанията, които към датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение са общо в претендирания размер, съгласно заключението на вещото лице по съдебно-счетоводната експертиза.

Вещото лице сочи и че извършеното плащане в размер на 121 190,18 лева по главницата, на 17.12.2015 година, е осъществено в хода на образуваното изпълнително дело. Тоест, съобразно възприетото в т. 9 от Тълкувателно решение № 4/2013 година, съгласно която в производството по чл.422, респ. чл.415, ал.1 ГПК, съществуването на вземането по издадена заповед за изпълнение се установява към момента на приключване на съдебното дирене в исковия процес, като в това производство нормата на чл. 235, ал. 3 ГПК намира приложение по отношение на фактите, настъпили след подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение, с изключение на факта на удовлетворяване на вземането чрез осъществено принудително събиране на сумите по издадения изпълнителен лист въз основа на разпореждането за незабавно изпълнение в образувания изпълнителен процес, съдът не може да съобрази събраните в принудителното изпълнение суми и исковете са основателни в пълни предявени размери.

Съдът намира за неоснователно възражението на ответника за погасяване по давност на вземанията на ищеца, както за главница, така и за лихви. Падежът на вземането за главницата е 21.05.2015 година, а периодът за който се претендират лихви е 06.05.2015 година – 17.09.2015 година, от друга страна – заявлението за издаване заповед по чл. 417 ГПК е подадена на 18.09.2015 година, към която дата не е изтекъл нито 5- годишният давностен срок за главницата /по чл. 110 ЗЗД/, нито 3-годишният по отношение на лихвите /по чл. 111, б. в ЗЗД/.

Предвид изхода от производството и това, че от страна на ищеца е заявено своевременно искане за присъждане на направените по делото разноски, такива му се дължат от ответника. По делото се доказаха реално заплатени разноски, както в исковото, така и в заповедното производство. Съгласно указанията по т. 12 от Тълкувателно решение от 18.06.2014 г., постановено по тълк. дело № 4/ 2013 г. по описа на ОСГТК на ВКС, съдът, който разглежда иска по чл. 422, респ. чл. 415, ал. 1 от ГПК, следва да се  произнесе за дължимостта на разноските, направени и в заповедното производство. Съдът в исковото производство се произнася с осъдителен диспозитив по дължимостта на разноските в заповедното производство, включително и когато не изменя разноските по издадената заповед за изпълнение.

Или, ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца направените по делото разноски в общ размер на 17 578 лв. – за държавна такса, адвокатско възнаграждение, възнаграждение за вещо лице и особен представител и сумата от 4222,50 лева – за държавна такса в заповедното производство. В издадената заповед за изпълнение не фигурира присъдена сума за юрисконсулт.

Воден от горните съображения, СЪДЪТ

РЕШИ:

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО, по предявения установителен иск по чл. 422 ГПК, вр. чл. 430, ал. 1 и ал. 2 ТЗ, че К.К.К., ЕГН ********** дължи на „У.Б.“ АД, ЕИК:*********сумата от 200 000 лева – главница по Договор за банков револвиращ кредит за оборотни средства № 109/02.06.2009 година и 6 броя анекси към него, по който договор ответникът е солидарен длъжник, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 18.09.2015 година и до окончателно погасяване на сумата, както и сумата от 11 125,12 лева – общо дължими лихви по чл. 4 от Договор за банков револвиращ кредит за оборотни средства № 109/02.06.2009 година, които лихви са дължими за периода 06.05.2015 година – 17.09.2015, за които суми е издадена Заповед за изпълнение по реда на чл. 417 от ГПК по гр.д. № 56714/2015 година на СРС, 46 състав и изпълнителен лист от 29.09.2015 г.

ОСЪЖДА К.К.К., ЕГН ********** да заплати на „У.Б.“ АД, ЕИК: *********, на основание чл. 78 от ГПК, сумата от 21 800,50 лв. - съдебно-деловодни разноски, сторени в заповедното и в настоящото производство.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

СЪДИЯ: