Определение по дело №17399/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260480
Дата: 31 август 2020 г.
Съдия: Румяна Димова Христова
Дело: 20193110117399
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

             

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, XVI- ти състав, в закрито заседание, проведено на тридесет и първи август през две хиляди и двадесета    година, в състав:

 

     РАЙОНЕН СЪДИЯ: РУМЯНА ХРИСТОВА

 

като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 17  399  по описа на ВРС за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод предявен иск от А.Т., ЕГН:********** против Х.М.Й., ЕГН:********** .

Ищецът претендира от съда за постанови решение, с което  съдът да даде разрешение, заместващо съгласието на Х.М.Й. за попълване и подаване на заявление за издаване на паспорт на малолетното дете Моника Х.Й., ЕГН: **********, както и разрешение, даващо заместващо съгласие на бащата, детето да напуска пределите на Република България и да пътува до всички държави членки на Европейския съюз, до Кралство Норвегия и съседните на РБ държави- Румъния, Сърбия, Северна Македония, Гърция и Турция за срок до навършване на 18 год.възраст от детето.

Искането е основано на чл.127 а,ал.2  от СК.

В обстоятелствената част на молбата се излага, че А.Т. и детето  Моника Х.Й. живеят на територията на Кралство Норвергия, където детето учи, а майката работи.

На 11.06.2019год. задграничния паспорт на детето Моника е изтекъл и детето е без документ за самоличност.

При разговори с ответника за изваждане на задграничен паспорт на детето, същият категорично отказва. Детето желае ваканциите да прекарва в РБ, където има приятели.   

В отговора на исковата молба ответникът прави възражение за местна неподсъдност на делото. Излага, че с оглед разпоредбата на чл.127а,ал.2 от СК и уредената от законодателя специална подсъдност, която следва местоживеенето на детето, а местоживеенето на детето е на територията на Кралство Норвегия, производството по делото следва да се прекрати, като недопустимо да се разгледа от ВРС.   

За да се произнесе съдът съобрази следното:

Настоящият съдебен състав намира, че не е компетентен да се произнесе по исковата молба, тъй като делото не му е подсъдно.Заявеното искане по своята същност се отнася по въпроси, които ангажират съда да се произнесе  относно родителска отговорност.

За споровете относно родителската отговорност,законодателят е предвидил специална подсъдност в чл. 127, ал. 2 от Семейния кодекс, според който подобни спорове се разрешават от районния съд по настоящия адрес на детето. В случая се касае за особена местна подсъдност, за която съдът следи служебно, защото предметът на делото касае охраняване интересите на дете. Тази подсъдност е уредена изцяло с оглед всестранна защита правата и интересите на детето, като в практиката на ВКС е разяснено, че под настоящ адрес следва да се възприема мястото, където фактически пребивава детето към момента на сезиране на съда /Определение №185/23.04.2013г. на ВКС по ч.гр.д. №2198/2013г. на ВКС, II г.о./. Това е така поради необходимостта от извършване на редица процесуални действие по разглеждане на спора.

В настоящият случай е безспорно, че детето Моника Х.Й., ЕГН: **********, пребивава на територията на  Кралство Норвегия.

Предвид на това съдът намира, че за определяне на международната компетентност за разглеждане и решаване на този спор приложение следва да намери Конвенцията за компетентността, приложимото право, признаването, изпълнението и сътрудничеството във връзка с родителската отговорност и мерките за закрила на деца, тъй като Кралство Норвегия не е държава – членка по смисъла на Регламент /ЕО/ 2201/2013г.

Република България и Кралство Норвегия са страни по Конвенцията и този международен акт има предимство пред българското законодателство и по специално пред КМЧП – аргумент от чл. 3 КМЧП.    

Една от целите на Конвенцията е да определи държавата, чиито органи имат компетентност да вземат мерки, насочени към закрила на личността или имуществото на детето. В случая мерките за закрила се отнасят до родителска отговорност.

Съгласно чл. 5, ал. 1 от Конвенцията компетентни да вземат мерки за закрила на детето имат съдебните или административните органи на договарящата държава, в която детето има обичайно местопребиваване. Под обичайното местопребиваване на детето следва да се разбира мястото, в което то е интегрирано в социална и семейна среда.

Доколкото между страните липсва спор, че детето Моника Й. се намира в Кралство Норвегия, в която държава посещава и училище, компетентен по въпросите касаещи родителската отговорност е съдът по обичайното местопребиваване на детето, съгласно приложимата в настоящия случай Конвенция или органите на Кралство Норвегия.

С оглед изложеното, доколкото настоящия съд не е компетентен да се произнесе, производството по делото, следва да бъде прекратено, на основание чл. 5, ал. 1 от Конвенцията за компетентността, приложимото право, признаването, изпълнението и сътрудничеството във връзка с родителската отговорност и мерките за закрила на деца.Искането подлежи на разглеждане от властите на Кралство Норвегия. Ето защо и производството пред ВРС следва да се прекрати.

Водим от горното, съдът

     О П Р Е Д Е Л И :

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. №17399/2019год.  по описа на ВРС XVI- ти състав, поради липса на компетентност.

           ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред ВОС в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: