Решение по дело №831/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 937
Дата: 11 май 2021 г. (в сила от 11 май 2021 г.)
Съдия: Янко Ангелов Ангелов
Дело: 20217180700831
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 31 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

937

 

град Пловдив, 11.05.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, Десети състав, в открито заседание на двадесет и осми април през две хиляди и двадесет и първа  година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКО АНГЕЛОВ

 

при секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА като разгледа докладваното от съдия ЯНКО АНГЕЛОВ  административно дело № 831 по описа за 2021 година, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 10, ал. 6 от Закона за семейни помощи за деца /ЗСПД/

Делото е образувано по жалба на С.П.Б., с ЕГН **********, с адрес: ***, срещу Заповед № ЗСПД/Д-РВ/3400 от 25.02.2021 г. на Директора на Дирекция "Социално подпомагане" – Пловдив, с която на основание чл. 10, ал. 4 от Закона за семейни помощи за деца и чл. 4 от Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца във връзка с чл. 7, ал.1 от Закона за семейни помощи за деца с вх. № ЗСПД/Д-РВ/3400 от 23.02.2021 г. е отказана месечна помощ за едно дете.

В жалбата се твърди, че заповедта е неправилна, като правото за отпускане на помощта за дете следва да се преразгледа с оглед нетната заплата на майката – заявител.

В съдебно заседание оспорващата редовно призована, не се явява, не се представлява.

Ответната страна - директорът на Дирекция "Социално подпомагане" Пловдив изпраща процесуален представител юрисконсулт С., която оспорва жалбата като неоснователна и моли същата да бъда отхвърлена, претендира разноски.

Производството по издаване на оспорената заповед е започнало по подадено заявление – декларация с вх. № ЗСПД/Д-РВ/3400 от 23.02.2021 г., с искане за отпускане на месечна помощ по чл. 7 от ЗСПД.

В заявлението е декларирано двучленно семейство, брутен доход на семейството за предходните 12 месеца от 13840,32 лв. за периода от м. февруари 2020 г. до м. януари 2021 г.

На 25.02.2021 г. социален работник от Дирекция "Социално подпомагане" Пловдив е извършил проверка на събраните доказателства по повод депозираното заявление за отпускане на месечна помощ за 1 дете, като е изразил становище за неоснователност на молбата и постановяване на отказ предвид обстоятелството, че средномесечният доход на член от семейството е 579,23 лв. и надвишава  определения доход в Закона за държавния бюджет на РБ за 2021 г. в размер на 510 лева.

При така изяснената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи: Жалбата е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна с правен интерес от обжалването и в преклузивния срок по чл. 149, ал. 1 АПК. Разгледана по същество жалбата се явява неоснователна по следните съображения:

Съгласно чл. 168 АПК във връзка с чл. 142 АПК съдът проверява законосъобразността на оспорения акт към момента на издаването му на всички основания по чл. 146 АПК, без да се ограничава само с тези посочени от оспорващия. Съгласно разпоредбата на чл. 146 от АПК, проверката на законосъобразността на оспорения индивидуален административен акт обхваща установяване компетентността на издалия го орган, спазена ли е изискваната от закона форма, спазени ли са материалните и процесуалните разпоредби при издаването му, както и дали е съобразен с целта на закона.

Липсата на някоя от посочените предпоставки води до незаконосъобразност на административния акт и е основание за отменянето му. Съгласно разпоредбата на чл. 10, ал. 4 от ЗСПД семейните помощи за деца се отпускат със заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане" или упълномощено от него лице. Изложеното налага извода, че постановения и обжалван изричен отказ да бъде отпусната исканата помощ е издаден от материално компетентен орган, в изискуемата писмена форма. Нормата на чл. 3 от ППЗСПД гласи, че в заявлението-декларация за отпускане на семейни помощи по чл. 7, 8 и 10а от ЗСПД лицата декларират брутните доходи на семейството, получени за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадено заявлението декларация. Брутните доходи се изчисляват по реда за определяне на облагаемия доход по ЗДДФЛ. Доходите се декларират за месеца, през който са получени, независимо за кой период се отнасят. При определяне на средномесечния доход на член от семейството се взема предвид броят на членовете му към датата, на която е подадено заявлението-декларация.

Спорният въпрос в случая е надвишавал ли е средномесечният доход на член от семейството на жалбоподателката за предходните дванадесет месеца преди подаване на молбата, предвидения в ЗДБРБ  доход от 510. 00 лв. и по-конкретно дали следва преценката да се направи на база нетен доход на лицето, а от там да влияе и върху размера на средномесечния доход на член от семейството.

Съгласно § 1, т. 2 от ДР на ЗСПД "доход" са всички брутни доходи на семейството, които са облагаеми по ЗДДФЛ, както и получаваните пенсии, обезщетения, помощи и стипендии, с изключение на добавката за чужда помощ по чл. 103 от КСО, стипендиите на учащите се до завършване на средно образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст, както и помощите и средствата, получени по този закон и по Закона за закрила на детето и Закона за хората с увреждания. Както вече се посочи, разпоредбата на чл. 3, ал. 3 от ППЗСПД предвижда, че брутните доходи се изчисляват по реда за определяне на облагаемия доход по ЗДДФЛ. Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаеми са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.

Не намира основание в закона твърдението изложено с жалбата, че правото следва да се преценява, с оглед нетната заплата на майката – заявител.

С оглед изложеното, административният орган е изпълнил задължението си по чл. 7 от АПК да издаде административния акт, като прецени всички действителни факти и доводи от значение за случая, както и задължението си по чл. 9, ал. 2 от АПК, да събере всички необходими доказателства.

При посочения изход на спора, в полза на Дирекция "Социално подпомагане" Пловдив за осъществената юрисконсултска защита следва да се присъди сумата в размер на 100 лв. съгласно чл. 24 от Наредба за заплащането на правната помощ, във връзка с чл. 37, ал. 1 от ЗПП, във връзка с чл. 78, ал. 8 от ГПК, във връзка с чл. 144 АПК.

                                        

                                            Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалба на С.П.Б., с ЕГН **********, с адрес: ***№14, срещу Заповед № ЗСПД/Д-РВ/3400 от 25.02.2021 г. на Директора на Дирекция "Социално подпомагане" – Пловдив, с която на основание чл. 10, ал. 4 от Закона за семейни помощи за деца и чл. 4 от Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца във връзка с чл. 7, ал.1 от Закона за семейни помощи за деца с вх. № ЗСПД/Д-РВ/3400 от 23.02.2021 г. е отказана месечна помощ за едно дете.

ОСЪЖДА С.П.Б., с ЕГН **********, с адрес: *** да заплати на Дирекция "Социално подпомагане" Пловдив, юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване, съгласно чл. 10, ал. 6, изр. второ от Закона за семейни помощи за деца.

 

 

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: