Решение по дело №838/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 509
Дата: 19 декември 2022 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20227240700838
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

509                                        19.12.2022г.                              Стара Загора

В ИМЕТО НА НАРОДА

СТАРОЗАГОРСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД

На деветнадесети декември 2022г.

в открито заседание в следния състав:

 

                                                                          СЪДИЯ: ДАРИНА ДРАГНЕВА

Секретар: Стефка Христова

        Като разгледа докладваното от съдия Драгнева административно дело №838 по описа за 2022г. и за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.111 ал.3 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/, образувано по жалбата на С.Д.И. против Заповед №Л-5949/07.12.2022г на Началника на затвора град Стара Загора с наложено на жалбоподателя дисциплинарно наказание „Изолиране в наказателна килия“ за срок от 7 седем денонощия на основание чл.101 т.7 вр. с чл.102 ал.2 предл. последно за нарушение на чл. 100 ал.2 т.5 вр. с чл.97 т.3  от ЗИНЗС, наложено за това, че на 03.11.2022г в 13.00часа при  преместване на лишения от свобода от 9-та във втора група на Корпуса на Затвора, при проверка на личния му багаж е намерен мобилен телефон с поставена в него СИМ карта, старателно укрит в антена на телевизор, като извършеното се явява четвърто по ред за 2022г, след налагане на описаните в мотивите на оспорената заповед, три дисциплинарни наказания през 2022г за същото по вид и изпълнително деяние не спазване на ограничения – съставомерни по чл.97 т.3 вр. с чл.100 ал.2 т.5 от ЗИНЗС. 

     Съставен е протокол №03323/03.11.2022г за претърсване и обиск от мл. инспектор Ив. Т., в присъствието на С.Д.И., със който са иззети мобилен телефон без имей, черен на цвят- едни брой и сим карта А1 с номер 8935901321000183565 – един брой.

        Протоколът е подписан от обискираното лице и от съставителя, а въз основа на него са издадени Заповеди по чл.122 от ЗИНЗС за отнемане ва вещите в полза на фонд „Затворно дело“. Обискът и претърсването са извършени в присъствието и на М.И. Д., съгласно дадените обяснения от 03.11.2022г, в които се потвърждава, че при извършеното претърсване на С.И. надзирателите са открити мобилен телефон, черен на цвят в антена на телевизор. Наказания е изслушан на 30.11.2022г от Началника на Затвора в град Стара Загора, чрез приемане на писмените му обяснения, дадени на 03.11.2022г, в които фактологията, описана в протокола за претърсване и обиск се потвърждава изцяло, с което е изпълнено условието на чл.105 от ЗИНЗС за осигуряване защита на уличеното в дисциплинарно нарушение лице.

         Представена е преписката, съдържаща протокола, обясненията на лишените от свобода, присъствали на обиска, докладната записка на служителя, съставил протокола, медицинско становище на Директора на МЦ при Затвора в град Стара Загора за установена и лекувана ****, която към настоящия момент не е обострена. Липсват данни за бронхоспазъм като в момента жалбоподателя е на поддържащо лечение и не са налични противопоказания за изтърпяване на наложеното наказание.

        Жалбата е подадена на 09.12.2022г, от наказаното лице, поради което е допустима. С жалбата се иска да бъде отменена Заповед №-5949/07.12.2022г на Началника на затвора в град Стара Загора с доводи, че жалбоподателя страда от ****, което е пречка да му бъде наложено дисциплинарно наказание „изолиране в наказателна килия“.

      Ответника Началника на затвора в град Стара Загора

     Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:

       Държането на мобилен телефон е забранено по силата на чл. 97 т.3 от ЗИНЗС като неизпълнението на тази забрана е формално дисциплинарно нарушение по силата на чл.100 ал.2 т.5 от ЗИНЗС, за което може да бъде наложено дисциплинарно наказание по чл.101 т.7 от същия закон, когато са налице условията на чл. 102 ал.2 предложение последно, а именно когато е трето по ред, извършено в рамките на срока за заличаване на предходно дисциплинарно наказание. От началото на 2022г до 30.11.2022г са издадени три заповеди за налагане на дисциплинарни наказания за извършване на същото по вид дисциплинарно нарушение, чрез идентично изпълнително деяние – държане на мобилен телефон.

            При определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид характера и тежестта на извършеното нарушение. Не е спазена забрана за държане на мобилен телефон, която е безусловна, а тежестта се определя от обстоятелствата по нейното извършване – укрит в антена за телевизор. Поведението на лицето преди извършване на нарушението е квалифициращо обстоятелство, което е съобразено от разпоредбата на чл.102 ал.2 предложение последно, приложимо към системно нарушение от вида, посочен в чл.100 ал.2 т.5 от ЗИНЗС, изискващо налагане на наказанието „изолиране в наказателна килия“. Следователно за определяне на продължителността на наказанието ще следва да се вземе предвид здравословното състояние към 07.12.2022г, което е определено от предходно установено хронично заболяване – ****, поставена под контрол с предписано медикаментозно лечение и средства за овладяване на пристъпи на задух. Към момента на съдебното дирене – 12.12.2022г е извършен преглед, който не установява данни за обостряне на възпалителни процеси, водещи до задух, но все още не е осигурено допълнителното инхалаторно лечение, тъй като салбутамол се приема само при пристъп / остро състояние/. Целта на изискването по чл.102 ал.1 от ЗИНЗС е да не се допусне налагане на наказание от такъв вид, който би представлявал изтезание спрямо конкретен здравословен статус на лицето, в това число и психически – тоест, когато продължителността на изолацията и условията в наказателната килия са противопоказни и ще представляват явна причина за влошаване на налични страдания, което се проверява от медицинското лице към Затвора. С оглед на представената справка от Директора на Медицинския център такъв риск не е наличен. Разликата между фактите, които имат значение за преценката по чл.102 ал.1 и за началото на изпълнението на наказанието по ал.3 от ЗИНЗС е в прогнозата – очаква ли се оздравяване или не, тоест при преценка за тежестта и размера на наказанието се вземат предвид хронични болестни състояния, а разпоредбата на чл.102 ал.3 от ЗИНЗС визира възникнало заболяване към момента на изпълнението. ****та е установена на 30.05.2022г, поставена е под контрол, изяснени са причините за пристъпите и доколкото наказанието „изолиране в наказателна килия“ се състои в поставяне под режим близък до специалния – без престой на открито и общуване с други лишени от свобода, но при същите битови условия, то оплакването за не правилно приложение на закона по аргумент от чл.102 ал.1 от ЗИНЗС, не е основателно. Въпреки това, при началото на изпълнението на наказанието и по време на неговото изтърпяване, затворническата администрация дължи да провери и следи за промяна в здравословното състояние на лицето, така че да не се допусне влошаване по причина на условията в наказателната килия. 

        Мотивиран от изложеното и на основание чл.111 ал. 6 т.1 от ЗИНЗС, Административен съд Стара Загора

 

Р Е Ш И

 

ПОТВЪРЖАДВА Заповед № Л-5949/07.12.2022г на Началника на затвора град Стара Загора с наложено на С.Д.И. дисциплинарно наказание „Изолиране в наказателна килия за срок от 7 /седем/ денонощия“.

 

Решението  подлежи на обжалване пред три членен състав на АС Стара Загора в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Препис от решението да се изпрати на страните.  

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: