Решение по дело №1126/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 834
Дата: 26 ноември 2019 г. (в сила от 20 декември 2019 г.)
Съдия: Ивайло Асенов Йорданов
Дело: 20194520201126
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

град Русе, 26.11.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

             РАЙОНЕН СЪД - РУСЕ, девети наказателен състав, в публично заседание, проведено на седми октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАЙЛО ЙОРДАНОВ

 

при секретаря РАДОСТИНА СТАНЧЕВА и прокурора …...……………, като разгледа докладваното от съдия Йорданов АНД № 1126 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на „Астра Биоплант” ЕООД, депозирана против наказателно постановление № 68/09.10.2017г., издадено от Началник на Митница Русе, с което на дружеството жалбоподател, на основание чл. 112, ал. 3 ЗАДС, вр. чл. 4, т. 17 ЗАДС е наложена „Имуществена санкция“ в размер на 400 лева, за нарушение на чл. 112, ал. 3, вр. ал. 1 ЗАДС.

С жалбата се ангажират твърдения, че наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно и се иска неговата отмяна. Във връзка с тези твърдения се релевират доводи, че в наказателното постановление са посочени две дати 18.04.2017г. и 03.05.2017г., на които се твърди, че е извършено нарушението и не е посочено дали нарушението е извършено чрез бездействие, като не е начислен акциз на 18.04.2017г. или чрез действие – лицето е начислило акциз на 03.05.2017г., което от своя страна касае и различни нарушения, а именно по чл. 112, ал. 1 ЗАДС и чл. 112, ал. 3 ЗАДС. На следващо място се релевират доводи, че се касае за малозначителност на деянието, доколкото се касае за акциз в размер на 31,76 лева за количество 120 литра биодизел, съпоставено на база документооборота през съответния месец и количествата получени и изведени от данъчния склад акцизни стоки.

В съдебно заседание, дружеството жалбоподател, чрез процесуалния си представител поддържа депозираната жалба по изложените в същата фактически и правни доводи.

Административнонаказващият орган, чрез процесуалния си представител моли да бъде потвърдено издаденото наказателно постановление като правилно и законосъобразно. Излага съображения за доказаност на извършеното нарушение и липсва допуснати нарушения на процесуалните правила в хода на административнонаказателното производство.

Районна прокуратура - Русе, редовно призована, не изпраща представител.

Жалбата изхожда от процесуално легитимирана страна в процеса, по отношение на която е ангажирана административнонаказателна отговорност. Депозирана е в преклузивния срок за обжалване, касае подлежащо на обжалване наказателно постановление, поради и което се явява процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество досежно нейната основателност.

Съдът‚ след като обсъди ангажираните от дружеството жалбоподател фактически и правни доводи, прецени събраните по делото доказателства, и извърши служебна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно изискванията на чл. 314 НПК, вр. чл. 84 ЗАНН, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Административнонаказателната отговорност на дружеството е ангажирана за нарушение по чл. 112, ал. 3, вр. ал. 1 ЗАДС, а именно за това, че в качеството си на лицензиран складодържател, дружеството на 12.04.2017г. е извело с автомобилен транспорт от данъчния склад под режим отложено плащане акцизна стока – биодизел и в срок до 18.04.2017г. не е издало електронен АДД и не е начислило акциз за 49,17 литра биодизел, а такъв е бил издадена след този срок, а именно на 03.05.2017г., за което нарушение, на основание чл. 112, ал. 3 ЗАДС, вр. чл. 4, т. 17 ЗАДС е наложена „Имуществена санкция“ в размер на 400 лева

Посочената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните в хода на производството гласни и писмени доказателства и писмените доказателствени средства.

Не са налице противоречия в информационните изявления, съдържащи се в доказателствената съвкупност по делото, които да налагат, съгласно разпоредбата на чл. 305, ал. 3 НПК, приложима на основание чл. 84 ЗАНН, съдът да излага подробни мотиви, които доказателства приема и кои отхвърля. Както писмените така и гласните доказателства и доказателствени средства се намират в корелативно единство и напълно кореспондират с приетата за установена, доказателствено обезпечена фактология. Приетите за осъществили се факти не се и оспорват от дружеството жалбоподател.

Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът намира, че следва да бъдат изведени следните правни изводи:

Актът и наказателното постановление са съставени при спазване императивните изисквания на ЗАНН. Същите съдържат всички необходими за тяхната редовност от формална страна реквизити, визирани в чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. В акта за установяване на административно нарушение, въз основа на който е издадено оспореното наказателно постановление, а така също и в самото наказателно постановление, са намерили отражение всички обективни признаци на състава на нарушението, за което е ангажирана отговорността на дружеството, а така също и конкретната законова разпоредба, под която са субсумирани фактите, установени от административния орган и санкционната норма, въз основа на която е ангажирана административнонаказателната отговорност на дружеството жалбоподател. Не е налице противоречие между приетите за установени факти, нормата под която същите са субсумирани и санкционната разпоредба, въз основа на която е ангажирана отговорността на санкционираното лице.

Неоснователни са релевираните от страна на пълномощника на жалбоподателя доводи, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Съгласно разпоредбата на чл. 348, ал. 3 НПК, приложима на основание чл. 335, ал. 2, вр. чл. 84 ЗАНН, нарушението на процесуалните правила е съществено, когато е довело до ограничаване на процесуалните права на страните.

В настоящия случай, при съставянето на АУАН и издаването на НП не е допуснато нарушение на процесуалните правила, което да е ограничило правата на жалбоподателя да разбере, за какво конкретно нарушение е ангажирана неговата отговорност, за да може пълноценно да реализиран на правото си на защита и не са били ограничени по никакъв начин, процесуалните права на санкционираното лице, за да бъде прието, че наказателното постановление е издадено при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила.

С оглед приетата за нарушена разпоредба на чл. 112, ал. 3 ЗАДС, в съответствие с изискванията на чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН в АУАН и издаденото въз основа на него НП са намерили отражение, както датата до която е следвало да бъде начислен дължимия акциз, така и датата на която е бил начислен същият.

Въз основа на оценката на събраните в хода на производството доказателства, съдът намира, че следва да бъде изведен единственият възможен извод, а именно, че дружеството жалбоподател е осъществило състава на административното нарушение по чл. 112, ал. 3 ЗАДС.

Настоящия съдебен състав намира, че в случая са налице предпоставките на чл. 28 ЗАНН, доколкото извършеното нарушение разкрива белезите на маловажен случай, съгласно легалната дефиниция съдържаща се в чл. 93, т. 9 НК, приложим на основание чл. 11 ЗАНН.

Касае се за минимално количество на акзицната стока, съотнесено към общите количества получени и изведени от данъчния склад и самото нарушение е отстранено веднага от страна на дружеството жалбоподател много преди констатирането на същото от наказващият орган.

Въпреки, че се касае за повторно нарушение, това нарушение би довело до значителни и несъответни на самото нарушение изключително тежки последици за дружеството, изразяващи се в отнемане на лиценза за данъчен склад, което се явява несъразмерно тежко и необосновано, с оглед конкретното извършено нарушение.

По изложените мотиви, съдът намира, че административнонаказващият орган е приложил неправилно материалния закон, като не е приложил разпоредбата на чл. 28 ЗАНН, при наличието на визираните в закона предпоставки за нейното приложение, поради и което наказателното постановление следва да бъде отменено.

 

Водим от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН‚ съдът

 

               

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 68/09.10.2017г., издадено от Началник на Митница Русе, с което на „АСТРА БИОПЛАНТ” ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес управление град Сливо поле, ул. „България“ № 23, на основание чл. 112, ал. 3 ЗАДС, вр. чл. 4, т. 17 ЗАДС е наложена „Имуществена санкция“ в размер на 400 лева, за нарушение на чл. 112, ал. 3, вр. ал. 1 ЗАДС..

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Русе в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: