Решение по дело №305/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 август 2019 г. (в сила от 30 октомври 2019 г.)
Съдия: Христо Попов
Дело: 20194120200305
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

242

 

гр. Горна Оряховица, 09.08.2019 год.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

РАЙОНЕН СЪД - ГОРНА ОРЯХОВИЦА, девети състав, в публично заседание на двадесети шести юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ПОПОВ

 

при секретаря Цветомира Николова и в присъствието на прокурора …………………., разгледа докладваното от съдията Тонева АНД № 305 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ „ПАНО И САНИ - АВРАМОВИ И СИЕ” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Горна Оряховица, ул. „Иван Вазов” № 3, представлявано от управителя Й.Ф.А., обжалва Наказателно постановление № 218/2018 от 25.03.2019г. на Председателя на Държавната комисия по хазарта /ДКХ/, с което на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта /ЗХ/ на дружеството е наложена „имуществена санкция“ в размер на 3000 лв. /три хиляди лева/ за нарушение на чл.4, ал.4 във вр. с ал.1, т.3 от Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати /обн. ДВ, бр.32 от 08.04.2014г./, приети от ДКХ на основание чл.22, ал.1, т.6 от ЗХ.

Счита, че така издаденото наказателно постановление за незаконосъобразно. Моли съда да го отмени като такова. 

Според жалбоподателя, наказващият орган е приел за безспорно, че при извършена та 23.08.2018 г. в игрална зала с адрес: гр. Горна Оряховица, ул. „Отец Паисий“ № 2 проверка е установено, че при водене на месечен отчет за премии джакпот за джакпот система KING GAMES, тип Multi  Net 2 и идент. № 007-04012 за месец юли 2017 г., спечелилите премии не са обобщени в края на месеца съгласно Приложение № 3, а са записани текущо в два отчета и са обобщени поотделно за всеки отчет. Въз основа на така приетата фактическа обстановка  АНО (административно наказващия орган) е извел правния извод, че дружеството е нарушило разпоредбата  на чл. 4, ал. 4 във вр. с ал. 1, т. 3 от Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати, съгласно която „данните в месечния отчет за премии джакпот се записва текущо през месеца, като в края на месеца спечелилите премии се обобщават съгласно приложение № 3.

Законният представител на „ПАНО И САНИ - АВРАМОВИ И СИЕ” ООД  счита, че обжалваното НП е издадено в нарушение на процесуалните правила и в противоречие с материалния закон. Излага подробни доводи в тази насока.

В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от адв. Н.В. от ВТАК, която поддържа жалбата. В хода на съдебните прения адвокат В. помоли съда да отмени НП като незаконосъобразно. Според процесуалният представител на дружеството жалбоподател е налице едно абсурдно тълкуване на поднормативен акт, в случая на „Общите правила за организацията на работа и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати“. В хода на делото се е установило, че имуществената санкция в размер на 3000,00 лв. е наложена заради липсата на сбор между две числа. От приетите в хода на делото доказателства е видно, че не се касае за два отчета, а за един отчет, състоящ се от два листа. Според адвокат В. налице е проявен неоправдан формализъм, който трябва да бъде коригиран от съда. Тя поочи, че в жалбата е изложено алтернативно становище за малозначителност на случая.

 ДЪРЖАВНА КОМИСИЯ ПО ХАЗАРТА (ДКХ), представлявана от гл. юрисконсулт Иван Трончев, оспорва жалбата. В хода на съдебните прения юрисконсулт Трончев  помоли съда да потвърди обжалваното НП. Според него разпоредбата на общите правила за финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати не е спазена, тъй като в нея изрично е записано, че в края на месеца спечелените премии и джакпот се обобщават съгласно приложеното към нея приложение.

РАЙОННА ПРОКУРАТУРА - ГОРНА ОРЯХОВИЦА не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

СЪДЪТ, след като прецени събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

В своите показания св. К.У. посочи, че е служител на ДКХ. Работи като старши инспектор. На 23.08.2018 г. по заповед на Председателя на ДКХ, съвместно с  гл. инспектор Стоян Веселинов са извършили проверка по спазване на Закона за хазарта в игрална зала, находяща се в гр. Горна Оряховица, ул. „Отец Паисий“ № 2, в която са се организирали хазартни игри с игрални автомати от „Пано и Сани – Аврамови и сие“ ООД. При извършване на проверката са присъствали длъжностните лица от страна на организатора. Дошъл е и управителя на залата. В хода на проверката са установили, че в месечен отчет с производствен № 007-04012 за м. юли 2017 печалбите от джакпота системата са записани текущо в два отчета и в края на месеца са обобщени поотделно за всеки един отчет, което според свидетеля се явява нарушение на чл. 4, ал. 4 от подзаконовата нормативна уредба „Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати“. Свидетелят У. посочи, че същата гласи, че печалбата от джакпот системата се води текущо в отчет, който в края на месеца се обобщава съгласно Приложение № 3, което е утвърдено от ДКХ. За така констатираното нарушение е бил съставен констативен протокол. Снети са били писмени обяснения от управителя на залата и на по-късен етап е бил връчен акт на един от управителите на дружеството. Актът е бил връчен в гр. София на управителя на „Пано и Сани – Аврамови и сие“ ООД. Св. У. уточни, че печалбите от джакпота се водят текущо и ако през месеца има повече джакпоти, трябва да се открие втора бланка.  Според свидетеля, в разглеждания случай проблемът е, че вместо крайния резултат да се обобщи в края на бланката, те са обобщени в две бланки поотделно. Сборът на сумата от премии по първата и по втората справка отговарят точно на всяка страница поотделно, но не отговаря на образеца, който е утвърден от комисията.

Свидетелят Ангел А. заяви, че процесния месечен отчет за премии джакпот, който се води за джакпот система KING GAMES, тип Multi Net 2, идент. № 007 – 04012 за месец юли 2017 г. е съставен от него. А. бе категоричен, че отчета е един. Съставен е на два листа. Съставен е на бланки одобрени от  ДКХ - техен формуляр. Свидетелят уточни, че няма право да създава нищо върху бланките. В тях са отразени: - дата (на която е спечелен джакпота); -  час (на който е спечелен джакпота); - производствен № на игралния автомат ( на който е спечелен джакпота), спечелената премия/ и джакпот -  сума (в лева) и името, презимето и  и фамилията на спечелиля джакпота и крупието – име фамилия и подпис, което я е изплатило. А. сподели, че в случая не им е стигнал първия лист и са „обърнали“ на втория лист. Свидетелят каза, че според проверяващите е трябвало двата листа да се обобщят, да се пишело „пренос“.  В заключение на своите показания св. А. заяви, че нещата отразени в двата листа от отчета за месец юли 2017 г. са отразени абсолютно вярно. Ако се съберат двете суми (междинните суми) ще излезе точно общия сбор (на заплатените премии). Свидетелят бе категоричен, че не са получавали указания как следва да постъпят когато не достигне единия лист. 

На 03.12.2018 г., в гр. София, от страна на К.А.У., в качеството му на ст. инспектор в ДКХ гр. София  е бил съставен АУАН № 001334/2018 г. Актът е съставен против  „ПАНО И САНИ - АВРАМОВИ И СИЕ” ООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Горна Оряховица, обл. Велико Търново, ул. „ Иван Вазов“ № 3. Актът е съставен заради констатирано при извършена на 23.08.2018 г. проверка в игрална зала с адрес : гр. Горна Оряховица, обл. Велико Търново, ул. „Отец Паисий“ № 2, в която се организират хазартни игри с игри с игрални автомати от „Пано и Сани – Аврамови и Сие“ ООД, нарушение изразяващо се в това, че при водене на месечен отчет за премии за джакпот система KING GAMES, тип Multi Net 2, идент. № 007 – 04012 за месец юли 2017 г., спечелилите премии не са обобщени в края на месеца съгласно приложение № 3, а са записани текущо в два отчета и са обобщени поотделно за всеки отчет. С това е допуснато нарушение на разпоредбата на чл. 4, ал. 4 във вр. с ал. 1, т. 3 от Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати /обн. ДВ, бр.32 от 08.04.2014г./. Съгласно тази разпоредба – „данните от месечния отчет за премии джакпот се записват текущо през месеца, като в края на месеца спечелилите премии джакпот се обобщават съгласно приложение № 3“.

В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН управителят на дружеството Димитър Савов депозирал до Председателя на ДКХ писмено възражение по съставения АУАН. Възражението е с вх. № П-573/10.12.2018 г. (листи 23 и 24). В него е посочено, че дружеството не е извършвало вмененото му с АУАН нарушение на правилата за организация на работата и финансовия контрол  при провеждане на хазартни игри  с игрални автомати. Посочено е, че през месец юли 2017 г. броят на изплатените премии джакпот е надвишавал редовете в бланката по образец Приложение № 3, поради което изискуемата за тях информация е нанесена на две страници. Те, според представителя на дружеството,  не представляват два отделни отчета, а са един отчет от два листа. Спечелените премии джакпот са последователно номерирани и изискуемите за тях данни са обобщени съгласно изискванията. Димитър Савов счита, че дори и да се приеме, че описаното в АУАН деяние представлява нарушение, то същото следва да се квалифицира като маловажен случай и за него не трябва да се налага наказание.

На 25.03.2019г., след като разгледала преписката, образувана по съставения от К.А.У. акт за установяване на административно нарушение и намерила за неоснователни представените с възражението аргументи за маловажност на случая, Мария Асенова Филипова – председател на Държавната комисия по хазарта издала обжалваното наказателно постановление, с което на основание чл.108, ал.1 от ЗХ наложила на „ПАНО и САНИ - АВРАМОВИ и СИЕ” ООД „имуществена санкция“ в размер на 3000 лв. В издаденото наказателно постановление наказващият орган възприел изцяло фактическите констатации, изложени в АУАН, както и правната квалификация на нарушението, дадена от контролния орган - чл.4, ал.4 във вр. с ал.1, т. 3 от Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати /обн. ДВ, бр.32 от 08.04.2014г./.

На 05.04.2019г. НП № 218/2018 е връчено на Ангел Кръстев А. – пълномощник на „Пано и Сани – Аврамови и Сие“ ООД.

Жалбата на „ПАНО и САНИ - АВРАМОВИ и СИЕ” ООД е изпратена по пощата с пощенско клеймо от 11.04.2019г. и заведена при наказващия орган с вх. № П-573/15.04.2019 г.

Изложената по-горе фактическа обстановка съдът установи, след като прецени поотделно и в тяхната съвкупност показанията на свидетелите К.А.У., П.Й.С., И.А.А., Д.М.Й. и А.К. Донов, както и приетите писмени доказателства, подробно описани в протокола за проведеното съдебно заседание.

Съдът възприе за обективно верни свидетелските показания, които са безпротиворечиви, логични и взаимнодопълващи се, правдиво звучащи и при липса на индиции за предубеденост на свидетелите. Поради това съдът ги кредитира изцяло.

Съдът изцяло кредитира и писмените доказателства, приложени в АНП, приобщени по реда на чл. 283 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН.

Въз основа на така установените факти по делото съдът достига до следните правни изводи:

Жалбата е подадена по предвидения в закона ред пред компетентен съд в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от лице, което има право да обжалва наказателното постановление, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Обжалваното НП и АУАН, въз основа на който е издадено, са законосъобразни от формална, процесуалноправна страна. Спазени са предвидената форма и процесуален ред, както констатиращият и санкционният актове имат необходимите реквизити и минимално изискуемо съдържание, съобразно   изискванията на чл. 42 от ЗАНН – за АУАН, респ. и чл. 57 от ЗАНН – за НП. 

