Решение по дело №670/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 466
Дата: 11 декември 2019 г. (в сила от 21 януари 2020 г.)
Съдия: Димитър Михайлов Ковачев
Дело: 20191700500670
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

N. 466

гр.Перник, 11.12.2019 г.

Пернишкият окръжен съд - гражданска колегия, в откритото съдебно заседание на 12.11.2019 г. при участие на секретаря Емилия Павлова в състав:

Председател: Методи Величков

        Членове: Димитър Ковачев

                        Антон Игнатов 

като разгледа докладваното от съдия Ковачев в. гр. дело N. 670 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 258 и следващите от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба от Е. и В. И. срещу Решение 650/23.04.2019г. на Пернишки районен съд по гр.д. 6013/2017г.

С обжалваното решение по реда на чл. 348 ГПК в делбено производство във втора фаза е постановено допуснатият до делба имот да бъде изнесен на публична продан поради неподеляемост с оглед възникване на съсобствеността освен по наследяване и по друг правен способ-поради придобиването на част от имота в режим на СИО между жалбоподателите чрез сделка и липсата на качеството наследник на В.И. на общият наследодател.

 Жалбоподателите излагат оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на решението. Считат, че налице „концентрация на собствеността“ като се позовават на практика на ВКС.

Релевират и непълнота на решението поради липса на посочване в неговия диспозитив на действителна стойност на имота. Към жалбата са приложена и молба за допълване на решението.

В частта с която се иска допълване на решението жалбата ПОС намира за недопустима. Първо ПОС не е компетентен по това искане и второ това искане вече е било разгледано от ПРС и по реда на чл. 250 ГПК е постановено решение от 05.06.2019г. с което искането е отхвърлено и това решение не е обжалвано.

Поради горното предмет на въззивното производство е само жалбата в частта ѝ срещу решението от 23.04.2019г. на ПРС.

Постъпил е отговор с който жалбата се оспорва.

В хода на проверка по чл. 269 от ГПК въззивния съд констатира, че решението е валидно и допустимо. Относно проверката на неговата правилност ПОС е ограничен до оплакванията в жалбата.

След преценка на твърденията и възраженията на страните с оглед събраните по делото писмени доказателства ПОС намира, че решението е правилно.

С влязлото в сила решение по първата фаза на делбата е прието, че жалбоподателите притежават ½ идеална част от него в режим на СИО. Установени са и идеалните части от имота, които Е.И. и ответника Д.С. притежават лично по наследство, а именно по  ¼ идеална част. Няма спор, че СИО върху ½ ид. част е възникнала по силата на сделка (покупко – продажба) между Е.И. и други наследници на Д.Г. и С.П. (неговите баба и дядо – наследодатели). При това положение искането за възлагане на имота правилно е оставено без уважение и като неподеляем имота е постановено да се изнесе на публична продан.

Практиката на ВКС на която се позовават жалбоподателите е неотносима за случая. Тя изяснява, че може да се допусне възлагане на имота въпреки, че промените в съсобствеността възникват след наследяването по силата на сделки между наследници.

В случая действително сделката по нотариалния акт от 2013г. е подписана само от Е.И., но докато е в брак с В.И.. По силата на семейния кодекс е възникнала съсобственост между него и неговата съпруга поради режима на съпружеска имуществена общност.

В.И. обаче не е наследник на общите наследодатели. За наследството тя се явява трето лице и съгласно практиката на ВКС включително тази на която се позовават в жалбата няма как да делбата да се извърши чрез възлагане. В хипотезата на „концентрация“ сделките пораждат права само за наследниците и променят частите в съсобствеността само между тях, а в случая не е така, доколкото закона предоставя на едно трето за наследството лице право на собственост.

Не би могло да се извърши възлагане и защото не са налице другите условия по чл. 349, ал 2 ГПК. От самата искова молба и от представения нотариален акт от 1994г. се установява, че ищеца Е.И. притежава самостоятелния втори етаж от къщата следователно липсва условието: „… и не притежава друго жилище“ по смисъла на ГПК. Превратно е тълкуването, което ищците дават в исковата молба като извеждат наличието на условията за възлагане от това, че притежава Е.И. дворното място, в което е построена къщата и вторият етаж. По този начин приравняват цялата сграда на самостоятелния обект (първия етаж) който е предмет на делбата. Под „живял в него“ по смисъла на този текст на ГПК се разбира да е живял в обекта на делбата (процесния етаж), а не в сградата където се намира този обект заедно с други обекти на правото на собственост. Такива твърдения няма в исковата молба и по късно, а напротив заявено е, че Д.С. държи ключа от процесния имот. След като не са живели в имота предмет на делба то и не може да се извърши възлагане. Видно от гореизложеното решението е правилно и следва да се потвърди.

По разноските: при този изход на делото на жалбоподателите не се дължат разноски за въззивното производство.

На ответника по жалбата се дължи заплатения от него адвокатски хонорар в размер на 500,00 лева.

Водим от гореизложеното Пернишкият окръжен съд

 

РЕШИ:


ПОТВЪРЖДАВА Решение 650/23.04.2019г. на Пернишки районен съд по гр.д. 6013/2017г., с което постановено извършване на делба между Е.М.И., В.В.И. и Д.М.С. на имот с идентификатор 55871.511.61.1, по ККР на гр. Перник, представляващ първи етаж от двуетажна жилищна сграда, находяща се в поземлен имот с идентификатор 55871.511.61 с адрес *** ЧРЕЗ изнасяне на имота на публична продан.

ОСЪЖДА Е.М.И. и В.В.И. ДА ЗАПЛАТЯТ НА Д.М.С. сумата от 500,00 лева- заплатен адвокатски хонорар.

ПРЕДСЕДАТЕ.Л:                                           Членове: 1.                                                        2.