Решение по дело №117/2022 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 111
Дата: 7 юни 2022 г. (в сила от 7 юни 2022 г.)
Съдия: Антония Благовестова Генадиева
Дело: 20227070700117
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 май 2022 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ111

гр. Видин, 07.06.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

 административнонаказателен състав

в открито заседание на тттридесетиддвадеседва

 тридесети май

през две хиляди двадесет и втора година в състав:

Председател:

Антония Генадиева

Членове:

Биляна Панталеева

Росица Славчева

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

 Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Антония Генадиева

 

 Касационно АНД №

117

по описа за

2022

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с гл.ХІІ от АПК, подадена от „М*” ООД, гр.Видин, представлявано от управителя Е.Т.А. против решение № 113/24.03.2022г., постановено по АНД № 1294/2021г. по описа на Районен съд Видин, с което е потвърдено наказателно постановление /НП/ № 05-2100023/17.12.2021г., издадено от директор на Дирекция „Инспекция по труда“ Видин.

В жалбата се правят оплаквания за неправилно приложение на материалния закон, съществено процесуално нарушение и явна несправедливост на наложеното наказание. Иска се съдът да отмени обжалваното решение и да постанови друго, с което да отмени процесното наказателното постановление.

Ответникът по касация – Дирекция „Инспекция по труда“ Видин, редовно призован, чрез процесуалния си представител, дава становище за неоснователност на подадената касационна жалба и претендира разноски за касационната инстанция.

Представителят на Окръжна прокуратура дава становище за неоснователност на касационната жалба.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, доводите на страните и посочените касационни основания в жалбата, Административният съд прие за установено следното :

Жалбата, като подадена в срока, е процесуално допустима.

Разгледана по съществото си, същата е неоснователна.

Установява се от събраните по делото доказателства, че при извършена проверка на място на 04.10.2021г. в Ретро бар „Хавана клуб“, собственост на „М*“ ООД, находящ се в гр.Видин, както и по документи и дадени сведения от управителя А. А., на 12.10.2021г. от инспектори на Дирекция „Инспекция по труда” Видин, относно спазване на трудовото законодателство в дружеството - касатор, е констатирано следното нарушение: „М*“ ООД, в качеството си на работодател, е допуснал до работа лицето В. Р. И., което е полагало труд в проверения обект и е работила като „сервитьор“. От същата, при проверката на място, била попълнена декларация, от която се установява, че е постъпила на работа на 23.08.2021г. като „сервитьор”, с фиксирано работно време от 15:00 ч. до 23:00 ч. и месечно трудово възнаграждение в размер на 650,00 лева, като отношенията ѝ с дружеството – касатор не са уредени като трудови и не е сключен писмен трудов договор.

Като доказателство бил представен граждански договор за извършeна работа № 1/20.09.2021г. между касатора и лицето В. Р. И.. В договора е посочен следния предмет: „да отсервира и дезинфекцира празните чаши, да дезинфекцира след всеки клиент масите, столовете, дръжките на вратите и други с дезинфектант в обект-ретро –бар „Хавана клуб“, всеки ден в часове определени от управителя“. Уговорено е възнаграждение в размер на 650 лв., платими до 15 число на следващия месец и е определен срок за изпълнение до 15.10.2021г.

От дадените сведения от управителя А. А. се установява, че при проверката лицето е било с трудов договор при предишния си работодател, който е стопанисвал същия обект и за това не е представило документите си на „М*“ ООД, за да може да сключи с тях новия си договор. За да не остане лицето без доходи са сключили този граждански договор.

На 15.11.2021г. на дружеството, е съставен АУАН, за нарушение на разпоредбите на чл.61,ал.1 и чл.1,ал.2 от КТ. Актът е съставен в отсъствие на нарушителя - представляващия дружеството, но е връчен на управителя Е.Т.А. на 17.11.2021г.

Въз основа на акта е издадено обжалваното наказателно постановление, с което на дружеството е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1500 лева, на основание чл.414,ал.3 от КТ, за нарушение по чл.61,ал.1 от КТ, във връзка с чл.1,ал.2 от КТ.

Районен съд Видин е потвърдил наказателното постановление, като е изложил формални правни изводи, че НП е законосъобразно.

Настоящата касационна инстанция намира, че обжалваното решение не съдържа мотиви, което съставлява съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Съобразно приетите за установени обстоятелства съдът следва да квалифицира фактите и да направи съответните правни изводи, които следва да бъдат изложени в мотивите на решението. При мотивиране на фактическите и правни изводи на съда, същият следва да се произнесе по фактическите и правни доводи и възражения на страните, както и да обсъди събраните по делото доказателства и да обоснове приемането им или изключването им от доказателствения материал.

Обжалваното решение не отговаря на тези процесуални изисквания за постановяването му. В решението на съда не са изложени конкретни правни доводи, съображения или изводи, както и обсъждане на доказателствата и доводите на страните, обосноваващи направените от съда изводи.

Изобщо не е обсъден приложения по административно-наказателната преписка граждански договор за извършeна на работа № 1/20.09.2021г. между касатора и лицето В. Р. И.. Не е обсъдено какво представлява трудовото респ. облигационното правоотношение и защо в случая е прието, че се касае за трудово правоотношение.

Жалбата на дружеството пред районния съд е формална, но съдът дължи обсъждане на всички събрани доказателства, независимо от това дали са приложени в административнонаказателното производство или в съдебно заседание.

Съдът не е взел отношение по направените възражения във въззивната жалба, а е възприел изцяло изложеното в наказателното постановление. Действително съдът може да възприеме фактическите обстоятелства и доводи на едната страна, но следва да изложи съображенията си за това и да изложи своите доводи относно основателност или неоснователност на възраженията на другата страна – в случая на жалбоподателя. Съобразно разпоредбата на чл.339,ал.2 от НПК, във връзка с чл.84 от ЗАНН, когато въззивната инстанция потвърди присъдата (респ. наказателното постановление в настоящия случай), следва да посочи основанията, поради които не приема доводите, изложени в подкрепа на жалбата. Липсата на такова произнасяне съобразно константната съдебна практика е равнозначно на липса на мотиви.

Предвид на гореизложеното Административен съд Видин приема, че решението на Районен съд Видин е неправилно, като постановено при допуснато съществено нарушение на процесуални правила по смисъла на чл.348,ал.3,т.2, предложение „първо” от НПК, според който текст нарушението на процесуални правила е съществено, когато решението няма мотиви. Съдът има задължение да разкрие обективната истина и да събере и анализира всички необходими доказателства за установяване на релевантните обстоятелства за решаване на спора, като решението му следва да е основано на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото, като се ръководи от закона. В този смисъл са разпоредбите на чл.13 и чл.14 от НПК. Като е изложил формално мотиви съдът е постановил решение в нарушение на принципа, предвиден в чл.14 от НПК.

С оглед изложеното Съдът намира, че касационната жалба е основателна. Обжалваното решение е постановено в нарушение на чл.348,ал.1,т.2 от НПК. Същото е неправилно и следва да бъде отменено, на основание чл.221,ал.2 от АПК, а делото следва да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд, на основание чл.222,ал.2,т.1 от АПК. При повторното разглеждане, съдът, след анализ на събраните по делото доказателства, следва да обсъди изцяло законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, като се съобрази с разпоредбата на чл.339 от НПК, във връзка с чл.84 от ЗАНН.

Водим от горните мотиви и на основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с чл.208 и следващите от АПК, Административен съд Видин

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение № 113/24.03.2022г., постановено по АНД № 1294/2021г. по описа на Районен съд Видин, с което е потвърдено Наказателно постановление № 05-2100023/17.12.2021г., издадено от директор на Дирекция „Инспекция по труда“ Видин.

ВРЪЩА делото на Районен съд Видин за ново разглеждане от друг състав, като се съобразят дадените по-горе указания по тълкуване и прилагане на закона.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                    2.