Решение по дело №10/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 431
Дата: 7 април 2017 г. (в сила от 7 април 2017 г.)
Съдия: Николай Найденов Младенов
Дело: 20171100600010
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 3 януари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                            В     И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

                                                                           По ВНЧД № 10/2017 г.

                Софийският Градски  съд,Наказателно отделение,7-ми въззивен състав в откритото съдебно заседание на   двадесет и първи март  две хиляди и седемнадесетата година в състав :

                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Николай Младенов

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ :        Веселина Ставрева 

                                                                                                                мл.с.Богдан Русев

                С   участието на секретар Ц.Д.  прокурора от СГП – Т.Садай   съдът разгледа докладваното от съдия МЛАДЕНОВ  ВНЧД № 10/2017 г. , като намери следното:

                Производството по делото е с правно основание чл.436,ал.2,вр.Глава ХХI /чл.313-340 от НПК”Въззивно производство”/.

                Постъпила е Частна Въззивна Жалба/ЧВЖ/ от  С.Г.Х.  срещу Определение на СРС,НО,106 - ти състав по НЧД№ 19244/16 г.С това  Определение  съдът от първата инстанция е  отказал постановяване на реабилитация по съдебен ред /с правно основание чл.87 от НПК/ на горепосоченото осъдено лице , оставяйки без уважение Молбата му в тази посока.Аргументите си СРС е посочил в атакуваното пред въззизвния съд Определение.

                В  ЧВЖ лаконично въззиваемият частен жалбоподател  посочва  ,че  предпоставките за съдебна реабилитация са налице,макар да не излага подробни съображения и доводи.

                В СЗ пред въззивната инстанция   се явяват частният жалбоподател – лично и без защитник , както и прокурор от СГП.

                Съдът прие и прочете писмените доказателства ,приложени към материалите по делото , след което поради липса на искане за събиране на нови доказателства и като намери за установена фактическата обстановка, обяви за приключено събирането на доказателства.

                Частният жалбоподател заявява пред въззивния съд ,че  според него е изтекъл срока , за да бъде реабилитиран по съдебен ред.Предполага ,че е „влязъл в срока“ и поради това може да се реабилитира.

                Прокурорът намира ЧВЖ за основателната и  счита ,че са изпълнени изискванията ,за да се постанови реабилитация.

                Софийски градски съд  като взе предвид  становищата и аргументите на страните във въззивното производство , доводите  в ЧВЖ,както и след запознаване с доказателствените материали по делото и въз основа на служебна проверка на проверявания съдебен акт ,намери следното :

                СРС  е установил фактическата обстановка  , като е прието обосновано че спрямо осъденото лице са налице две осъждания, които попадат в приложното поле на Молбата му за реабилитация и по които съдът дължи произнасяне с оглед предмета на делото.

Първото осъждане е  по НОХД№ 3710/2011 г. по описа на СРС , в което с Определение от 07.03.1011 г./в сила от същата дата/ е одобрено Споразумение за решаване на делото.С последното Х. е бил признат за виновен в извършването на престъпление по чл.354В,ал.1,пр.2 и чл.354а,ал.3,пр.2,т.1 от НК.Наложените наказания са 1 година „ЛОС“,с отложено изпълнение по реда на чл.66,ал.1 от НК за срок от 3 години ,както и кумулативно „Глоба“ в размер на 4000лв.Последната е платена на 21.11.2011г., видно от приложено писмено доказателство.

Второто осъждане е по НОХД№ 703/2012 г.по описа на РС,гр.Разлог, в което с Определение от 08.11.2012 г. / в сила от същата дата/ Х. е бил признат за виновен в извършването на престъпление по чл.354А,ал.5,вр.ал.3,т.1 от НК ,като наложеното наказание е било „Глоба“ в размер на  800лв, която е била платена съобразно приобщено по делото писмено доказателство на 25.02.2013 г.          

                С обжалваното Определение СРС е  направил правни изводи, които въззивната инстанция споделя .Логиката ,относно това от кой момент започва да тече срокът за реабилитация  при условно осъждане с  приложение на чл.66,ал.1 от НК/при непрецизността на законовата формулировка по чл.87,ал.1 от НК/ ,намира известно потвърждение и в нормата на чл.88а,ал.3 от НК, където е казано че при условно осъждане срокът по ал.1 започва да тече от „деня , в който е изтекъл изпитателния срок“.Извън доводите с цитираните Решения на ВКС, в настоящия случай би могло да се потърси и аналогия на закона,тъй като както чл.87 ,така и чл.88а се намират систематически в една и съща глава от Общата Част на НК , озаглавена „Реабилитация“.

                Следователно, доколкото по второто осъждане е налице реабилитация  по чл.86 от НК , както СРС е установил коректно, същността на  произнасянето на първата инстанция се състои в липсата на изтекъл срок /в частност датата 07.03.2017 г./към момента на своето произнасяне по първото осъждане.Въззивната инстанция не може да сподели доводите на СРС да остави без уважение молбата за реабилитация и по второто осъждане/при положение ,че първата инстанция сама признава липсата на правен интерес от съдебно реабилитиране в тази част/,поради което при този диспозитив за отказ от реабилитиране и по това осъждане биха възникнали практически трудности относто статута на частния жалбоподател именно по това осъждане.

                Към момента на провеждане на съдебното заседание пред въззивния съд/датата 21.03.2017г./  датата 07.03.2017 г. е настъпила.Това ново обстоятелство следва да бъде съобразено на плоскостта на правомощията  по чл.436,ал.3 от НПК, според която ако отмени контролираното Определение , въззивната инстанция решава делото.Евентуалното приложение на нормата на чл.436,ал.4 от НПК би било неоправдано  както от гледна точка на интересите на молителя, така и от гледна точка на съдопроизводството,като биха били направени нови разходи за ново производство,след като е ясно,че законовите условия са налице и в момента.Доколкото е очевидно ,че към 07.03.2017 г. са налице предпоставките на чл.87,ал.1 от НК за постановяване на реабилитация по съдебен ред за осъждането  за което не е настъпила реабилитация по право.Поради това последното следва да бъде сторено от въззивната инстанция  в хипотезата на чл.436,ал.3 от НПК.

                Поради горните съображения  и въз основа на изтеклия срок  до произнасянето на въззивната инстанция,доколкото са налице предпоставките на чл.87,ал.1 от НК,то обжалваният съдебен акт продлежи на  отмяна , като  съобразно правомощията си въззивната инстанция следва да постанови съдебна реабилитация по реда на чл.87 от НК   спрямо осъденото лице С.Г.Х. по НОХД№ 3710/2011 г.Следва да се отчете ,че реабилитацията по другото осъждане е настъпила по право,поради което няма нужда от такава по реда на чл.87 от НК.

                С  оглед  гореизложените си фактически и правни съображения ,Софийският Градски съд на основание чл.436,ал.3,вр.ал.2 от НПК,   

              

                                                                Р               Е          Ш         И                  :

 

                ОТМЕНЯВА Определението на СРС,НО,106-ти състав по НЧД№ 19244/2016 г., с което е отказана реабилитация по съдебен ред на  частния жалбоподател С.Г.Х./и за двете му осъждания/ , като вместо него ,постановява следното Решение :

                ПОСТАНОВЯВА реабилитация по съдебен ред , на основание чл.87,ал.1 от НК спрямо С.Г.Х. за осъждането му по НОХД№ 3710/2011 г., тъй като към датата на настоящото Решение вече са настъпили  предпоставките за неговото реабилитиране.

                ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО, че за осъждането по НОХД№ 703/2012 г. са налице последиците на реабилитация по чл.86 от НК  и не е налице правен интерес от реабилитиране по друг ред. 

                Решението не подлежи на обжалване и протестиране и е окончателно

 

07.04.2017 г.                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                                          1.

                                                               ЧЛЕНОВЕ :   

                                                                                          2.