Решение по дело №8992/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 528
Дата: 19 март 2019 г.
Съдия: Атанас Ангелов Маджев
Дело: 20161100908992
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 12 декември 2016 г.

Съдържание на акта

     Р Е Ш Е Н И Е

…………

 Гр. София, 19.03.2019 г. 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-2 състав, в закрито заседание на деветнадесети март през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                                            СЪДИЯ: АТАНАС МАДЖЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Маджев т.д. № 8992 по описа за 2016 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е по реда на чл. 632, ал. 2 ТЗ.

Инициирано е по повод на подадена от Национална агенция за приходите молба датираща 05.12.2018 г., като с нея се иска от съда по несъстоятелност да постанови възобновяване на спряното производство по несъстоятелност открито спрямо търговско дружество - „4.“ ЕООД. Развито е съображение, че в масата на несъстоятелността формирана при длъжника е налично достатъчно имущество, което да покрие оперативните разноски необходими за провеждане на универсалното принудително изпълнение, и по-конкретно тези определени от съда в размер от 10 600 лв.

            На 03.10.2017 г. съдът е постановил решение по смисъла на чл. 630, ал. 1 ТЗ, като е обявил неплатежоспособност на длъжника - „4.“ ЕООД, определил е начална дата на неплатежоспособността – 31.12.2014 г. и е открил производство по несъстоятелност на - „4.“ ЕООД, като е назначил временен синдик на дружеството и е свикал първо събрание на кредиторите.

            На 04.12.2017 г. от съдът по несъстоятелността е постановен съдебен акт по смисъла на чл. 632, ал. 5 ТЗ, въз основа на които е спряно провежданото спрямо „4.“ ЕООД на производство по несъстоятелност, тъй като е констатирано състояние, при което не е налице достатъчно имущество с бързоликвиден характер, което да може да послужи за посрещането на текущите разноски възникващи в отделните етапи на производството.

            С решение от 18.12.2018 г. състав на Софийски апелативен съд е отменил решение от 22.06.2018 г. на Софийски градски съд, ТО, VI-2 състав, като вместо това е постановено възобновяване на основание чл. 632, ал. 2 ТЗ на спряното производство по несъстоятелност на „** Б.“ ЕООД, като в мотивите на така постановения акт на въззивната инстанция е указано, че съдът по несъстоятелността трябва да предприеме действия по продължаване на производството по несъстоятелност с назначаване на временен синдик и определяне на дата на първото събрание на кредиторите.

            С определение от 02.01.2019 г. настоящата инстанция е оставила без разглеждане молбата на Национална агенция за приходите, възпроизвеждаща искане за възобновяване на производството по несъстоятелност на основание чл. 632, ал. 2 ТЗ, като е възприето, че правния интерес от подобно произнасяне е отпаднал, заради постановения позитивен съдебен акт от САС – решение от 18.12.2018 г.

            При проведения контрол за законосъобразност на цитираното определение от 02.1.2019 г. състав на Апелативен съд – София е счел, че НАП продължава да е легитимирана да иска възобновяване на производството, защото решението от 18.12.2018 г. не е влязло в сила, а и не е от групата на тези ползващи се с незабавно действие, и поради тези съображения е постановил отмяна на определението на съда по несъстоятелността от 02.1.2019 г. и е дал указания за разглеждане на молбата на НАП с правно основание чл. 632, ал. 2 ГПК по същество.   

Подлагайки на разглеждане по същество молбата от 05.12.2018 г. подадена от кредитора – НАП, настоящия състав я намира за основателна. Съгласно разпоредбата на чл.632, ал.2 от ТЗ, ако е спряно производството по дело за несъстоятелност, по причина липса на достатъчна наличност на средства в масата по несъстоятелност, която да обслужи производството, то може да се възобнови и да продължи, ако се установи, че има средства в дружеството, алтернативно, ако кредитор внесе сумата, необходима за покриване на разноските, като искането за възобновяване трябва да се направи в 1-годишен срок, считано от момента на вписване на решението за спиране на производството в търговския регистър. Искането на НАП е осъществено в пределите на възприетия от законодателя 1-годишен срок, а именно в последния възможен ден преди изтичането му. Въпреки, че никой от кредиторите в започналото производство по несъстоятелност не е осъществил привнасяне на парична сума за покриване на необходимите разноски свързани с управлението и съхранението на масата на несъстоятелността, то доколкото по делото е установено наличие на бързоликвидни средства в размер на сума надвишаваща  16 000 лв., които са събрани в рамките на провеждано индивидуално принудително изпълнение спрямо длъжника и предвид това, че след изрично настояване от синдика тези средства са постъпили по особената сметка на несъстоятелността на „** Б.“ ЕООД /в неплатежоспособност/ и към момента са достатъчни да осигурят покриването на оперативните ежемесечни разноски в производството, съдът счита да е успешно изпълнена материалната предпоставка въведена в чл. 632, ал. 2 ТЗ, респективно искането за възобновяване да е основателно.     

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И

 

ВЪЗОБНОВЯВА на основание чл. 632, ал. 2 ТЗ производството по несъстоятелност на „** Б.“ ЕООД /в неплатежоспособност/, с ЕИК *********, което се провежда по т.д. № 8992/2016 г. образувано по описа на Софийски градски съд, ТО, VІ-2 с-в.

            Решението подлежи на вписване в търговския регистър.

Решението може да се обжалва в 7-дневен срок от вписването му в търговския регистър пред Софийски апелативен съд.

 

 

СЪДИЯ :