Видно от обжалваното НП отговорността на дружеството – жалбоподател е ангажирана за извършено през месец юли 2017г. административно нарушение визирано в чл. 4, ал. 4 във вр. с ал.1, т. 3 от Общите правила за работа и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати. Същото е  санкционирано по реда на чл.108, ал.1 във вр. с чл. 22, ал.1, т. 6 от ЗХ. Нарушение е описано, както словесно, така и с посочване на правната му квалификация, като не е налице противоречие между фактическото описание на нарушението и законната разпоредба, която е приета за нарушена. Така изложените обстоятелства в НП са напълно достатъчни за наказаното лице, за да разбере в цялост извършеното административното нарушение и да организира адекватно защитата си.

АУАН и НП са издадени от компетентни органи съгласно чл. 37, ал. 1, б. „б” от ЗАНН, във вр.с чл. 90, ал. 2, във вр.с чл. 89, ал. 1 и ал. 2, т. 1 от ЗХ и чл. 47, ал. 1, б. „б” от ЗАНН, във вр. с чл. 31, ал. 1, т. 11 и чл. 90, ал. 3 от ЗХ. Актовете, с които се установяват нарушенията по цитирания нормативен акт, се съставят от длъжностни лица на ДКХ, определени със Заповед на Председателя й. В процесния казус е установено, а и не е спорно между страните, че към 10.12.2018г. К.А.У. заема длъжността „Старши инспектор” в ДКХ и е налична по делото Заповед № П-573/17.08.2018г. на Председателя на ДКХ (лист 42). НП също е издадено от компетентен орган, тъй като лицето, което го е подписало е заемало към момента на издаването му длъжността „Председател на ДКХ”.

При съставянето на АУАН и издаването на НП са спазени предвидените от разпоредбите на ал. 2 и ал. 3 на чл. 34 от ЗАНН срокове.

Не са допуснати съществени процесуални нарушения по образуването и приключването на административнонаказателната процедура, които да водят до нарушаване на правото на защита на дружеството - жалбоподател и да се основания за неговата незаконосъобразност и отмяна.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства безспорно се установи, че проверявания на 23.08.2018 г. обект – зала за хазартни игри, находяща се в гр. Горна Оряховица, ул. „Отец Паисий“ № 2 се стопанисва от дружеството – жалбоподател.

 При извършената проверка, служителите на ДКХ са установили, че при водене на месечен отчет за премии за джакпот система KING GAMES, тип Multi Net 2, идент. № 007 – 04012 за месец юли 2017 г., спечелилите премии не са обобщени в края на месеца съгласно приложение № 3, а са записани текущо в два отчета и са обобщени поотделно за всеки отчет. С това е допуснато нарушение на разпоредбата на чл. 4, ал. 4 във вр. с ал. 1, т. 3 от Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати /обн. ДВ, бр.32 от 08.04.2014г./. 

В разглеждания случай са попълнени две бланки на месечен отчета  за месец юли 2017 г. , като в първата са вписани петнадесет лица, получили джакпот в размер на 1306,19 лв., а във втората са вписани още пет лица под номера 16, 17,18, 19 и 20. От тези бланки е видно, че се касае за един отчет – този за месец юли 2017 г. В първата бланка са сумирани премиите получени от 15 лица в общ размер на 1306,19 лв., а във втората – 5 лица получили премия в общ размер 451,62 лв.  Липсва единствено сборът от двете суми -  1757,81 лв., т.е. липсва общата сума, което се явява и описаното в НП адм. нарушение допуснато от дружеството жалбоподател и за което му е наложено адм. наказание – имуществена санкция в размер на 3 000,00 лв. Следва да се има предвид, че в гореописаните общи правила не е указано на попълващите бланката месечен отчет за премии джакпот в игрална зала лица (управител на игралната зала), как трябва да  процедират, ако премиите са повече и един лист от не е достатъчен.

Наказващият орган е квалифицирал деянието като нарушение на чл.4, ал.4 във вр. с ал.1, т. 3 от Общите правила за организацията на работаота и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати /обн. ДВ, бр.32 от 08.04.2014г./, приети от ДКХ на основание чл.22, ал.1, т.6 от ЗХ, което кореспондира с посочената от него санкционна норма. Правилата са издадени въз основа на законова делегация, кат нарушаването им е скрепено със санкцията по чл.108, ал.1 от ЗХ, която разпоредба предвижда административнонаказателна отговорност за организатор на хазартни игри, който наруши приетите от ДКХ общи задължителни игрални условия и правила, общи задължителни изисквания, общи задължителни правила и общи задължителни технически изисквания по чл.22, ал.1, т.4, 5, 6 и 7 – имуществена санкция в размер от 3000 лв. до 10 000 лв. Същите съдържат общи правила за поведение, които се прилагат към индивидуално неопределен кръг субекти, имат нееднократно действие и са издадени от компетентен държавен орган.

Съдът намира за основателно алтернативното твърдение на представителя на жалбоподателя, че се касае за “маловажен случай”, по отношение на констатираното нарушение. Настоящият съдебен състав намира, че  дори да се приеме, че липсата на само един от реквизитите във водения отчет, съгласно Приложение № 3 към чл.4, ал.4 вр. с ал.1, т.3 от Общите правила представлява неизпълнение от страна на организатора на хазартни игри, то в случая следва да намери  приложение  чл.28 от ЗАНН. Въпреки, че хазартът представлява дейност с повишен риск за националната сигурност и за имуществените права на гражданите и организациите, не липсват основания за наличие на маловажен случай и в тази дейност. Критерият за отграничаване на маловажния случай от обикновения случай на престъпление, посочен в чл.93, т.9 НК е меродавен и при административните нарушения по аналогия, поради липса на дефиниция за маловажен случай в ЗАНН. Маловажен случай е този, при който извършеното деяние с оглед липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на другите смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на административно нарушение от съответния вид. Този критерий на преценка се прилага за всички деяния, когато трябва да се реши въпросът дали случаят е маловажен или не. По делото са налице данни, които обусловят по-ниска степен на обществена опасност на конкретното деяние в сравнение с обикновените случаи на административно нарушение от този вид. Не може да се пренебрегне факта, че в случая единствено се касае за несборуване на две междинни суми на един отчет – този за месец юли 2017 г. От събраните по делото доказателства се установява, че от нарушението не са засегнати финансовите интереси на държавата. Тези обстоятелства, както и факта, че нарушението е извършено за пръв път и то само в един отчет, и липсва само един от реквизитите, дават основание същото да се третира като такова с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения на Общите правила за организацията на работа и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати /обн., ДВ, брой 32 от 08.04.2014г./. Поради това констатираното нарушение съставлява маловажен случай по смисъла, вложен в чл.28 от ЗАНН, респективно административно наказващият орган е следвало, вместо да санкционира нарушителя с предвидената в  чл.108, ал.1 от ЗХ, имуществена санкция - да му отправи предупреждение, че при повторно нарушение от същия вид ще бъде наложено визираното в санкционната разпоредба наказание.

Доколкото към момента на издаване на наказателното постановление са били налице предпоставките на чл.28 от ЗАНН, но наказващият орган не го е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление, поради издаването му в противоречие със закона.

Поради гореизложеното съдът намира, че незаконосъобразно е ангажирана административно - наказателната отговорност на жалбоподателят, а издаденото наказателно постановление се явява незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 218/2018, издадено на 25.03.2019г. от Мария Асенова Филипова - председател на Държавната комисия по хазарта /ДКХ/, с което на „ПАНО И САНИ – АВРАМОВИ И СИЕ“ ООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Горна Оряховица, обл. Велико Търново, ул. „Иван Вазов“ № 3, представлявано от Й.Ф.А. с ЕГН: ********** – управител е наложена имуществена санкция в размер на 3 000,00 лв. /три хиляди лева/ на основание чл.108, ал.1 от ЗХ за нарушение на чл.4, ал.4 във вр. с ал.1, т. 3 от Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати, обн., ДВ, бр.32 от 08.04.2014г., като незаконосъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Великотърновския Административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: