Решение по дело №2200/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260146
Дата: 13 октомври 2020 г. (в сила от 13 октомври 2020 г.)
Съдия: Димитър Петков Чардаков
Дело: 20195220102200
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 31 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е      Н      И      Е

гр. Пазарджик, 13.10.2020г.

 

В     И  М  Е  Т  О     Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия, в публично заседание на седемнадесети септември, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: Димитър Чардаков

 

При секретаря Десислава Буюклиева и в присъствието на прокурора………., като разгледа докладваното от съдия Чардаков гр.д.№2200/2019г. по описа на съда и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.51 ЗН.

Образувано е по молба на „Банка ДСК“ ЕАД, ЕИК: *********, седалище и адрес на управление: гр.София, ул. „Московска“ №19, в която се твърди, че банката е кредитор на парично вземане към С. Й. А. с ЕГН **********, бивш жител ***, както и че длъжникът е починал преди да погаси задължението. Твърди се, че длъжникът е оставил наследници по закон. На основание чл.51 ЗН молителят в качеството на кредитор иска от съда да призове наследниците и да определи срок, в който същите да заявят дали приемат наследство.

Към молбата е представен договора за кредит, от който е видно, че молителят „Банка ДСК“ ЕАД е кредитор на длъжника С. Й. А.. Представено е и удостоверение за смъртта и наследниците на С. Й. А., от което е видно, че същата е починала на 20.01.2019г. и е оставила за свои наследници по закон низходящите: В.А.Т. с ЕГН ********** *** – дъщеря; Г.А.У. с ЕГН ********** *** - син; В.А.А. с ЕГН ********** *** - дъщеря; Р.А.К. с ЕГН ********** *** - дъщеря и Е.А.С. с ЕГН ********** *** – дъщеря.

С нарочно определение съдът е конституирал всички наследници на длъжника като страни по делото и е определил срок, в който същите следва да отговорят дали приемат наследството или се отказват от него. Предупредил ги е, че ако не отговорят, губят правото да приемат наследството.

В дадения срок наследниците В.А.Т., Г.А.У., Е.А.С. и Р.А.К. са се явили пред съда и са заявили, че приемат наследството. Техните изявления са отразени в съдебния протокол. Наследникът В.А.Т. е подала писмена молба по делото, в която е заявила, че приема наследството, оставено от С. Й. А..

При тези фактически обстоятелства съдът намира от правна страна следното:

Компетентен да разгледа молбата е РС-Пазарджик, в чиито район се намира населеното място, в което е последната адресна регистрация на наследодателя и където на основание чл.1 ЗН е открито наследството.

Молбата е допустима, тъй като изхожда от кредитор на починал длъжник, който има правен интерес да установи неговите наследници, срещу които би могъл да насочи претенциите си.

Съгласно чл.48 и сл. от ЗН, наследството се придобива с приемането му, което произвежда действие от откриването на наследството. Приемането може да стане с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството; с извършване на конклудентни действия от страна на наследника, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството (т. 14 на ППВС № 4/1964 г. на ВС), или когато наследник укрие наследствено имущество (в последната хипотеза той губи правото на наследствен дял от укритото имущество). Недееспособните (в т.ч. ненавършилите пълнолетие – чл. 5 от ЗЛС), държавата и обществените организации приемат наследството само по опис (чл. 61, ал. 2 от ЗН).

Ако наследството е открито, но няма данни да е заето по някой от посочените начини, всеки заинтересован може да поиска от районният съдия да призове лицето, което има право да наследява, и да му определи срок, за да заяви приема ли наследството или се отказва от него – чл.51, ал.1 ЗН. Ако в дадения срок наследникът не отговори, той губи правото да приеме незаетото наследство – чл.51, ал.2 ЗН. Заявлението на наследника или обстоятелството, че той е изгубил правото да приеме наследството, се вписва в особената книга по чл.49, ал.1 ЗН.

Заявлението на наследника по чл.51, ал.1 ЗН следва да е писмено, като съдебната практика допуска то да е изразено и устно, лично пред съда и вписано в съдебния протокол. Това заявление представлява строго личен формален акт, представляващ разпоредително действие с имуществени права, който акт има както вещноправни, така и облигационни последици. По тази причина същото не може да се направи от особен представител по чл.47, ал.6 ГПК, назначен от съда след проведена процедура по чл.47, ал.1-5 ГПК за връчване на съдебните книжа.

В конкретния случай всички наследници на длъжника са заявили в предвидената от закона писмена форма, че приемат наследството. Същите са пълнолетни и дееспособни, затова техните изявления следва да се впишат в особената книга по чл.49, ал.1 ЗН при РС - Пазарджик

         По изложените съображения съдът

Р       Е       Ш     И  :

 

По молба на „Банка ДСК“ ЕАД, ЕИК: *********, седалище и адрес на управление: гр.София, ул. „Московска“ №19, и на основание чл.51, ал.1 ЗН, ВПИСВА в особената книга по чл.49, ал.1 ЗН при Районен съд - гр.Пазарджик заявленията на наследниците В.А.Т. с ЕГН ********** ***; Г.А.У. с ЕГН ********** ***; В.А.А. с ЕГН ********** ***; Р.А.К. с ЕГН ********** *** и Е.А.С. с ЕГН ********** ***, че ПРИЕМАТ наследството, оставено от С. Й. А. с ЕГН **********, починала на 20.01.2019г. в гр.София, съгласно акт за смърт №0005/20.01.2019г., съставен в същото населено място.

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: