Решение по дело №41/2023 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 48
Дата: 24 март 2023 г. (в сила от 24 март 2023 г.)
Съдия: Бистра Радкова Бойн
Дело: 20237270700041
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

24.03.2023г., град Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Шуменският административен съд в публично заседание на двадесети март през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

 

                                                                       Председател: Снежина Чолакова            

                                                                               Членове: Росица Цветкова       

                                                                                                Бистра Бойн      

при секретар Св.Атанасова и

с участието на прокурор Я.Николова от ШОП,

като разгледа докладваното от съдия Б.Бойн  КАНД № 41 по описа за 2023г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

     Производството по делото е по реда на чл. 72, ал. 1, т. 1, във връзка с чл. 70, ал. 2, т. 5 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

     Образувано е по предложение на прокурор К.В.при Районна прокуратура– Шумен, определен за наблюдаващ прокурор по ДП № 47/2017г. по описа на ОСлС- Шумен, вх.№ 330/2017г. по описа на ТО Велики Преслав при РП Шумен за възобновяване на административно-наказателното производство, по което е издадено Наказателно постановление № 2/05.06.2017г., от Началник на РУ- гр.Велики Преслав при ОД на МВР– Шумен, влязло в законна сила на 14.07.2017г., с което на Д.Г.Х. е наложено административно наказание „глоба“. В предложението се твърди, че по отношение на лицето е образувано досъдебно производство за престъпление по чл.269 ал.1, във връзка с чл.20 ал.2 от НК и му е повдигнато обвинение. В хода на разследването било установено, че на 15.05.2017г. в гр.Върбица, в съучастие като съизвършител с още две лица, Х. употребил сила чрез бутане, блъскане, дърпане, оказване на съпротива спрямо орган на власт в лицето на старши полицаи „Охрана на обществения ред“ в полицейски участък Върбица при РУ Велики Преслав с цел да пропуснат нещо по служба- да изпълнят служебните си задължения по чл.74 ал.1, във връзка с чл.72 ал.1 т.2 и чл.72 ал.2 от ЗМВР- да изготвят писмена заповед за задържането и настаняването на задържани лица и да не задържат А., за да му бъде съставен акт за установяване на административно нарушение по чл.6 от ЗБДС.

      В предложението за възобновяване се посочва, че в случая следва да се приеме, че по отношение на едно и също лице– Д.Г.Х., е налице влязло в сила наказателно постановление за същото деяние, за което е бил привлечен към наказателна отговорност за престъпление по чл.269 ал.1, във връзка с чл.20 ал.2 от НК, тъй като фактите, предмет на досъдебно производство ДП № 47/2017г. по описа на ОСлС- Шумен, и тези осъществяващи състав на нарушение по чл.64 ал.2 от ЗМВР, са едни и същи- касаят едно и също време, място, обстановка, механизъм на извършване и засегнат обект на посегателство. За извършеното административно нарушение, Х. е наказан по административен ред с глоба в размер на 100.00лв. при наличието на тъждество на деянието, преценявано съобразно конкретните условия на време, място, обстановка на извършване и субективна страна на деянието. В предложението се твърди, че предвид спазване на принципа за недопустимо дублиране на наказателните процедури и тълкуването, посочено в ТР № 3/2015 г. по т. д. № 3/2015г. на ОСНК на ВКС и с оглед законосъобразното реализиране на наказателната отговорност спрямо лицето, наказателното производство спрямо него е спряно на основание чл.244 ал.1 т.1, във вр. с чл.25 ал.1 т.5 от НПК с постановление от 09.01.2023г. на наблюдаващия прокурор. Поради изложеното, се прави искане за възобновявяне на приключилото административно-наказателно производство, да се отмени постановеното Наказателно постановление № 2/05.06.2017г., от Началник на РУ- гр.Велики Преслав при ОД на МВР– Шумен, влязло в законна сила на 14.07.2017г., и да се прекрати административно-наказателното производство, на основание чл.73 ал.4 т.2, във връзка с чл.33 ал. 2 от ЗАНН.

      В съдебно заседание предложението за възобновяване се поддържа от вносителя прокурор К.В.при Районна прокуратура– Шумен.

      Ответната страна ОД на МВР град Шумен, редовно призована, изпраща упълномощен представител- юрисконсулт С., която не оспорва предложението и смята, че наказателната отговорност има преоритет спрямо административно-наказателната.

      Ответната страна Д.Х. ***, редовно призован, не се явява.

      Контролиращата страна, Окръжна прокуратура Шумен, изразява становище за основателност на депозираното предложение и отправя искане същото да бъде уважено.

      Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предложението, изложените в него обстоятелства, становищата на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

     Предложението за възобновяване по чл.70 ал.2 т.5 от ЗАНН не е ограничено със законов срок. Отправено е от компетентния за това орган съобразно разпоредбата на чл.72 ал.1 т.1 предл. второ от ЗАНН, поради което е процесуално допустимо. Разгледано по същество, същото се явява основателно.          

      Съображенията за това са следните:

      С Наказателно постановление № 2/05.06.2017г., от Началник на РУ- гр.Велики Преслав при ОД на МВР– Шумен на Д.Г.Х. с ЕГН: ********** *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 /сто/ лева на основание чл.53 от ЗАНН, във връзка с чл.257 ал.1 от ЗМВР, за нарушение на чл.64 ал.2 от ЗМВР. От фактическа страна в НП е посочено, че на 15.05.2017г. около 22:10 часа, в гр.Върбица, в района на бензиностанция „Роубак“, Х. не изпълнил полицейско разпореждане, дадено му от мл. инспектор Т.Й., в изпълнение на възложените му функции, като деянието не е маловажен случай. НП е влязло в законна сила на 14.07.2017г.

       С Постановление с дата 09.01.2023г. наблюдаващият прокурор в РП– Шумен спрял наказателното производство по ДП № 47/2017г. по описа на ОСлС- Шумен, вх.№ 330/2017г. по описа на ТО Велики Преслав при РП Шумен. В хода на досъдебното производство били събрани доказателства за това, че на 15.05.2017г. в гр.Върбица, в съучастие като съизвършител с още две лица, Х. употребил сила чрез бутане, блъскане, дърпане, оказване на съпротива спрямо орган на власт в лицето на старши полицаи „Охрана на обществения ред“ в полицейски участък Върбица при РУ Велики Преслав с цел да пропуснат нещо по служба- да изпълнят служебните си задължения по чл.74 ал.1, във връзка с чл.72 ал.1 т.2 и чл.72 ал.2 от ЗМВР- да изготвят писмена заповед за задържането и настаняването на задържани лица и да не задържат едни от тях, за да му бъде съставен акт за установяване на административно нарушение по чл.6 от ЗБДС. От обстоятелствената част на постановлението се установява, че наказателното производство е спряно поради наличието на влязло в сила наказателно постановление, с което на Х. е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева за нарушение на чл.64 ал.2 от ЗМВР. Делото било внесено с обвинителен акт в РС Велики Преслав, който го върнал на РП, с оглед наличие на процесуална пречка за неговото разглеждане, предвид приключеното административно-наказателно производство по влязлото в сила НП.

       При така установените факти, разгледано по същество предложението на наблюдаващия прокурор в РП– Шумен, за възобновяване на административнонаказателното производство по влязлото в сила наказателно постановление № 2/05.06.2017г., от Началник на РУ- гр.Велики Преслав при ОД на МВР– Шумен е основателно.

       Съгласно разпоредбата на чл.70 ал.2 т.5, във вр. с ал.1 т.1 от ЗАНН, административнонаказателните производства, по които наказателните постановления са влезли в сила, подлежат на възобновяване, когато деянието, за което е приключило административнонаказателното производство, съставлява престъпление. Следователно, нормативно установените условия за възобновяване на административнонаказателните производства на това основание включват два кумулативни елемента: 1. приключило административнонаказателно производство с влязло в сила наказателно постановление, с наложено на дееца административно наказание и 2. висящо наказателно производство за същото деяние, което съставлява престъпление. Съпоставяйки предмета на двете производства (административно-наказателното и наказателното), настоящият състав на съда намира, че те касаят едно и също по фактическия си състав деяние, поради което са налице предпоставките на чл.70 ал.2 т.5 от ЗАНН за възобновяване на административнонаказателното производство.

          В случая е налице приключило първо по ред административнонаказателно производство с наказателен характер с влязло в сила НП № 2/05.06.2017г., от Началник на РУ- гр.Велики Преслав при ОД на МВР– Шумен за неизпълнение на полицейско разпореждане и срещу същото лице Д.Х. е образувано ДП за оказване на съпротива на орган на власт. Няма спор, че при идентичност на фактите, обусловили привличането към административнонаказателна и наказателна отговорност на едно лице, приоритет има наказателната му отговорност, аргумент за което е и разпоредбата на чл.33 ал.2 от ЗАНН. Неспазването на това правило следва да бъде отстранено чрез предвидения в ЗАНН институт на възобновяване на административнонаказателното производство, като в случай, че административнонаказателната отговорност е реализирана по-рано от наказателната, следва да се възобнови административнонаказателното производство по реда на чл.73, във връзка с чл.72 ал.1 от ЗАНН и да се отмени издаденото по него наказателно постановление. С това се избягва нарушаването на забраната за повторно осъждане за едно и също деяние, залегнала в чл.4 т.1 от Протокол № 7 към КЗПЧОС, като се премахва законова пречка за нормалното развитие на наказателното производство, съгласно чл. 24 и чл. 25 от НПК.

          Предвид изложеното, е налице основание за възобновяване на административнонаказателното производство, съгласно чл.70 ал.2 т.5 от ЗАНН, за отмяна изцяло на наказателното постановление и прекратяване на административнонаказателното производство, с цел елиминиране на последиците от нарушаването на забраната ne bis in idem по чл.4 § 1 от ЕКПЧ и безпрепятствено продължаване на образуваното за същото деяние наказателно производство. Предложението на наблюдаващия досъдебното производство прокурор в РП– Шумен, за възобновяване на административно-наказателното производство по влязло в сила НП № 2/05.06.2017г. издадено от Началник на РУ- гр.Велики Преслав при ОД на МВР– Шумен, се явява основателно и следва да бъде уважено. Наказателното постановление следва да бъде отменено и съответно да се прекрати административнонаказателното производство.

          Водим от горното и на основание чл.73 ал.4 т.2, във вр. с чл.70 ал.2 т.5, във вр. с ал.1 т.1 от ЗАНН, Административен съд– Шумен   

 

РЕШИ:

 

          ВЪЗОБНОВЯВА административно-наказателното производство, по издаването на НП № 2/05.06.2017г., от Началник на РУ- гр.Велики Преслав при ОД на МВР– Шумен, с което на Д.Г.Х. с ЕГН: ********** *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 /сто/ лева на основание чл.53 от ЗАНН, във връзка с чл.257 ал.1 от ЗМВР, за нарушение на чл.64 ал.2 от ЗМВР.

    ОТМЕНЯ НП № 2/05.06.2017г., от Началник на РУ- гр.Велики Преслав при ОД на МВР– Шумен.

    ПРЕКРАТЯВА             образуваното             административно- наказателно

производство в РУ-гр.Велики Преслав при ОД на МВР – Шумен въз основа на Акт за установяване на административно нарушение № Г- 581981/17.05.2017г.

 

    Решението е окончателно.

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                  

                                                                                                     2.

 

ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 24.03.2023г.