О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№260041
гр. Силистра, 20.11.2020год.
Силистренски окръжен съд – наказателно отделение – в открито съдебно заседание на двадесети ноември през две хиляди и двадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНА АВРАМОВА
СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1. Ц.К.
2. В.Ц.
секретар Галина Йовчева
прокурор Теодор Желев
като разгледа докладваното от съдия Аврамова
ЧН дело №277 по описа на СсОС за 2020 г.
и след тайно съвещание, установи:
Производство по реда на чл.451 и сл. от НПК.
Образувано е по предложение на Председателя на Пробационен съвет в район на действие на Районен съд-Тутракан, с което на основание чл.43а, т.2 от НК се предлага, да се замени изцяло остатъка от наложеното на Ю.Ю.И., по НОХД №11/2020г., по описа на ТРС, наказание пробация, с наказание „лишаване от свобода“.
Предложението се поддържа в съдебно заседание и се моли да бъде уважено. Предлага се приложение на нормата на чл.66 НК.
Прокурорът намира предложението за основателно, не се противопоставя изтърпяването на заменящото наказание да бъде отложено.
Служебният защитник на предложеното лице изразява становище за основателност на предложението.
В правото
си на защита и в правото си на последна дума осъденото лице заяви, че вече ще
спазва пробационните мерки.
С определение №35/2020г. постановено от ТРС по НОХД №11/2020г., в сила от 27.07.2020г., е одобрено споразумение между страните по делото, с което за престъпление по чл.197 т.3 вр. чл.195 ал.1 т.4, чл.194 чл.26 НК на Ю.Ю.И. е наложено наказание пробация с пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от една година, с периодичност на явяване и подписване два пъти седмично; задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от една година и безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 100 часа за една година.
Изпълнението на наказанието е започнало на 13.08.2020г.
На 15.10.2020г., по протокол №10 Пробационния съвет е взел решение за внасяне на предложение за замяна на пробацията с лишаване от свобода спрямо И..
На основание чл.228 ал.1 ЗИНЗС следва да се приеме, че на 15.10.2020г. изпълнението на наказанието пробация е преустановено. Според справката за изтърпяната част от наказанието, остатъка по първите две мерки е 9 месеца и 28 дни, по третата-75 часа.
Сравнявайки изходящата официална информация представена от органа на изпълнение на наказанието в депозираното пред съда предложение, в предложението до Пробационния съвет и в изказването на самото заседание на съвета, е видно, че по отношение на неизпълнението на мерките, тя е неточна или невярна.
Собственият анализ на доказателствата по делото, касателно тези факти, направен от съда, води до следните изводи:
По мярката задължителна регистрация по настоящ адрес: От отчетният картон е видно, че са регистрирани 4 неявявания -на 20 и на 25 август 2020г.; на 8 септември и на 13, а не на 14 октомври, както се твърди от вносителя. За всички неявявания са съставени констативни протоколи, за първите две нарушения лицето е наказано със забележка, а за третото- с писмено предупреждение за замяна. Неявяването на 13 октомври е предизвикало освен съставянето на констативен протокол, и съставяне на предложение за замяна на наказанието.
Изпълнение по тази мярка е регистрирано и на 15 октомври въпреки че от този ден изпълнението на наказанието е преустановено.
По мярката задължителни периодични срещи с пробационен служител: Твърди се, че е налице неявяване на 8 септември. За това неявяване и за неявяването на подпис на 8 септември осъдения е наказан с писмено предупреждение за замяна. В графика за срещи, срещу тази дата, е положен подпис в графа “подпис на осъдения“ и същевременно констатация „ не се яви“. Липсва отбелязване подписа да е на друго лице, освен на осъдения. От така отразеното не е ясно кое е вярно и на кое следва да се даде вяра, на подписа игнориращ констатацията или на констатацията, че не се явил, противоречаща на положения подпис. Допуснато е грубо нарушение при водене на този регистрационен документ. Тази нередовност не следва да се цени в ущърб на осъдения. По тази причина не следва да се кредитира и съставения Констативен протокол № 42, който освен това не посочва и датата на допуснатото нарушение. За неявяванията на 30септември и 14 октомври са съставени констативни протоколи. Проведени са още три извънредни срещи, една и с характер на редовна среща- на 9 септември, и явно компенсираща неявяването на 8септември.
По мярката безвъзмезден труд в полза на обществото: Със заповед от 14.8.2020г. е определено труда да се полага в РС ПБЗН-Тутракан. От графиците за изпълнение е видно, че за м.август са предвидени 36 а не 56часа, както пробационната служба заявява във всички изходящи официални документи, за м.септември-56часа и за м.октомври-56часа. В отчетната карта е отразено, че за м.август са отработени 13часа, а през м.септември-12часа. Съставени са констативни протоколи за нарушенията през м.септември и октомври. Констативният протокол рег.№53/ 16.10.2020г., касателно м.октомври, не следва да се цени, тъй като е съставен по време на спиране на изпълнение на наказанието.
Горното подкрепя окончателното становище на съда, че по мярката ЗРНА следва да се вземат предвид 4 нарушения, от общо 19 регистрации, по мярката ЗПСПС- 2 нарушения от общо 6 редовни срещи, към които следва да се добави и допълнителната на 09.09.2020г., отчетена като редовна и извънредна, и още общо 3 извънредни срещи, при които нарушения няма от страна на осъдения. Осъденият не е наказан за пропуските на 13 октомври по първата мярка, на 30 септември и на 13 октомври, по втората мярка, а е изготвено предложение за замяна на наказанието му, за всички останали неявявания са му налагани наказания със съответни заповеди.
По мярката БТПО са отработени общо 25часа от общо 100часа или ¼ от всички часове само за 2 месеца, което обстоятелство противно на вносителя, съдът не отчита като неизпълнение. В графиците по тази мярка са включени за изпълнение 148часа, което води до извод за неизпълнение на съдебен акт, според който продължителността на тази мярка е 100часа за 1 година. Съставеният за изпълнение график надхвърля с 48ч постановеното в съдебното решение, които часове следва да се отработят за една година, а не за 2месеца и 17 дни, каквато е продължителността на графика в периода 13.08.-31.10.2020г.
Независимо от допуснатите съществени нарушения при администриране на неизпълнение по мерките и при изпълнение на самото наказание, следва да се отчете, че през м.октомври, до момента на спиране на наказанието, осъденият не се е явявал за полагане на труд. След наказването му по административен ред, осъденият продължил да допуска пропуски, както по мярката задължителна регистрация по настоящ адрес, така и по мярката задължителни периодични срещи с пробационен служител. Уважителни причини за неявяванията си не е представил и не е доказал тяхното съществуване.
Тези фактически данни дават основание да се приеме, че осъденият съзнателно не е изпълнявал и не е полагал усилия за изпълнение на наказанието, демонстрирал е едно несериозно отношение към наложеното наказание. Бил е уведомен изрично, че е длъжен да се явява при изпълнение на мерките и да спазва графика за тяхното изпълнение. Същевременно не е поискал разрешение за неполагане на подпис за нито една от тази дати, нито е посочил уважителни причини за неявяванията си, поради което съдът намира, че е налице виновно поведение за изпълнение на наказанието.
Гореизложеното подкрепя становището, че наложеното наказание не е в състояние да изпълни целите на закона, визирани в чл.36 от НК, по отношение на личната превенция. Налице са материално правните предпоставки визирани в чл.43а, т.2 от НК за замяна на остатъка от наказанието „пробация“ с наказание „лишаване от свобода“ .
Неизтърпяният остатък е в размер на 9 месеца и 28 дни и след редукцията, заменящото наказание лишаване от свобода следва да е в размер на 4 месеца и 29 дни.
Съобразявайки размера на наказанието лишаване от свобода, липсата на осъжданост и личността на подсъдимия, съдът намира, че постигането на поправимост е достижимо и без ефективното изтърпяване на наложеното наказание, поради което и на основание чл.66 ал.1 НК изтърпяването следва да се отложи за срок от три години.
Предвид горното и на основание чл.452, ал.1 от НПК, СЪДЪТ
ОПРЕДЕЛИ:
ЗАМЕНЯ ИЗЦЯЛО ОСТАТЪКА от наложеното на Ю.Ю.И., ЕГН********** с определение №35/2020г. постановено от ТРС по НОХД №11/2020г., в сила от 27.07.2020г., наказание пробация с пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от една година, с периодичност на явяване и подписване два пъти седмично; задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от една година и безвъзмезден труд в полза на обществото в размер на 100 часа за една година, С НАКАЗАНИЕ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЧЕТИРИ месеца и ДВАДЕСЕТ И ДЕВЕТ дни.
На основание чл.66 ал.1 НК отлага изпълнението на наложеното наказание лишаване от свобода за срок от ТРИ ГОДИНИ.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва в 7-дневен срок от днес, пред Апелативен съд гр.Варна.
Препис от настоящото определение да се изпрати на РСИН „Изпълнение на наказанията” гр.Силистра и Районна прокуратура гр.Тутракан, след влизането му в сила.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
СЪД.ЗАСЕДАТЕЛ:1.
2.