Р Е
Ш Е Н
И Е
№260005/28.1.2021
г.
28.01.2021г. гр.Ямбол
В ИМЕТО
НА НАРОДА
Ямболският
окръжен съд,
гражданско отделение,
в открито
съдебно заседание на 14.01.2021година,
в следния
състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ТАГАРЕВА
ЧЛЕНОВЕ:
Секретар Л.Р.
Прокурор
Като разгледа докладваното от съдия Тагарева
Търговско дело №77 по описа за 2020г.
За да се
произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.625 и сл. от ТЗ - несъстоятелност.
Образувано е по молба на "Агра Голд"ЕООД гр.Ямбол, действащо чрез управителя В.Д.П., с която се моли съдът да открие производство по несъстоятелност на дружеството и да го обяви в несъстоятелност със законните последици.
В молбата на търговско дружество се излага, че в периода 2011г.-2017г. дружеството не е подавало ГФО, в този период работата е намаляла и са спаднали приходите му, като не е било в състояние да покрива свързаните с дейността му разходи. На 30.06.2017г. дружествените дялове били придобити от настоящия едноличен собственик на капитала и управител на дружеството - В.П., който установил във връзка с образувано от публичен изпълнител изпълнително дело, че дружеството е с непогасени публични задължения, които то не може да изпълни, тъй като не притежава дълготрайни материални активи и парични средства и е неплатежоспособно.
Към молбата са приложени изискуемите по чл.628 ТЗ доказателства.
В о.с.з. за молителят не изпраща законен или процесуален представител.
Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, прие за установено от фактическа страна следното:
От извършената служебна справка в електронния сайт на Търговския регистър по партидата на ”Агра Голд”ЕООД гр.Ямбол се установява, че търговецът е вписан в търговския регистър и към датата на подаване на молбата по чл.625 ТЗ – 19.10.2020г. не е заличен. Едноличен собственик на капитала на дружеството е В.Д.П., който с договор от 30.06.2017г. е закупил всички 100 дружествени дяла - обстоятелство, вписано в ТР на 10.07.2017г. Последният обявен в ТР ГФО на дружеството е за 2008г., след която дата дружеството не е обявявало в ТР ГФО. На 04.11.2020г. в ТР е обявена декларация по чл.38, ал.9,т.2 от ЗСч., че през 2019г. дружеството не е извършвало търговска дейност.
Видно от приложеното по делото съобщение по чл.78 ДОПК, НАП–ТД Бургас е уведомена за настоящото производство по несъстоятелност на 12.10.2020г.
Съгласно счетоводния баланс на молителя, изготвен към датата на сезиране на съда по несъстоятелността - 19.10.2020г., в същия няма отчетени притежавани от търговеца дълготрайни и краткотрайни активи, материални запаси, вземания, инвестиции и парични средства, а в пасива отчита загуба и задължения в размер на 83х.лв. От приложените от молителя писмени доказателства - съобщения по изп.д.№**********/2011г. на публичен изпълнител при НАП и списък на кредиторите е видно, че за публичните задължения на "Агра Голд" ЕООД е образувано посоченото изп.дело, по което изпълнението е било насочено към имущество на длъжника.
От
заключението на вещото лице-икономист Ж.Ж., извършило назначената по делото
съдебно-икономическа експертиза е установено, че след последно
обявения в ТР ГФО за 2008г., от 2009г. до закупуването на дружествените дялове
през 2017г., а и след това, няма счетоводна информация за молителя, тъй като не
е осъществявана дейност. Вещото лице е установило, че за неплатени данъчни и
осигурителни задължения срещу „Агра Голд " ЕООД е образувано изп. дело №
**********/2011г. по описа на ТД на НАП - Бургас, ИРМ - Ямбол, по което са
продадени недвижими имоти на дружеството и частично са покрити изискуемите
публични задължения. Публичните задължения на дружеството, за които е
образувано изпълнителното дело, са в общ размер на 82974,81 лв., в. ч. главница 1073,23 лв. и лихви 81901,58лв., като задълженията
са възникнали в резултат на начислени, но невнесени данъчни задължения и
начислените лихви върху тях и са с произход от 2008г., 2010г. и 2011г. Към
датата на проверката в счетоводството дружеството, експертът е установил, че то
не извършва стопанска дейност, няма счетоводни данни за извършени плащания от
датата на покупката на дружествените дялове - 30.06.2017г. до датата на
подаване на молбата по чл.625 ТЗ. Според данните от представения по делото
баланс към 19.10.2020г. и след справка в счетоводството на търговеца, вещото
лице е установило, че същият не притежава имущество и няма наложении запори,
възбрани или други тежести върху такова, не отчита по баланса към датата на
молбата налични парични средства в брой и по банкови сметки и не разполага със
средства за покриване на разноските по несъстоятелност. Финансовите показатели
не са изчислени от вещото лице поради липсата на отчетни данни за 2017г.,2018г.
и 2019г., както и за последните пет години преди датата на подаване на молбата,
а при изслушването му по реда на чл.200, ал.2 ГПК вещото лице е посочило, че по
данните на счетоводния баланс, съставен към датата на подаване на молбата,
коефициентите на ликвидност, финансова автономност и задлъжнялост са
отрицателни величини и не могат да бъдат изчислени, тъй като стойностите на
активите, на материалните запаси, на краткосрочните вземания и на собствения
капитал са нулеви.
При тези фактически данни, съдът прави следните правни изводи:
За да бъде открито производство по несъстоятелност, следва да са налице предпоставките, визирани в чл.608 , чл.625 от ТЗ и чл.631 ТЗ, а именно: компетентният съд по чл.613 ТЗ следва да бъде сезиран с писмена молба от лицата, изрично посочени в разпоредбата на чл.625 ТЗ; длъжникът да е търговец по смисъла на чл.1 ТЗ; да се констатира неплатежоспособност на длъжника съгласно хипотезите, визирани в разпоредбата на чл.608 ТЗ или свръхзадълженост ако е дружеството е капиталово – чл. 742 ТЗ; и затрудненията на длъжника да не са временни, а състоянието на неплатежоспособност да е обективно и трайно /аргумент от чл.631 ТЗ/.
В случая тези законови условия са налице. ЯОС е надлежният съд по несъстоятелността на "Агра Голд" ЕООД с оглед седалището на дружеството в гр.Ямбол към датата на постъпване на молбата за откриване на производството по несъстоятелност. Молбата е подадена от легитимирана страна съгласно разпоредбата на чл.625 ТЗ – длъжника. Установено е и качеството на търговец по смисъла на чл.1, ал.2 ТЗ на длъжника - търговско дружество, което се установи от извършената от съда служебно справка в ТР при АВп.
Съгласно чл.607а, ал.1 ТЗ производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен. Легалното определение на понятието "неплатежоспособност" е дадено в чл.608, ал.1 ТЗ, съгласно която норма неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение, породено или отнасящо се до търговска сделка, вкл. нейната действителност, изпълнение, неизпълнение, прекратяване, унищожаване и разваляне или последиците от прекратяването й, или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане, както и задължение за изплащане на трудови възнаграждения към най-малко една трета от работниците и служителите, което не е изпълнено повече от два месеца.
В разглеждания случай преценката на събраните по делото писмени доказателства и заключението на приетата СИЕ налага извода, че са осъществени материално-правните предпоставки по чл.608, ал.1, т.2 ТЗ за производството по несъстоятелност на длъжника ”Агра Голд”ЕООД. Молителят е търговско дружество, което е длъжник по публични вземания, произтичащи от търговската му дейност към НАП, в общ размер на 82 974,81лв., възникнали към 31.12.2011г., т.е. налице са изискуеми и непогасени задължения от вида, посочен в чл.608 ТЗ.
За отговора на въпроса неплатежоспособен ли е молителят, съдът съобрази, че неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемото задължение от горепосочения вид, като това състояние не е временно /арг. от чл. 631 ТЗ/ и именно то е в причинна връзка с неизпълнението. Т.е. липсата на изпълнение сама по себе си не сочи на състояние на неплатежоспособност – то е налице, само ако неизпълнението се дължи на влошеното финансово състояние на длъжника.
Съгласно презумпцията на чл.608, ал.3 ТЗ, неплатежоспособността се предполага, когато търговецът е спрял плащанията на задължения от посочения в чл.608 ТЗ вид, а според чл.608, ал.2 ТЗ се предполага, че търговецът не е в състояние да изпълни изискуемо задължение по ал.1, ако преди подаване на молбата за откриване на производството по несъстоятелност не е заявил за обявяване в ТР годишните си финансови отчети за последните три години. По делото вещото лице е установило, че след 30.06.2017г. - закупуването на дружествените дялове дружеството не е извършвало плащания, т.е. налице е спиране на плащанията, което обстоятелство, съгласно чл.608, ал.3 ТЗ предполага неплатежоспособност на дружеството. Установи се също от извършената проверка по партидата на дружеството в търговския регистър, че дружеството не е заявило за обявяване и годишните финансови отчети /ГФО/ за периода 2009г. – 2019г., което обстоятелство от своя страна също предполага неплатежоспособност на търговеца, съгласно чл.608, ал.2 ТЗ. Тези презумпции на чл.608, ал.2 и ал.3 ТЗ не се опровергават от събраните по делото доказателства за имуществото и финансовото състояние на дружеството. Напротив, вещото лице е установило, че дружеството има изискуеми задължения към НАП, но не притежава краткотрайни и други активи за погасяването им. Дружеството не отчита собствен капитал, т. е. то е изцяло зависимо от кредиторите си. Коефициентите за платежоспособност на дружеството за периода 2009г.- 2019г. не се изчисляват поради липса на счетоводни данни и извършвана дейност, а за 2020г. са отрицателна величина, не могат да бъдат изчислени, поради нулевите стойности на собствения капитал, активите, краткосрочните вземания и материалните запаси, т.е. те са под референтните стойности. Липсата на подадени за целия период от 2009г. и понастоящем на ГФО, ГДД и счетоводни баланси, липсата на осъществявана търговска дейност, действително сочи на извод за траен характер на влошеното финансово състояние на дружеството. С оглед изложеното се налага изводът, че дружеството е в тежко ликвидно състояние с ясно изразена тенденция за влошаване на показателите за ликвидност. Налице е следователно неплатежоспособност като икономическо понятие. Същевременно от гледна точка на продължителния период, в който дружеството е в посоченото състояние, съдът счита, че затрудненията му не са временни и финансовото положение на молителя не би могло да се подобри. Това с аргумент от разпоредбата на чл.631 ТЗ сочи, че спрямо молителя е налице неплатежоспособност и като юридическо основание за откриване на производство по несъстоятелност.
Поради изложеното молбата за откриване на производство по несъстоятелност на основание неплатежоспособност следва да бъде уважена.
Относно началната дата на неплатежоспособността:
С аргумент от чл.608, ал.1 ТЗ следва да се приеме, че началната дата на неплатежоспособността е датата, на която длъжникът не е бил в състояние да изпълни изискуемо парично вземане от посочения в разпоредбата вид. Доколкото самото неизпълнение не е достатъчно за този извод, то за определяне на началната дата съдът следва да издири този времеви момент, в който едновременно са налице и двата елемента на неплатежоспособността – непогасено изискуемо задължение по чл.608, ал.1 ТЗ и трайна финансова невъзможност за погасяването му. По делото е установено от вещото лице, че е налице спиране на плащанията от страна на търговеца след 30.06.2017г., а предвид представените писмени доказателства – че влошеното икономическо състояние е настъпило още през 2009т. година, като се установи състоянието да е трайно. Доколкото обаче първите установени изискуеми и неплатени публични задължения са към 2011г., при липса на точна дата за образуване на изпълнителното дело, то края на календарната година - 31.12.2011г. следва да се приеме за начална дата на неплатежоспособността, тъй като това е най-ранният момент, в който са налице и двата елемента –установено изискуемо и непогасено вземане и трайна финансова невъзможност за погасяването му. С оглед изложеното, началната дата на неплатежоспособност следва да се определи на 31.12.2011г.
По отношение на реда, по който следва да бъде открито производството по несъстоятелност, съдът приема, че същото следва да бъде открито при условията на чл.632, ал.1 ТЗ. Съдът счита, че с оглед събраните по делото доказателства - липса на краткотрайни и дълготрайни активи, вземания и пари в брой и по банкови сметки, не е налице имущество на длъжника за покриване на началните разноски по производството по несъстоятелност. С протоколно определение от 14.01.2021г. на молителя е даден срок за предплащане на разноските, като длъжникът не изяви готовност и не предплати началните разноски по несъстоятелността в размер на 2 500лв. С определение от 20.01.2021г. съдът отново е дал възможност на молителя и на всички кредитори на "Агра Голд" ЕООД в едноседмичен срок от вписването на определението в книгата по чл.634в, ал.1 ТЗ да привнесат по сметка на ЯОС посочената сума на началните разноски от 2 500лв. или в същия срок да представят доказателства за това, че дружеството-длъжник има достатъчно имущество, което да обезпечи разноските по несъстоятелността. С определението са указани изрично и последиците от непредставяне на доказателства и невнасяне на така определената сума. Определението на съда е вписано в книгата по чл.634в, ал.1 ТЗ на 20.01.2021г, от която дата то се счита съобщено на кредиторите и от която тече едноседмичният срок за привнасяне на определената от съда сума за покриване на началните разноски за провеждане на производството по несъстоятелност. Срокът е изтекъл на 27.01.2021г, като до постановяване на съдебното решение не са представени доказателства за внасяне на определената сума по сметка на ЯОС или такива, удостоверяващи, че длъжникът притежава имущество, от което да могат да се покрият разноските за производството. С оглед на това съдът намира, че следва да постанови решение по реда на чл.632, ал.1 ТЗ
При този изход на делото, т.к. при депозиране на молбата по чл.625 ТЗ длъжникът не е внесъл ДТ за производството, същият следва да бъде осъден да заплати такава в размер на 250лв. (чл.24,ал.1,т.2 от Тарифата за ДТКССГПК).
Водим от изложеното, ЯОС
Р Е Ш И :
ОБЯВЯВА на основание чл.608 ТЗ неплатежоспособността на ”АГРА ГОЛД” ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.”Полковник Бакланов"№33, ЕИК *********, представлявано от управителя В.Д.П..
ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността - 31.12.2011г.
ОТКРИВА производство по несъстоятелност на ”АГРА ГОЛД” ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.”Полковник Бакланов"№33, ЕИК *********, представлявано от управителя В.Д.П..
ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на предприятието на ”АГРА ГОЛД” ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.”Полковник Бакланов"№33, ЕИК *********, представлявано от управителя В.Д.П..
ОБЯВЯВА в несъстоятелност ”АГРА ГОЛД” ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.”Полковник Бакланов"№33, ЕИК *********, представлявано от управителя В.Д.П..
СПИРА производството по несъстоятелност на ”АГРА ГОЛД” ЕООД по образуваното т.д.№77/2020г. по описа на ЯОС .
УКАЗВА на длъжника ”Агра Голд” ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Ямбол и на кредиторите му, че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок една година от вписването на решението за откриване на производство по несъстоятелност в ТР, ако в рамките на този срок по делото се удостовери наличие на достатъчно имущество или ако се депозира по сметката на ЯОС необходимата сума за предплащане на началните разноски по смисъла на чл.629б ТЗ в размер на 2 500лева, като ги ПРЕДУПРЕЖДАВА, че ако в 1-годишен срок от вписването на решението за откриване на производство по несъстоятелност в ТР, не бъде поискано възобновяване на производството по несъстоятелност, съдът ще прекрати същото и ще постанови заличаване на длъжника от търговския регистър.
ОСЪЖДА ”АГРА ГОЛД” ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.”Полковник Бакланов"№33, ЕИК *********, представлявано от управителя В.Д.П.., да заплати ДТ по сметката на ЯОС в размер на сумата 250 лева., както и 5лв.ДТ за служебно издаване на изпълнителен лист.
Решението подлежи на въззивно обжалване пред Апелативен съд-гр.Бургас в 7-дневен срок от вписването му в Търговския регистър.
Препис от решението да
се изпрати незабавно за вписване на Агенцията по вписванията-Търговски
регистър, като на основание чл.620,ал.6 ТЗ за вписването не се събира ДТ.
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: