Определение по дело №857/2017 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 450
Дата: 13 август 2019 г.
Съдия: Атанаска Стоянова Павлова
Дело: 20175240100857
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 юли 2017 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №  450

гр.Пeщера, 13.08.2019 г.

ПЕЩЕРСКИ РАЙОНЕН СЪД, четвърти граждански състав, в закрито съдебно заседание на тринадесети август през две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:Атанаска Павлова

като разгледа докладваното от съдия Павлова гр. дело № 857 по описа за 2017 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 251 ГПК

Образувано е по молба вх. № 4253/12.07.2019 г., подадена от Л.А. и К.А., ответници по иск с правно основание по чл. 32 ЗС,  чрез процесуалния им пълномощник адв. Сл.Д., с която се иска на основание чл. 251, ал. 1 ГПК тълкуване на постановеното Определение № 321/12.06.2019г. с което съдът е допълнил решението си в частта за разноските, да бъде тълкувано в частта, с която е възложил разноските на собствениците и ползвателя- като се определи каква част се възлага на собствениците / двамата молители /и каква на ползвателя- третия ответник  С.А..

В срока за отговор по чл. 251, ал. 3 ГПК е постъпил отговор от  Т.Б., чрез адв. Дим. В., която счита молбата за неоснователна.

В срока да отговор по чл. 251 ал. 3 от ГПК не е постъпил такъв от ответника С. А..

Съдът счита, че случая не предполага призоваване на страните в открито заседание съгласно  чл. 251, ал.4 ГПК, поради което се произнася с настоящето определение в закрито заседание.

Молбата за тълкуване е подадена от заинтересована страна/ осъдената страна да заплати разноските/, като няма данни определението да е било изпълнено.

Съдът като се съобрази с определението, постановено по делото, и становищата на страните прие за установено следното:

С Определение № 321 от 12.06.2019 г. по делото съдът е осъдил Л.С.А., ЕГН **********, С.Л.А. ЕГН **********  и  К.С.А.,ЕГН **********,***, да заплатят на  Т.С.Б., ЕГН **********, с адрес: ***, сума в размер на 481,68 лева, представляваща разноски по делото. Със същото определение е осъдил Л.С.А., ЕГН ********** да заплати на  Т.С.Б., ЕГН **********, сума в размер на 151,66 лева, представляваща разноски по делото. Определението е могло да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му на страните по делото.

Определението е връчено на Л.А. и К.А. на  26.06.2019г., на С.А. на 19.06.2019г. и на Т.Б.,чрез адв. Д. В.  на 25.07.2019г., тоест молбата за тълкуване на определението е била депозирана в срока за обжалването му.

Съгласно нормата на чл. 251 от ГПК на тълкуване  подлежат влезлите във формална законна сила решения и приравнените на тях определения, които са неясни или двусмислени и този им порок е обективиран в постановения от съда диспозитив/определение по ч. г. д. № 163/2010 г. ВКС, първо г. о./. Молбата за тълкуване на решението/определението не е ограничена със срок и ВКС тълкува разширително правилото, че се тълкуват само влезли в сила решения (Определение № 625 по ч. гр. д. № 574/2011 г., I г. о., Определение № 559 от 3.09.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 4015/2015 г., IV г. о., ГК). Ето защо макар и преждевремменно заявена, същата е допустима. Още повече и че към настоящия момент определението, чието тълкуване се иска, вече е влязло в законна сила, тъй като не е било обжалвано.

По същество обаче съдът намира молбата за неоснователна.

Тълкуването по чл. 251 ГПК е специфична форма на авторитетно тълкуване, на което подлежат влезлите в законна сила решения, и приравнените на тях определения, които са неясни или двусмислени и този им порок е обективиран в диспозитива. Неясно е това съдебно решение, от чиито мотиви и диспозитив не може да се разбере какъв е смисълът на решението, т.е. да се изведе ясно и недвусмислено формулираната и изразена воля на съда. В този смисъл предмет на тълкуване могат да бъдат само пороци от посочената по-горе категория, съдържащи се в диспозитива на тълкувания съдебен акт, които водят до невъзможност да се изведе действителната воля на съда, който го е постановил, като се изхожда от мотивите на тълкуваното решение. Диспозитивът на решението подлежи на тълкуване само ако е неясен, съдържа противоречие или двусмисленост, което го прави неизпълним. С молбата за тълкуване не може да се разрешава наново правният спор, а се извършва произнасяне по евентуални неясноти в решението във връзка с прилагането на правните му последици. В този смисъл не се преценят отново доказателства или факти по случая, а от мотивите на акта се извежда действителната воля на съда, обективирана в диспозитива му. Затова предназначението на това допълнително решение  по тълкуване е да изясни констатациите на съда съобразно мотивите, а не чрез него да се постигне резултат, различен от вече постановеното определение, дори и да е неправилно.

В конкретния случай в диспозитива на Определение № 321/12.06.2018 г., е осъдил Л.С.А., ЕГН **********, С.Л.А. ЕГН **********  и  К.С.А.,ЕГН **********,***, да заплатят на  Т.С.Б., ЕГН **********, с адрес: ***, сума в размер на 481,68 лева, представляваща разноски по делото. Като в мотивите си е посочил, че Л. и К. А. са собственици на 4/6 ид.ч. от имота предмет на разпределение на ползването, а С.А. е носител на самото право на ползване върху тези 4/6 ид.ч. Поради тези съображения съдът е достигнал до извода, че следва да осъди и тримата да заплатят разноските на ищцата. Ясна е волята на съда, транспонирана е и в диспозитива, поради което и същата не се нуждае от тълкуване. Ако страната не е била съгласна с така постановеното разпределение на разноските е могла да обжалва определението или да иска допълването му, а не да иска неговото тълкуване. Ето защо молбата за тълкуване се явява неоснователна и следва да се остави без уважение.

Водим от горното и на основание  чл. 251 от ГПК, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ  молба вх. № 4253/12.07.2019 г., подадена от Л.А. и К.А., чрез процесуалния им пълномощник адв. Сл.Д., по гр. д. № 857/2017 г. като неоснователна.

Определението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването на препис от същото на основание чл. 251 ал. 5 от ГПК пред Окръжен съд –гр. Пазарджик.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: