Решение по дело №451/2017 на Районен съд - Сливница

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 февруари 2019 г. (в сила от 24 юли 2019 г.)
Съдия: Ивайло Генов Йорданов
Дело: 20171890200451
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юни 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 85

 

гр.  Сливница,  01.02.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД - СЛИВНИЦА, IV-ти състав, в публично заседание на шестнадесети август две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАЙЛО ЙОРДАНОВ

                                                           

при секретаря Петър Петров, като разгледа докладваното от съдията НАХ дело № 451 по описа за 2017 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите ЗАНН.

Образувано е по жалба на Анелия Борисова Иванова, качеството на ЕТ „Анелия Иванова 63“, ЕИК *********, против Наказателно постановление № НП-Ю-II-3/10.02.2017 г., издадено от Пенчо Каменов Запрянов – директор на Обласнта дирекция по безопасност на храните – Софийска област, с което за нарушение на чл. 12 от Наредба № 9/2011 за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици, поради което на основание чл. 83, ал. 1 от ЗАНН вр. чл. 48, ал. 2 вр. ал. 1 от ЗХ, на жалбоподателката, ЕТ „Анелия Иванова 63“ е наложена имущствена санкция в размер на 1000 лв.

 В жалбата се твърди, че наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно при подробно изложени съображения.

В проведеното публично заседание процесуалният представител на Анелия Иванова поддържа жалбата.

Административнонаказващият орган, редовно призован, се предсталява от адв. Беев, който счита издаденото наказателно постановление за правилно и законосъобразно.

 Съдът, като обсъди доводите на жалбоподателката и събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 ЗАНН (наказателното постановление е било връчено на жалбоподателката на 31.05.2017 г., а жалбата е подадена на 07.06.2016 г.), от процесуално легитимирано лице и съдържа всички изискуеми реквизити, обуславящи нейната редовност.

Разгледана по същество е основателна.

На 14.10.2016 г. при извършена проверка от И.Д., З.М. и Х.Т. – на длъжност инспектори в отдел „Контрол на храните“ при ОБДХ – Софийска област, в обект – павилион, стопанисван от ЕТ „Анелия Иванова 63“, ЕИК ********* е съставен АУАН. Фактическите констатации в него са нечетивни. Описаното деяние е квалифицирано като нарушение на чл. 12 от Наредба № 9/2011 г. към специфичните изисквания за безопаснотта.

Въз основа на така съставения АУАН, Пенчо Каменов Запрянов – директор на Обласнта дирекция по безопасност на храните – Софийска област, издал обжалваното наказателно постновление, с което за нарушение на чл. 12 от Наредба № 9/2011 за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици, на основание чл. 83, ал. 1 от ЗАНН вр. чл. 48, ал. 2 вр. ал. 1 от ЗХ, на жалбоподателката, ЕТ „Анелия Иванова 63“ е наложена имущствена санкция в размер на 1000 лв.

Съдът достигна до следните изводи от правна страна:

Административнонаказателното производство е строго формален процес, засягащ в голяма степен правата и интересите на физическите и юридически лица. Предвиденият в ЗАНН съдебен контрол върху издадените от административните органи наказателни постановления е за законосъобразност. От тази гледна точка, съдът не е обвързан нито от твърденията на жалбоподателя, нито от фактическите констатации в АУАН или наказателното постановление, а е длъжен служебно да издири обективната истина и приложимия по делото закон, като в този смисъл на контрол подлежи и самият АУАН.

Съдът констатира, че АУАН и НП са издадени при съществени процесуални нарушения на чл. 42, т. 4 и 5 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, ограничили правото на защита на наказаното лице. АУАН в частта относно описанието на нарушението и законовите разпоредби, които са науршени е написано нечетливо до степен, в която констатациите на съставителя са неразбираеми. По този начин наказаното лице, а и съдът, са поставени в пълна невъзможност да разберат написаното. Последното е възможно донякъде единствено при четене на издаденото наказателно постановление и сравняване на тескта в АУАН чрез изграждане на предположения. Това не е смисъла на закона и актосъставителите в качеството на длъжностни лица, професионалисти и работещи в полза на обществото следва да полагат повече усилия, за да могат гражданите, които посредством заплатени данъци генерират трудовите възнаграждения на първите, да упражнят конституционното си право на защита.

Изложеното по-горе важи и за прилжоения доклад от извършена инспекция – съдържанието му е нечетивно.

На следващо място, неясно е на какъв стандарт не отговарят откритите метни продукти (колбаси). Разпоредбата на чл. 12 от Наредба № 9/2011 за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици е бланкетна, поради което следва да бъде посочен стандартът, на който не отговаря конкретния продукт. Само така жалбопдателят може да упражни пълноценно правото си на защита, а съдът да прецени материалната законосъобразност на издаденото НП.

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № НП-Ю-II-3/10.02.2017 г., издадено от Пенчо Каменов Запрянов – директор на Обласнта дирекция по безопасност на храните – Софийска област, с което за нарушение на чл. 12 от Наредба № 9/2011 за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици, на основание чл. 83, ал. 1 от ЗАНН вр. чл. 48, ал. 2 вр. ал. 1 от ЗХ, на ЕТ „Анелия Иванова 63“ е наложена имущствена санкция в размер на 1000 лв.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – София област на основанията, предвидени в НПК и по реда на Глава дванадесета АПК в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: