Решение по дело №53/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 291
Дата: 30 юни 2023 г. (в сила от 30 юни 2023 г.)
Съдия: Ивелина Димитрова Велчева
Дело: 20237100700053
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 януари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ 291 / 30.06.2023 г.,  град Добрич

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ДОБРИЧ, в публично съдебно заседание на двадесет и седми юни през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                               ЧЛЕНОВЕ: СИЛВИЯ САНДЕВА

                                                                   ИВЕЛИНА ВЕЛЧЕВА

при участието на прокурора ПЛАМЕН НИКОЛОВ и секретаря МАРИЯ МИХАЛЕВА разгледа докладваното от съдия Ивелина Велчева КАНД № 53/2023 г. по описа на Административен съд - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано по касационна жалба на С.Я.М., ЕГН **********,***, подадена чрез адв. В.К. *** срещу Решение № 420 от 11.12.2022 г., постановено по НАХД № 20223230200606 по описа за 2022 г. на Районен съд – Добрич, с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-0851-000687/ 27.05.2022г., издадено от Началника на Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Добрич, с което на жалбоподателя С.Я.М. за нарушаване на чл. 140, ал.1 от Закона за движение по пътищата на основание чл.175, ал.3, пр.1 от същия закон са наложени административните наказания „глоба“ в размер на 200 лева и „лишаване от право на управление на МПС“ за срок от 6 месеца.

Касаторът счита постановеното решение за неправилно и незаконосъобразно, необосновано и издадено в нарушение на процесуалните правила. В касационната жалба се твърди, че М. не е бил уведомяван за прекратяване на регистрацията на МПС, както изисква закона. Липсата на знание се обосновава и от оборудване на автомобила с два броя регистрационни табели, поставени на съответните места, както и с всички документи, съпътстващи управлението му. Актосъставителят не е изпълнил задължението по чл. 43, ал. 5 от ЗАНН да уведоми нарушителя за правото му в 14-дневен срок от връчване на акта, да отправи предложение до наказващия орган за сключване на споразумение, с което е ограничил правото на защита на нарушителя. Неизпълнението представлява съществено процесуално нарушение, както и основание за отмяна. Възразява се, че административнонаказващият орган не е посочил смекчаващите и отегчаващите вината обстоятелства, взети предвид при определяне вида и размера на административното наказание и също са процесуално нарушение от съществените.

Моли решението на Районен съд-Добрич, с което се потвърждава наказателното постановление, да бъде отменено като незаконосъобразно, необосновано и постановено в противоречие с съдопроизводствените правила.

 Ответникът Сектор „Пътна полиция“ (СПП) при ОДМВР – Добрич не изразява становище.

 Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич счита, че решението на Районен съд-Добрич и атакуваното наказателното постановление следва да се отменят поради противоречие с Тълкувателно постановление № 2/05.04.2023 г.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, намира следното от фактическа и правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, от надлежна страна, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, касационната жалба е основателна. Съображенията за това са следните:

С Наказателно постановление № 22-0851-000687/ 27.05.2022г., началникът на Сектор ПП при ОД на МВР-Добрич е наложил на С.Я.М. административните наказания „глоба“ в размер на 200 лева и „лишаване от право на управление на МПС“ за срок от 6 месеца на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП за нарушаване на чл.140, ал.1 от същия закон. Административно-наказателната отговорност на касатора е била ангажирана затова, че на 09.05.2022г. около 10,24 ч. в гр. Добрич по бул. “Добруджа“ до Международен колеж по туризъм в посока към СПП е управлявал лек автомобил „Фолксваген Шаран“ с рег. № ТХ3428ХН, който е бил със служебно прекратена регистрация от 09.03.2022 г., извършена на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП (техническа грешка, от всички документи към преписката става явно, че се касае се за нормата на чл. 143, ал. 10 от ЗДвП). Административнонаказващият орган е квалифицирал поведението на водача като нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП.

Районен съд – Добрич с оспореното решение е потвърдил наказателното постановление като е приел, че е осъществен съставът на процесното административно нарушение. Наказващият орган не е представил доказателства за уведомяването на собственика за прекратяването на регистрацията на автомобила му.

В хода на касационното производство е издадено Тълкувателно постановление № 2 от 05.04.2023 г. по тълк. д. № 3/2022 г., ОСС от НК на ВКС и I и II Колегии на ВАС. С тълкувателното постановление се приема, че не се наказва с предвиденото в чл. 175, ал. 3 от Закона за движението по пътищата административно наказание водач, който управлява моторно превозно средство, чиято регистрация е служебно прекратена по реда на чл. 143, ал. 10 от Закона за движението по пътищата, без за това да е уведомен собственикът на моторното превозно средство.

Съгласно чл.130, ал.2 от Закона за съдебната власт, тълкувателните решения и тълкувателните постановления са задължителни за органите на съдебната и изпълнителната власт, за органите на местното самоуправление, както и за всички органи, които издават административни актове.

Това налага отмяната на постановения съдебен акт и на потвърденото с него наказателно постановление.

Административен съд – Добрич приема, че едва след момента на узнаването на факта за прекратяване на регистрацията, собственикът е длъжен да съобрази поведението си с дерегистрацията на МПС и с породените от нея правни последици.

По делото е установено, че касаторът е управлявал автомобил, който е бил със служебно прекратена на основание чл. 143, ал. 10 ЗДвП регистрация, което прекратяване е в резултат на уведомление от Гаранционния фонд до сектор „Пътна полиция“ ОД МВР – Добрич. Липсват доказателства, които да удостоверяват, че собственика на автомобила е получил уведомление за тези обстоятелства, както и за това, че предстои служебно прекратяване на регистрацията на автомобила му от органите за контрол на движението по пътищата.

Според разпоредбата на чл. 143, ал. 10 от ЗДвП служебно се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд по чл. 574, ал. 11 от Кодекса за застраховането и се уведомява собственикът на пътното превозно средство. Анализът на тази разпоредба сочи, че законодателят е вменил в задължение на компетентния орган, при служебно прекратяване на регистрацията на това основание, едновременно да уведоми собственика на превозното средство. Такова разрешение налага и разпоредбата на чл. 18б, ал. 2 от Наредба № І-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, която отново изрично разпорежда уведомяване на собственика при хипотезата на чл. 18б, ал. 1, т. 8 на същата наредба.

Няма данни по делото на жалбоподателя да е връчено Уведомление, № 077976/21.05.2018 г. по чл. 574, ал. 10 от КЗ.

След като по делото не е доказано, че по отношение на собственика на автомобила е извършено, предвиденото от закона уведомяване, не може да се приеме не е осъществено нарушението от субективна страна.

Съобразно чл. 58г, ал. 15 от ЗАНН, издаването на наказателно постановление, без да е направено предложение по ал. 1, изречение второ, не съставлява съществено нарушение на процесуалните правила.  В този насока възражението на жалбоподателя е несъстоятелно.

Предвид изложеното, като е приел за налични всички елементи от състава на нарушението, първоинстанционният съд е приложил материалния закон неправилно и решението му следва да се отмени. След отмяната на съдебното решение въпросът следва да се реши по същество с отмяната на незаконосъобразно издаденото наказателно постановление.

Жалбоподателят претендира сторените по делото разноски, които му се дължат по силата на чл. 228 във връзка с чл. 143 от АПК.

Воден от изложените мотиви и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, Административен съд – Добрич, касационен състав,

 

                                            Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 420 от 11.12.2022 г., постановено по НАХД № 20223230200606 по описа за 2022 г. на Районен съд-Добрич, КАТО ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 22-0851-000687/ 27.05.2022 г., издадено от Началника на Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Добрич, с което на С.Я.М., ЕГН **********,***, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от Закона за движение по пътищата за нарушаване на чл.140, ал.1 от същия закон са наложени административните наказания „глоба“ в размер на 200 лева и „лишаване от право на управление на МПС“ за срок от 6 месеца.

ОСЪЖДА Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Добрич да заплати на С.Я.М., ЕГН **********,*** сумата в размер на 900 (деветстотин) лева, представляваща сторените разноски в двете инстанции.

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: