Определение по дело №696/2018 на Районен съд - Търговище

Номер на акта: 1202
Дата: 30 август 2018 г.
Съдия: Красимира Иванова Колева
Дело: 20183530100696
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 май 2018 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ 1202                                                          30.08.2018 г.                                     гр. Търговище

 

Районен съд – Търговище                                                                               Девети състав

На  тридесети август                                                                                       2018 година

В закрито заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРАСИМИРА  КОЛЕВА

Секретар: Валентина Войникова

Като разгледа докладваното Председателя

Гр. дело   696  по описа за 2018 година,

За  да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.140  ГПК.

            Предявен е иск за разрешаване на спор относно родителските права – чл.127 ал.2 от СК. Молбата е подписана от ищеца. Приложени са писмени доказателства във връзка с  твърденията и исканията на ищеца. Спазени са законовите изисквания по чл.127 и чл.128 ГПК. Направени са доказателствени искания за  събиране на писмени и гласни доказателства.

            В едномесечния срок и по реда на чл.131 от ГПК  постъпи писмен отговор от  ответницата.  Оспорва иска. Предявява  насрещен иск по спор относно родителските права – чл.127 ал.2 от СК. Представя писмени доказателства и  моли да се допуснат до разпит свидетели.

            В едномесечния срок            и по реда на чл.131 от ГПК постъпи писмен отговор по насрещния иск, ответникът по който счита, че е неоснователен по доводите, изложени в исковата молба.

Съдът счита, след извършената служебна проверка, че исковата молба, и по първоначално предявения, и по насрещния искове, са редовни  и предявените  искове са  допустими. Следва да бъдат допуснати за приемане и прилагане представените писмени доказателства; да се насрочи  делото за разглеждане в открито заседание; да се допуснат гласни доказателства; да се съобщи на страните  проекта за доклад по делото;  да бъдат напътени същите към медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора. Следва да се изиска актуален социален доклад за положението на детето и за възможностите и способностите на всеки един от двамата родители  да полагат непосредствени грижи за отглеждане и възпитание на детето, за упражняване на родителските права, за взаимоотношенията  между детето и всеки един от двамата родители, емоционални взаимовръзки и стабилност,    включително и в периода след  определяне на привременни мерки на 04.07.2018г.  до  момента на представяне на доклада.   Първоначално  представения социален доклад от ДСП-Търговище  е от 22.06.2018г. и съответно  приложената писмена информация от ДСП-„Красно село“-София е от 14.06.2018г.

            Въз основа на изложените мотиви, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

            ИСКОВАТА МОЛБА  е редовна и предявените  искове са  допустими.

 

            ПРИЕМА ПИСМЕН ОТГОВОР от ответницата по първоначално предявения иск и съответно от ответника по насрещния иск , постъпил в срока и по реда на чл.131 от ГПК.

           

            ДОПУСКА ЗА ПРИЕМАНЕ  И ПРИЛАГАНЕ представените с исковата молба и с писмения отговор от ответницата  писмени доказателства, както и изисканите  служебно социален доклад, справка за съдимост, справки от ОД на МВР-Търговище.

 

НАСРОЧВА  първо публично съдебно заседание на  17.10.2018 г. /Сряда/   в   9.00 ч., за която дата и час да се призоват страните.

 

 

СЪОБЩАВА  ПРОЕКТА  ЗА ДОКЛАД ПО ДЕЛОТО, а именно:

ПЪРВОНАЧАЛНО  Е  ПРЕДЯВЕН ИСК от ищец: И.С.Й., с адрес ***, действащ чрез пълномощник и съдебен адрес ***, а.. Диян П. ***   против ответницата:  Н.Н.Н. с адрес ***,  с която предявява  обективно съединени  искове по чл.127 ал.2 от СК:

-за определяне местоживеенето на детето Стоян И.Й., род. на ***г. – при  бащата, на постоянния му адрес в гр. Търговище, ул. „Радецки“  № 24;

-предоставяне упражняването на родителските права по отношение на детето – на бащата;

- определяне мерки на лични отношения на детето с майката :  всяка събота от 09 .00 ч. до 17.00 часа без преспиване при бащата;    след първия месец – всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00 ч. в събота до 17.30 часа в неделя,  без  преспиване при майката  и в присъствие на бащата;

-осъждане на  майката да заплаща месечна издръжка на детето в размер на 130 лв.,считано от влизане на решението в сила, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до настъпването на причини за изменение или прекратяване на издръжката.

1.обстоятелствата, от които произтичат претендираните права и възражения:

а/. за правата на ищеца: Страните по делото са родители на  малолетното дете – син Стоян И.Й., род. на  ***г.   /навършва 3 години на 13.09.2018г./  Родителите живели във фактическо съпружеско съжителство от 2012г. до м.ХІ.2017г. в гр. Търговище, в апартамент, собственост на родителите на ищеца.  След раждането на детето ответницата променила отношението си към ищеца, започнали да се карат  и за най-дребни неща без повод. И двамата родители полагали грижи  за детето. След това настъпил период, в който ответницата станала психически неустойчива /леля и имала сериозни психически заболявания т.е. наследствено обременена/ - след ежедневна злоупотреба с алкохол ставала друг човек – без причина се карала на детето, започнала да му посяга,  станала агресивна и не можела да се контролира. Ищецът задоволявал  изцяло материалните и финансови нужди на семейството, грижил се за детето и за ищцата, помагал на близките и роднини/баба и и баща и/. Детето има изключително сила емоционална връзка с родителите на ищеца и почти всеки петък до неделя е при тях. От  началото на 2017г. влошаването на  отношенията между ищеца и ответницата  ескалирало. След скандал през м.І.2017г. ответницата  заедно с детето напуснала семейното жилище, ищецът потърсил съдействие от ДСП-Търговище, след това ответницата  върнала детето при бащата, след което заминала заедно с детето в София при сестра си и ищецът на 2 пъти ходил в София, но  тя отказвала  на бащата да вижда детето. По-късно  цялото семейство се завърнало в Търговище. В началото на м.ІІІ.2018г. ответницата  заедно с детето  напуснала семейното жилище и отишла в кв. „Въбел“ при баба си1 в чиято къща  няма подходящи условия за отглеждане на дете.  Следващият скандал е бил на 26.04.2018г. след употреба на алкохол от ответницата. Два дни след това ответницата  оставила детето н грижите на  ищеца  и от  тогава той  сам от двамата родители  се грижи за детето и с помощта на своите родители.

б/. за възраженията на ответницата: Тя, нито има наследствена обремененост, нито страда от някакво психическо разстройство. Психически устойчива е и е напълно способна да се грижи за детето. Няма от нейна страна злоупотреба, и то системно , на алкохол. Проблемите в отношенията на ищеца и ответницата започнали с напълно неоснователните и обидни съмнения относно бащинството на детето.  Взаимоотношенията им се влошили поради прекаленото вмешателство на родителите на ищеца в семейния им живот. На 13.09.2016г. ищецът отново искал ДНК тест за бащинство и изгонил ответницата и детето от жилището. След това са последвали многобройни скандали, прогонвания и изхвърляне на багажа на ищцата и на детето от жилището. Ищецът  винаги имал деспотично и обсебващо отношение към ответницата и детето. През м.ІІ.2017г. ответницата се установила да живее в гр. София, в собствената на сестра и къща, заедно с детето и предявила иск пред СРС по чл.127 ал.2 СК. След настоятелни молби и увещания от ищеца, ответницата се завърнала с детето в Търговище и заживели заедно. Ищецът упражнявал психическо и физическо насилие над ответницата на 01.01.2018г. и на 26.04.2018г., като свидетел на последното е било детето. На следващия ден ищецът завел детето на детска градина и от тогава ответницата не го е виждала. Ответницата  работи по трудово правоотношение в гр. София и има добри ежемесечни доходи, като може да разчита на  подкрепа от сестра си. В имота на сестра и в гр. София ответницата е обзавела детска стая и има всички необходими битови условия за отглеждане на детето. Средата в дома на сестра и на ответницата е спокойна, здравословна  и благоприятна за  отглеждане на детето, за което допринася и привързаността на Стоян  към  детето на  леля му, както и липсата на ежедневен стрес и напрежение за майката. Бащата е изключително отдаден на хобито си – спортен риболов, което е свързано с продължителни отсъствие от дома и семейството, през което време винаги ответницата е отглеждала детето. Бащата е склонен към насилие и извършване на противоправни деяния, осъждан е и има криминалистични регистрации. След  26.04.2018г. ищецът въпреки уверенията по телефона не  позволявал на ответницата да се вижда с детето.  

2.правната квалификация на правата на ищеца: спор относно родителските права при отделно живеещи родители – определяне на местоживеене на детето;  упражняване на родителските права; мерки на лични отношения и издръжка, на осн. чл.127 ал.2 от СК, вр. чл.143 от СК.

3.кои права и кои обстоятелства се признават:   няма такива;

4.кои обстоятелства не се нуждаят от доказване:  няма такива;

5.как се разпределя доказателствената тежест за подлежащите на доказване факти:

В тежест на ищеца е да докаже  твърдените в исковата молба фактическа обстоятелства, обуславящи основателност на иска – способности и възможности детето  да живее постоянно  при него, по неговото местоживеене;  той да полага непосредствени грижи за отглеждане и възпитание и за упражняване на родителските права; с оглед издръжката – нуждите на детето  и възможностите на ответницата да дава издръжка.

НАСРЕЩЕН  ИСК  в едномесечния срок за писмен отговор по реда на чл.211 ал.1 от ГПК и вр.  чл.131 от ГПК е подаден от ищца:  Н.Н.Н., чрез съдебен адрес ***, а.. Л. ***    против  ответник:  И.С.Й., с адрес ***, действащ чрез пълномощник и съдебен адрес ***, а.. Диян П. ***,  като са предяви  обективно съединени  искове по чл.127 ал.2 от СК:

 -определяне местоживеенето на детето Стоян И.Й., род. на ***г.   при нея – майката – в гр. София;

-предоставяне упражняването на родителските права по отношение на детето – на майката;

            -определяне на мерки за лични отношения на детето с бащата: всяка последна седмица от месеца от 10.00 ч. в неделя  до 18.00 ч. в неделя в присъствие на майката и на социален работник, до навършване на 4-годишна възраст на детето , както и  всяка втора и четвърта събота и неделя – след навършване на 4-годишна възраст на детето.;

            -осъждане на бащата да заплаща месечна издръжка на детето  чрез майката като законен представител в размер на 300 лв. с падеж-1-во число на месеца, считано от влизане в сила на съдебното решение.

1.обстоятелствата, от които произтичат претендираните права и възражения:

а/. за правата на ищцата: Същите , посочени в т.1, б.“б“  по-горе .

б/.за възраженията на ответника: Същите, посочени в т. 1., б.“а“  по-горе.

2.правната квалификация на правата на ищеца: спор относно родителските права при отделно живеещи родители – определяне на местоживеене на детето;  упражняване на родителските права; мерки на лични отношения и издръжка, на осн. чл.127 ал.2 от СК, вр. чл.143 от СК.

3.кои права и кои обстоятелства се признават:   няма такива;

4.кои обстоятелства не се нуждаят от доказване:  няма такива;

5.как се разпределя доказателствената тежест за подлежащите на доказване факти:

В тежест на ищцата  е да докаже  твърдените в исковата молба по насрещния иск фактическа обстоятелства, обуславящи основателност на иска –  нейните  способности и възможности детето  да живее постоянно  при нея, по нейното  местоживеене;  тя да полага непосредствени грижи за отглеждане и възпитание и за упражняване на родителските права; с оглед издръжката – нуждите на детето  и възможностите на ответника по насрещния иск  да дава издръжка.

 

НАПЪТВА КЪМ  МЕДИАЦИЯ страните като способ за доброволно уреждане на спора.

 

ПРИКАНВА  КЪМ    С П О Г О Д Б А   страните по делото,  като им разяснява, че последици от доброволното уреждане на спора са: 

-запазване на добри взаимоотношения между тях като родители с оглед най-висшия интерес на детето;

-спестяване  на половината от държавната такса върху определения размер на издръжката и връщане на половината от държавната такса по другите искове;

-спестяване  на средства за разноски по делото  – чл.78 ал.9 от ГПК.

 

ДОПУСКА гласни доказателства – трима свидетели, при режим на довеждане от ищеца/т.1 от доказателствените искания по първоначално предявения иск/  и  двама свидетели, при режим на довеждане от ответницата /т.3 от доказателствените искания по насрещния иск/.  

 

ЗАДЪЛЖАВА  на осн. чл.15 ал.6 от Закона за закрила на детето  Дирекция “Социално подпомагане”, отдел „Закрила на  детето“   гр. ТЪРГОВИЩЕ    ДА ПРЕДСТАВИ   в  срок до:  09.10. вкл.  /вторник/  2018г.    АКТУАЛЕН  СОЦИАЛЕН  ДОКЛАД  за положението на детето и за възможностите и способностите на всеки един от двамата родители  да полагат непосредствени грижи за отглеждане и възпитание на детето,  за упражняване на родителските права, за взаимоотношенията  между детето и всеки един от двамата родители, емоционални взаимовръзки и стабилност,    включително и в периода след  определяне на привременни мерки на 04.07.2018г.  до  момента на представяне на доклада.      /Първоначално  представения социален доклад от ДСП-Търговище, който  е изискан за определяне на привременни мерки    е  от 22.06.2018г. и съответно  приложената писмена информация от ДСП-„Красно село“-София е от 14.06.2018г./

 

ДА СЕ ИЗИСКА  от  „МБАЛ-Търговище“ АД гр. Търговище, в едноседмичен  срок  да представи справка  относно  Н.Н.Н., ЕГН ********** с адрес ***, ул. „ал. Стамболийски“ № 64 води ли се на психиатричен отчет.  В случай на отказ да се направи справка и издаде съответния документ в указания срок, съдът може да наложи глоба в размер от 50 лв. до 300 лв., на осн. чл.87 и чл.91 от ГПК.

 

УКАЗВА на страните, че след като са поискали присъждане на разноски, са длъжни да представят на съда списък на разноските най-късно до приключване на последното заседание, на осн. чл.80 от ГПК.

           

            ПРЕПИС от писмения отговор на ответницата  да се връчи на ищеца по първоначално предявения иск , на осн. чл. 132 т.2 от ГПК, както и препис  от писмения отговор на ответника по насрещния иск  да се връчи на ищцата по него на осн. чл. 132 т.2 от ГПК.

 

ПРЕПИС от  определението да се връчи на страните  едновременно с призовките за първото по делото  заседание, на осн. чл.140 ал.3 ГПК.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО  не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: