Определение по дело №382/2019 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 348
Дата: 19 декември 2019 г.
Съдия: Мариана Иванова Георгиева
Дело: 20193600600382
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

  №...348......../19.12.2019 г.  гр. Шумен

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на горепосочената дата в  състав:

                                                       Председател:  Мариана Георгиева

                                                               Членове:  Светлин Стефанов

   Румяна Райкова

                                                                                

       

          Като разгледа докладваното от Мариана Георгиева ВЧНД № 382 по описа за 2019 г. установи:

            С Определение № 546 от 12.11.2019 г.  Шуменският районен съд е потвърдил Постановление от 21.10.2019 г. на Районна прокуратура – Шумен за прекратяване на наказателно производство по ДП № 30/2018 г. по описа на ОДМВР – Шумен. Срещу определението е подадена въззивна жалба от Ф.Х.С.. В жалбата се изтъква, че в хода на досъдебното производство са събрани доказателства, от които по безспорен и категоричен начин е доказано, че обвиняемият Д.Д. *** противозаконно й присвоил сумата от 32 500 лв., нейна собственост и на съпруга й С.С.. Моли въззивната инстанция да отмени определението като неправилно и незаконосъобразно и да върне делото на Районна прокуратура – Шумен за продължаване на съдопроизводствените действия.

            Жалбата е подадена в срок и е процесуално допустима. Разгледана по същество – неоснователна, поради следното:

            ДП № 30/2018 г. по описа на ОДМВР – Шумен е водено срещу Д.Ш.Д. за престъпление по чл. 206, ал. 3, във вр. с ал. 1 от НК, за това, че на 27.09.2007 г. в гр. Шумен противозаконно присвоил чужда движима вещ – сумата от 32 500 лв., собственост на Ф.Х.С., която владеел, като се разпоредил с вещта в своя полза, използвайки я за заплащане на цена по сделка, чрез която придобил собствеността на жилище находящо се в *****, като предметът на престъплението е в големи размери. В определението си първоинстанционният съд подробно е обсъдил показанията на разпитаните в хода на ДП свидетели и правилно е приел, че те са две групи, които имат коренно противоположни твърдения. В първата група са близки, родственици на жалбоподателката и те твърдят, че тя е предала в дома си в гр. Варна на обвиняемия Д. сумата от 32 500 лв. за закупуване на жилище в гр. Шумен. Тяхната предварителна уговорка, а и при предаването на парите било жилището да бъде закупено на името на дъщерята на жалбоподателката – А.Х... Останалите свидетели твърдят, че не знаят за подобни обстоятелства или не си спомнят нищо, предвид изминалото време. В обясненията си обвиняемият сочи, че жилището е закупено от него, на негово име, с лични спестявания. Правилен е изводът на ШРС за това, че от събраните доказателства не може да се направи категоричния извод, че Д.Д. противозаконно е присвоил сумата от 32 500 лв. Това е така, защото по делото няма никакви документи установяващи предаването на сумата от С. на обвиняемия. Тя не е в състояние да представи такива, от които да е видно какъв е произхода на тези средства и дали въобще е разполагала с тях. Нелогични и житейски неправдоподобни са показанията на свидетелката А.Х.., която сочи, че обвиняемият след като се прибрал от гр. Варна и предал посочената сума, която тя преброила и установила, че са точно 32 500 лв. Той оставил парите в дома им, а тя на следващия ден ги занесла във фирмата посредник при закупуване на жилището. След това придружила обвиняемия и служителка от офиса до нотариалната кантора на адв. С.., но не влязла вътре при осъществяване на сделката. Впоследствие не се поинтересувала и не се запознала с нотариалния акт. Едва при раздялата с обвиняемия, години по-късно разбрала, че жилището е закупено на негово име. През тези години Х.. не е получавала съобщения за дължим данък върху недвижимите имоти и би следвало да е наясно, че не притежава такива. Поведението си обяснява с доверието си към обвиняемия, младостта си и незрялост. В този случай това не е така, защото свидетелката била пълнолетна, завършила висше образование и се касае за нормални житейски ситуации, за които не се изискват специални знания или опит.

            Освен противоречивите свидетелски показания, по делото са събрани и съвсем обективни доказателства, а именно: в том II на досъдебното производство е приложен нотариалният акт за закупуване на жилището, от който е видно, че на 27.09.2007 г. Д.Ш.Д. ***, състоящ се от стая, кухня и сервизни помещения, с площ от 40.08 кв.м., ведно с избено помещение № 17. Данъчната оценка за имота била 9 603.70 лв., а цената заплатена от него – 13 000 лв. Въобще не става въпрос за сума над 30 000 лв., каквато твърди жалбоподателката, че е платена за този имот. Служителите от посредническата фирма „Темида“ нямат спомен конкретно за тази сделка, но сочат, че по принцип посочената в нотариалния акт цена на покупко-продажбата отговаря на действително платените суми.

            Правилен е изводът на съда в атакуваното определение, че в хода на досъдебното производство са положени всички усилия за събиране на доказателствата и са изчерпани всички процесуални способи за това, поради което съдът е оставил без уважение жалбата на Ф.Х.С..

            Настоящата инстанция намира обжалваното определение за правилно, обосновано и законосъобразно, и като такова следва да бъде потвърдено, а жалбата срещу него – оставена без уважение.

            Предвид изложеното и на основание чл. 243, ал. 8 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            Потвърждава Определение № 546 от 12.11.2019 г. постановено по ЧНД № 2356 по описа за 2019 г. на Шуменския районен съд.

          Определението е окончателно.

 

 

            Председател:                                   Членове: 1.                                       2.