Решение по дело №16/2021 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260054
Дата: 9 април 2021 г. (в сила от 17 април 2021 г.)
Съдия: Илиана Георгиева Димитрова Васева
Дело: 20215200900016
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 2 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

                                  

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е № 260054

 

гр.Пазарджик 09.04.2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пазарджишки окръжен съд, търговско отделение, в открито заседание на двадесет и трети март, две хиляди и двадесет и първа година                      в състав:   

                                                       

                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: Илиана Димитрова

 

с участието на секретаря  А Н, като разгледа т.д. № 16 по описа за 2021 г., за да се произнесе взе  предвид следното:            

Производството е образувано по молба по чл.625 от ТЗ, подадена от пълномощник на търговското дружество „Формула 69-И.“ ЕООД –                    гр. Пазарджик, с твърдения,  че същото е неплатежоспособен търговец, поради това, че от 01.01.2021 г. е в невъзможност да погасява изискуеми вземания на своите кредитори.настъпило намаляване в обема на работата му и липса на приходи.

Позовава се на съществуването на неизпълнени парични задължения към държавата в размер за 2019 г. и 2020 г., както и към „Уни кредит Булбанк“ е „Шел България“ АД. Твърди, че последно дружеството е реализирало печалба през 2018 г., а през следващите две години и отчело отрицателен финансов резултат. През настоящата 2021 г. те осъществявало дейност, нямало нито приходи, нито разходи. Не разполагало с ДМА, нито с други активи, с които да може да покрие съществуващите задължения, както и разноските в бъдещо производство по несъстоятелност. Финансовото състояние на дружеството се определя като неплатежоспособност, поради изложението в молбата обстоятелства и тази неплатежоспособност се сочи като основание за откриване на рито производство по несъстоятелност.  

         Като се запозна с представените по делото писмени доказателства и след преценката им, в съвкупност и с изготвената и приета експертиза,   съдът намира искането за откриване на производство по несъстоятелност за основателно.

        За да се уважи молбата по чл.625 от ТЗ следва да се установи, че търговецът е изпаднал в състояние на   неплатежоспособност. Разпоредбата на чл.608 ал.2 и ал.3 от ТЗ презюмира неплатежоспособността, а предпоставките за съществуване на такава са регламентирани в разпоредбата на чл.608 ал.1 от ТЗ - неплатежоспособен е онзи търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка или публично вземане към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане. Неплатежоспособният длъжник е в такова финансово състояние, че не може да осигури необходимите за плащане парични средства - няма достатъчно пари в банковите си сметки, нито бързо ликвидни активи, които биха му позволили в рамките на един разумен период от време да може да изпълни свое задължение.

Неплатежоспособността на ответника в настоящото производство се установява по несъмнен начин от заключение на вещото Л.Я. –Т. и представените писмени доказателства. От доказателства е видно, че търговецът има задължения към кредитори в общ размер на 104 144, 22 лв., вкл. публични задължения за данъци и осигуровки и такива към кредитирала го банка и към доставчици. За периода от 2017 г. до сега вещото лице не е открило данни за други задължения на търговеца, освен посочените към публичния бюджет.Активите му понастоящем се изчерпват с вземания към негови кредитори в размер на общо 4 000 лв.

Подробния анализ на данните за финансовото състояние на дружеството през обследвания от експертизата период 2018 г.-2021 г. води до извода, че  дружеството се намира в състояние на неплатежоспособност в резултат от  натрупването на непогасявани публични задължения, най-старите от които са от м. октомври 2019 г., които не е погасявало поради липса на краткотрайни активи. По тази причина не погасява и кредита си към „Уни кредит Булбанк“ и вземанията за доставки от „Шел България“ АД. Частични плащания към „финансови предприятия в размер на 12 792, 03 лв. били отразени в баланса в периода след 31.12.2020 г.

Това не променя извода за невъзможност да погасява вземанията към кредиторите, предвид лошите показатели за ликвидност, които дружеството е имало още в края на 2019 г. Тогава търговецът е имал публични задължения в размер на 63 936,17 лв., като през 2020 г. за тяхното събиране е образувано изпълнително производство от публичния изпълнител.

В края на 2019 г. стойностите на показателите за финансова автономност и финансова задлъжнялост са били отрицателни величини, а показателите за ликвидност сочат, че краткотрайните му активи не са позволявали да покрива текущите си задължения.

Състоянието не се е променило и същите финансови показатели са налице и в края на 2020 г.                                                                                                   

Търговецът не извършва никаква дейност в момента, според собствените изявления в молбата, с която е сезирал съда, няма пари в брой, нито по банкови сметки.Вземанията му са в значително по-малък размер от задълженията към изброените по-горе кредитори.

Очевидно е, че към настоящия момент става дума необратимо цялостно влошаване на финансовото състояние на дружеството, поради което следва се открие производство по несъстоятелност срещу него с основание – неплатежоспособност на търговеца.

Причината за това е увеличението на краткосрочните задъжения, които не са били погасявани и които надхвърлят по стойност краткотрайните активи, както за 2019 г.,така и за 2020 г. Именно през   2019 г. са започнали финансовите затруднения, видно от отчетената загуба в края на периода и от показателите за ликвидност, изчислени от вещото лице, а от самото начало на 2020 г. вече са спрели и плащанията на публичните задължения, поради невъзможност да бъдат погасявани. След като към този момент търговецът не е разполагал с парични средства в размер достатъчен да покрие краткосрочните си /текущи/ задължения, то презумпцията, въведена с чл. 608, ал.3 от ТЗ очевидно не е опровергана в настоящия процес. Този извод не се променя и от обстоятелството, че в началото на 2021 г. е извръшил частични плащания към един от кредиторите си /банката/, както установява експертизата /чл. 608,ал.3 ТЗ/.

Очевидно е, че при общия размер на текущите задължения, както в началото на 2020 г., така и към момента на изготвяне на експертизата, съотношението им с паричнните средства, както и с всички краткотрйни активи изобщо, длъжникът е бил в състояние на неплатежоспособност с начална дата – 01.01.2020 г. Спирането на плащанията, с изключение на споменатото частично, датира още от тогава и както и не се е дължало на временни затруднения, както става ясно от цялостния анализ на финансовото състояние на дружеството от началото на 2018 г. до сега. Още в началото на 2020 г. е била налице трайна и обективна невъзможност за изпъление на задълженията към  кредиторите на дружеството. Ето защо следва да бъде открито производство по несъстоятелоност, като за дата на изпадане в неплатежоспособоност следва да се приеме 01.01.2020 г.

Налице е хипотезата на чл.632 от ТЗ – длъжникът не притежава имущество достатъчно за покриване на първоначалните разноски в производството по несъстоятелност.В определения от съда срок по реда на чл. 629б от ТЗ длъжникът и кредиторите не се възползваха от възможността да внесат указаната сума, необходима за покриване на тези разноски. Поради това с решението за откриването на производството по несъстоятелност, обявяване началната дата на неплатежоспособността следва да и допускане на обезпечение, чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на длъжника, ще се постанови и прекратяване дейността на предприятието му и ще се обяви длъжника в несъстоятелност, а производството по делото ще бъде спряно за срок от една година, след изтичане на който ще бъде прекратено, със заличаване на длъжника от търговския регистър, освен ако не бъде изпълнено някое от условията по чл. 632, ал.2 от ТЗ - депозиране на необходимата сума за предплащане на разноските или удостоверяване от страна на молителя, че е налице достатъчна сума за покриване на тези разноски.                        

          На основание чл.622 от ТЗ, препис от решението следва да се изпрати до Агенцията по вписване за вписване в ТРРЮЛНЦ на съответните обстоятелства.               

                   Водим от изложеното и на основание чл.632 ал.1 от ТЗ във връзка с чл.608 от ТЗ, Пазарджишкият окръжен съд

 

Р      Е      Ш      И   :                    

               

          ОБЯВЯВА неплатежоспособността на търговеца „Формула 69-И.“*** , ЕИК *********.

         ОПРЕДЕЛЯ началната дата на неплатежоспособността му - 01.01.2020 г.

          ОТКРИВА  производство по несъстоятелност на търговеца „Формула 69-И.“*** , ЕИК *********.

         ДОПУСКА обезпечение, чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на длъжника.

         ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на търговското предприятие.

          ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ търговеца Формула 69-И.“*** , ЕИК *********.

         СПИРА  производството по несъстоятелност по т. д. № 16/2021 г. по описа на Пазарджишкия окръжен съд за срок от една година от вписване на решението, след изтичането на който следва да се приложи чл. 632, ал.4 от ТЗ, според който производството се прекратява, освен ако не бъде поискано възобновяването му при условията на чл. 632, ал.2 от ТЗ, посочени подробно в мотивите на съдебния акт.               

       

         Препис от решението да се изпрати до Агенцията по вписване за вписване на съответните обстоятелства в ТРРЮЛНЦ.

        

        Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски апелативен съд в 7-дневен срок от датата на вписване в Търговския регистър.       

 

 

                                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: