Решение по дело №6315/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1915
Дата: 24 октомври 2019 г. (в сила от 14 ноември 2019 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20195330206315
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

   Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

    № 1915

гр. Пловдив, 24.10.2019 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 23.10.2019 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Станка Деведжиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 6315/2019 г. по описа на ПРС, I наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

Образувано е по жалба на  Р.П. против Наказателно постановление № 19-6207-000499, издадено от  Началник на РУ-Труд,  с което на  Р.П. е наложена  глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл. 6, т.1 ЗДвП.

С  жалбата и в съдебно заседание се моли за приложение на чл. 28 ЗАНН и отмяна на НП.  

Въззиваемата страна  не взема становище по основателността на жалбата.

             Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт, подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради, което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Съдът като се запозна с приложените по делото доказателства, обсъди доводите изложени в жалбата и служебно провери правилността на атакуваното постановление, намери, че са налице основания за неговата отмяна по следните съображения:

В АУАН и НП нарушението е описано по следния начин: на 08.07.2019 г. около 09:20 часа в с.Неделево на ул.1-ва  пред №16 жалбоподателят управлява лек автомобил - Киа Спортидж с per № ****** като при наличие на знак Б2 не спира.

Настоящият състав намира, че при описание на извършеното нарушение в АУАН и НП  са допуснати съществени процесуални нарушения. Съгласно чл. 42 и 57 ЗАНН задължителен реквизит, както на АУАН, така и на НП е посочване на точното време, място и обстоятелства, при които е извършено нарушението. Трайна е съдебната практика, че нарушението следва да бъде описано по такъв начин, че у нарушителя да не възниква никакво съмнение: 1)какви са фактическите параметри на вмененото нарушение и 2) каква е правната квалификация на същото. В процесния случай този критерий на яснота не е достигнат.

Видно от текста на АУАН и НП в тях е посочена само фактическата констатация, че водачът не спира при наличен знак Б2. Липсва обаче, каквото и да било описание на обстоятелствата, при които е извършено нарушението-имало ли е очертана стоп линия, в какво се е състояло самото изпълнително деяние-дали само в пресичане на стоп линията или изобщо преминаване през кръстовището без да се съобразяват правилата за предимство, имало ли е други участници в движението в процесното кръстовище към момента на допускане на нарушението, създадена ли е опасност за движението,

Изискването за посочване на обстоятелствата, при които е извършено нарушението не е въведено от законодателя самоцелно, доколкото надлежното му изпълнение позволява на съда да направи преценка за действителната обществена опасност на деянието. Необходимостта от спазване на посоченото изискване на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН е особена значима в случаи като конкретния, когато извършването на нарушението не се оспорва, а единствения довод изложен в жалбата е за приложение на чл. 28 ЗАНН.

Допуснатото нарушение от актосъставителя и наказващия орган в конкретния случай е с особена тежест и предвид констатираната в съдебно заседание липса на спомени от страна на актосъставителя за обстоятелствата по конкретния случай.

По този начин съдът се поставя в пълна невъзможност да  разкрие в пълнота релевантната по делото фактическа обстановка, което не само възпрепятства ефикасността на правосъдието, но и съществено затруднява правото на защита на жалбоподателя, доколкото изтъкваните от него доводи за маловажност на случая изискват именно изследване на обстоятелствата, при които е извършено нарушението.

Допуснатото грубо накърняване на правото на защита на жалбоподателя е безусловно основание за отмяна на НП.

 

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-6207-000499, издадено от  Началник на РУ-Труд,  с което на  Р.П. е наложена  глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл. 6, т.1 ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала.

С. Д.