Присъда по дело №68/2016 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 юни 2016 г. (в сила от 18 юли 2017 г.)
Съдия: Анелия Димитрова Великова
Дело: 20163400200068
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 23 март 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                              

 

 

                                                                     П   Р   И   С   Ъ   Д   А

 

                                                                       17

 

                                                  гр. Силистра 24.06.2016 год.

 

                                      В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

                        Силистренски окръжен съд  - наказателен състав - в открито заседание на двадесет и четвърти юни през две  хиляди и шестнадесета година в състав:

 

                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  А. В.

 

                                                                              СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ

1.       Д.М.

2.       Т.А.

                                                              

 

при участието на секретаря А.  Ц.  

и в присъствието на  прокурора С. Т.

разгледа докладваното от председателя  НОХД № 68 по описа на СОС за 2016 г. и с оглед на закона и данните по делото:

 

 

                                                               П    Р    И    С    Ъ    Д    И  :

 

                         ПРИЗНАВА подсъдимия С.Р.Н., ЗА ВИНОВЕН в това, че:

На 21.10.2014г.около 16.40 ч., в землището на с. Върбино, обл. Силистра, по път III-2077 на км. 11,160 в собствения си лек автомобил марка „КИА СИЙД“ с рег. № РР56-15 АТ е държал повече от три археологически обекта- 199 бр. , по смисъла на чл. 146 от ЗКН, които не са идентифицирани и регистрирани съгл. §5, 6 и 7 от ПЗР на ЗКН и Наредба № Н-3 от 03.12.09 г. за реда за извършване на идентификация за водене на регистъра на движими културни ценности, поради което и на основание чл.278, ал.6 чл. 36 и чл. 54 от НК му налага наказание лишаване от свобода за срок от една година и глоба в размер на 3 000 лв.                                                                                                                                                                                                                                   

 

ПРИЗНАВА подсъдимия С.Р.Н., ЗА ВИНОВЕН в това, че:

На 21.10.2014г.около 16.40 ч., в землището на с. Върбино, обл. Силистра, по път III-2077 на км. 11,160 противозаконно е държал и укривал предмети и оръдия – фабрично изработен металдетектор „ MINELAB GPX 500“ и осемнадесет инчова DD сонда модел „Comander“, предназначена за работа с металдетектор „ MINELAB“ от сериите GPX, GP  и SD , за които е знаел, че са предназначени за търсене на археологически обекти, поради което и на осн. чл. 277а, ал.7 и чл. 36 и 54 от НК му налага наказание лишаване от свобода за срок от една година

На осн. чл. 23 , ал. 1 от НК определя общо наказание в размер на една година лишаване от свобода.

На осн. чл. 23.,ал. 3 от НК присъединява изцяло наказанието глоба в размер на 3 000 лв. към определеното общо наказание „лишаване от свобода“.

На осн. чл. 66, ал.1 от НК отлага  изпълнението на наложеното наказание „лишаване от свобода“ за срок от три години.

 

                               ПРИЗНАВА  подсъдимия В.И.И., за ВИНОВЕН  в това:

                               На 21.10.2014г.около 16.40 ч., в землището на с. Върбино, обл. Силистра, по път III-2077 на км. 11,160 противозаконно е държал оръдие – самоделно изработен металдетектор, за който е знаел, че е предназначен за търсене на археологически обекти, поради което и на осн. чл. 277а, ал.7 и чл. 36 и 54 от НК му налага наказание лишаване от свобода за срок от една година.

На осн. чл. 66, ал.1 от НК отлага изпълнението на наложеното наказание за срок от три години.

 

ОСЪЖДА С.Р.Н. да заплати в полза на ОД на МВР гр.Силистра сумата от  403.50 лв. представляващи съразмерна част от направени по делото разноски в досъдебната фаза, като сумата от 385.52 лв. остава за сметка на съответното учреждение.

ОСЪЖДА С.Р.Н. да заплати в полза на СОС сумата от  234.34 лв. представляващи съразмерна част от направени по делото разноски в съдебната фаза.

 

ОСЪЖДА В.И.И. да заплати в полза на ОД на МВР гр.Силистра сумата от по 208,50 лв. представляващи съразмерна част от направени по делото разноски в досъдебната фаза, като сумата от 385.52 лв. остава за сметка на съответното учреждение.

ОСЪЖДА В.И.И. да заплати в полза на СОС сумата от по 134.34 лв. представляващи съразмерна част от направени по делото разноски в съдебната фаза.

                                Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15 – дневен срок , от днес, пред Варненски апелативен съд.

 

 

 

                                                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                                                              СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ :

                                                                                                                            

                                                                                                                                             1.

 

                                                                                                                                             2:

                                                                             

               

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ към присъда № 17/24.06.2016 г.,

                                                                              постановена по НОХД № 68/16 г. по описа на СОС

 

 

 

 

                               Подсъдимият С.Р.Н. , е предаден на съд за това, че на:

1.                 21.10.2014 г. около 16.00 ч. по път III-2077 на километър 11.16 в землището на с. Върбино, в собствения си лек автомобил марка „КИА СИЙД“ с рег. № РР ………… АТ е държал повече от три археологически обекта – 199 бр. – по смисъла на чл. 146 от ЗКН, които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред съгласно § 5,6 и 7 от ПЗР на ЗКН и Наредба № Н-3 от 03.12.09 г. за реда за извършване на идентификация и водене на регистъра на движими културни ценности.

Престъпление по чл. 278, ал. 6 от НК.

2.                 21.10.2014 г. около 16.00 ч. по път III-2077 на километър 11.16 в землището на с. Върбино противозаконно е държал и укривал предмети и оръдия  - фабрично изработен метал детектор „ MINELAB GPX 500“ и осемнадесет инчова DD-сонда модел   Commander , предназначена за работа с металдетектори MINELAB  от сериите GPX, GP и SD, за които е знаел , че са предназначени за търсене на археологически обекти.

Престъпление по чл. 277а, ал. 7 от НК.

                               Подсъдимият В.И.И. , е предаден на съд за това, че на 21.10.2014г. . около 16.00 ч. по път III-2077 на километър 11.16 в землището на с. Върбино , противозаконно е държал оръдие – самоделно изработен метал детектор, за който е знаел, че е предназначен за търсене на археологически обекти.

                               Престъпление по чл. 277а, ал. 7 от НК.

                               Окръжна прокуратура  поддържа така повдигнатите и   предявени обвинения срещу двамата  подсъдими. В пренията излага доводи, че събраните по делото доказателства са в достатъчен обем и по категоричен начин се установява виновното им участие в престъпленията, в които са обвинени. Предлага  на подс. Н. да бъде наложено наказание към минимума и за двете престъпления с прилагане на разпоредбите на чл. 23 и чл. 66 от НК. Предлага се наказание към минимален размер и по отношение на подс. И..                                                       Процесуалният представител на двамата  подсъдими, в лицето на адв. М., счита обвинението за недоказано. Излагат се доводи за наличие на предположения досежно виновно поведение. Действията на двамата подсъдими се оправдават с целите и задачите на Българската национална федерация по металдетектинг. Моли се за постановяване на оправдателни присъди.

                               Подс. Н. в обясненията си твърди, че е бил на посоченото място, за да търси метеорити. Не се признава за виновен и по двете обвинения. За намерените в автомобила му археологически обекти обяснява,че ги предоставил на РИМ гр. Разград, но там му отказали да ги приемат.

                               Подс. И. е твърде лаконичен и почти не дава обясненията . Не се признава за виновен.

                               Съдът след като съобрази становищата на страните и обсъди събраните доказателства, прие за безспорно  установено от фактическа страна следното:

                               На 21.10.2014 г. двамата подсъдими, заедно с техен приятел – С.Й. / спрямо него наказателното производство е приключило със споразумение/ се отправили към с. Върбино, обл. Силистра, отстоящо на около 80 км. от гр. Разград ,като  пътували  с автомобил марка „ КИА СИЙД“ с рег. № РР ………. АТ, собственост на подс. Н.. Всеки един от тримата имал собствен металдетектор и лопати. Спрели колата на път III-2077 на км. 11.160. На това място, около 16.40 ч. били установени и от полицейския патрул – св. Р.Р., който обхождал района и изпълнявал служебните си задължения.

                               Виждайки ги, свидетелят паркирал служебния автомобил до колата на подс. Н., до която имало две лица. Св. Р. се легитимирал и предприел действия по установяване самоличността на двамата мъже. Подс. И. държал в ръцете си металдетектор с дървена дръжка. Другият металдетектор бил поставен до задна лява гума на автомобила и  бил собственост на Светослав Йосифов.

                               След установяването на самоличността на подс. И. и С.Й., свидетелят Р. поискал документите за автомобила. Тогава разбрал, че той е собственост на трето лице, което се намира навътре в нивата. След повикване, подс. Н. се явил пред св. Р. за около четири минути. Впоследствие,чрез следствен експеримент, било установено и точното местонахождение на подс. Н.  - около 130-160 м. навътре в пожънатата, но неизорана нива.

                               По разпореждане на св. Р., тримата последвали служебния автомобил и били отведени до полицейското управление в гр. Дулово, обл. Силистра. При извършено претърсване на лекия автомобил били иззети прозрачен буркан с множество предмети с различна форма и големина, 12 броя железни предмети с различна форма, бяла полиетиленова торбичка с 11 бр. предмети с различна големина,, общо 496 предмета; един металдетектор с дървена дръжка и  металдетектор с черна стойка, бяла кръгла пита за металдетектор.

                               След извършване на необходимите следствени действия , двамата подсъдими и Светослав Йосифов напуснали сградата на РПУ Дулово.

                               Междувременно св. Р. се досетил, че когато подс. Н. се е явил пред него, не е носил нищо в ръцете си. Предвид иззетите от автомобила вещи и технически средства, у свидетелят възникнало предположение, че тримата мъже ще се върнат на мястото, където били открити. Св. Р. споделил подозренията си със св. Жулиан Ж. ***, отговарящ за този район. Двамата решили да направят проверка дали подсъдимите няма да се върнат до нивата. Спрели колата между селата с. Върбино и с. Межден и около 19.00ч. към тях приближил лекият автомобил на подс. Н.. При извършената проверка било установено, че в багажника на автомобила имало  друг металдетектор с черна метална стойка марка „MINELAB GPX 500“, който преди това не бил там.

                               Последвало връщане в гр. Дулово, където чрез съответни процесуално-следствени действия намереният металдетектор бил иззет.

                               Всички иззети и приложени като веществени доказателства към делото предмети и технически средства са били предмет на отделни експертизи.

                               Видно от назначената техническа експертиза:

Металдетектор  с дървена дръжка,  с надпис „SCHNEIDER” е самоделно изработен и работоспособен. При извършен експеримент във въздушна среда е реагирал на монета с диаметър 22 мм (петдесет стотинки) на разстояние от антената 210 мм. За постигане на максималните възможности  на уреда, според вещото лице, е необходим добър опит на оператора, за да определи правилно режима на работа  в зависимост от конкретните условия.

Металдетектор с черна стойка, с надпис„PIRATE“ е серийно произведен металдетектор, модел „BLACK DEVIL 2 PRO” от „Пират Електроникс ЕООД”- България. Изследваният обект е годен за работа. При извършен експеримент във въздушна среда е реагирал на монета с диаметър 22мм (петдесет стотинки) на разстояние от антената 260 мм. Точното определяне местоположението на търсения предмет, според експерта, става посредством движението на търсещата глава в две перпендикулярни оси.

Металдетектор с черна метална стойка, марка „MINELAВ  GPX-5000” е серийно произведен металдетектор от „Minelab Electonics Pty Ltd”, предназначен за търсене на злато, бижута и реликви. Максимално лесен за работа директно след включване. Притежава предварително зададен режим на търсене и много автоматични настройки и функции. Детекторът  е един от най-добрите образци пускани на пазара. Моделът разполага с нова електроника, нови „Soil/Timings” и впечатляващ обхват от възможности да се справя с минерализирани почви като дава значително преимущество в дълбочината на детекция. С цифрово превключване между осем „Тайминга” се променя начина на обработване на сигнала от електрониката. Изследвания металдетектор е работоспособен и може да изпълнява предназначението си.

Кръгла пита за металотърсач, съставлява осемнадесет инчова DD (18inch Double-D) сонда, модел „Commander”, произведена от „Minelab Electonics Pty Ltd. Сондата е предназначена за работа с детектори „Minelab „ от серията GPX, GP и SD. Характеризира се с голямо покритие и дълбочина на работа.Сондите с DD бобини имат добра дискриминация на желязо, което ги прави  приложими за дълбоко търсене на реликви и злато. Водоустойчива е и може да се използва при дъжд или мокра трева, като не трябва да се потапя във вода. Изследваната осемнадесет-инчова DD (18inch Double-D) сонда, модел „Commander” е монтирана и изпитана за работоспособност на металдетектора „MINELAВ  GPX-5000” и същата е работоспособна.

От отговора на Министерство на културата, Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културно наследство” е видно, че подсъдимите  И. и Н. не са подавали заявления относно регистриране и вписване на специални технически средства-металдетектори, съгл.изискванията на чл. 31, ал.1 от Наредба № Н-00-001/14.02.2011 г. за реда за регистриране и вписване на специални технически средства, което означава, че не са и имали необходимите разрешения за търсене на археологически обекти с такива технически средства.

От изготвеното заключение по назначената съдебно-археологическа експертиза е видно, че само 199 бр. от иззетите предмети са археологически обекти по вид, произход и предназначение, по смисъла на чл. 146 от Закона за културното наследство, а именно: /Номерацията по-долу е идентична с номерацията съгласно протокол за оглед на ВД от 06.11.2014 г./

1.2. метален орнамент под формата на буква „Г”, в десния  край (гледано с лице към премета) и в центъра с оформени елементи под формата на „топче с връх”, счупен в основата и в ляв край, в основата с декоративна ивица, с дължина на основата 3,8см, ширина в горната му част 3,2 см,тегло 18,8 гр - Римска лукавична фибула. Фрагмент. ІV в.;

1.3. метален орнамент под формата на буква „S”, завършващ в двата си края с орнаменти под форма на „топче с връх”, дължина 3,7см, в средата овален орнамент, тегло 6,0 гр -Антична фибула,ІІ в.

1.4.пръстен от бял метал с декоративен елемент под формата на правоъгълник, в средата  с буква „З”,диаметър 2см, тегло 3,1 гр -Пръстен – ХІХ в.

1.5.метален орнамент ,извит под формата на буква „Г” с дължина 5см, в основата с декоративни орнаменти(малки кръгове) завършващ при върха си под формата на трапец с декоративни елементи(височина на трапеца 2,7см, ширина в  горната му част 2,5см), в задната  страна със светла на цвят (оранжево-кафява) изпъкнала част с дължина 2см,тегло 21,7гр. - Римска фибула ІІ-ІV в.

1.6. метален орнамент, заоблен под формата на „кука”, завършващ в единия си край с орнамент под форма на буква „С”, в другия край-с орнамент, в чиято средна част  има отвор с диаметър 0,3 см, тегло 5,9 гр. - Пафта от османската епоха ХVІІ-ХVІІІ в.

1.7. метален орнамент под форма на правоъгълник , завършващ в горния си край с орнамент под формата на „корона”,в средата с орнамент под формата на „стъбло с листа”, височина 3,5см, ширина в средата 1,4 см, тегло 4,5 гр - Римска апликация ІІ-ІV в.

1.9.метален предмет, в долната си част оформящ кука,в горната си част оформящ орнамент под формата на „корона” с обща височина 3,7см, ширина на основата на „короната”2,6см, в горната част на „короната” 2,8см, короната завършваща с три върха с орнаменти по нея, в задната част  на „короната” с планка свързваща краищата на „короната”,тегло 9,6 гр -Фрагмент от римска апликация ІІ-ІV в.

1.10.метален елемент под формата на „ромб”, в двата  края завършващ с оформени на горе „кукички”,с орнамент под формата на „цвете” в средната си част,височина на ромба 1,7см, ширина в средната му част 1,3см,тегло 2,1гр -Антична апликация ІІІ-ІV в.

1.12. метален предмет под форма на „четириграм” с неправилна форма в единия край, височина 3,3см,ширина в единия край 0,4см, в другия-0,3см,в средата 0,6см,тегло 12,3гр -Фрагмент от римска фибула ІV в.

1.13.метален предмет с дъговидна форма ,с елемент  в средната  част( ширина на елемента в най-широката му част 1,5см, височина 2см) ,дъгата-ширина 1,5см дължина 8,5см, тегло 10гр - Фрагмент от римска апликация ІІ-ІV в.

1.14.метален орнамент, дъговидна форма, в средата с извити орнаменти- дължина 5,2см, тегло 5,6гр Фрагмент от римска апликация ІІ-ІV в.

1.17.метален предмет с форма на камбана ,с дължина 3см,с орнаменти(успоредни линии), тегло 5,7гр Фрагмент от античен предмет ІІ-ІІІ в.

1.19.метален елемент под формата на „шапка с връх”,диаметър 1,5см, тегло 5гр -Луковица от римска фибула. ІV в.

1.20. метална пластина, оформяща стрелка в единия  край, дължина 4,4см, ширина в основата 2см, в задната част  с „пъпчици”, тегло 6,9 гр - Късноантичен ремъчен  накрайник. V-VІ в.

1.24. метален орнамент с височина 3,3см, ширина 1,9см, в единия си край под форма на буква „П”, над нея завършващ под форма на буква „Т”,тегло 7,0 гр- Фрагмент от римска апликация – ІІ-ІV в.

1.25.метален елемент –пластина ,при върха дъговидна извита, ширина в основата 1,7см, височина 2,1см,тегло 3,4 гр - Коланен накрайник. Фрагмент. Х в.

1.26.метален орнамент под форма на буква „S”  в единия си край завършващ с орнамент под формата на „спирала”,дължина 3,2см, тегло 3,8 гр -Фрагмент от антична фибула І-ІІІ в.

1.29.метален предмет, пластина, под формата на „,непълна луна”,височина 1,5см, тегло 1,3 гр -Антична монета.  Фрагмент. Неопределяема.

1.30.метален предмет,  под формата на полукръг, с орнаменти в двете страни, в краищата с изписани символи , в средата част от глава,височина в изрязания край 2,8см, тегло 5,2 гр -

Римска монета – ІV в.

1.33. метален предмет под формата на „шпатула”, с дължина 10см,извит в горния си край, тегло 20,2 гр -Огрипка. Средновековие. Х-ХІ в.

1.34. метален елемент под формата на „ромб” в двата си края завършващ с оформени на горе „кукички”,с орнамент под формата на „цвете” в средната си част,височина на ромба 1,7см, ширина в средната му част 1,3 см, тегло 1,9 гр -Пръстен. Ранно средновековие

1.35.метален орнамент, дъговидна форма, деформиран край, в другия край разширен и завършващ с остър връх,дължина 3,7см, с декоративни орнаменти по едната страна ,тегло 5,2 гр.-Фрагмент от фибула ІV-VІ

1.42. метален предмет, светъл на цвят, мек на пипане,неправилна дъговидна форма прегънат на две части, с орнаменти под форма на вълнообразна линия и дъговидни линии по периферията по  тях,дължина 6,5 см, тегло 11,7 гр -Фрагмент от късноантично огледало – обков. ІІІ-ІV в.

1.43.метален предмет „Г” образна форма, в основната си част заострен в края , в другата завършващ с разширение , по което има вдлъбнатини, дължина 3,1см,тегло 3,2 гр -Фибула – ІV-VІ в.

1.45.метален предмет-пластина под формата на „листо” ,завършващ в единия си край с халка ,дължина 4 см, тегло 1,5 гр.-Късноантичен медалион. ІІ-ІV в.

1.46.  метален предмет пластина, с дължина 2,7см.,ширина 1,3см ,дебелина 0,03см, в горния  край с прикрепено допълнително правоъгълно парче метал с дължина 0,8см, ширина 1см,тегло 6,1 гр -Ремъчен край. Ранна Византия, V-VІ в.

1.48.парче метал, съставляващо топче с неправилна форма, кухо,  прикрепено към метал под формата на кука, завършваща с извита долна част,тегло 3,9 гр-Средновековно копче-звънче. ХІ-ХІІІ в.

1.51.метален предмет, пластина , оформяща „триъгълник”, с подвити навътре краища, с декорации по външната част, с тегло 5,4 гр-Пръстен за лък. Османска епоха. ХVІІ-ХVІІІ в.

1.52.метален предмет под форма на „яйце”, в средата с  плътен кръг с диаметър 1,3см,  дължина на предмета 2,3 см ,тегло 3,6 гр -Апликация от османската епоха.

1.54.метален предмет под форма на пръстен, прекъснат в основата, в челна предна ,средна част оформящ правоъгълник с ширина 1,4 см, височина 1,8 см, тегло 1,3 гр -Пръстен, Късна античност ІІІ-V в.

1.56.метален елемент,неправилна форма, в единия си край  под формата на „корона „ в средата с квадратен отвор с размери 1,6см, в задния край-изпъкнали допълнително прикрепени метални части под формата на „шип”, ширина на предмета 2,6 см, тегло 6,7 гр-Фрагмент от ранновизантийска тока. VІ в.

1.57.неметален предмет, светъл цвят, под формата на „дъга”с инкрустации по него ,дължина 3 см, тегло 3,7 гр -Фрагмент от апликация. Х в.

1.59.метален предмет, съставляващ непълен кръг ,в единия край липсващо парче,диаметър 1,5 см, тегло 2,2 гр -Фрагмент антична монета. Неопределяема хронология

1.60.метален елемент, под формата на „кръст” с дължина  3,3 см,с орнаменти по него, тегло 5,2 гр -Фрагмент от антична фибула ІІ-ІV в.

1.62.метален предмет под формата на „топче” с деформирана форма, изпъкналости по външна страна, завършващ в двата края с шипчета , тегло 4,7 гр -Сферична висулка от обеца. ХІV-ХV в.

1.63.метален предмет ,завършващ в горната си част в крушовидна форма  с шип ,дължина 1,7см, тегло 6,2 гр -Луковица от фибула. ІV в.

1.64.метален предмет ,”кубовидна” форма, височина 1,2 см, тегло 6,3 гр -Луковица от фибула. ІV в.

1.66.неметален предмет, неплътен, под формата на правоъгълник, с деформиран горен край, с 3бр. отвори в средната част,ширина 2см, височина 2,5см, тегло 5,8 гр -Римска апликация. Фрагмент. ІІІ-ІV в.

1.67.метален предмет под формата на „шапка с отвор” в близост до основата, плътна основа 1,3 см, височина 1,9 см , тегло 6,7 гр -Късноантичен предмет. ІІІ-ІV в.

1.69.метален предмет под формата на „пръстен” с  изпъкнало удебеление към средата под формата на „листо” , диаметър 2,2см( с удебелението-2,6см), тегло 3,2 гр -Ажурен късноантичен детайл

1.70. метален предмет с форма на триъгълник в средата ,с  кръгъл отвор с диаметър  1,0 см ,тегло 1,1 гр -Звездовидна висулка от пастирска обеца. VІ в.

1.71.метален елемент,зеленикав цвят,неправилна форма, височина 2см,ширина в горната  част 2,7см, тегло 2,7 гр -Фрагмент от римска апликация ІІІ-ІV в.

1.72.метален предмет с неправилна плътна форма на правоъгълник, завършващ в горната  част с пръстеновиден елемент с отвор, в средната  част –декорация под форма на „лист”, с дължина на предмета 2,5см, ширина 1,4см, тегло 3,3 гр -Фрагмент от късноантична гарнитура – ІІІ-ІV в.

1.73.метален предмет с кръгла форма(диск), в средната  част  с канал , диаметър 2,3см, тегло 7,5 гр -Ядро за печат. ХІ в.

1.76. метален предмет с неправилна кръгла форма(диск),нащърбени краища  с изображения по него, тегло 1,4 гр -Римска монета. ІІІ-ІV в. Нечетима

1.77.метален предмет с неправилна форма наподобяващ „гъба”, с диаметър на „гъбата” 1,7см, височина 2,4см, тегло 5,5 гр -Късноантичен нит.

1.79. метален предмет, нащърбен(диск), с изображения по него, тегло 1,7 гр -Късноантична монета. ІІІ-V в.

1.80.метален елемент под формата на дъга-неплътен, с инкрустации под формата на „гъби”, дължина 8,6см, тегло 15,4 гр. -Късноантична апликация. Фрагмент. ІІІ-ІV в.

1.81.метален фрагмент,съставляващ  две успоредни линии с релеф върху тях,  в средата - фигура под формата на две букви S, съединени в горния край с кръст, размери:дължина 4см, ширина 2,4см, тегло 8,2 гр -Римска апликация ІІ-ІV в.

1.82.метален фрагмент , пречупен в горната част,  с дължина 1,8см, ширина в горната част оформяща квадрат, тегло 1,9 гр -Пръстен.Фрагмент. ХVІІ-ХVІІІв.

1.85.метален фрагмент, съставляващ дъговидно извита линия в осовата и част от неясна фигура,дължина в основата 3см, височина в средата 2см, тегло 4,2 гр -Късноантична апликация. Фрагмент.

1.89.метален фрагмент, съставляващ дъговидно извита пластина, в чийто край е закрепен спираловидно навит цилиндричен, метален елемент, дължина на основата 4см, на  допълнителния елемент 5см, тегло 12,2 гр -Антична фибула. Фрагментирана. ІІІ-ІV в.

1.91.част от кръгъл предмет,не метал, с изображения , диаметър(до липсващата част ) 1,5см, тегло 2,2 гр -Римска монета – ІІІ-ІV в.

1.94. метален предмет, съставляващ кръст с релеф, тегло 1,00 гр -Късносредновековен кръст-енколпион

1.95.метален фрагмент, с форма на катарама ,дължина 3,1см, ширина 2,3см, тегло 8,9 гр -Късноантична тока. V-VІ в.

1.96.метален фрагмент, дъговидно извит, с релефни изображения, в средата изпъкнатина(пъпка), дължина 5,5см, ширина в основата 0,8см, в горната част 1,3см, горната част е заоблена , тегло 7,96 гр -Гривна. Фрагмент. Османски период. ХVІІ-ХVІІІ в.

1.101.метален фрагмент, съставляващ кръг, от двете страни с „уши”, с дължина 1,8см, тегло 1 гр -Средновековен пръстен. Фрагмент ХІ в.

1.110.метален елемент с форма на „капка”, с отвор в горния край, дължина 2,9см, тегло 2,8 гр. -Копче. ХІ в.

1.111.метален елемент, цилиндричен, кух, дължина 2,9см, диаметър на отвора 0,4см, тегло 1,6 гр -Късноантична капсула. ІІІ-ІV в.

1.112.метален елемент, дъговидна форма, в средата- елемент завършващ с непълен кръг, дължина 3см, височина в средата(на елемента)1,7см, тегло 3,8 гр -Фрагмент от късноантична апликация ІІІ-ІV в.

1.113.метален елемент с форма на „дърво”, в средата с „дръжка”, кух в задната част, дължина 2,7см, тегло 10,3 гр -Калъп за сачми. ХVІІІ-ХІХ в.

1.115. метален фрагмент, извит под форма на буква „S”,  чийто горен край завършва подвит като „кука”, под която има допълнително парче с форма на полукръг, дължина 4,5см, тегло 8,1 гр -Фрагмент антична фибула. ІV-V в.

1.117. метален пръстен, в средата с кръг, с обърнати нагоре  назъбени краища, диаметър 1,7см, тегло 0,7 гр -Късносредновековен пръстен

1.118. метален предмет, съставляващ камбана, чийто горен край е отвор с диаметър 0,4см, височина 1,5см, диаметър на долен отвор 1,5см, тегло 3,4 гр. -Късноантично звънче.

1.119. метален предмет, неопределена форма, завършващ в единия си край с „шипчета”, в другия край  изпъкнал под формата на „рог”, дължина 2,2см, тегло8,5гр -Античен детайл от обков. ІІІ-ІV в.

1.120. пръстен, метален, с прекъсната основа, в средата- разширен под формата на правоъгълник, диаметър 1,6см, тегло 3,5 гр-Средновековен пръстен. Х-ХІ в.

1.122. метален предмет извит под формата на буква „Г”, завършващ с уширение под форма на правоъгълник с отвор в него, височина 1,7см, тегло 1,6 гр -Късноантичен ремъчен накрайник.

1.123. кръгъл метален предмет с два  отвора в средата, с диаметър на по-големия отвор 0,4см, диаметър външен 2,6см, тегло 3,6 гр-Печенешка апликация ХІ в.

1.127. метален елемент под форма на „луна”, тегло 5,3 гр -Късноантична апликация.ІІ-ІV в.

1.135. метален елемент с форма на „кука”, в средата с прикачен допълнителен  продълговат елемент, дължина на целия елемент  6,5см, тегло 6,1 гр -Късноантична фибула. ІV-VІ в.

1.138. наподобяващ  непълен кръг метален предмет, с нащърбени краища, релефни изображения от двете страни , липсваща част под формата на триъгълник, диаметър 1,7см, тегло 0,7 гр -Средновековна монета. Фрагмент. ХІV-ХV в.

1.139. метален фрагмент, съставляващ „полудъга”, с дължина 4,7см, ширина 1,1см, завършващ в единия край с „ушички”, с релефни изображения от едната страна  под формата на кръгове, разположени един до друг, тегло 6,8 гр -Фрагмент от гривна. Средновековие /ХІ-ХІІ в

1.140. метален елемент под формата на триъгълник, с извит навътре връх, от едната страна неясни изображения, от другата -в основата на триъгълника „шип”, с височина 3,5см, тегло 4,3 гр -Фрагмент от късноантична фибула.

1.141. метален пръстен, изкривен, с диаметър 2см, тегло 1,6 гр -Късноантичен пръстен.

1.143. метален фрагмент, неопределена форма, дъговидно извит в долната част, дължина 2,1см, тегло 4,2 гр -Фрагмент от късноантична катарама

1.147.метален елемент, с форма на квадрат, от двете страни с „ушички”, тегло2,00 гр -Плочка от пръстен. Късна античност

1.151. кръгъл метален елемент, с форма на „копче” с два отвора в средата, диаметър 1,5см, тегло 1,5 гр -Средновековна апликация. ХІ в.

1.154.метален фрагмент с нащърбени краища, правоъгълна форма, с изпъкнала релефна фигура в средата с форма на „капка”,  дължина 1,7см, ширина 1см, тегло 2,6  гр -Накрайник от ремък. Фрагмент. Х в.

1.155.метална тръбичка, с релефни фигури от външна страна под формата на успоредни линии, дължина 4,5см, диаметър на отвора 0,4см, тегло 5,3 гр-Средновековен игленик. Х-ХІ в.

1.156.метална фигура с форма на „сърце”, тегло 1,2 гр -Средновековна коланна  апликация. Х в.

1.161. неметално  парче с дължина 3см, ширина 1,8см, от едната страна с две успоредни кафяви на цвят ивици, черно на цвят, тегло 3,2 гр -Стъклена гривна. Фрагмент. ХІ-ХІІ в.

1.162. метален елемент с дължина 1,9см, цилиндрична форма, завършваща с цяла халка в единия край, диаметър 0,2см, тегло 1,9 гр -Късноантична висулка. ІІІ-V в.

1.170. наподобяващ кръг метален предмет, с нащърбени краища, релефни изображения от двете страни , липсваща част под формата на триъгълник, диаметър 1,4см, тегло 1,9 гр -Късноантичнамонета. ІІІ-ІV в.

1.173. наподобяващ кръг метален предмет, с нащърбени краища, релефни изображения от двете страни , липсваща част, диаметър 1,5см, тегло 1,9 гр -Късноантична монета ІІІ-ІV в.

1.175. част от метален елемент, правоъгълна форма, с дължина 1,8см, ширина 1,7см, от едната страна с релеф под формата на кръг, тегло 2,00 гр -Плочка – касета от гривна. ХVІІ-ХVІІІ в.

1.176.метален предмет с форма на монета, с отвор в единия край, релефни изображения от двете страни, диаметър 1,9см, тегло 0,9 гр -Медалион – пробита монета/?/ Османски период ХVІІ-ХІХ в

1.181.метален елемент с форма на „удължено топче”, с отвор в единия край, диаметър 1см, тегло 3,9 гр -Луковица от римска фибула. ІV в.

1.184. наподобяващ кръг метален предмет, с нащърбени краища, релефни изображения от двете страни, липсваща част, диаметър 1,4см, тегло 2,2 гр -Късноантична монета. ІІІ-ІV в.

1.187. наподобяващ кръг метален предмет, с нащърбени краища, релефни изображения от двете страни, диаметър 1,1см, тегло 0, 4 гр -Западноевропейска монета. ХVІ-ХVІІ в.

1.189. метална пластина с форма на детелина, с релефни изображения, тегло 0,8 гр -Ремъчна апликация. Средновековие. Х

1.195. метален фрагмент с форма на „балон”, с височина 1,4см, тегло 6,5 гр -Луковица от римска фибула. ІV в.

1.198. част от метален елемент с форма на „круша”, с дължина 1,4см, в задната страна  плоска с вдлъбнатина, тегло 1,6 гр -Средновековно копче. ХІ в.

1.202. метален елемент с форма на „гъба”, заострена долна част, с височина 1,3см, тегло 1,8 гр -Фрагмент от закопчалка за книга. Х-ХІ в.

1.203. наподобяващ кръг метален предмет, с нащърбени краища, релефни изображения от двете страни, липсваща част, диаметър 1,8см, тегло 2,0 гр -Антична монета. Фрагмент . ІІІ-ІV в.

1.204. метална пластина с неправилна форма, с релефни изображения от едната страна, тегло 1,3 гр.-Средновековна монета.ХІ-ХІІІ в

1.207. кръгъл метален предмет, наподобяващ монета, с релефни изображения, с диаметър 1,3см, тегло 1,7 гр -Медалион с Богородица от ХVІІ-ХVІІІ в.

1.208. метален предмет, наподобяващ „шапка с връх”, с диаметър 2,9см, тегло 22,8 гр -Масивна римска апликация. ІІІ-ІV в

1.213. част от метален предмет с нащърбени краища, в средата – овал, върху който има изображения, дължина 1,7см, тегло 1,6 гр -Фрагмент от пръстен. Османски период ХVІІІ-ХІХ в.

1.214. метален предмет, под форма на „листо с дръжка”, с дължина 3,5см, тегло 2,5 гр -Ремъчна украса.ІV- VІ в.

1.215. част от метален предмет с неправилна форма, пластина с релефни изображения от едната страна, наподобяващи кръстосани черти, тегло 1,2 гр -Фрагмент от пръстен с пентаграма. Х в.

1.218. метален елемент, под формата на две елипси съединени, тегло 3,6 гр -Средновековна тока за колан. Х в.

1.219. метален елемент с форма на правоъгълник, по средата разделен, с височина 2,5см, ширина 2,1см, тегло 2,9 гр -Елемент от ремъчен детайл. ХVІІІ-ХІХ в.

1.221. метален елемент с форма на „панделка”, прикрепена към дръжка, захваната от двете и страни, с дължина 1,5см, тегло 0,6 гр -Гайка за колан. Османски период. ХVІІ-ХVІІІ в.

1.222. метален елемент с форма на кръг, от двете страни с „уши”, плосък, дължина 2,0см, тегло 3,5 гр. -Плочка от пръстен. ХІ в.

1.225. метален елемент с форма на „цвете“, кръгла форма, с релефни изображения в едната страна, с диаметър 2,6см, тегло 9,3 гр -Апликация. Османски период. ХVІІІ-ХІХ в.

1.226. метален елемент, кръгла форма, наподобяващ „шапка”, с липсваща част, диаметър 2см, тегло 1,9 гр -Апликация. Османски период. ХVІІІ-ХІХ в.,Печенешка апликация. ХІ в.

1.227. метален елемент, пластина с форма на триъгълник с подвита навътре горна част, височина 1,2см, тегло 1,3 гр -Фрагмент от пръстен. Х-ХІ в.

1.229. метален фрагмент с форма на „капка” завършващ с отвор, с дължина 2,4см, тегло 2,5 гр. -Половинка от копче. ХІ в.

1.232. неметален предмет, синя на цвят част с релефни очертания от едната страна, дължина 3,7см, ширина 0,8см, извита под формата на дъга, тегло 2,2 гр -Фрагмент стъклена гривна. ХІ в.

1.236. метален елемент, съставен от метален кръг в задната част  с прикрепена медна тел завита в единия край като кука, с дължина 3см, тегло 0,5 гр -Обеца. Османски период. ХVІІІ-ХІХ в.

1.237. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, с релефни изображения от двете страни, с диаметър 1,4см, тегло 1,4 гр.-Римска монета ІІІ-ІV в.

1.239. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, с релефни изображения от двете страни, диаметър 1,4см, тегло 2,00 гр. -Антична монета. ІІІ-ІV в. Недатирана

1.242. част от метална пластина с релефни изображения от едната страна, с форма на цвете, дължина 2см, ширина 0,7см, тегло 1,6 гр.-Коланна апликация. Османски период. ХІХ в.

1.243. част от метален елемент, неправилна форма, в задния край с шип,  тегло 6,4 гр. -Късноантична апликация. Фрагмент. ІV-VІ в.

1.244. част от метален елемент с отвор в долен край, горен край с метална пластина, с височина 1см, тегло 7,7 гр. -Античен обков. ІІІ-ІV в.

1.245.част от метален елемент, пластина  с широка основа, в горния край завит елемент, височина 2см, тегло 5,1 гр. -Римска апликация. Фрагмент. ІІІ-V в.

1.248. кръгъл метален предмет, прегънат в средата, с диаметър 2см, тегло 1,8 гр. -Антична монета ІІІ-ІV в.

1.250. част от метален елемент с форма на трапец, в основата с две „крачета” и отвор в средата, височина 2,2см, тегло 12,8 гр. -Детайл от античен предмет. ІІІ-ІV в.

1.254.част от метална пластина извита като „дъга”, с дължина 2,6 см, ширина 0,2 см, тегло 1,7 гр. -Фрагмент от късноантична фибула.

1.255.част от метален  предмет с форма на ”листо”, с релефни изображения от едната страна , завършващ в долния си край с две „ушички”, с височина 3,2 см, тегло 1,4 гр. -Късноантична висулка от ремък.

1.262.част от метален елемент с форма на неплътен кръг, завършващ с отвор в горния край, с височина 1,8 см, тегло 0,9 гр. -Половинка от копче. Х-ХІ в.

1.263. част от метален елемент,с форма на трапец, завършващ с топче, височина  2,4 см, тегло 6 гр.-Фрагмент от римска фибула. ІV в.

1.264. част от син на цвят неметален предмет, дъговидна форма, ширина 0,8см, дължина 2 см, тегло 2,4 гр. -Средновековна стъклена гривна ХІ в.

1.273. кръгъл метален елемент с липсваща част, в средата с шип, назъбени краища, диаметър 1,9 см, тегло 1,2 гр. -Средновековна апликация. ХІ-ХІІІв.

1.279. част от метална пластина с релефни изображения от едната страна, под формата на успоредни черти, с дължина 5,5 см, ширина 1 см, тегло 6,4 гр. -Фрагмент от средновековна гривна. ХІ в.

1.281. кръгъл метален елемент с форма на пръстен, с диаметър 3см, тегло 11,4 гр -Тока. Късна античност

1.282. кръгъл метален предмет с форма на пръстен, с отвор, диаметър 1,2см, тегло 5,3 гр. -Прешлен за вретено. Х-ХІ в.

1.283. част от метален елемент с неправилна форма, тегло 1,1 гр -Средновековна монета. ХІІ-ХІІІ в.

1.284. метален елемент с форма на „делва”, с тегло 4,1 гр -Фрагмент от римска фибула. ІV в.

1.286. част от метален елемент с нащърбени и липсващи краища, неправилна форма, тегло 1,9 гр -антична монета ІІІ-ІV в.

1.287. част от метален елемент, с форма на извита „дъга”, с релефни изображения в лицева част под форма на успоредни прави линии, тегло 3,1 гр. -Фрагмент от средновековно звънче. ХІ в.

1.289. част от метален елемент, под форма на кръг, продължаващ в гората част с метална пластина с дължина 2,5см, тегло 1,3 гр -Средновековен пръстен. Фрагментиран. Х в.

1.293. част от метална пластина, изрязана в двата края, неправилна форма, тегло 1,4 гр -Средновековна монета ХІІ-ХІV в./

1.294. част от метален елемент, под форма на буква S, завършващ в двата края с топчета, тегло 2,4 гр -Антична фибула ІІІ-ІV в.

1.295. част от метален елемент с форма на правоъгълник(катарама) ,с тегло 2,7 гр -Част от антична тока. ІІІ-ІV в.

1.298.част от метален елемент с форма на триъгълник, в чиято основа има отвор с диаметър 0,4см, в единия край с” шип”, височина от основата до върха 2,6см, тегло 9,7 гр -Детайл от късноантична катарама. ІІІ-ІV в.

1.300. кръгъл метален предмет, с релефни изображения по края, в задната част с „пъпка”, тегло 1,2 гр. -Апликация. Х-ХІ в.

1.301. метален елемент, под форма на топче с халкичка, тегло 1,1 гр -Копче. ХІ- ХІІІ в.

1.303. част от метална пластина с релефни изображения  от едната страна, тегло 1,2 гр -Средновековна монета. ХІІ-ХІІІ в.

1.305. част от метален фрагмент, под форма на  две прави, в средата- елементи с форма на извито „листо” закрепени на правите, тегло 6,6 гр -Римска ажурна апликация. Фрагмент. ІІІ-ІV в.

1.308. метален елемент с почти кръгла форма, с липсваща част, назъбени краища, релефни изображения, тегло 1,8 гр -Късноантична монета. ІІІ-ІV в.

1.314. не метално, черно на цвят парче с релефни изображения, неправилна форма, тегло 0,8 гр -Антична монета. Фрагмент. ІІІ-V в.

1.318. неметален предмет с форма на фуния, височина 1,7 см, тегло 4,5 гр -Късноантично звънче. ІІІ-ІV в.

1.320. част от метална пластина, с форма на съединени четири кръга, с отвори в двата края, тегло 1,00 гр -Средновековна апликация Х-ХІ в.

1.322. метален фрагмент с форма на „листо”, тегло 0,6 гр -Апликация от ножче. ХІ в.

1.323. част от метална пластина с неправилна форма, тегло 1,5 гр -Римска монета ІІІ-ІV в.

1.324. част от неметален, лилав на цвят предмет, с овална форма, дължина 3,6см, тегло 2,2 гр -Фрагмент стъклена гривна. ХІ в.

1.327. част от метален предмет, в единия край с форма на триъгълник, чийто връх е с продължение, тегло 2,1 гр. -Фрагмент от средновековен пръстен. Х-ХІ в.

1.341. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,3см, релефни изображения, тегло 0,8 гр -Римска монета. ІV в.

1.343. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,9 см, с релефни изображения, тегло 1,7 гр -Антична монета. Фрагмент. ІІІ-V в.

1.345. метален елемент с форма на извита буква  S, оформена като кука, тегло3,00 гр -Сегмент от верига на кадилница. VІ в.

1.347. метален пръстен, с орнаменти под форма на кръгчета, диаметър 1,9см, тегло 1,9 гр -Пръстен. Османски период ХVІІ-ХVІІІ в.

1.351. кръгъл метален предмет с диаметър 1,5см, тегло 1,6гр -Средновековна апликация. ХІ в.

1.354. част от метален предмет с кръгла форма, кух, (като шапка)диаметър 1см, тегло 0,3гр - Полусфера от висулка за обеца. ХІІ в.

1.356. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,4см, с релефни изображения, тегло 1,5 гр -Късноантична монета. Фрагмент.ІІІ-ІV в.

1.358. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,5см,с релефни изображения , тегло 1,6 гр -Късноантична монета. Фрагмент. ІІ-ІV в.

1.364. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,5см, с релефни изображения , тегло 2,1 гр -Късноантична монета.ІІІ-ІV в.

1.371. част от метален фрагмент с форма на топче, в горната част с продължение, тегло 3,9 гр -Фрагмент антична фибула. ІV в.

1.374. метален елемент, с форма на скоба с „халкичка” в долния край, тегло 2,1 гр -Закопчалка за книга. ХІ в.

1.375. метален елемент с цилиндрична форма, дължина 1,7см, диаметър 0,4 см., тегло 2,4 гр -Средновековна висулка Х-ХІ в.

1.379. част от неметален предмет, син на цвят, прозрачен, с дължина 2,3см, ширина 0,5см, тегло 1,2 гр -Фрагмент стъклена гривна. ХІ в.

1.385. метален елемент с неправилна форма, тегло 0,9 гр -Фрагмент от средновековен пръстен. ХІ в.

1.386. част от метален елемент-пръстен, средна част с форма на елипса, тегло 0,6 гр -Късноантичен пръстен. Фрагмент.

1.387. част от метален фрагмент с форма на „птица”, тегло 1,5 гр. -Фрагмент от антична апликация. ІІІ-ІV в.

1.389. метална пластина с неправилна форма, тегло  2,00 гр -Антична монета. ІІІ-ІV в.

1.390. част от метален фрагмент, в горната част извит, с релефни изображения от едната страна, тегло 5,00 гр -Фрагмент от гривна. Османски период

1.418. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,5см, с релефни изображения, тегло 0,8 гр -Римска монета ІІІ-ІV в.

1.419. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,7см , с релефни изображения, тегло 2,4 гр -Римска монета ІІІ-V в.

1.420. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,5см, с релефни изображения, тегло 1,1 гр -Римска монета ІІІ-ІV в.

1.421. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,6см, с релефни изображения, тегло 1,6 гр -Антична монета. ІІІ-ІV в.

1.422. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,4см, с релефни изображения, тегло 1,2 гр -Римска монета ІІІ-V в.

1.424. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,5см, с релефни изображения, тегло 1,6 гр -Римска монета ІІІ-V в.

1.426. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,3см, с релефни изображения, тегло 0,6 гр -Римска монета ІІІ-V в.

1.428. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,3см, с релефни изображения, тегло 0,4 гр -Римска монета ІІІ-V в.

1.430. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,7см, с релефни изображения, тегло 1,9 гр-Римска монета ІІІ-V в.

1.433. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,5см, с релефни изображения, тегло 1,2 гр -Римска монета ІІІ-ІV в.

1.434. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,8см, с релефни изображения, тегло 1,2 гр -Римска монета ІІІ-V в.

1.440. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,7см, с релефни изображения, тегло 2,4 гр -Римска монета ІІІ-ІV в.

1.441. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,3см, с релефни изображения, тегло 0,9 гр -Римска монета ІІІ-ІV в.

1.442. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,3см, с релефни изображения , тегло 0,8 гр -Римска монета ІІІ-V в.

1.443. част от кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 1,3см, с релефни изображения, тегло 1,1 гр -Римска монета ІІІ-ІV в.

1.445. кръгъл метален предмет, с липсваща част, диаметър 1,9см, с релефни изображения, с малък отвор от едната страна, тегло 1,2 гр -Средновековна монета, ползвана като медалион. ХІV-ХVІ в.

1.461. част от метален елемент с форма на „листо”, тегло 1,1 гр -Късноантичен пръстен. Фрагмент. ІІІ-ІV в.

1.465. част от метален елемент с форма на „кръгче”, в горната част продължаващ с продълговат елемент, дължина 1,5см, тегло 0,6 гр -Античен пръстен ІІІ-ІV в.

1.467. метален елемент с форма на ромб, завършващ в единия  край с декоративен елемент от два разположени един над друг кръга, дължина 2,7см, тегло2,8 гр -Римска апликация. ІІІ-ІV в.

2.475. метален предмет с форма на „гъба”, дължина 2,2см, с диаметър на „шапката”2см, тегло 12,8 гр -Глава на античен гвоздей. ІІІ-ІV в.

2.476. метален предмет с форма на „гъба”, дължина 2,5см, с диаметър на „шапката” 1,2см, тегло 3,9 гр -Античен гвоздей. ІІІ-V в.

2.477. метален предмет, „Г-образен”, завършващ в единия край с фигура, наподобяваща ромб, дължина 8,8см, тегло 20,6 гр -Античен орнаментален гвоздей.

2.478. метален фрагмент, ”Т-образна” форма, основата извита на дъга, перпендикулярната завършваща с две топчета, в средата с топче, височина 4,2см, тегло 15,4 гр -Римска луковична фибула. ІV в.

2.479. метален елемент, с извити рамена, формиращи овален елемент, с подвити навън  краища в горната част, дължина 6,9см, ширина  при върха -3,4см, тегло 30,9 гр -Средновековно огниво. ХІ в.

2.481. метална пластина с ширина 3,4см, двустранно извита, с краища насочени един към друг, с елипсовиден отвор  в единия край с размери 1,5см/1,7см, тегло 71,5 гр -Античен заключващ механизъм. ІІІ-V в.

2.482. метален елемент продълговата форма, завършващ в единия край с тясна част ,дължина 3,3см, ширина в основата 1,1см, тегло 10,5 гр -Античен ключ. Фрагмент. ІІІ-ІV в.

2.483. метален елемент кръгла форма, диаметър 2,5см, с релефни изображения от двете страни, тегло 1,8 гр -Средновековна корубеста монета. ХІІ-ХІІІ в.

2.484. кръгъл метален предмет, с липсваща част, нащърбени краища, диаметър 2,7см, с релефни изображения от двете страни, тегло 2,8гр -Средновековна корубеста монета. ХІІ-ХІІІ в.

3.485. метален елемент с форма на нож, завършващ при мястото на ръкохватката с отвор, през който е прекарана халка, дължина 11,2см, тегло 31,4 гр -Средновековен нож. ХІ в.

3.489. метален елемент с форма на „клин”, дължина 7,6 см, тегло 25,3 гр. -Средновековен клин. ХІ в.

3.490. метален елемент, дъговидно извит, чийто краища завършват с разширения, подвити навън, тегло 12,8 гр -Антична фибула. ІІІ-ІV в.

3.491. метален елемент с елипсовидна форма, с отвор в средата, дължина 8,2см, тегло 25,3 гр-Огниво. Средновековие. ХІ в.

3.493. метален елемент с форма на пирон, подвит  в основата навътре, дължина 6см, тегло 6,2 гр -Средновековен гвоздей- ХІ в.

3.494. метален елемент с продълговата форма, дължина 4,5см, тегло 2,4 гр - Стрела ХІ в.

3.495. метален елемент с форма на извита в единия край навътре тел, дължина 4,8см, тегло 2,0 гр - Фрагмент от рибарска кукичка. ХІ в.,

Тези обекти е следвало да бъдат идентифицирани и регистрирани като движима културна ценност по съответния ред, съгласно § 5, ал. 1, § 6 и § 7 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗКН, вр. с Раздел II, глава VI от ЗКН, вр. с Наредба № Н-3 от 03.12.2009 г. за реда за извършване на идентификация и за водене на регистъра на движими културни ценности на Министерството на културата - ДВ 101/18.12.2009 г, но това не е било сторено.

Видно от наличната по делото информация от Националния археологически институт с музей при БАН и от получения отговор става ясно,че в землището на с. Върбино и други села се намират надгробни могили. Друг известен факт е , че землището на с. Върбино е част от „Канагьола“. Крепостите и скалните манастири по бреговете на Канагьол са част от най-голямата колония скални манастири от епохата на Първото българско царство. За намиращите се там археологически обекти и културни ценности е писано много и тази информация е общодостъпна в Интернет.

                               При така установената фактическа обстановка и подлагайки на логически анализ събраните по делото доказателства -  свидетелските показания на Р.Р. и Ж.С., заключенията на вещите лица, интернет информация, отговор от Националния археологически институт с музей при БАН, отговор на Министерство на културата, Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културно наследство“,  както и доказателствата приобщени по реда на чл. 283 от НПК – съдът достигна до правни изводи, че двамата подсъдими са довършили от обективна и субективна страна престъпленията , в които са обвинени.

                               Относно престъплението по чл. 277а, ал.7 от НК.

                                От обективна страна – подсъдимите  Н. и И., заедно със Светослав Йосифов  са отишли на процесната дата в землището на с. Върбино, където са били открити от св. Р..***, богата на археологически находки  от епохата на Първото българско царство.

                               Подсъдимият И. е държал в ръцете си саморъчно изработен  металдетектор , с дървена дръжка.
                               Подс. Н. е бил навътре в неизораната нива и при повикване се е представил пред полицейския служил. Не  е носил в ръцете си нищо. Неговият металдетектор е бил иззет, поради съобразителността на св. Р., в по-късен момент.

                               При извършената полицейска проверка у двамата  подсъдими не са били открити съответни разрешителни за търсене на археологически обекти,; не са представени и до настоящия момент. Търсенето на археологически обекти се извършва по строго определен ред, предвиден в ЗКН и НАРЕДБА № Н-00-0001/14.02.2011г., а доказателства за задвижена такава процедура няма.

                               Касае се за формално престъпление. То е довършено тогава, когато има установена фактическа власт върху оръдие, което е можело да бъде използвано, или вече е използвано, за търсене на археологически обекти.

В настоящия казус процесните – металдетектори и сонда  - представляват такива технически средства, чрез които могат да се извършват дейности, насочени към търсене и откриване на културни ценности и археологически обекти. Вещото лице е категорично в своето заключение, че предоставените за изследване обекти са годни за употреба по предназначение и представляват технически средства.

От 2014 г. двамата подсъдими  са  членове  на  федерацията по металдетектинг и  са собственици  на процесните технически средства. Устройствата  не са регистрирани съгласно изискванията на ЗКН с обяснението,че се използват за хоби и по-точно за търсене на метеорити .

 „Държането“ като изпълнително деяние по чл. 277а, ал.7 от НК е противозаконно, когато е обусловено от предназначението или послужването с конкретното оръдие, за което привлеченото под отговорност лице знае или предполага, че е предназначено или е послужило за търсене, съхранение, изменение или пренасяне на археологически обекти. Ако и законодателят да е декриминилизирал задължителната регистрация на металдетектори, когато те се използват за хоби, следва да се посочи, че в настоящия случай фактическите обстоятелства водят до друг извод, а именно,че процесните оръдия са послужили за извършване на дейност, която далеч нахвърля понятието “хоби“, което пък води до задължителната им  регистрация по ЗКН.

Подсъдимият Н. е осъществил и друга форма на ИД, посочена в разпоредбата на чл. 277а, ал. 7 от НК – „укрива“. Свидетелските показания на св. Р., че подсъдимият се е явил пред него без уред, а такъв е намерен при повторната проверка се потвърждават и от обясненията на  подсъдимият. Металдетекторът, въпреки изключително високата му стойност, е бил оставен в нивата именно , за да бъде укрит от органите на полицията. Обяснението на подс. Н., че е оставил техническото средство там, защото не можел да противоречи на полицейския служител, звучи несериозно и противоречи на доказателствения материал.

Безспорно в автомобила на подс. Н. са намери различни по вид и датировка предмети. Изключително големият им брой – 496 предмета – говори, че с процесните технически средства се е извършвала усилена „търсаческа“ дейност. От друга страна вещото лице по съдебно-археологическата експертиза е определило 199 бр. предмети като археологически обекти.

Действително, продажбата на металдетектори в страната е разрешена и всяко лице може да закупи и държи такова средство, но ако същото се използва само и единствено за хоби. Намерените в колата на  подсъдимия вещи, представляващи археологически обекти, говорят за иманярска дейност, несъвместима с  дейността – търсене на метеорити. От друга страна в България са открити само пет-шест метеорита и в интернет страниците няма данни за метеоритно „обстрелване“ в района на с. Върбино.

От субективна страна  е налице форма на вината  – пряк умисъл. Подс. Н. и подс. И. са осъзнавали общественоопасния характер на престъплението, предвиждали са неговите общественоопасни последици и са искали настъпването им.

Подсъдимите са знаели , че техническите средства са годни и предназначени за търсене на археологически обекти и са ги  използвали  точно за това, в нарушение на законовите разпоредби, без съответна регистрация необходима по чл. 152, ал.2 от ЗКН и Наредба № Н-00-0001от 14.02.2011г. за реда за регистриране  и вписване на специални технически средства. Отделно,  подсъдимите не разполагат с нужния образователен ценз , за да се  прибегне до подобна регистрация и свързаните с нея теренни проучвания.

Подс. Н. съвсем  умишлено е предприел и действия по укриване на металдетектора си. Оставянето на толкова скъп уред, на стойност около 8 000 лв., навътре в нивата, без надзор, за неопределено време , доказва неговото знание относно предназначението и използването на предмета на престъплението.Укриването на уреда оборва защитната му версия за търсене на метеорити.

Предвид горното , съдът прие, че от обективна и субективна страна, всеки един от подсъдимите е довършил престъпния състав на чл. 277а, ал.7 от НК.

                               По отношение на обвинението по чл. 278, ал.6 от НК срещу подс. Н., съдът прие довършеност на престъпния състав.

                               От обективна страна – в автомобилът на подс. Н. са били намерени 496 бр. предмети, от които 199 бр са археологически обекти по вид, произход и предназначение. Подс. Н. е съзнавал, че те са продукт на човешка дейност от минали епохи и представляват археологически обекти. В тази връзка е категорично заключението на вещото лице, че инкриминираните и изследвани предмети представляват движими културни ценности и се определят като движими археологични обекти по смисъла на чл. 146, ал. 1 ЗКН, респ. и движими културни ценности по смисъла на чл. 7, ал. 1 ЗКН.

Подсъдимият е осъществил  изпълнителното деяние "държане", тъй като предметите  са били в негова власт, в автомобил, който управлява. Същите, съобразно Закона за културното наследство, е следвало да бъдат идентифицирани и регистрирани - § 5 и 6 ПРЗ ЗКН, в съответния регионален исторически музей или в някое от нумизматичните дружества, вписани в регистъра към министъра на културата, което не е било сторено от подсъдимия. Обстоятелството, че не може да се установи периода от време, в който тези предмети са изваден от земята, не променя характера им на археологически обекти и културни ценности. Без правно значение за ангажиране на наказателната отговорност на подс. Н. е по какъв начин ги е придобил, след като характеристиката им сочи, че са предмети от минали епохи.

                               "Археологическият обект" по смисъла на чл. 278, ал.6 от НК е разновидност на "културната ценност" по ал. 1 - 5 на чл. 278 НК, тъй като съгласно чл. 2, ал. 1 ЗКН нематериалното и материалното недвижимо и движимо наследство като съвкупност от културни ценности, които са носители на историческа памет, национална идентичност и имат научна или културна стойност, биват обхванати от общото понятие културно наследство. В същото време съгласно чл. 146, ал. 1 ЗКН археологически обекти са всички движими и недвижими материални следи от човешка дейност от минали епохи, намиращи се или открити в земните пластове, на тяхната повърхност, на сушата и под вода, за които основни източници на информация са теренните проучвания. Съгласно чл. 146, ал. 3 от ЗКН недвижимите и движимите  археологически обекти имат статут на културни ценности с категория национално значение или национално богатство.

                               От своя страна културните ценности могат да бъдат публична и частна собственост / чл.2,ал.3от ЗКН/, а тези, които са археологически обекти по смисъла на чл. 146, ал. 1, произхождащи от територията и акваторията на РБ, са публична държавна собственост / чл.2а, ал.1 от ЗКН/. Т.е всички предмети ,окачествени като археологически обекти , след влизане на ЗКН в сила,  са публична държавна собственост и  идентификацията и регистрацията за тях са задължителни, по изрично предвиден в Наредба № Н-3/ 03.12.2009 г. ред.

                               При липса на идентификация и регистрация, те винаги са публична държавна собственост, чието държане представлява престъпление и води до съставомерност на деянието по чл. 278, ал.6 от НК.        

                               В настоящия казус е безспорно установено, че не е открита процедура по идентификация и регистрация на веществените доказателства.

                               От субективна страна – подсъдимият е действал  умишлено, при форма на вина пряк умисъл. Съзнавал е общественоопасния характер на деянието, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал тяхното настъпване.

                               Изграждайки линията си на защита,  подсъдимият и неговият  защитник оспорват съставомерността на престъпното деяние, както от обективна, така и от субективна страна, по няколко линии:

                               При предявяване на материалите от досъдебното производство, подс. Н. е отрекъл „държането“ на тези предмети с обяснението, че изобщо не знае как и кой ги е поставил в неговия автомобил, като прехвърля вината на своите приятели.

                               В обясненията си пред съда заяви, че всички предмети ги е намерил лично няколко дни преди процесната дата в Дряновец. Носел си подобни предмети, с цел да се научи да работи с металдетектор, като за целта се разиграват полигонни занятия с нарочно закопаване на различни метални предмети на различна дълбочина на земята.

                               В последствие , защитата разработи друга версия – изразяване на съмнение относно оригинал-реплика на процесните архитектурни обекти, като демонстрира недоверие и досежно експертните знания и ценз на вещото лице – проф. д-р на историческите науки Г.Г.А., началник отдел „Археология“ при РИМ гр. Силистра и методите , които е използвал при извършване на експертизата.

                               Не на последно място, без при приемане на експертизата същата да бъде оспорена, бе направено искане за разпит на Дирен Д., археолог в отдел „Праистория“ при РИМ гр. Разград. В този разпит, подсъдимият и неговият процесуален представител, наблегнаха на  друга линия – избягване на умисъла за знание, че процесните предмети са археологически обекти и подс. Н., не носи вина за незадвижена процедура по идентификация и регистрация на същите.

                               Нито една от линиите на защита не може да се обвърже с наличните по делото доказателства. Точно обратното, всяка една от тях  говори за хаотични опити да се обори обвинението, без в действителност да се посочат състоятелни съображения за това.

                               Съдът не приема, че са налице съмнения относно метода за датиране на определен предмет и окачествяването му като археологически обект, тъй като не бил използван „единственият“ такъв – спектрален анализ . Подобен анализ ще е оправдан, предвид високата му стойност, ако са налице основания да се предполага, че процесните предмети са с белези на културна ценност национално богатство и парична стойност. От друга страна не може да се приеме и предположението, че се касае за реплики. Приложените като веществени доказателства предмети са предимно части от цяло – фрагменти от:  фибули;  пръстени;  апликации зашивани на конски сбруи; накрайници на колани; обшивки на огледала, медицински инструменти и др.  Логически неиздържано е да се прави реплика на части от  предмети, предвид това, че те пък не са част от „съкровище“ ,  а представляват отделни обекти, носещи културна и историческа информация.

                               Съдът прецени, че вещото лице е изготвило издържана и достоверна експертна оценка с оглед професионалните си знания и ценз, и използвайки достъпни и достатъчно точни и убедителни методи за определяне на процесните предмети като „археологически“ такива.

                               Свидетелските показания на св. Д.Д.  не могат да бъдат кредитирани. Същите , според съда, са преднамерени. При разпита на този свидетел пролича неговата заинтересованост от изхода на процеса. Свидетелят направи опит да поеме вината, че е некомпетентен да заема длъжността „археолог“ в отдел „Праистория“ при РИМ гр. Разград като заяви, че подс. Н. се е явил при него и му е показал множество обекти, но те не представлявали ценност.

Прави впечатление, че с „лека ръка“ подс. Н. е бил „отпратен“, без всъщност да бъде спазена процедурата по идентификация и регистрация по Наредба № Н-3/ 03.12.2009 г., което не почива на формалната логика, след като сам свидетелят заявява, че не е специалист в тази област, а с това се занимава негова колежка. Всъщност, именно показвайки  „некомпетентност и липса на познания по ЗКН“, св. Д. прави опит да оневини виновното поведение на подс. Н., като ведно с това поема отговорност за умишлено нарушаване на законови разпоредби по задвижване на процедура за идентификация и регистрация на подобен род предмети. Без да направи експертна оценка, без да е налице заявление, без да бъде свикана експертна комисия и т.н.

Съмнения в достоверността на тия свидетелски показания има и относно времето, когато са били „ предоставени“ в РИМ гр. Разград процесните веществени доказателства. С изключителна точност свидетелят сочи, че се касае за изминал период от две години, вида и състоянието на отделните предмети – части от фибули, апликации, монети.

Без отговори остават въпросите - След като св. Д. не е наясно със законовата процедура по идентификация и регистрация на културни ценности и археологически обекти, защо  не е препратил подс. Н. към компетентно лице? След като св. Д. не се занимава с експертна оценка на подобен род предмети, защо не е препратил подс. Н. към колежката си, която се занимава с това?  При липса на компетентност как св. Д. е преценил, че предметите не представляват такива по смисъла на чл. 146 от ЗКН? – а, това води до съмнения относно достоверността на показанията. 

Предвид изложеното , настоящия съдебен състав прие всички съображения на защита за несъстоятелни . Липсват доказателства в подкрепа на предприетите защитни линии.

При определяне вида и размера на наказанието на подсъдимите, съдът взе предвид и отчете:

                                 - като смекчаващи вината обстоятелства –чистото съдебно минало , липсата на други противообществени прояви.

   - като отегчаващи вината обстоятелства – стремеж към придобиване и ползване на блага, чрез  незачитане на правовите порядки в страната, използването на членство в БНФМ за прикриване на противозаконна дейност.

поради което и спазвайки разпоредбите на чл. 54 и 36  от НК  наложи:

на подс. Н. -  наказание лишаване от свобода в размер на една година и глоба в размер на 3000 лв. за престъплението по чл. 278, ал. 6 от НК и наказание лишаване от свобода за срок от една година за престъплението по чл. 277а, ал.7 от НК.

На осн. чл. 23 ал. 1 от НК бе определено общо наказание в размер на една година лишаване от свобода с изцяло присъединяване на наказание глоба в размер на 3 000 лв.

Изтърпяването на така определеното общо наказание бе отложено за срок от три години, съгл. разпоредбата на чл. 66 от НК;

На подс. И. – наказание  лишаване от свобода в размер на една година, изтърпяването, на което   бе отложено  на осн. чл. 66 от НК за срок от три години.

С налагането на тези наказания в пълна степен биха се изпълнили визираните в чл. 36 от НК цели и най-вече би се постигнало максимално превъзпитателно въздействие върху подсъдимите Н. и И..  С  оглед на високата степен на обществената опасност на деянията, така наложените наказания ще ги поставят в условия на морално-волеви задръжки, които да формират у тях достатъчно съзнание за спазване на правовия ред в страната.

На осн. чл. 53 от НК веществените доказателства бяха отнети в полза на Държавата.

Подсъдимите бяха осъдени за заплатят и направените по делото разноски, в съразмерна част с оглед престъпното им участие, като сумата от 385.52 лв. платена за химическа експертиза / в досъдебното производство/  бе приспадната, поради това, че резултатите от нея не са използвани като доказателство за доказване на обвиненията, от страна на ОП Силистра в съдебното производство.

Водим от горните съображения съдът постанови присъдата си.