Решение по дело №8284/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264910
Дата: 21 юли 2021 г.
Съдия: Елена Евгениева Маврова
Дело: 20191100108284
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. София, 21.07.2021 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 16 състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и девети март през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА МАВРОВА

                                                                       

при участието на секретаря Александрина Пашова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 8284 по описа за 2019 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен e иск А.О.О. срещу П.на Република България, с правно основание чл. 2б, ал. 1 от ЗОДОВ за осъждането на ответника да заплати на ищеца сумата от 100 000 лв., ведно със законната лихва върху нея, считано от предявяване на иска – 21.06.2019 г. до окончателното изплащане на сумата, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от нарушаване на правото на ищеца за разглеждане и приключване в разумен срок на сл. дело №1/1991 г., преобразувано в сл. дело №780-П/1998г. по описа на ВОП-София и ДП №11-048/1999 г. по описа на ВОП - София, за периода от образуване на делото през м. януари 1991 г. до момента на предявяване на настоящия иск - 21.06.2019 г.

Ищецът твърди, че се явява пострадал от действията на българската държава, предприети в края на 1984 г. и началото на 1985 г. извършени по време на т.нар. „възродителен процес“, като на 14.05.1985 г. е задържан и отведен на остров Белене, след което е преместен в затвора „Бобовдол“, където е престоял до 18.11.1988 г. Твърди, че през 1989 г. е принуден да напусне България и да се засели в Турция. 

Излага, че за извършването през този период репресии от страна на държавата е образувано сл. д. № 1/1991 г., преобразувано в ДП № II - 048/1999 г. по описа на ВОП - София, което не е приключено и до настоящия момент. Поддържа, че  е писал молби до П.във връзка с забавянето и е разпитван като свидетел, но единствено му е връчено постановлението от 04.10.2018 г. за спиране на наказателното производство.

Поддържа, че в резултат на необоснованото забавяне на делото е претърпял вреди, изразяващи се в разочарование от това, че дълги години делото не може да бъде приключено, задълбочили са у него до крайна степен чувството и усещането му за липса на справедливост, изпитвал е страх и опасения, че това забавяне ще позволи на обвиняемите да се измъкнат от правосъдието. Предвид търпените емоционални терзания е започнал да става раздразнителен, затворен в себе си, перманентно е бил емоционално напрегнат, стресиран и депресиран, разклатило се е здравето му и нервите му, включително и от престоя на остров Белене, започнал да страда от безсъние.

Ответникът П.на Република България в писмения отговор по реда на чл. 131 ГПК оспорва исковите претенции по основание и размер. Твърди, че претърпените вреди следва да се преценяват към момента, в който са търпени, а не към 2019 г. Оспорва, че по иска по чл. 2б, ал. 1  ЗОДОВ е налице забавяне, доколкото разследването се характеризира с изключително висока степен на фактическа и правна сложност. В периодите след внасяне на обвинителния акт в съда до връщането му на Прокуратурата, ответникът счита, че не носи отговорност, тъй като друг орган е бил отговорен за своевременното разглеждане на делото. Липсват и ангажирани доказателства за търпените от ищеца неимуществени от нарушеното му право на разглеждане на делото в разумен срок. Оспорва размера на претенцията, като счита че е завишена.

Съдът, след като взе предвид доводите на страните и след оценка на събраните по делото доказателства, при спазване на разпоредбите на чл. 235 ГПК, намира следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 2б, ал. 1 ЗОДОВ държавата отговаря за вредите, причинени на граждани и юридически лица от нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок съгласно чл. 6, §1 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи. Отговорността има деликтен характер, ангажирането на която се осъществява чрез отделен иск, с който ищецът може да установи пред националния съд наличие на нарушение по чл.6,§1 от Конвенцията и да претендира обезщетение. Критериите, въз основа на които съдът прави преценката си дали е допуснато нарушение по чл. 6, §1 от Конвенцията са посочени примерно в чл. 2б, ал. 2 ЗОДОВ. Допустимостта на иска по чл. 2б ЗОДОВ по висящо производство не е обусловена от изискванията на чл. 8, ал. 2 ЗОДОВ - да е изчерпана административната процедура за обезщетение за вреди по реда на глава трета "а" от ЗСВ и да няма постигнато споразумение (в този смисъл решение № 153 от 13.06.2018г. по гр. д. № 4658/2017 г., ІV Г.О. на ВКС и решение № 210 от 15.06.2015 г. по гр. д. № 3053/2014 г., ІІІ Г. О. на ВКС).

Няма спор между страните, а и видно от представените по делото писмени и гласни доказателства, включително копие на Държавен вестник, бр. 44/01.06.1990 г., ищецът А.О.О. (с променено име А.О.О.) е сред 517-те български граждани, върху които е била упражнена държавна принуда за насилствена промяна на имената им чрез репресия, лишаване от свобода и въдворяване в Белене. Безпротиворечиво е и обстоятелството, че повод на тези действия на държавата е образувано на 30.01.1991 г.,     сл. дело 1/1991 г. по описа на П.на Въоръжените сили (впоследствие преобразувано в сл. дело №781-Н/98 г. на СВОП, а понастоящем с №II-048-99 по описа на ВОП), придобило обществена известност като делото за „възродителния процес“. Към датата на настоящата искова молба 21.06.2019 г. горепосоченото производство е било все още в своята досъдебна фаза.

От събраните по делото писмени доказателства (протокол за разпит на свидетел от 29.10.2001 г.), молба от ищеца до Военноокръжна П.от 19.04.2017 г., се установява, че ищецът е разпитван по процесното следствено дело като свидетел, изявил е желание да се запознае с материалите по делото и се интересувал от развитието на делото. Ето защо и настоящият състав намира, че ищецът притежава качеството пострадал по смисъла на чл. 74, ал. 1 от НПК като лице, претърпяло вреди от престъпление.

С оглед изключително дългия период от време от над 27 години, в който инициираното наказателно производство е неприключило и все още висящо в своята досъдебна фаза, съдът намира за основателни твърденията на ищеца, че е налице нарушение на правото му на разглеждане и решаване на делото в разумен срок съгласно чл. 6, §1 от Конвенцията. Независимо от двукратното връщане от съда на П.на внесения обвинителен акт, не са налице фактически и правни основания, които да обосновават продължаващо повече от 27 години наказателно производство, както с оглед предмета на производството (за престъпление по чл. 387, ал. 2 НК), така и поради поведението на страните и на техните процесуални или законни представители или поради поведението на останалите участници в процеса.

За установяване на конкретно претърпените от ищеца неимуществени вреди са събрани гласни доказателства.

Свидетелят С.А.О., син на ищеца, сочи, през 1985 г. ищецът е задържан и отведен в Белене, откъдето е интерниран в затвора в Бобов дол.От Бобов дол се е върнал през 1987 г. или 1988 г. След 1989 г. са започнали да идват служители от МВР в къщата им, с искане да напуснат страната, след което семейството на ищеца се е изселило в Турция. Свидетелят сочи, че неговия баща е отчаян, защото не може да получи справедливост за тези три години и половина, и не знае дали ще доживее да види края на делото за възродителния процес.

С оглед ангажираните по делото доказателства, настоящият съдебен състав намира, че е налице нарушено право на ищеца за разглеждане на делото в разумен срок и за понесените от него неимуществени вреди ответникът дължи обезщетение. Размерът му следва да бъде определен съобразно общия критерий за справедливост по чл. 52 ЗЗД, в смисъла разяснен с т. II от ППВС № 4/23.12.1968 г.

В случая житейски логично е ищецът да е понесъл емоционални страдания от лишаването му от свобода в затвора в Белене, а след това и принудителното му напускане на страната. Подобно емоционално състояние кореспондира и със свидетелските показания, но последните не разкриват връзка между твърдените в исковата молба силни страдания (безсъние, нервност, депресия) и нарушеното право на ищеца за разглеждане на делото в разумен срок. Свидетелят изнасят факти около емоционалното и здравословно състояние на ищеца, влошено от задържането и ограничаването на свободата му, и които неимуществени вреди поначало подлежат на отделно обезщетяване. Действително, липсата на възмездие за виновните лица, води до негативни психически изживявания за пострадалия, изразяващи се в чувство за несправедливост и ненаказаност, но не се установява тези страдания да са били с твърдяната висока интензивност и продължаващи през цялото времетраене на следственото дело, още повече че ищецът не е бил дейно ангажиран като участник по делото. Предвид изложеното и като съобрази доказаната по делото степен на засягане на неимуществената сфера ищеца, настоящият състав намира, че справедливото обезщетение се равнява на сумата от 5 000 лв., ведно със законната лихва, от датата на депозиране на исковата молба -  21.06.2019 г. За разликата над този размер до претендираните 100 000 лв. претенцията следва да бъде отхвърлена.

               На основание чл. 10, ал. 2 ЗОДОВ на ищеца следва да бъде присъдена сума в размер на 10 лв., за държавна такса по делото.

               Мотивиран от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

               ОСЪЖДА П.на Република България, гр. София, бул. „Витоша“ № 2, да заплати на А.О.О., ЕГН **********,***, представляван от адв. С.К.,***, офис 1, по иск с правно основание чл. 2б, ал. 1 от ЗОДОВ, сумата от 5 000 лв. (пет хиляди лева), ведно със законната лихва върху нея, считано от предявяване на иска  - 21.06.2019 г. до окончателното погасяване на задължението, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от нарушаване на правото на ищеца за разглеждане и приключване в разумен срок на сл. дело №1/1991 г., преобразувано в сл. дело №780-П/1998 г. по описа на ВОП - София и ДП №11-048/1999 г. по описа на ВОП - София, като ОТХВЪРЛЯ иска за горницата над 5 000 лв. до пълния предявен размер от 100 000 лв., както и да му заплати сумата от 10 лв., разноски за държавна такса за настоящето производство.

               Решението може да бъде обжалвано от страните с въззивна жалба пред Софийски апелативен съд, в двуседмичен срок от връчването му.

                                                                                                 СЪДИЯ: