Решение по дело №19156/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2353
Дата: 29 май 2019 г. (в сила от 19 юли 2019 г.)
Съдия: Весела Иванова Гълъбова
Дело: 20183110119156
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 гр. Варна, 29.05.2019 год.

                  

                                   В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ  РАЙОНЕН СЪД, Гражданско отделение, двадесет и шести състав, в публично заседание на седми май две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛА ГЪЛЪБОВА

 

При участието на секретаря Дияна Д. разгледа докладваното от съдията гр.д. 19156 по описа на ВРС за 2018 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по молба на Ц.Н.С. с ЕГН ********** лично и в качеството му на баща и законен представител на детето К. Ц. С. с ЕГН ********** за защита от домашно насилие срещу С.А.С. с ЛНЧ ********** – бивша съпруга на молителя Ц.С. и майка на молителя К.С..

В молбата са изложени твърдения, че Ц.Н.С. и С.А.С. са бивши съпрузи, като бракът име  е прекратен с развод със съдебно решение от 14.11.2018г. С решението на бащата били предоставени родителските права по отношение на роденото от брака дете К. Ц. С., роден на 01.18.2016г. Още преди развода ответницата имала емоционални и психологически проблеми и системно злоупотребявала с алкохол. Заедно посетили психолог, а после и психиатър, като й било предписано лечение. Твърди се, че на 25.11.2018г. около 15:30 часа в дома на майката, където бащата  оставил детето на предния ден, ответницата в присъствието на бащата, докато облича детето К. го блъснала и то се ударило в касата на вратата, в резултат на което получило нараняване в областта на дясната буза. След като бащата заявил, че няма да търпи такова поведение, тя заплашила, че ще го съди, разкрещяла се, че ще му вземе детето и ще пусне срещу него молба по ЗЗДН, че ще му стъжни живота, както и този на детето. За случилото се бащата подал жалба в РП-Варна. На 04.12.2018г.около 20:40 часа  ответницата се обадила по телефона на молителя Ц.С. и пожелала да говори с детето и да го види по вайбър видео. Бащата се съгласил, оставил детето да разговаря с майка си и отишъл до кухнята да му налее вода. От там чул как детето реве с пълна сила и се затичал обратно. Станал свидетел на емоционално насилие, изразяващо се в крясъци по отношение на играчка, с която майката забелязала, че детето си играе. Бащата прекъснал връзката, за да се погрижи за сина си. Ответницата отново се обадила около 21:14 часа  и продължила да напада бащата с крясъци и обиди, като вече си личало, че е употребила значително количество алкохол.

Ответницата е депозирала становище, с което оспорва молбата като неоснователна. Сочи, че през брачното съжителство на страните Ц.С. много я ревнувал, често й нанасял побои и я обиждал, изолирал я без приятели и роднини. На конкретната дата 25.11.2018г. детето К. е бил при нея от предния ден за осъществяване режима на личен контакт. Отрича да е употребявал алкохол на този ден. Около 15.30 часа бащата дошъл да вземе детето от дома й, влязъл вътре, хванал я с ръце и започнал да я дърпа, искал да й вземе телефона, тя заплашила, че ще извика полиция, той я пуснал, взел детето К. и излязъл.  Оспорва да е блъскала детето, то да се е ударило или да е заплашвала бащата, че ще го съди. На 04.12.2018г. била в квартирата си заедно с по-голямото си дете Никита. Около 19.51 часа ответницата писала на молителя по Вайбър, че иска да говори с К.. Бащата отговорил, че детето в момента не желае да говори. Оспорва да се е чувала с детето през този ден.

В съдебно заседание процесуалният представител на молителите поддържа молбата за защита от домашно насилие.

Процесуалният представител на ответника оспорва молбата като неоснователна.

Съдът, като взе предвид доводите на страните и събраните по делото доказателства, преценени заедно и по отделно, намира за установено от фактическа страна следното:        

В декларацията на молителя по чл.9, ал.3 от ЗЗДН са изцяло пресъздадени твърденията от исковата молба, описани по-горе.

Не е спорно между страните, че Ц.С. и С.С. са бивши съпрузи и родители на детето К.С., родено на ***г.

С решение по гр.д. № 10062/2018г. бракът между Ц.С. и С.С. е прекратен по взаимно съгласие, като родителските права по отношение на детето К. са предосатвени на бащата при определен режим на лични контакти с майката.

Представено по делото е медицинско удостоверение № 1208/2018г., издадено от МБАЛ „Св. А.-Варна“, в което е вписано, че на 28.11.2018г. по желание и в присъствие на бащата д-р С. Михова е прегледал детето К.С. със задача да установи какви травматични увреждания е получило. В графата „предварителни данни” е записано, че на 25.11.2018г. към 15.30 часа в дома на майката, същата го е блъснала, при което детето се ударило в каса на врата, паднало на земята. Обективно е установено по кожата в областта на дясната буза умерено изразен травматичен оток, бледо синкаво кръвонасядане с жълтеникав оттенък и диаметър около 3,5 см. Заключението е, че се касае за травматичен оток и кръвонасядане в областта на дясната буза, които са резултат на удар с или върху твърд, тъп предмет и отговарят да бъдат получени в указаните време и начин. Обусловили са чувство на болка и страдание.

На 28.11.2018г. Ц. Сарив е подал в районна прокуратура гр. Варна жалба по повод на случката от  25.11.2018г.  с молба за извършване на проверка и предприемане на законоустановени действия в интерес на детето К..

От приетата по делото справка за съдимост се установява, че ответницата С.С. не е осъждана.

Представен от молителя е амбулаторен лист от 27.11.2018г. за преглед на детето К. при д-р М.К.. В графата анамнеза е вписано: „болка в гърлото, затруднено преглъщане“. Поставена е диагноза „вирусна инфекция, неуточнена“.

От уведомително писмо, издадено от Детска ясла № 11 „Иглика“ става ясно, че детето Ц.С. в периода от 25.11.2018г. до 29.11.2018г. е посещавало детска ясла, както следва: 25.11 –  неделя, неработен ден, 26.11 – целодневен престой, 27.11 – детето е издадено на бащата в 12.30 часа с кашлица, 28.11 – отсъства по болест, 29.11 – отсъства по болест. Вписано е още, че детето К. не е минавало специален медицински преглед, а сутрешен филтър, състоящ се в нокти, уши, паразити, обрив и белези от наранявания станали извън детското заведение. Посочено е, че всекидневният сутрешен филтър се извършва от медицинската сестра, която е на смяна.

Представена от молителя разпечатка е разпечатка от „А1 България“ ЕАД за телефонен номер +359*********, в която е вписан изходящ разговор Теленор към номер ********** с начало 21:13 часа с продължителност 96 сек. Представена  е и разпечатка от „Вайбър“ на профил „Svetlana S”, в която има отразено изходящо обаждане от 21:03 часа за 9 минути и 46 секунди.

Ответницата на поставен от съда въпрос по чл.176 от ГПК е отговорила, че ползва телефонен номер **********.

По делото са ангажирани гласни доказателствени средства чрез разпит на св. Ирина Акимова, водена от ответницата, св. Деян Колев, воден от молителя, както и разпит на свидетели при условията на призоваване – Д-р М.К. (личен лекар на детето) и С.Т. и Ц.С. – медицински сестри в  Детска ясла № 11 „Иглика“.

Показанията на св. Акимова не касаят твърдените актове на домашно насилие, а в най-общ план отношенията между страните в последните години не са били добри, а С. й се струвала заплашена и неспокойна. Въпреки това, релевантни са показанията й досежно вечерта на 24.11.2018г., съгласно които тя заедно със своето дете и още една жена – Юлия Скибина с деца са били на гости при ответницата С.. Детето К. бил там, всички били в добро настроение и никой не е употребявал алокохол.

Съгласно показанията на св. Колев същият имал уговорка да излезе на кафе с Ц.С. на 25.11.2018г. около три – три и половина часа. Ц. дошъл да го вземе от тях и после отишли с колата до дома на бившата му съпруга да вземат детето Криси, за да отидат в мола. Ц. слязъл да вземе детето, а св. Колев останал да чака в колата. След 5-6 минути Ц. се върнал с детето на ръце, което плачело, а бащата бил разстроен и поставил детето на столчето му на задната седалка. Колев попитал какво се е случило, но Ц. отговорил, че сега не може да му каже. Св. Колев се обърнал да погледне детето и видял, че дясната му буза е леко зачервената в средната, по-меката част. Колев казал, че ще се прибира и С. го закарал до тях, през целия път в рамките на около 5-6 минути детето не спирало да плаче, а бащата се опитвал да го успокои. По-късно на същия ден Ц. се обадил на св. Колев да му разкаже какво се е случило и казал, че когато влязъл да вземе детето то се зарадвало, а майката се разярила и го бутнала към вратата, а то се ударило и започнало да плаче. Майката заплашвала Ц., че ще го съди и че ще му съсипе живота.

Съгласно показанията на св. Т. и С. същите като медицински сестри в Детска ясла № 11 „Иглика“ извършват сутрешен филтър на децата при приемането им в групата, като проверяват външен вид, облекло, нокти, коремче. Родителите били задължени да уведомят сестрите относно състоянието на децата си. Детето К. било в тяхната група. На 26.11.2018г. св. С. била първа смяна и приела детето К. от бащата. Нищо не й направило впечатление и бащата не я уведомил за нещо, съответно нищо не било записано във филтърна тетрадка. Св. Т. била втора смяна на 26.11.2018г. и също не била забелязала нещо на лицето на К.. На 27.11.2018г. била първа смяна и тъй като детето кашляло по обяд се обадила на бащата и той дошъл да го вземе. Свидетелките познавали и двамата родители и били с добри впечатления за тях.

От показанията на св. К. – личен лекар а детето, става ясно, че същото е заведено при нея от бащата за преглед на 27.11.2018г. с болки в гърлото и вирусна инфекция. Свидетелката не помни прегледа в детайли и сочи, че щом не е описала някакво съществено нараняване, явно нищо не и е направило впечатление. Сочи още, че описва само големи цицини и синини, но не и леки наранявания. Помни, че бащата й е споменавал, че детето е удряно по бузата от майката, но не помни кога. Св. К. заявява, че познава и двамата родители и е с добри впечатления от тях.

От заключението на назначената по делото съдебно-медицинска експертиза, което съдът кредитира като обективно и компетентно изготвено се установява, че описаното в медицинско удостоверение № 1208/2018г. е било причинено 3-4 дни преди медицинския преглед на 28.11.2018г. и отговаря да е получено на 25.11.2018г. Същото не отговаря да е получено на 27.11.2018г., тъй като в този интервал от часове или един ден, кръвонасядането може все още да не се прояви, или да се прояви с червеникав, червеникавосинкав оттенък, но категорично е невъзможно да се прояви с жълтеникав оттенък. При изслушването си в съдебно заседание вещото лице е пояснило, че непосредствено след нанасяне на удара е възможно има някакво зачервяване дори и при съвсем слаб удар. Сочи, че по принцип е било слабозабележимо, тъй като е повърхностно, но на 26-ти и  27-ми ноември медицинските сестри в яслата следва да са го видели.

При така установените фактически обстоятелства съдът достигна до следните правни изводи:

Молбата е подадена в срока по чл.10, ал.1 от ЗЗДН от активно легитимирани лица по смисъла на чл.3, т.1 и 4 и чл.8, ал.1, т.1 от ЗЗДН и е процесуално допустима. Същата е придружена с изискуемата от закона декларация по чл.9, ал.3 за извършено домашно насилие.

По същество съдът намира молбата за защита за неоснователна.

         Безспорно по делото е, че на 24.11.2018г. детето К. е заведено в дома на майка си за упражняване на определения личен контакт и е престояло там до 25.11.2018г., около 15.30 часа, когато е взето от бащата. В молбата за защита са изложени твърдения, че на 24.11.2018г. се наложило молителят Ц.С. да занесе в дома на ответницата капки за детето, като майката била видимо пияна. Това твърдение се опровергава от показанията на св. Акимова, която заявява, че на същата вечер е била в дома на С.С. заедно с друга жена и няколко деца и всичко е било наред, както и никой не е употребявал алкохол. Съдът кредитира показанията на свидетелката, тъй като същите са дадени от безпристрастно лице, нямат вътрешни противоречия, както и не противоречат на останалия доказателствен материал по делото. Отделно от това, житейски нелогично е бащата да не реагира по никакъв начин в случай, че забележи, че майката на детето му, което е било на около 2 години и половина, е пияна и до го остави на нейните грижи, ведно с грижите за още едно дете на около 10 години.

         По отношение на конкретната случка от 25.11.2018г. не са налице свидетелски показания. Развитието на „инцидента“ е описано само в декларацията по чл.9, ал.3 от ЗЗДН. Следва да се отбележи, че самото описание „в момента, в който го обличаше майката блъсна детето и то се удари в касата на вратата“ не навежда на извод за някакво намерение у майката да увреди детето си по такъв начин. Очевидно отношенията между страните са изключително обтегнати и са били такива и в конкретния момент, като напълно възможно е в рамките на напрежението си и при разрастващ се между родителите конфликт майката неволно да е бутнала детето и то впоследствие да се е ударило. Смисълът на закрилата по ЗЗДН е да се даде защита при действия на извършителя, които са съзнателни и са насочени към физическо, психическо или емоционално насилие над пострадалото лице. Категорични данни, че майката е имала воля да упражни физическо насилие над детето няма, дори и в декларацията на молителя. Евентуалното й невнимание спрямо детето я прави може би родител с по-нисък родителски капацитет, но не и „насилник“. 

На следващо място, противоречиви са данните досежно описаното в молбата и декларацията увреждане на детето. Действително е налице медицинско удостоверение от 28.11.2018г., в което се сочи, че на бузата на детето е имало кръвонасядане, като съобразно заключението на СМЕ е възможно същото да е нанесено на 25.11.2018г. Свидетелят Колев сочи, че след като бащата и детето са излезли от дома на майката К. е плачел и бузата му била леко зачервена. Същевременно в удостоверението от детската ясла е посочено, че детето е посетило детското заведение на 26 и 27.11 и е преминало сутрешен филтър без отбелязване на евентуални наранявания, като самите медицински сестри от групата категорично заявяват, че не са видели такова. Д-р К., която е извършила преглед на детето на 27.11. също не помни такова нараняване, като заявява, че явно не й неправило впечатление. Синина с диаметър от 3,5 см, както е описана в медицинското удостоверение, особено в дните преди да избледнее до жълто би следвало да е забелижима. Отделно от това, опровергани са твърденията на молителя Ц.С. от молбата, че след 25.11. той и детето са били вкъщи до 28.11., тъй като детето е било болно и именно поради това обстоятелство той не се е снабдил по-рано с медицинско удостоверение. Категорично еднопосочни са показанията на медицинските сестри и съдът ги кредитира по отношение на това обстоятелство, че детето е било на ясла на 26.11 и на 27.11 до обяд. Същото е вписано и в удостоверението, издадено от детската ясла. В този смисъл се дискредитира тезата на бащата, че е не се е завел детето на преглед, тъй като е изчаквал да се подобри физическото му състояние. Напротив, завел го е на ясла, след което дори се е утежнило здравословното му състояние и се е наложило да го вземе на 27.11 на обяд.

От всичко изложено съдът намира, че доказателствената сила на декларацията по чл.9, ал.3 от ЗЗДН е съществено разколебана. В този смисъл не може с категоричност да се приеме, че именно при описаната случка на 25.11. детето е претърпяло увреждането, описано в медицинското удостоверение от 28.11., още по малко че същото е причинено от майката. Опровергаването на част твърденията на молителя разколебава декларацията и в останалата й част, а именно, че ответницата е заплашвала бащата, че ще го съди, ще му вземе детето и ще му стъжни живота.

Противоречиви са твърденията на молителя и по отношение на следващия твърдян акт на домашно насилие от 04.12.2018г. Първоначално е посочен един час на обаждане по вайбър видео, който впоследствие след представяне на доказателства – разпечатки от вайбър, е променен. Самата представена от молителя разпечатка не съставлява годно доказателство за осъщественото обаждане, още по-малко за съдържанието му. Не е ясно от кой номер е осъществено обаждането, както и за час 21.03 е вписано изходящо обаждане, което не е „видео“. Така или иначе, дори и всичко да се е случило по начина, по който е описано в декларацията, съдът намира, че описаното не съставлява акт на домашно насилие. Възможно е майката да е направила забележка за някаква играчка (неясно каква), а детето, което е само на 2 години и половина да се е разплакало. Категорично не следва всяка забележка от страна на родителя да се тълкува като домашно насилие, особено при ситуацията на разведени родители, които е вероятно имат различни възпитателски методи.

По всички гореизложени съображения съдът намира, че не са налице данни за осъществено от ответницата домашно насилие нито спрямо молителя Ц.С., нито спрямо детето К.С.,  с оглед на което молбата за защита от домашно насилие следва да бъде отхвърлена.

С оглед изхода на спора ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответницата направените по делото разноски в размер на 60 лева за депозит за призоваване на свидетели и 500 лева за платено адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от горното, Варненският районен съд

 

                                       Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ молбата за защита от домашно насилие, подадена от Ц.Н.С. с ЕГН ********** лично и в качеството му на баща и законен представител на детето К. Ц. С. с ЕГН ********** за защита от домашно насилие срещу С.А.С. с ЛНЧ **********.

ОСЪЖДА Ц.Н.С. с ЕГН ********** да заплати на С.А.С. с ЛНЧ ********** сумата от 560 лева, представляваща направени по делото разноски.

Решението подлежи на обжалване пред Варненския окръжен съд в седмодневен срок от връчването му на страните.

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: