Решение по дело №321/2020 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 260017
Дата: 24 ноември 2020 г. (в сила от 30 декември 2020 г.)
Съдия: Светла Радева
Дело: 20203620200321
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                    Р    Е    Ш   Е  Н   И   Е

                                                                     № 260017

                                                 Гр.Н.,24.11.2020г.

                                                  В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Районен съд Н. в публичното съдебно заседание,проведено на трети ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                           Председател:СВЕТЛА  РАДЕВА

                                                                                    Секретар:ВАЛЕНТИНА  ВЕЛИКОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия Радева АНХД №321 по описа за 2020 година,за да се произнесе,взе предвид:

 

    Административно-наказателно производство с правно основание чл.59 и сл.от ЗЗД,по жалба,предявена от „***„АМС ТЕАМ-ИНТЕГРАЛ КОНСТРЪКШЪНС „***,представлявано от Д.О. и Л.Й.срещу Наказателно постановление №27-0001147/17.09.2020г.,издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“гр.Ш..

    Жалбоподателят оспорва цитираното наказателно постановление,като моли същото да бъде отменено.Твърди,че нарушението не е установено по безспорен начин.Дори и да се приеме наличието на такова,навежда доводи за неговата малозначителност по смисъла на чл.9 ал.2 от НК вр.чл.11 от ЗАНН,поради явно незначителната му обществена опасност.Нарушението било незабавно отстранено  след установяването ме и липсвали вредни последици за работника или за държавата.

    Предвид гореизложеното,моли обжалваното наказателно постановление да бъде отменено изцяло като неправилно и постановено в противоречие с разпоредбите на закона.Алтернативно,моли да бъде намален размера на наложената имуществена санкция.

   В съдебно заседание жалбоподателят не изпраща представител.

  За административно-наказващия орган ,по пълномощие се явява юрисконсулт Д.В.И..Оспорва изцяло депозираната жалба и моли съдът да я остави без уважение,като потвърди атакуваното наказателно постановление.Моли ,на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН във вр.чл.143 от АПК да им бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение.

   Съдът като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства,поотделно и в тяхната съвкупност,прие за установено от фактическа страна следното:        

   Наказателното постановление е обжалвано пред съда,като съдът счита жалбата за процесуално допустима- подадена е в срок,от надлежно легитимирано лице,при наличие на правен интерес,поради което се явява процесуално допустима,а разгледана по същество –частично основателна,,поради следните съображения:

      От показанията на разпитаните по делото свидетели П.С. и С.Т.,които съдът кредитира с нужното доверие като добросъвестно и безпристрастно дадени,кореспондиращи помежду си и с писмените доказателства по делото,се установи,че свидетелите работят като инспектори в Дирекция „Инспекция по труда“гр.Ш..На 28.07.2020г.те извършили проверка на строеж-разширение на газопреносната инфраструктура  на „**“,така нареченият „***“ ,между селата П.и И.,общ.Н.,обл.Ш..На пресичането на магистралния газопровод с пътя край село П.установили,че работи лицето А.А., работник на сдружение „***АМС-ТЕАМ –ИНТЕГРАЛ КОНСТРАКШЪНС „*** с.К.,С..Това станало около 10.30 часа .Контролните органи помолили А. да попълни собственоръчно декларация по чл.402 ал.1 от КТ за изпълняваната от него работа и той попълнил такава .Видно от съдържанието й е,че той е посочил,че работи на обекта 06.02.2020г.като общ работник.Нямал работни дрехи,каска,жилетка.Работното му време било от 08.00до 16.00ч.,при уговорен надник-50лв.Почиствал пътното платно,а Д.О. му заплащала труда.

   Писменият документ не е оспорен по истинност и автентичност от жалбоподателя,поради което съдът го цени с пълно доверие досежно обективираните в него правнорелевантни факти.

    Проверяващите констатирали,че на въпросната дата -28.07.2020г-.,А. е бил допуснат до работа,без да е получил екземпляр от заверено уведомление от ТД на НАП за сключения с него от страна на жалбоподателя трудов договор №032/27.07.2020г./заверено копие от който е приложено по делото/.

    Работодателят е подал изискуемата се по КТ справка в съответното териториално поделение на НАП същата вечер,в 19.47.30часа,като уведомлението е регистрирано с изх.№22388203331633/28.07.2020г.

    За констатираното административно нарушение,съставомерно по чл.63 ал.2 от КТ,контролните органи са съставили протокол №ПР2021136/28.07.2020г.,както и АУАН №27-0001147/17.08.2020г.,който нарушителят е подписал без възражения.

     Въз основа на съставения АУАН,с наказателно постановление №27-0001147/17.09.2020г.,издадено от С.С.М.- *** на Дирекция „Инспекция по труда“гр.Ш..,на основание чл.416 ал.5 от КТ във вр.чл.414 ал.3 от КТ,на ***„АМС ТЕАМ-ИНТЕГРАЛ КОНСТРЪКШЪНС „***,представлявано от Д.О. и Л.Й.е наложена имуществена санкция в размер на 2500.00лв .за това,че в качеството си на работодател,при осъществяване на дейността си е допуснал на 28.07.2020г.в 10.30часа до работа на строеж,находящ се в участък между с.П.и с.И.,община Н. от строежа „Разширение на газопреносната инфраструктура  на „**“ЕАД паралелно на северния магистрален газопровод до българо-сръбската граница“,етап „линейна част“, „общият работник“А. Н. А. с ЕГН:******…. ,без същият да е получил екземпляр от завереното уведомление от ТД на НАП за сключения с него трудов договор №032/27.07.2020г.-нарушение на чл.63 ал.2 от КТ.

     Административно-наказващият орган е обсъдил защо счита,че нарушението не следва да бъде квалифицирано като маловажен случай,при определяне на наказанието е съобразил чл.27 от ЗАНН.

     При така установеното от фактическа страна,съдът направи следните правни изводи:

     При съставянето на АУАН и обжалваното НП не са допуснати нарушения на административнопроизводствените правила,водещи до опорочаване правото на защита на нарушителя.

     Наказателното постановление е издадено от съответния административно-наказващ орган,в рамките на неговата териториална и материална компетентност.

      Съгласно разпоредбата на чл.63 ал.1 и ал.2 от КТ,работодателят е длъжен да представи на работника или служителя преди постъпването му на работа екземпляр от сключения трудов договор,подписан от двете страни,и копие от уведомлението по чл.62 ал.3 от КТ,заверено от териториалната дирекция на Националната агенция по приходите.Работодателят няма право да допуска до работа работника или служителя ,преди да му предостави документите по ал.1Редът и начина на уведомяване е регламентиран в чл.62 ал.5 от КТ и препраща към Наредба №5 за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл.62 ал.5 от КТ.В чл.4 ал.3 от тази Наредба се съдържа задължението на работодателя да връчи на работника или служителя преди постъпването му на работа копие на хартиен носител от завереното уведомление .Връчването се удостоверява с подписа на работника или служителя срещу името му в справката за заверените уведомления.Именно това нарушение е извършил жалбоподателят и според съда то е доказано с нужната категоричност.

  Не са установени вредни последици,като нарушението е отстранено веднага след установяването му.

    Извършеното нарушение не може да се квалифицира като „маловажен случай“,предвид забраната на чл.415в ал.2 от КТ.

   За констатираното административно нарушение,нормата на чл.414 ал.3 от КТ предвижда наказание „имуществена санкция или глоба „в размер от 1500 до 15 000 лв.

    Отчитайки от една страна тежестта на извършеното административно нарушение ,с което се засягат социалните права на наетия на работа,както и обстоятелството,че същото е отстранено още в деня на констатирането му,както и липсата на доказателства за други нарушения на трудовото законодателство,извършени от страна на жалбоподателя,съдът намира,че наложеното му административно наказание е завишено и следва да се намали,като на нарушителя се наложи административно наказание „имуществена санкция“ в размер,съвпадащ с минималния такъв ,предвиден в закона,а именно -1500.00лв.

    С оглед изхода на делото,на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН във вр.чл.143 от АПК,жалбоподателят следва да бъде осъден да заплати на въззиваемата страна юрисконсултско възнаграждение в размер на 50.00лв.

    Водим от гореизложеното,на основание чл.63 ал.1 предл.;второ от ЗАНН,съдът

 

                                                 Р     Е      Ш       И     :

 

    ИЗМЕНЯ Наказателно постановление №27-0001147/17.09.2020г.,издадено от С.С.М.- *** на Дирекция „Инспекция по труда“гр.Ш../въз основа на АУАН №27-0001147/17.08.2020г./,с което за извършено на 28.07.2020г.адм.нарушение по чл.63 ал.2 от КТ.,,на основание чл.416 ал.5 от КТ във вр.чл.414 ал.3 от КТ,на ***„АМС ТЕАМ-ИНТЕГРАЛ КОНСТРЪКШЪНС „***,с ЕИК:***,със седалище и адрес на управление:с.К.,ж.к.П.,ул.“***“№*,община С.,област С.,в качеството му на работадател ,представлявано от Д.О.,родена на ***г.в РС. и Л. Й. ЛНЧ **********,е наложена имуществена санкция в размер на 2500лв.,като Я НАМАЛЯВА от 2500 лв./две хиляди и петстотин лева/ на 1500лв./ХИЛЯДА И ПЕТСТОТИН ЛЕВА/.

     ОСЪЖДА ***„АМС ТЕАМ-ИНТЕГРАЛ КОНСТРЪКШЪНС „***,с ЕИК:*********,със седалище и адрес на управление:с.К.,ж.к.П.,ул.“***“№*,община С.,област С.,в качеството му на работадател ,представлявано от Д.О.,родена на ***г.в РС. и Л.Й.,ЛНЧ ********** да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“гр.Ш. юрисконултско възнаграждение в размер на 50.00лв./петдесет лева/.

    Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд –Ш. в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                                    РАЙОНЕН   СЪДИЯ: