Решение по дело №959/2019 на Районен съд - Поморие

Номер на акта: 260023
Дата: 5 ноември 2020 г. (в сила от 19 ноември 2020 г.)
Съдия: Нася Иванова Япаджиева
Дело: 20192160100959
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 260023

 

гр. Поморие  05.11.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПОМОРИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, втори граждански състав в публичното заседание на двадесет и втори октомври, две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                              

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НАСЯ ЯПАДЖИЕВА

 

при секретаря Валентина Атанасова, като разгледа докладваното от съдия Япаджиева  гр.д. №959 по описа за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството пред ПРС е образувано въз основа на подадена искова молба от Г.М.Т., в качеството си на майка и законен представител на малолетното дете С.Х.Т. против ответника Х.М.П.. В исковата молба ищцата сочи, че с ответникът Х.М.П. нямат сключен граждански брак, но от съвместното им съжителство, имат родено едно дете С.Х.Т. с ЕГН **********, роден на ***г. в гр.София, като м. септември 2017 година родителите се разделили и от  тогава до настоящият момент ищцата полага грижи и издържа  детето. Сочи, че от както са разделени, ответникът не помагал за издръжката на детето, като не е заплащал месечна издръжка, нито е проявявал интерес да се вижда и контактува с детето. Твърди, че ответникът работи като IT специалист и докато са били заедно е получавал около 1800 лв. трудово възнаграждение. Същият не издържа други деца. Моли,  съдът да постанови решение с което да осъди ответника Х.М.П. да заплаща на детето С.Х.Т., месечна издръжка в размер на 250.00 лв., считано от завеждането на исковата молба, чрез неговата майка и законен представител Г.М.Т., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, до промяна на обстоятелствата за нейното изменение или прекратяване.

В съдебно заседание процесуалният представител на ищцата поддържа размера на издръжката. Претендира направените по делото разноски адвокатския хонорар. 

Ответникът не е представил отговор на исковата молба и не се явява и не се представлява в съдебно заседание.

Предявения иск е с правно основание чл. 143,ал.2 от СК.

От събраните по делото доказателства се установи следната фактическа обстановка:

Страните по делото са родители на детето С.Х.Т., роден на ***год. и това се установява от  представеното удостоверение за раждане.

По делото е допуснат  до разпит един свидетел.  Свидетелката С. Т. - майка на ищцата, свидетелства, че ищцата и детето живеят в нейното семейство в гр.Поморие от една година, като дъщеря и детето имат самостоятелно жилище, обзаведено и изцяло грижите за детето се полагат от майката. Твърди, че бащата не осъществява никакви  контакти с детето и  не желае да поддържа лични контакти с детето и единствено бабата по бащина линия контактува с детето макар и рядко. Бащата е давал пари за издръжка, нито е изпращал подаръци за рождения ден  или за празниците. Сочи, че детето е ученик в първи клас в училище „Иван Вазов“ гр.Поморие и отделно от редовното си обучение в училище, посещава уроци по английски език и уроци по тенис и народни танци, за което майка заплаща такса за всеки урок по 5.00 лв. Твърди, че в нейно присъствие детето е искало да разговаря с баща си, но той изобщо не си вдигал телефона. Свидетелката Т. заявява, че ответникът работи като IT специалист и получава добро възнаграждение, още при раздялата им през 2017г. същият е получавал около 1800лв. месечно трудово възнаграждение.

По делото е представен социален доклад на Дирекция „СП“ гр.Поморие, в който е посочено, че страните са живели на семейни начала от 2013г. до месец септември 2017.  и от съвместното им съжителство на 19.02.14г. се ражда детето им С.Х.Т., като през месец септември 2017г. ищцата заедно с детето е напуснала жилището и заживяла в общежитие на СУ „Климент Охридски“,  а в момента живее в гр.Поморие с детето. След раздялата грижите по отглеждането и възпитанието на детето са поети от майката Г.М.Т., като същата разчита на подкрепа в грижи за детето по всяко време на нейните родители сем. М. и Т.Т., с които живее на един адрес. При направени посещения социалните власти са установи, че майката и детето живеят във фамилната къща собственост на нейните родители. Майката има самостоятелна спалня, а детето си има собствена детска стая с всичко необходимо за ученика. В социалния доклад е посочено, че от месец август 2020г. майката Г.Т. е започнала работа като логопед в Дневен център за деца с увреждания в гр.Бургас и получава брутно трудово възнаграждение в размер на 1300лв. Детето е ученик в първи  клас на ОУ „Иван Вазов“гр.Поморие, посещава дневен център за работа с деца в гр.Поморие където взема уроци по рисуване и английски език и уроци по тенис в местния клуб.

При така изяснената фактическа обстановка настоящата инстанция, счита че така предявения  иск от Г.М.Т. против Х.М. П. с правно основание чл. 143 ал.2 от СК е основателен.

По делото се установи, че след установяване на фактическата раздяла между родителите, детето е останало да  живее при майката и  след установената раздяла бащата не е търсил детето и не е плащал издръжка. Установи се от социалния доклад и от показанията на свидетелката, че след раздялата на страните за детето С. се полагат адекватни грижи, същото е добре обгрижвано, ходи на училище,  като всичките му потребности са задоволени. Ищцата и детето живеят в етаж от двуетажна фамилна къща с двор, който е добре обзаведен и задоволява потребностите им от жилище. Установена е добра емоционална връзка на детето с майката, като същата контактува с майката на ответника - баба по бащина линия на детето.  Установи се, че бащата няма друго дете което да издържа и не участва в издръжката на детето – С..

Съгласно нормата на чл.143,ал.2 от СК, родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо от това дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Конкретният размер на дължимата издръжка следва да бъде определен с оглед критериите, визирани в чл.142 от СК - в зависимост от нуждите на детето и възможностите на родителите, като ал. 2 на чл.142 от СК посочва, че минималният размер на издръжка за едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата, която към настоящият момент е 610.00 лв., считано от 01.01.2020г. или нормативно определеният минимален размер на издръжката е 152.50 лв.

При настоящата нормативна уредба съдът не е обвързан от определени максимални размери и с оглед на конкретните доказателства по всяко дело за издръжка може да определи издръжка, която е в интерес на детето и съответства на доходите на родителя. Нуждите на малолетното дете се преценяват, като се вземат предвид възрастта му, разходите за облекло и храна, както и особените му потребности за конкретната възраст.

От събраните по делото доказателства по категоричен начин се установява, че детето С.Х.Т. е на 6 години и е ученик в първи А клас в СУ „Иван Вазов“ гр.Поморие. Детето посещава курсове по английски език, уроци по тенис и народни танци, за които майката заплаща за всеки урок по 5.00 лв. и освен разходите за храна, дрехи, отопление, детето има и разходи свързани с образованието. Установи се, че брутното месечно възнаграждение на ищцата е в размер на 1300.00 лв., Няма данни по делото какъв е размера на реализираният месечен доход на бащата, но същия е млад човек, в трудоспособна възраст, работи като IT специалист, които към настоящия момент са с най добро заплащане. Трудоспособната възраст на бащата обуславя възможността на родителя да реализира доходи, чрез които да поеме както собствената си издръжка, така и частта, необходима за издръжка на детето. По делото не са представени писмени доказателства, същият да страда от заболяване, което не му позволява да работи, че е трайно нетрудоспособен или са наложени ограничения, препятстващи го да полага някои категории труд. Поради това съдът намира, че ответникът Х. П. е в състояние да реализира доходи, около средните за страната и достатъчни за издръжката на малолетното си дете С.Х.Т.. Според съда, за задоволяване потребностите на детето С.Т. е необходима обща издръжка в размер на 400.00лв. От тази сума ответникът Х. П., ще следва да заплаща сумата от 200.00лв. месечно, считано от 20.12.2019г./датата на завеждане на исковата молба/, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до настъпване на обстоятелства за изменение или прекратяване. Останалата част от издръжката следва да се поеме от майката, върху която ще остане и тежестта от непосредственото и отглеждане и възпитание. Определяне на издръжки в по – нисък размер, няма да бъде в интерес на детето  предвид неговите нужди и предвид предвидената от законодателя минимално дължима от родителя издръжка в размер на 152, 50 лева.  Съдът счита, че така определената издръжка в посочения размер е съобразена с нуждите на детето и възможностите на бащата да заплаща.

На основание чл.78, ал.6 ГПК ответника следва да заплати дължимата д.такса в размер на 288.00лв.

Предвид изхода на спора и съобразно  чл. 78 ал. 1 от ГПК, ищцата, която е претендирала присъждане на разноски в настоящото производство, има право да получи заплащане на сторените от нея  такива, а именно разноски в размер на 150.00 лв., адвокатски хонорар.

Мотивиран от гореизложените съображения съдът

 

Р    Е    Ш    И  :

 

 

 ОСЪЖДА Х.М. П.,  ЕГН********** ***,  да заплаща  на детето С.Х.Т. с ЕГН**********, чрез неговата майка и законен представител Г.М.Т.,  ЕГН**********,  месечна издръжка в размер на 200.00 лв.(двеста) лева, считано от 19.12.2019г., ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска, до промяна на обстоятелствата за нейното изменение или прекратяване, като иска в останалия размер до предявения от 250.00лв. отхвърля като неоснователен.

ОСЪЖДА Х.М. П.,  ЕГН********** *** да заплати държавна такса в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на РС Поморие в размер на  288 / двеста осемдесет и осем/ лева.

ОСЪЖДА Х.М. П.,  ЕГН********** *** да заплати на ищцата Г.М.Т., ЕГН***********, сумата в размер на 150.00 / сто и петдесет/ лева представляващи направени разноски по делото.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред БОС в двуседмичен срок от датата на неговото постановяване – 05.11.2020г., във връзка с разпоредбата на чл.315, ал.2 от ГПК.

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: