Решение по дело №1465/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1881
Дата: 26 октомври 2022 г.
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20227180701465
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юни 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 1881

гр. Пловдив,26.10.2022 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХIV състав, в публично съдебно заседание на двадесет и седми септември, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗДРАВКА ДИЕВА

            ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

                                                                   СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретаря Ваня Петкова и с участието на прокурора Димитър Молев, като разгледа докладваното от съдия Методиева касационно административнонаказателно дело № 1465 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

 Касационният жалбоподател К.Л.К. с ЕГН ********** *** обжалва, чрез пълномощника си адв.Н.,  Решение № 721 от 05.04.2022 г., постановено по АНД № 7183/2021 г. по описа на Районен съд Пловдив, 20 наказателен състав. С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление № 21 - 6207- 000713 от 08.09.2021 г. на  Началник група в РУ Труд при ОД МВР Пловдив, с което на жалбоподателя са наложени административни наказания глоба от 20 лева на основание чл.185 от ЗДвП за нарушение по чл.20, ал.1 от ЗДвП, както и глоба от 50 лева и един месец лишаване от право да управлява МПС на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП за нарушение по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП.

С жалбата и с депозирана молба за съдебното заседание, чрез пълномощника адв. Н., се прави искане за отмяна на обжалваното съдебно решение, като се сочат доводи за неговата незаконосъобразност и неправилност. Иска се отмяна и на потвърденото с решението наказателно постановление и се претендират разноски за адвокатско възнаграждение по представен списък за двете съдебни инстанции. В съдебно заседание, редовно призован, жалбоподателят не се е явил и не е изпратил представител.  

Ответникът по жалбата РУ Труд при ОД МВР Пловдив не е депозирал отговор по касационната жалба, не е взел становище и не е изпратил представител в съдебно заседание.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Пловдив Молев, изразява становище за неоснователност на жалбата и моли същата да не се уважава, а решението на първоинстанционния съд да се потвърди.

 Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с наведените в жалбата касационни основания по чл.348, ал.1 от НПК, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законов срок и от страна по първоинстанционното съдебно производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районен съд - Пловдив, след като е провел пълно и всестранно разследване по делото, е възприел за установена въз основа на анализ на събраните от него относими доказателства описаната в обжалваното решение фактическа обстановка, която се възприема и от настоящия съд, като поради това е ненужно да се повтаря. Въз основа на констатираните факти, първоинстанционният съд е направил верен и законосъобразен извод за наличие на действително извършени от жалбоподателя нарушения по ЗДвП, като е заключил, че наложените за тях административни наказания са съобразени с предвидените по чл.27 от ЗАНН обстоятелства, относими към отмерване тежестта на санкцията.

Настоящата съдебна инстанция намира, че изводът на първоинстанционния съд за потвърждаване на наказателното постановление се явява законосъобразен и правилен. В тази насока, действително,  от събраните по делото доказателства, включващи и свидетелски показания на очевидец, се установява описаната в наказателното постановление фактическа обстановка по осъществяване на пътно-транспортно произшествие с причинени имуществени щети, при което жалбоподателят, като водач на МПС, в резултат от управлението на което е настъпило произшествието, не е изпълнил задължението си да спре и установи последиците от произшествието, което е нарушение на общото изискване към водачите по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП и то не зависи от вида на произшествието. Районният съд в решението си е посочил специалната норма на чл.123, ал.1, т.3, б.“а“ от ЗДвП, която касае конкретно задължение на водачите при причинено ПТП с имуществени вреди да окажат съдействие за установяване на вредите от произшествието, което не е било нужно, защото, такова нарушение по отношение на жалбоподателя не е било вменено от наказващия орган, доколкото е видно, че е дадена точната правна квалификация на осъщественото деяние по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, предвид изобщо липсата на поведение от страна на водача, насочено към спиране на мястото на произшествието. В тази насока са показанията на свидетелката Букова, с оглед на съдържанието на които се явяват напълно опровергани твърденията на жалбоподателя, изложени още с възражението по АУАН, че не е бил разбрал за настъпилото произшествие.

Неоснователни са възраженията на жалбоподателя, изложени пред настоящата инстанция, свързани с оспорване на факта на допуснатите от него нарушения, относно това, че същият не е е имал задължение да проверява височина на кабелите, което е закачил и скъсал при движението с автомобила, който е управлявал и че не е имало указателна табела относно наличие на такава опасност на пътя. В тази насока следва да се има предвид, че задължението на водачите по чл.20, ал.1 от ЗДвП е свързано с изискването за повишено внимание от тяхна страна при движение по пътищата, така, щото да се избегне и всяка опасност на пътя, включително и внезапно появила се такава и да не се допусне настъпването на произшествие от каквото и да било естество. Както е имал възможност да посочи и ВКС, например в свое Решение № 118 от 19.11.2021 г. по н. д. № 461/2020 г., I н. о.,  задължението по чл.20, ал.1 от ЗДвП изисква от водача да контролира непрекъснато управляваното пътно превозно средство – по време на движението да не отклонява вниманието си, да следи внимателно, непрекъснато и всеобхватно пътя, обстановката по него и движението на автомобила по него, да се концентрира в достатъчна степен върху процеса на управление. Това задължение е самостоятелно и при нарушението му водачът проявява непредпазливост поради различни субективни външни и вътрешни фактори, които го разсейват и водят до липса на концентрация върху осъществяваната дейност. Затова и когато той поради невнимание не възприема една опасност, която е имал обективна възможност да възприеме, се касае именно до нарушение на чл.20, ал.1 от ЗДвП, независимо от това, че опасността не е била сигнализирана със съответна указателна табела, доколкото опасност би могла да възникне и внезапно. В тази насока, без значение за отговорността на жалбоподателя е обстоятелството дали други лица са извършили нарушения, в резултат на които е била създадена опасността за движението, доколкото задължение на водача е да следи за опасности по пътя, за да ги възприеме своевременно.

Неоснователно е направеното пред касационната инстанция възражение относно това, че се касае до маловажен случай на административни нарушения. В тази насока, с оглед събраните доказателства относно конкретното поведение на жалбоподателя К., както и настъпилите от него вреди, съдът намира, че не е налице основание да се приеме, че нарушенията са такива, които се характеризират с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от посочения вид. Правилна е оценката на първоинстанционния съд, че наказанията са отмерени съобразно с изискванията по чл.27 от ЗАНН, като по отношение на тези с определени минимум и максимум по чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП, същите е видно да са в минималния предвиден размер от закона, което държи сметка за вида и характера на настъпилите вреди, събраните данни относно ангажиране на жалбоподателя с отстраняването им, както и причините и предпоставките за настъпилото произшествие.

С оглед на изложеното и тъй като не са налице сочените от жалбоподателя касационни основания, а и при извършената и служебно проверка от страна на настоящия съд по реда на чл.218, ал.2 от АПК също не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение, като същото е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон, то се достигна до извода, че решението следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното, на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Съдът

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 721 от 05.04.2022 г., постановено по АНД № 7183/2021 г. на Районен съд – Пловдив, 20 н.с.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                       

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ :