Определение по дело №688/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 488
Дата: 21 февруари 2019 г.
Съдия: Георги Стоянов Георгиев
Дело: 20192330100688
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№ 488                                              21.02.2019 г.                                   гр. Ямбол

 

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на 21.02.2019 година, в състав:

                   

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: Георги Георгиев

 

 

като разгледа докладваното от съдия Георгиев гражданско дело № 688 по описа на ЯРС за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.166, ал.2 вр. чл.60, ал. 4 от АПК вр. с чл.34, ал.2 от Закон за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ).

Образувано е по жалба на „Бул Агро Инвест“ ЕООД и „Кронос Фарм“ ЕООД против Заповед № РД-07-0122/11.02.2019 г. на Кмета на Община Тунджа, с която на основание чл.34 от ЗСПЗЗ е разпоредено да се изземат от жалбоподателя „Кронос Фарм“ ЕООД недвижими имоти в землището на с. Маломир, Общ. Тунджа, Обл. Ямбол, представляващ ПИ с идентификатор № 23978.20.12 – земеделска земя  и от жалбоподателя „Бул Агро Инвест“ ЕООД  недвижим имот в землището на с.Маломир,Общ.Тунджа,обл.Ямбол,представляващ  ПИ с идентификатор  23978.37.141-земеделска земя.

В жалбата е направено искане за спиране на предварителното изпълнение на обжалваната заповед. Твърди се, че  жалбоподателите не обработват посочените имоти в разпоредителната част на заповедта в землището на с.Маломир,  заповедта не съдържа мотиви относно необходимостта от допускане на предварително изпълнение,като административния орган не е изследвал и събрал всички доказателства,относими към административното производство,липсвали мотиви и правни основания за издаването й,като нито административния орган,нито собственика на земите е уведомил жалбоподателите,че имотите са заявени в реални граници за стопанската 2018-2019 г.,като заповедта за комасация била издадена на 22.11.2018 г.,много след започване на стопанската година, че същото не се налага от обществен интерес, а освен това ще причини непоправима вреда на жалбоподателите, тъй като дружеството е засяло имоти в землището на с.Дряново, вложило е много средства в обработката им и очаква да прибере реколта. Посочва се, че за землището на с. Маломир има издадена заповед за комасация,но тя е издадена много след започване на стопанската година на 22.11.2018 г., земята се обработва съобразно комасацията от предходната стопанска година.

Съдът, по повод на направеното искане за спиране на предварителното изпълнение на оспорената заповед, намира следното:

Съгласно разпоредбата на чл.60, ал. 1 от АПК предварителното изпълнение на индивидуалния административен акт, какъвто се явява и оспорената заповед, се допуска, когато се налага да се осигури животът или здравето на гражданите, да се защитят особено важни държавни или обществени интереси, при опасност, че може да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнението на акта или ако от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда.

Разпоредби на специалните закони обаче, каквато в случая се явява и разпоредбата на чл.34, ал.2 ЗСПЗЗ, могат да предвиждат т.нар. предварително изпълнение по закон.

В конкретния случай законът предвижда предварително изпълнение на заповедта на кмета на Община Тунджа за изземването на имотите, поради което допускането на предварителното изпълнение на заповедта следва по силата на самия закон и не зависи от конкретната преценка на административния орган за наличието на някое от посочените основания за допускане на предварително изпълнение, предвидени в нормата на чл.60, ал.1 АПК. Поради това съдът намира, че в случая не е необходимо заповедта по чл. 34 от ЗСПЗЗ да съдържа мотиви на административния орган във връзка с допуснатото ex lege предварително изпълнение.

Съгласно чл.166, ал.2 АПК, за да се постанови спиране на допуснато предварително изпълнение на заповедта по чл.34 ЗСПЗЗ, съдът следва да установи, че изпълнението на оспорената заповед може да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда.

В настоящия казус съдът намира, че са налице основания за спиране изпълнението на оспорената заповед, тъй като съществува опасност изпълнението й да причини на оспорващите значителна вреда. Видно от събраните по делото доказателств, иззетите имоти се обработват от жалбоподателите от няколко стопански години, същият не са били уведомени за подадено от  „АГРОРИИС“ ЕООД заявление по чл. 70 ППЗСПЗЗ за обработването им в реални граници за стопанската 2018/2019 г., поради което земята се обработва съобразно комасацията от предходната стопанска година, като са засяли имоти в с.Дряново, като имотите дори не са трасирани. Поради това, след изземването на имотите за жалбоподателите няма да съществува възможност да приберат реколтата от същите, а това би им причинило значителна вреда, предвид вложените до момента разходи за обработката на земята. Ето защо, следва да бъде спряно предварителното изпълнение на заповедта.

Мотивиран от горното и на осн.чл.166, ал.2 от АПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

         СПИРА предварителното изпълнение на Заповед № РД-07-0122/11.02.2019 г. на Кмета на Община Тунджа.

         Определението подлежи на обжалване от кмета на Община Тунджа и от „АГРОРИИС“ ЕООД с частна жалба пред Административен съд – Ямбол в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                                                               /Г. Георгиев/