Решение по дело №849/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 595
Дата: 22 ноември 2021 г.
Съдия: Цветелина Александрова Кънева
Дело: 20217170700849
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

595

гр.Плевен, 22.11.2021 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети ноември две хиляди двадесет и първа година, в състав:                                         

            Председател: Даниела Дилова

                                                                  Членове: Цветелина Кънева

                                                                                   Снежина Иванова

При секретаря Цветанка Дачева и с участието на прокурора Нанка Рачева, като разгледа докладваното от съдия Кънева касационно административно-наказателно дело № 849 по описа за 2021 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

С Решение №470/11.10.2021г., постановено по НАХД №1423 по описа за 2021г., Районен съд Плевен е потвърдил Наказателно постановление №21-0938-001300/21.04.2021г. на Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Плевен, с което на И.С.Д., на основание чл.179 ал.2 вр. чл.179 ал.1 т.5 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 200лева, за извършено нарушение по чл.25 ал.1 от ЗДвП, и на основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 50лева и лишаване от право да управлява МПС за един месец, за нарушение на чл.123 ал.1 т.3 б.“В“от ЗДвП.

Срещу решението е подадена касационна жалба от И.С.Д., в която се сочи, че съдебният акт е неправилен. Твърди се, че не е извършил нарушението по чл.25 ал.1 от ЗДвП, тъй като траекторията на движение на управляваното от него МПС представлява нормален ход в една и съща лента, след изчакване на зелен сигнал на светофарната уредба. Твърди се още, че по никакъв начин не е предприел нито една от маневрите описани в разпоредбата на чл.25 ал.1 от ЗДвП, което може да бъде установено от запис от камерите за видеонаблюдение в непосредствена близост до мястото, определено от органите на реда като такова на ПТП. Сочи се, че в нарушение на законовите му права е отказано преглед на записа от камери за видеонаблюдение. Счита се, че не е причинил ПТП по смисъла на §6 т.30 от ДР на ЗДвП. В тази връзка се сочи, че констатираните щети по управляваното от него МПС и това на другото лице, участващо в движението, са незначителни и с пренебрежимо малък материален интерес. На следващо място се твърди, че не е извършил нарушение на чл.123 ал.1 т.3 б.“В“ от ЗДвП, предвид факта, че към момента на устно уреждане на обстоятелствата между него и другия водач не е било налице несъгласие относно тях. Твърди се още, че не е допуснал неизпълнение на дадените му указания от представителите на контролните органи, като се е отзовал да се върне на посоченото от тях място при първото позвъняване. В заключение се моли за отмяна на решението и отмяна на наказателното постановление.

От ответника не е депозиран писмен отговор по касационната жалба.

В съдебно заседание касаторът И.Д. се явява лично и поддържа касационната жалба, като сочи, че може да е виновен, но трябва това да се установи с преглед на видеозаписа от камерите за видеонаблюдение. Моли решението да бъде отменено.

В съдебно заседание ответникът – ОД на МВР – Плевен не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че касационната жалба е неоснователна, като жалбоподателят е признал, че е допуснал нарушението.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, поради което е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното наказателно постановление е ангажирана административно-наказателната отговорност на И.Д. за това, че на 12.04.2021г. в 13:05часа в гр.Плевен, на бул.“Данаил Попов“ до №17 с посока на движение ул.“Гренадирска“, като водач на л.а.Мерцедес Б200 с рег.№ ****** извършва следното: 1.При маневра навлиза частично в съседна лява лента, като не пропуска правилно движещия се в нея л.а. Рено Каджар с рег.№*********** с водач Д. С., вследствие на което го удря и допуска ПТП с материални щети на двата автомобила; 2.Не остава на мястото на настъпилото ПТП до пристигане на компетентните органи на МВР. Нарушенията са квалифицирани по чл.25 ал.1 от ЗДвП и чл.123 ал.1 т.3 б.“В“ от ЗДвП.

За да потвърди изцяло наказателното постановление районният съд е приел, че описаните в акта и НП фактически констатации се потвърждават от събраните по делото писмени и гласни доказателства. Счел е, че не е оборена доказателствената сила по чл.189 ал.2 от ЗДвП на редовно съставения АУАН, като не е установена различна фактическа обстановка от тази описана в акта. За защитна теза е приел твърдяното от жалбоподателя, че тъй като щетите са минимални е следвало всеки от участниците да си ги покрие сам.  Счел е, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения, като размерът и вида на наложените наказания са правилно определени.

Касационната инстанция намира, че решението е правилно, постановено в съответствие с материалния закон и доказателствата по делото. Фактите са установени правилно и в пълнота от районния съд, като при тяхната съвкупна преценка е изведен правния извод за правилно ангажирана административно-наказателна отговорност на лицето. Фактическите констатации и правните изводи формирани от районния съд се споделят от настоящия състав, поради което не е необходимо и тяхното преповтаряне на основание чл.221 ал.2 изр.2 от АПК.

Възраженията в касационната жалба представляват твърдения, че не са извършени вменените две нарушение. Същите са неоснователни. Съгласно чл.25 ал.1 от ЗДВП, водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение. От всички събраните по делото доказателства се установява, че Д. не е изпълнил задълженията си по тази разпоредба. Самият касатор в жалбата си пред районния съд сочи, че „…на завоя на Дома на книгата имаше пешеходци, които изчакваха за сигнал да преминат, а имаше и един /двама на платното още по-настойчиво да преминат. Тогава аз се изнесох в ляво с цел да ги запазя и може би съм леко влязъл в неговата лента и в този момент се чу лек звук с притриване между двата автомобила…..“ . За това нарушение е съставен и протокол за ПТП, приложен по делото, в който е отразено, че участник 1 /касатора/ при навлизане частично в съседна лява лента не пропуска движещият се в нея участник 2, вследствие на което го удря под ъгъл. Този протокол е подписан от Д. без възражения. В подкрепа на изложеното са и свидетелските показания на актосъставителя Б. М., който сочи, че участник 1 навлиза в пътната лента на участник 2 и настъпва леко търкане между автомобилите, което е ПТП. Свидетелят заявява, че за да определят кой е виновният водач са прегледали записите от камерите за видеонаблюдение на кръстовището и се преценили виновното поведение на Д., за което му е съставен АУАН, чиято доказателствената сила по чл.189 ал.2 от ЗДвП не е оборена в хода на съдебното производство. В тази връзка следва да се посочи, че в действителност Д. не е присъствал при преглед на видеонаблюдението, но именно на база него контролните органи са преценили чие е виновното поведение за настъпилото ПТП. В съдебно заседание пред районния съд Д. не е поискал събиране на други доказателства, а е заявил искане съдебното следствие да бъде приключено.

Неоснователно е и възражението, че не е извършено нарушение по чл.123 ал.1 т.3 б.“В“ от ЗДвП, съобразно която разпоредба ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания. В жалбата си пред районния съд Д. посочва, че между двамата водачи е възникнал спор „ …кой е виновен и не се разбрахме….“, т.е. като е напуснал мястото на произшествието Д. не е изпълнил задължението по тази разпоредба и правилно му е съставен АУАН и за това нарушение.

Като е достигнал до аналогични правни изводи, районният съд е постановил правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

 

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №470/11.10.2021г., постановено по НАХД №1423 по описа за 2021г. на Районен съд Плевен.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/                                                                                           

  

                   2. /п/