Решение по дело №165/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 190
Дата: 25 май 2022 г. (в сила от 25 май 2022 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20227080700165
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 март 2022 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 190

 

гр. Враца,  25.05.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 10.05.2022 г. /десети май две хиляди  двадесет и втора  година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАН дело № 165 по описа на АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, във вр.  чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

           Образувано е по касационна жалба на Н.Н.К. ***, депозирана чрез адв. К.К. ***, против Решение  № 52/01.02.2022 г., постановено по АНД № 1036 по описа на Районен съд - Враца за 2021 г., в частта, с която е потвърдено НП № 21-1795-000132/27.09.2021 г. на Началник група към ОДМВР – Враца, РУ – Враца за налагане на глоба в размер на 200,00 лева и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 6 месеца, на основание чл. 175, ал. 3 ЗДвП, за извършено от касатора нарушение по чл. 140, ал. 1 от същия закон.

В касационната жалба са изложени съображения за неправилност на съдебното решение поради нарушение на материалния и процесуалния закон - касационни основани по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. Иска се отмяна на решението и постановяване на друго по същество, с което изцяло да се отмени НП.

В с.з. касаторът се представлява от адвокат К., който поддържа жалбата по изложените в нея съображения. Претендират се разноски.

Ответникът – РУ – Враца при ОДМВР – Враца, редовно призован не се представлява в с.з. и не изразява становище по касационната жалба.

           Участващият по делото прокурор от ОП - Враца дава заключение за допустимост и основателност на касационната жалба. Намира, че не може да се прави извод за съзнателност на извършено нарушение по чл. 140 от ЗДвП, още повече, че в случая е налице прекратяване на регистрацията по смисъла на чл. 143 от същия закон от собственика, чрез заявяването за откраднати номера и регистрационен талон. Моли за уважаване на жалбата.

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

           Административен съд - Враца, в настоящия касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена  в  законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл. 211, ал. 1 АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което същата е допустима. Разгледана  по  същество  е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното в настоящото производство решение Районен съд  - Враца е отменил НП № 21-1795-000132/27.09.2021 г. на Началник група към ОДМВР – Враца, РУ – Враца, в частта, с която на касатора е наложено наказание по чл. 177, ал. 1, т. 2, предл. 1 от ЗДвП за нарушение по чл. 150а от ЗДвП.

За да потвърди НП в останала част, въз основа на фактическите констатации в НП, потвърдени изцяло от приобщените по делото писмени доказателства и от прокурорската преписка, съдът е приел за безспорно установено, че на посочените в НП дата, място и час, жалбоподателят и настоящ касатор е управлявал нерегистриран по надлежния ред т. а., собственост на трето лице, по чието искане превозното средство е било с прекратена регистрация /бракуване/ през 2002 г., а табелите за ДКН, обявени за издирване през 2009 г., поради което са налице всички елементи от обективна страна на състава на нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП. Нарушението е прието и за субективно съставомерно, тъй като е извършено при условията на непредпазливост и в конкретна нейна форма – небрежност. Макар и несобственик на процесното МПС жалбоподателят в качеството си на водач е бил длъжен преди да предприеме управление на автомобила да провери дали същия разполага с необходимите документи, в това число СРМПС, ЗЗ „ГО“, ГТП и др. Въпреки това е предприел управлението, без да се увери в редовността на неговата регистрация и в наличието на необходимите за това документи.

Решението на районният съд е валидно и допустимо, постановено в съответствие с доказателствата и при правилно приложение на материалния закон. Съдът е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност, и не е допуснал твърдените в касационната жалба нарушения на съдопроизводствените правила. Събрани са необходимите и относими доказателства, за чието съществуване са налице данни по делото и въз основа на тях правилно е установена фактическата обстановка.

В допълнение следва да се посочи, че за да бъде виновно поведението на водача, не е необходимо същото да е умишлено, в случая може да се приеме, че е извършено при условията на съзнавана непредпазливост, което съгласно чл. 7, ал. 2 от ЗАНН го прави административно наказуемо, независимо от обстоятелството, че същото не е признато за престъпление и с Постановление № 3750/2021 г. на РП – Враца е отказано да се образува досъдебно производство. Правната квалификация на нарушението съответства на фактическото му описание и правилно е приложена  санкционната  норма. С оглед на факта, че за констатираното нарушение е наложено наказание в минимален размер, правилно въззивният съд не е обсъждал наличието на смекчаващи или отегчаващи обстоятелства при определянето му, а същото  следва да се приеме за справедливо. Не може да бъде приложена и  разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН и  случаят  да се  приеме за маловажен, тъй като нарушението засяга общественият ред, който изисква движещите се по републиканската пътна мрежа автомобили да бъдат надлежно регистрирани.

Правни аргументи, факти, обстоятелства и доказателства, оборващи констатациите отразени в акта и НП, а оттам и за различни правни изводи на въззивния съд не са посочени и представени от касатора. Това, че изразява недоволство от издаденото НП и счита същото за незаконосъобразно,  настоящият касационен състав счита за израз на правото му на защита, а не релевантен към случая факт.

При извършената служебна касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. Районният съд е постановил валидно, допустимо, обосновано и правилно решение, в съответствие с приложимия материален закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях, което настоящата касационна инстанция възприема напълно.

По изложените съображения, касационната жалба е неоснователна, а оспореното решение е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора претенцията на касатора за присъждане на направените по делото разноски е неоснователна и такива не му се дължат.

От страна на ответника такива не са претендирани и съдът се освобождава от произнасяне по този въпрос.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. 2 ЗАНН Административен съд – Враца 

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 52/01.02.2022 г., постановено по АНД № 1036 по описа на Районен съд - Враца за 2021 г.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

       ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

         2.