Решение по дело №180/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 190
Дата: 13 май 2022 г. (в сила от 13 май 2022 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20227100700180
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

190/ 13.05.2022 г., град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ДОБРИЧ, в открито съдебно заседание на трети май през две хиляди двадесет и втора година, І касационен състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                                      СИЛВИЯ САНДЕВА

 

           при участието на прокурора РАДОСЛАВ БУХЧЕВ и секретаря СТОЙКА К. разгледа докладваното от председателя КАНД № 180/ 2022 год. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН във връзка с чл. 208 от АПК.

Образувано е по касационна жалба на П.Н.К. ***, чрез адв. В., ДАК, против Решение № 44 от 14.02.2022 г., постановено по НАХД № 20213230200963/ 2021 г. по описа на Районен съд – Добрич.

Според касатора първоинстанционният съд неправилно е изтълкувал събраните доказателства, като не се е съобразил с издадените разрешителни от Община град Добрич, от сертифицирани лаборатории и от РИОКОЗ. Счита, че след като не са събрани доказателства кой се е обаждал на тел. 112 и какво точно е казал, нарушението не е доказано, поради което изводите на съда за наличие на същото са необосновани. Иска отмяна на първоинстанционното решение и отмяна на наказателното постановление изцяло. Претендира разноски за двете инстанции.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява, не се представлява.

Ответникът, Първо Районно управление при ОД МВР – Добрич, редовно призован, не се представлява. Не изразява становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич дава заключение, че първоинстанционното решение следва да бъде оставено в сила, а оспорването с касационната жалба да бъде отхвърлено. Счита, че са събрани всички доказателства в подкрепа на обвинителната теза, като съдът е съобразил фактите и е намалил санкцията на 100.00 лв.

Настоящата съдебна инстанция, след като обсъди направените в жалбата оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на оспорения съдебен акт за наведените в жалбата касационни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК.

Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна. Съображенията за това са следните:

Предмет на разглеждане пред ДРС е Наказателно постановление (НП) № 1717а - 2240/ 13.08.2021 г., с което на П.Н.К. на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 257, ал. 1 от ЗМВР е наложено наказание "глоба" в размер на 200 лева за нарушение на чл. 64, ал. 4 от ЗМВР за това, че на 08.08.2021 г. около 02.50 часа, в град Добрич,комплекс „Хиподрума“, като МОЛ не изпълнява законно писмено полицейско разпореждане от 25.07.2021 г. с вх. № 1717р-9043/ 27.07.2021 г., а именно да не нарушава тишината и спокойствието на гражданите чрез озвучителни уредби или по какъвто и да е друг начин.

РС - Добрич е приел, че нарушението е доказано, а при издаването на АУАН и НП не са допуснати съществени процесуални нарушения. Същевременно е преценил, че следва да намали размера на санкцията от 200 лева на 100 лева, макар и да не е изложил мотиви за това.

Решението на Районния съд е правилно като краен резултат, а с оглед обстоятелството, че няма жалба от административнонаказващия орган (АНО), съдът няма основание да обсъжда намаления размер на същата.

Дадените полицейски разпореждания, независимо от тяхната форма - писмена, устна или чрез действия, чийто смисъл е разбираем за лицата, за които се отнасят, са задължителни за адресатите си по силата на чл. 64, ал. 4 от ЗМВР, освен ако налагат извършването на очевидно за лицето престъпление или нарушение, или застрашават живота или здравето му. Съгласно нормата на чл. 257, ал. 1 от ЗМВР, който не изпълни разпореждане на орган на МВР, направено в изпълнение на функциите му, ако извършеното не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 100 до 500 лв. В случая съдът е отчел факта, че процесното Разпореждане не е било обжалвано от адресата, както и че събраните по делото доказателства са установили, че Разпореждането не се изпълнява и продължава нарушаването на тишината и спокойствието на гражданите. В съдебно заседание са потвърдени констатациите в АУАН. Гласните доказателства са еднопосочни с приложените писмени такива.

Макар и съдът да не е изложил това, настоящият състав държи да отбележи, че по делото са налични доказателства, от които се установява, че на същото лице са давани многократни полицейски разпореждания в същия смисъл, но очевидно това не е послужило на лицето да се съобрази с предписанията в общинската наредба и с надлежно дадените по смисъла на чл. 64, ал. 4 от ЗМВР разпореждания.

Правилно Районният съд е приел, че нарушението е доказано и макар настоящият състав да не споделя извода му за необходимост от намаление на санкцията, то при липса на жалба в тази насока от АНО, решението следва да бъде оставено в сила. Ирелевантни за случая са приложените по делото документи, послужили за започване и извършване работа на заведението, изискуеми по закон. Това че към момента на изследването са направени заключения за съответствие на шума с изискванията, не означава, че това съответствие е продължило и при експлоатацията на заведението. Многобройни са сигналите, приложени по делото, вкл. тези на тел. 112, на които е извършена и проверка, поради което възраженията на касатора за липса на доказателства за това кой и какъв сигнал е подал, са неоснователни. Самите проверяващи също са отразили, че музиката се е чувала и откъм бул. 25-ти септември още.

Предвид изложеното, Административен съд - Добрич намира, че не са налице касационни основания за отмяна на обжалваното решение, последното като валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон, следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Добрич, Първи касационен състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 44 от 14.02.2022 г., постановено по НАХД № 20213230200963/ 2021 г. по описа на Районен съд – Добрич.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                        ЧЛЕНОВЕ: