Определение по дело №54/2018 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 180
Дата: 31 януари 2018 г.
Съдия: Ивайло Петров Георгиев
Дело: 20181800500054
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 26 януари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

София, 31.01.2018 г.

 

Софийският окръжен съд, Гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на 31.01.2018 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Катя Щерева

                                                              ЧЛЕНОВЕ: Ивайло Георгиев

Ваня И.

 

разгледа докладваното от съдия Георгиев ч. гр. д. № 54 по описа на съда за 2018 г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по чл. 274, ал. 1         , т. 1 от ГПК.

Образувано е по частна жалба от ищцата по гр.д. № 1392/2017г. на Самоковския районен съд – Р.С. – срещу разпореждане № 1404/29.12.2017г. по горното дело, с което е върната исковата й молба и е прекратено производството по делото. Жалбоподателката счита обжалваното разпореждане за незаконосъобразно и неправилно. Сочи, че първоинстанционният съд не бил взел предвид, че ответникът не е спазил чл. 175, ал. 3, и 4 от ППЗМВР и е нарушил чл. 14 от Закона за защита от дискриминация, тъй като в протокола за индивидуална оценка на резултатите 34 от общо 35 служители били оценени с оценка „6“, а само ищцата била оценена с оценка „3“. Счита, че не са били налице хипотези по чл. 19, т. 1 и 2 от Наредба № 8121з-254 от 13.02.2017 г., тъй като тя е изпълнявала дейността си през повече от половината време за отчетния период и не е имала никакви наказания през този период. Твърди, че от постъпването си на работа при ответника е получавала необосновано занижени оценки, като това било тентенциозно, тъй като засягало само нея, но не и останалите служители на работното й място. Изтъква, че през посочените периоди умишлено е била поставена в положение да не може да изпълнява служебните си задължения, както и че е била обект на служебна дискриминация. В останалата част от жалбата жалбоподателката възпроизвежда дословно текста на исковата си молба. Моли съда да отмени обжалваното разпореждане и да издаде ново такова, чрез което делото да продължи да се разглежда по същество.

Доколкото по делото все още не са конституирани други страни, правилно първоинстанционният съд не е връчвал преписи от частната жалба за отговор.

Съдът констатира, че жалбата е подадена от надлежна страна и в определения от първоинстанционния съд срок за обжалване. Доколкото от твърденията на ищцата може да се направи извод, че искът й произтича от трудово правоотношение, същата не дължи такси и разноски в производството на основание чл. 83, ал. 1, т. 1 от ГПК.

От фактическа страна съдът констатира, че на 16.10.2017г. в РС- Самоков е постъпила искова молба от Р.С., подадена срещу Д. „У.н.с.и с.д.“ п.М. В нея се твърди, че ищцата работи по трудов договор при ответника от 2010г. На 14.08.2017г. била запозната с поставената й оценка „3“ за първия отчетен период на 2017г. Ищцата подала възражение до директора на дирекция „УССД“ при МВР, както и до началника на отдел „Почивно дело“ в същата дирекция. Счита, че неправилно възражението й било разгледано вместо от директора на дирекцията - от началника на отдел „Почивно дело“. Намира, че становището на последния било издадено без да се извърши необходимата проверка, и освен това в него имало несъответствия. Убедена е, че не са били налице посочените в него основания за поставяне на атакуваната от нея оценка. Счита, че е била възпрепятствана да изпълнява трудовите си функции, а оценката й е тенденциозно занижена. С петитума на исковата молба се иска осъждане на ответника да отмени поставената й оценка „3“ за първия отчетен период за 2017г. и да й бъде поставена реална оценка, която отговаря на служебната й дейност. Претендира се обезщетение за нанесени морални и финансови щети.

Към исковата молба е приложен незаверен препис от писмо на директора на дирекция „УССД“ при МВР до ищцата.

На 29.12.2017г. РС- Самоков е постановил обжалваното в настоящото производство разпореждане, с което е приел, че съдържащите се в исковата молба претенции са недопустими, тъй като не подлежат на разглеждане по съдебен ред. С тези мотиви съдът е прекратил производството по делото и е върнал исковата молба.

При така установената фактическа обстановка, настоящият съдебен състав споделя напълно изложените от първоинстанционния съд мотиви и препраща към тях на основание чл. 272 от ГПК.

В допълнение, както и в отговор на наведените в жалбата доводи, въззивният съд отбелязва следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 124, ал. 3 от ГПК, „иск за пораждане, изменение или прекратяване на граждански правоотношения може да се предяви само в предвидените в закон случаи“. Следователно, не всеки спор между равнопоставени гражданскоправни субекти може и следва да бъде разрешаван по съдебен ред, а само такъв, за който това е изрично предвидено от закона. В конкретния случай претенциите на ищцата се свеждат до промяна на поставената й индивидуална оценка на постигнатите резултати в служебната дейност през първия отчетен период на 2017г., от която зависи индивидуалния размер на допълнителното възнаграждение по чл. 178, ал. 1, т. 5 от ЗМВР за този период. Съдът намира, че в действащото българско законодателство няма нормативен акт, който допуска предявяване на иск за промяна на тази оценка и на зависещото от нея допълнително възнаграждение. Точно обратното: разпоредбите на чл. 15, ал. 1 - 5 от Наредба № 8121з-254 от 13.02.2017 г. изрично предвиждат, че оценката може да се оспорва само по вътрешнослужебен ред, като произнасянето на йерархически горестоящия ръководител е окончателно и не подлежи на съдебен контрол. С оглед съдържанието на тези разпоредби, съдът намира, че е недопустим иск за промяна на оценката, от която зависи размерът на допълнителното възнаграждение за постигнати резултати по чл. 178, ал. 1, т. 5 от ЗМВР.

Отделно от това, естество на ищцовата претенция касае само междинен етап в процедурата по определяне на допълнителното възнаграждение за постигнати резултати. Както е видно от наименованието на последното, а и от разпоредбите на чл. Наредба № 8121з-254 от 13.02.2017 г. и чл. 178, ал. 1, т. 5 от ЗМВР, то има факултативен характер. Правото на служителя на такова възнаграждение не е безусловно, а зависи от постигнатите резултати в служебната му дейност, поради което решението за неговото предоставяне, както и за конкретния му размер, се взема суверенно от работодателя, който единствен има ресурса и правото да извършва съответна преценка. Потенциалната възможност за получаване на такова възнаграждение, наистина, е нормативно регламентирана, но конкретните условия за това зависят изцяло от волята и преценката на работодателя. Именно по тази причина, законодателното разрешение е в смисъл, че евентуално несъгласие на работника/служителя с поставената му оценка (а по този начин - и с размера на допълнителното възнаграждение за постигнати резултати), може да се релевира единствено пред органи на самия работодател, но не и по съдебен ред.

Неоснователно в жалбата се претендира, че районният съд е следвало да съобрази, че ответникът не бил спазил чл. 175, ал. 3, и 4 от ППЗМВР и е нарушил чл. 14 от Закона за защита от дискриминация. На първо място, преценката за евентуално нарушение на тези разпоредби е въпрос по същество. На второ място, такива доводи не са били изложени в исковата молба и не е бил формулиран съответен петитум, поради което първоинстанционният съд не е имал възможност да вземе предвид обстоятелствата, посочени за първи път в жалбата. Съответно, те не са част от предмета на иска и не биха могли да обусловят неговата допустимост.

С оглед гореизложеното, съдът намира, че предявеният от Р.С. иск е недопустим. Първоинстанционният съд правилно е върнал исковата молба, с която той е бил предявен, и е прекратил производството по делото, а постановеното в този смисъл определение следва да бъде потвърдено.

Така мотивиран, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 1404/29.12.2017г., постановено по гр.д. № 1392/2017г. на Самоковския районен съд, с което е върната на Р.И.С. искова молба вх. № 2642/16.10.2017г. в Самоковския районен съд, и е прекратено образуваното по нея съдебно производството.

Определението може да се обжалва пред ВКС на РБ в едноседмичен срок от връчване на препис от него.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                             2.