Решение по дело №6580/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4385
Дата: 20 юли 2020 г. (в сила от 20 октомври 2021 г.)
Съдия: Светлозар Димитров Димитров
Дело: 20191100506580
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№....................

гр. София, …….07.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, II-Г въззивен състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и шести юни две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СОНЯ НАЙДЕНОВА

ЧЛЕНОВЕ: СИМЕОН СТОЙЧЕВ

                        СВЕТЛОЗАР ДИМИТРОВ

с участието на секретаря Алина Тодорова, като разгледа докладваното от мл. съдия Димитров в. гр. д. № 6580 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

С Решение от 23.01.2019г., постановено по гр. д. № 10214/2017г., Софийски районен съд е отхвърлил предявените от С.М.С. и В.И. Г.(С.) срещу „П.и.б.“ АД главни искове с правно основание чл. 26, ал. 1 ЗЗД за прогласяване нищожността на договор за предоставяне на банков кредит № 014OD-R-000062/20.08.2008г. и е уважил предявените евентуални такива, като е признал за установено, че клаузите в договора за кредит, съдържащи се в. т. 2, б. „б“ /Раздел II/, чл. 7, чл. 7.1., чл. 7.2., чл. 7.3., чл. 7.4, чл. 8, чл. 9 и чл. 11, са нищожни на основание чл. 26, ал. 1 ЗЗД вр. чл. 146, чл. 143, т. 3, т. 9, т. 10 и т. 12 от ЗЗП, като неравноправни и в противоречие с морала и добрите нрави.

В срока по чл. 259, ал. 1 ГПК е депозирана въззивна жалба от ищците срещу първоинстанционното решение в частта, с която е отхвърлен главният иск. Твърди се, че определянето на ГЛП е съществен елемент от договора и без него няма как същият да съществува. Сочи се, че в нарушение на установената практика на СЕС и ВКС съдът е заменил договорения променлив ГЛП с фиксиран такъв, въпреки че никоя от страните не е изразила воля за това. Изтъква се, че липсва произнасяне на съда по голям брой наведени от ищците възражения и доводи. Съобразно изложеното се моли за отмяна на решението и уважаване на главния иск. Претендират се разноски.

Насрещната страна е депозирала отговор, с който се оспорва въззивната жалба на ищците.

По делото е постъпила въззивна жалба и от ответника, който обжалва първоинстанционното решение в частта, с която е уважен предявеният евентуален иск. Поддържа се, че решението в обжалваната част е недопустимо, тъй като между същите страни е образувано т. д. № 705/2015г. по описа на ОС – Варна, по което са предявени от ответника искове по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК за установяване съществуването на вземанията по кредита, като ищците в настоящото производство са релевирали същите възражения за нищожност на процесния договор, евентуално на отделни клаузи от него. Изтъква се, че доколкото решението на ОС – Варна е влязло в сила, то със сила на пресъдено нещо се ползват дадените в него разрешения относно въпросите, предмет и на настоящото производство, поради което последното е недопустимо и подлежи на прекратяване. Евентуално се твърди, че решението е неправилно в обжалваната част и се моли за неговата отмяна. Претендират се разноски.

Ищците са депозирали отговор на въззивната жалба, с който оспорват същата, като изтъкват, че не е налице идентитет между двете производства.

Софийски градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК, въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата, освен когато следва да приложи императивна материалноправна норма или следи служебно за интересите на някоя от страните – т. 1 от ТР № 1/2013г. по тълк. дело № 1/2013г., ОСГТК на ВКС.

Настоящият съдебен състав намира, че обжалваното решение е валидно, но недопустимо.

Оплакванията на въззивника – ответник за недопустимост на цялото производство поради разрешаване на спора с влязло в сила съдебно решение на ОС – Варна е неоснователно. Предмет на производството по т. д. № 705/2015г. по описа на ОС – Варна са искове, предявени по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК, за установяване спрямо настоящите ищци съществуването на вземанията по издадената заповед за незабавно изпълнение по чл. 417 ГПК, а именно: 125 000 евро, представляваща главница по договор за предоставяне на банков кредит № 014OD-R-000062/20.08.2008г., 57 456,08 евро – просрочени лихви за периода 01.08.2010г.-23.11.2012г. и 3750 евро – комисионни за управление на кредита. Предмет на настоящото производство са главен иск за установяване нищожност на процесния договор и евентуален за установяване нищожност на отделни клаузи от същия. Макар в производството пред ОС – Варна да са наведени от ответниците /ищци в настоящото производство/ идентични възражения за нищожност на договора, евентуално на отделни клаузи от него, които съдът е длъжен да обсъди при решаване на делото, произнасянето по тях няма за резултат сила на пресъдено нещо. Причината е, че съгласно чл. 298, ал. 1 ГПК, решението влиза в сила само между същите страни, за същото искане и на същото основание. Със сила на пресъдено нещо се ползват само възраженията за прихващане и подобрения - чл. 298, ал. 4 ГПК, поради което възраженията срещу съществуването на породеното право не се ползват със сила на пресъдено нещо и могат да бъдат разрешени в отделен процес. В случая, пред ОС – Варна няма предявен насрещен установителен иск за нищожност на договора за кредит, евентуално на отделни клаузи от него, а има само направени възражения в тази насока. Ето защо, постановеното от него решение не се ползва със сила на пресъдено нещо за тези обстоятелства и не е налице пререшаване на този въпрос в настоящото производство. Едва с влизане в сила на решението по настоящия спор, въпросът за нищожността на договора за кредит, евентуално на отделни негови клаузи, ще бъде решен със сила на пресъдено нещо и последващо производство със същия предмет ще бъде недопустимо.

Въззивната инстанция намира обаче, че решението на районния съд е недопустимо, поради нарушение на правилата за родова подсъдност. Родовата подсъдност е абсолютна положителна процесуална предпоставка, за наличието на която съдът следи служебно до приключване на производството във втората инстанция - чл. 119, ал. 1 ГПК. Последиците от нарушаването на правилата за родовата подсъдност са различни в зависимост от това кой съд е допуснал нарушението. Ако районният съд е разгледал по същество спор, който е родово подсъден на окръжен съд, то решението му е недопустимо и нарушението не може да бъде санирано - постановеният акт подлежи на обезсилване /арг. чл. 270, ал. 3 ГПК/.

В настоящия случай, с исковата молба ищците са предявили при условията на евентуално съединяване главен иск за нищожност на договор за предоставяне на банков кредит № 014OD-R-000062/20.08.2008г. и евентуален иск за прогласяване нищожност на изчерпателно посочени клаузи от него. Родовата подсъдност по предявения главен иск се определя по правилото на чл. 104, т. 4 вр. чл. 69 ГПК, при което компетентен съд е окръжният съд като първа инстанция, когато цената на иска е над 25 000лв. Съгласно чл. 69, т. 4 ГПК, по искове за съществуване на договор /какъвто е главният иск за обявяване нищожност на процесния договор/, размерът на цената на иска е стойността на договора. Следователно, този иск винаги е оценяем и неговата цена възлиза на стойността на договора. В случая стойността на договора за банков кредит е отпуснатият размер на кредита, който е 125 000 евро /с левова равностойност от 244 478,75лв. съгласно фиксирания курс на БНБ/.  С оглед така установената цена на главния иск, същият се явява родово подсъден като първа инстанция на окръжния съд, но въпреки това е разгледан като първа инстанция от районния съд. Произнасяйки се по иск, родово подсъден на окръжен съд като първа инстанция, районният съд е нарушил чл. 104, т. 4 ГПК и е постановил недопустимо решение, което подлежи на обезсилване. Действително евентуалният иск за нищожност на отделни клаузи от договора за банков кредит е неоценяем съгласно трайната съдебна практика, поради което по правилото на чл. 103 ГПК е подсъден като първа инстанция на районния съд. В настоящата хипотеза обаче е налице съединяване на искове при условията на евентуалност, като главният подлежи на разглеждане като първа инстанция от окръжния съд, поради което окръжният съд следва да разгледа и да се произнесе и по евентуалния иск по правилото на чл. 104, т. 6 ГПК.

Поради констатираната недопустимост на решението, не следва да се обсъждат доводите за неговата неправилност.

По изложените съображения, първоинстанционното решение следва да се обезсили, а делото да се изпрати на родово компетентния съд като първа инстанция, който е Софийски градски съд.

Отговорността на страните за направените разноски следва да се разпредели при повторното разглеждане на делото в зависимост от неговия изход.

Воден от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

ОБЕЗСИЛВА Решение от 23.01.2019г., постановено по гр. д. № 10214/2017г. по описа на СРС, ГО, 88-ми състав.

ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Софийски градски съд като родово компетентен да разгледа спора като първа инстанция.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в едномесечен срок от връчването пред Върховния касационен съд, при наличие на предпоставките по чл. 280, ал. 1 и 2 ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ: 1.                                  2.