Решение по дело №1403/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 977
Дата: 18 юли 2022 г.
Съдия: Евгения Иванова Баева
Дело: 20227050701403
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

         /       .07.2022 година, гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, Х ТРИЧЛЕНЕН СЪСТАВ в публично заседание на седми юли през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ БАЕВА

 

ЧЛЕНОВЕ : 1. РАЛИЦА АНДОНОВА

 

2. СТОЯН КОЛЕВ

 

 

при секретаря ДОБРИНКА ДОЛЧИНКОВА и при участието на прокурора МИРОСЛАВ ГЕОРГИЕВ, като разгледа докладваното от СЪДИЯ БАЕВА к. адм. д. № 1403 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 221 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по жалбата на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Варна срещу Решение № 632/11.05.2022 година на Районен съд - Варна, 5-ти наказателен състав, постановено по НАХД № 1116/2022 година, с което е отменено Наказателно постановление № 03-010369/19.09.2018 година на Директора на Дирекция „Инспекция по труда - Варна.

Касаторът твърди, че решението е незаконосъобразно, като постановено при нарушаване на материалния закон. Твърди, че въззивният съд неправилно е тълкувал и приложил разпоредбата на чл. 11, ал. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 година за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (Наредбата). Моли съда да постанови решение, с което да отмени атакуваното решение и вместо него да постанови друго, с което да потвърди наказателното постановление.

В съдебно заседание касаторът, чрез процесуален представител, поддържа жалбата. Моли съда да постанови решение, с което да отмени обжалваното решение и да постанови друго, с което да потвърди наказателното постановление. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът, чрез процесуален представител, изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Моли съда да постанови решение, с което да остави в сила обжалваното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Съдът, след преценка на представените по делото доказателства, доводите и възраженията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Производството пред Районен съд – Варна е образувано по жалбата на „ВИР 222“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр. Варна срещу Наказателно постановление № 03-010369/19.09.2018 година на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр. Варна, с което на дружеството е наложена „имуществена санкция” в размер на 2 000 (две хиляди) лева за нарушение по чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда, вр. чл. 11, ал. 5, вр. чл. 12, ал. 1 от Наредбата затова, че на 14.08.2018 година, в гр. Варна, в обект ресторант „Копитото“, находящ се в к.к. „Св.св. Константин и Елена“, не е изпълнило задължението си да документира провеждането на начален инструктаж на Данило Гавеля.

С Решение № 632/11.05.2022 година, постановено по НАХД № 1116/2022 година състав на Районен съд – Варна е отменил наказателното постановление. За да постанови този резултат въззивният съд е приел от фактическа страна, че при извършената на 14.08.2018 година проверка в обект ресторант „Копитото“, находящ се в гр. Варна, к.к. „Св.св. Константин и Елена, контролните органи са установили, че не е документиран начален инструктаж на работника Д.Г.. Приел е, че работодателят не е субект на нарушението, тъй като за него не е налице задължение да документира проведените начални инструктажи. Отделно от това съдът е приел, че давността е изтекла на 18.10.2021 година.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, вр. чл. 63в от ЗАНН и от надлежна страна, поради което е допустима. Наведените доводи в същата представляват касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, приложим по препращане от чл. 63в от ЗАНН.

Настоящият състав намира, че въззивният съд е установил относимите факти и въз основа на тях е правилно е приел, че на 14.08.2018 година служители на Дирекция „Инспекция по труда“ - Варна са извършили проверка за спазване на трудовото законодателство в ресторант „Копитото“, находящ се в гр. Варна, к.к. „Св.св. Константин и Елена“, стопанисван от „ВИР 222“ ЕООД – Варна, при която са установили, че Д.Г., полага труд, като сервитьор, при липсата на вписани данни за проведен начален инструктаж за работа.

Настоящият състав намира, че въззивният съд правилно е приел, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган – Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, арг. чл. 416, ал. 5, вр. чл. 399, ал. 1 от Кодекса на труда, вр. чл. 7, ал. 1 и Приложение към чл. 7, ал. 5 от Устройствен правилник на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.

Въззивният съд правилно е приел, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Деянието е описано по начин, даващ възможност на санкционираното лице да разбере за извършването на какво нарушение е санкционирано.

За да е осъществен състава на нарушението по чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда, вр. чл. 11, ал. 5, вр. чл. 12, ал. 1 от Наредбата е необходимо работодателят да не е осигурил провеждането на инструктажи по безопасност и здраве при работа на всеки работещ, независимо от срока на договора и продължителността на работното време. Т.е. да не е възложил изпълнение на задължението на длъжностни лица с подходящо образование, да не е определил реда и условията за провеждане на инструктажите, при отчитане на характера на изпълняваната работа, конкретните условия на работното място и съществуващият професионален риск.

В конкретния случай в наказателното постановление липсва описание на такива факти, поради което на работодателя не може да се вмени отговорност за неизпълнение на задължението по посочените по-горе разпоредби.

Описаното нарушение – недокументиране на проведен инструктаж изисква провеждане на инструктаж, който не е отразен в книгите, като субект на нарушението е длъжностното лице, на което е възложено изпълнението на тази функция. Отговорността на ръководителя на предприятието на работодателя може да се ангажира само ако същия е наредил или допуснал извършването на това нарушение, арг. чл. 24 от ЗАНН.

Настоящият състав намира, че въззивният съд неправилно е приел, че давността за преследване не е изтекла. Институтът на давността за преследване не е уредена в ЗАНН. Съобразно разпоредбата на чл. 81, ал. 3 от НК, вр. чл. 11 от ЗАНН независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в чл. 80. В конкретния случай този срок е 4,5 години, арг. чл. 81, ал. 3, вр. чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, вр. чл. 11 от ЗАНН. Този срок започва да тече от извършване на нарушението. В конкретния случай този срок ще изтече на 14.05.2025 година.

Като е достигнал до извод за отмяна на наказателното постановление, макар и по други съображения, въззивният съд е постановил решение, което следва да се остави в сила.

Настоящият състав намира, че въззивният съд неправилно е формирал диспозитив за оставяне на искането на ответника за присъждане на разноски без уважение. Разноски се дължат само на страната, за която изходът от спора е позитивен. Искането на другата страна, като акцесорно, т.е. обусловено от резултата по делото не подлежи на отхвърляне.

Ответникът не е претендирал разноски, поради което такива не се присъждат.

Предвид горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1-во от АПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 632/11.05.2022 година, постановено по НАХД № 1116/2022 година по описа на Районен съд – Варна.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ :   1.                                                                            2.