Присъда по дело №125/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 декември 2019 г. (в сила от 18 декември 2019 г.)
Съдия: Милена Карагьозова
Дело: 20194120200125
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 25 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ПРИСЪДА

град Г.О., 02.12.2019 година

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

ГОРНООРЯХОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, седми състав, в публично заседание на втори декември две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Милена Карагьозова СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: Ц.К.

С.Г.

при секретаря М.П. и в присъствието на прокурора Н.И., след като разгледа докладваното от съдията Карагьозова НОХД № 125 по описа за 2019 г., въз основа на доказателствата по делото и закона

ПРИСЪДИ:

ПРИЗНАВА подсъдимия В.П.К., роден на *** година в гр.Т., **** гражданин, с основно образование, реабилитиран, жив. гр.П.-ул.”*****” № 8, с ЕГН **********, ЗА ВИНОВЕН за това, че на 30.01.2018 г. в гр. П. и гр. Г.О., в съучастие като съизвършител с неустановено по делото лице, с цел да набави за себе си и за неустановеното по делото лице имотна облага, чрез възбудено от страна на другото неустановено по делото лице у лицето Р.Г.Ц. заблуждение- че съдейства на полицията за установяване и задържане на измамници и с това причинил на Ц. имотна вреда в размер на 9070,00 /девет хиляди и седемдесет/ лева и златни накити на стойност 1588,00 /хиляда петстотин осемдесет и осем/ лева, както следва:  златен франк „Наполеон“ с тегло 6,4516 грама, дамски обеци с тегло 4,00 грама, златна дамска халка с тегло 3,00 грама, златен кръст с тегло 1,0 грам и два броя златни турски монети с тегло 0,5 грама, поради което и на основание чл.209, ал.1 във вр. с чл.20, ал.2, вр.ал.1, вр.чл.373 ал.2 НПК,вр.чл.58а ал.1 от НК, във вр. с чл.54 и чл.36 от НК му налага наказание  ДВЕ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, като на основание чл.66 ал.1 от НК ОТЛАГА изпълнението на така наложеното наказание за срок от ПЕТ ГОДИНИ, считано от влизане на присъдата в сила.

-                          ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА, предадени с протокол за доброволно предаване от 05.04.2018г. от Ив.В.Д.ЕГН ********** — мобилен телефон марка „Самсунг“ с ИМЕИ № ****** в едно със сим карта на мобилен оператор „М- тел“ № ****** и батерия за мобилен апарат марка „Самсунг“, придружаващи делото; и  иззетите с протокол за претърсване и изземване от 11.02.2018г. от имот, находящ се в гр. П., ул. „******“ № 8- 8 броя сим карти; 1 бр. пластики картодържач на „Теленор“ за номер ****** с идент. № ******; 2 бр. „картодържани“ , както следва : „Теленор „ с идент. № ********, „М-тел „ № ********и двете без налични сим карти; 1 бр. навигация GARMINIAUVI с поставена в слота микро сд „ с фабричен номер „не се чете“ в комплект със зарядно за МПС; 1 бр. навигация TOMTOM с № ******** в комплект с кабел за зареждане; 1 бр. мобилен апарат VIKI WORD с имей № ********, имей № ******** със зарядна батерия без налични в същия сим карти; 1 бр. разписка „ заложен билет „ № 1026/31.01.2018 година, издаден от заложна къща „******“ ЕООД за сумата от 275 лв.; 5 броя сим карти, както следва : сим карта „Фрог“ е идент. №******, сим карта „Виваком с № *********, сим карта “М -тел“ с № *********, сим карта „Боб „ с № *********, сим карта „Теленор „ с № *********; 2 бр. пластики без сим карти както следва - „Виваком „ с № ********* и „М тел,, с № *********, и пластика картодържач на „Теленор“ за номер ****** с идент. № ****** и сим карта за мобилен оператор „Виваком,, с № *********, ведно с пластика -ДА СЕ УНИЩОЖАТ като вещи с незначителна стойност.

 

ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА, иззети с протокол за претърсване и изземване от 11.02.2018г. от лек автомобил „Фиат Крома“ с per. № *******в гр. П.- 1 бр. навигация без надпис за марка със захранващ кабел, придружаващи делото- да се върнат на собственика.

ОСЪЖДА В.П.К., роден на *** година в гр.Т., **** гражданин, с основно образование, реабилитиран, жив. гр.П.-ул.”*****” № 8, с ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ по сметка на ОДП В.Търново сумата 203,80 лв. (двеста и три лева и 0,80ст.), представляващи направените по делото разноски д досъдебното производство.

Присъдата подлежи на обжалване или протест в 15-  дневен срок от днес пред ВТОС.

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                        

                                         СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

Мотиви към присъда по НОХД № 125/2019 г. по описа на ГОРС

ГОРНООРЯХОВСКАТА РАЙОННА ПРОКУРАТУРА ОБВИНЯВА В.П.К. за това, че на  30.01.2018 г. в гр. П. и гр. Г.О., в съучастие като съизвършител с неустановено по делото лице, с цел да набави за себе си и за неустановеното по делото лице имотна облага, чрез възбудено от страна на другото неустановено по делото лице у лицето Р.Г.Ц., заблуждение- че съдейства на полицията за установяване и задържане на измамници и с това причинил на Ц. имотна вреда в размер на 9070,00 /девет хиляди и седемдесет/ лева и златни накити на стойност 1588,00 /хиляда петстотин осемдесет и осем/ лева, както следва:  златен франк „Наполеон“ с тегло 6,4516 грама, дамски обеци с тегло 4,00 грама, златна дамска халка с тегло 3,00 грама, златен кръст с тегло 1,0 грам и два броя златни турски монети с тегло 0,5 грама- престъпление по чл.209, ал.1 във вр. с чл.20, ал.2 от НК.

В хода на съдебните прения прокурорът поддържа обвинението. Предлага на съда да признае подсъдимия за виновен и да му наложи наказание лишаване от свобода, отложено по реда на чл.66 от НК, предвид настъпилата реабилитация.

По делото не е приет за съвместно разглеждане граждански иск.

ЗАЩИТНИКЪТ на подсъдимия поддържа, че е налице изключително смекчаващо отговорността обстоятелство, тъй като подсъдимият репарирал сам вредите от престъплението, причинени в съизвършителство.

ПОДСЪДИМИЯТ се признава за виновен. Прави искане за разглеждане на делото при условията на съкратено съдебно следствие.

СЪДЪТ, след като прецени събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

В.П.К. живеел със семейството си на адрес гр.П., ул. „******“ № 8. Същият притежавал лек автомобил „Фиат Крома“ с рет. № ****. Към месец януари 2018г. бил безработен и имал финансови затруднения. През същия месец съвместно с неустановено по делото лице решили по неправомерен начин да придобият  парични средства.

Пострадалата Р.Г.Ц. ***. Същата помагала на възрастна жена на име И. от гр. П., ул. „****“ 39, която била в недобро здравословно състояние. Последната имала в дома си стационарен телефон с телефонен номер 831129 с код за гр. П. 064.

На 30.01.2018г. около 10,30 часа в изпълнение на формираното престъпно намерение между подс. К. и неустановеното по делото лице, последният произволно набрал телефонния номер в дома на И.. Пострадалата Ц. приела обаждането и първо се обадила неустановена по делото жена, която плачела и казала, че кракът й бил счупен и са необходими средства за операция, след което предала телефона на неустановен по делото мъж, който се представил като д-р Х. и й казал, че са необходими 60 000 лева за операция и че парите трябвало да бъдат доставени възможно най- бързо, а ако не предостави парите ще дойдат, ще опрат нож и щяло да стане страшно и тогава разговорът приключил. Малко след това на същия телефон се обадил неустановен по делото мъж, който се представил като В.Н.от Криминална полиция от Първо районно управление и попитал Ц. дали са се обаждали измамници. Тя потвърдила и той й казал, че имало голяма група измамници, извършвала се акция срещу тях и поискал съдействието й. Тези изявления на лицето оформили у Ц. убеждение за достоверност, че действително се извършва специализирана полицейска операция. Вследствие на формираното убеждение, пострадалата Ц. изразила готовност да предостави всички налични парични средства и ценности.

Малко след приключването на разговора по телефона се обадил отново мъжа, който се представил за д-р Х. и поискал парите. Ц. му казала, че не може да събере толкова пари, но щяла да отиде до дома си и да вземе колкото имала. След това пострадалата тръгнала към дома си. Когато влязла в апартамента си звъннал стационарния й телефон с номер **** с код за гр. П. 064. След като вдигнала мъжът представил се като В.Н.я попитал какво става и че трябва бързо да готви парите. Ц. му отговорила, че трябва да отиде до клон на „Първа инвестиционна банка“ и да изтегли пари. Мъжът й казал да побърза, тъй като искали да хванат измамниците. След това Ц. се върнала в дома на И. и взела чантата, в която били личните й документи, както и сумата от 500 лева и тръгнала към клона на банката, който се намирал на ул. ,В. Левски“. Докато вървяла на мобилният й телефон с номер ****** се обадил мъжа представил се като В.Н.и й казал, когато влезе в банката да не казва на никого за какво са парите и да не се притеснява. След това Ц. отишла в банковия клон и изтеглила сумата от 5000 лева, като през цялото време разговорът не бил прекъсван. След като излязла Н. я попитал дали има други пари и тя му отговорила, че има 830 лева в дома си. Той  казал да се прибере и да ги вземе, за да не нахлуели измамниците. Ц. се върнала в дома си и взела сума от 830 лева. Тогава Н. й казал да преброи по телефона парите и тя започнала да ги брои. След това я попитал дали има ценности, понеже била застрашена и тя описала и тях, които били златен франк „Наполеон“ с тегло 6,4516 грама, дамски обеци с тегло 4,00 грама, златна дамска халка с тегло 3,00 грама, златен кръст с тегло 1,0 грам и два броя златни турски монети с тегло 0,5 грама. Пострадалата поставила всички пари и ценности в черна торба и с такси потеглила  според указанията на Н. към автобусната спирка до магазин „Кауфланд“ в парк „Кайлъка“. Докато пътувала по телефона й се обадил мъжа представил се за д-р Х. и й казал да побърза, в противен случай щял да нахлуе през нощта у дома й. След като стигнала до автобусната спирка й се обадил Н., който й казал, че ръководи операцията, да отиде до автобусната спирка на колелото и да остави парите и ценностите зад нея. Ц. вървяла по тротоара и когато стигнала въпросната спирка оставила чантата с парите и златните накити зад нея. След това се прибрала в дома си.

В отразения момент подс. К. отишъл до посоченото място, където възприел действията на пострадалата, приближил се, взел чантата с наличните пари и златни накити и с автомобила си се отправил към гр.Велико Търново.

Около десет минути след като Ц. се прибрала у дома си по телефона й позвънил Н. и й казал, че били хванали д-р Х. и вещите били прибрани в полицията, като благодарил за съдействието й. След няколко минути по телефона й се обадил мъжа представил се за д-р Х. и й казал защо не изпълнява нарежданията му да стои на спирката, знаела ли какво ще стане ако дойде и щели да дойдат 3, 4 млади момчета. Малко след като приключил разговора по телефона й се обадил мъжа представил се като В.Н.и й казал, че акцията продължавала. Съмнявали се в човек от банката и очакват да хванат и други хора. Попитал я дали има пари в друга банка и Ц. му отговорила, че има влог в „Общинска банка“ и той я накарал да ги изтегли. След това Ц. отишла до клон на „Общинска банка“, находящ се в гр. П., ул. „******“ № 10 и на два пъти изтеглила обща сума от 2740 лева. След като изтеглила парите се прибрала у дома си. Малко след това по телефона й се обадил Н. и той и казал да не съобщава на никого за провеждането на полицейската операция и щели да заловят измамниците до 21,00 часа. Около 17,40 часа по телефона отново й се обадил Н. и й казал, че полицейската операция продължава, да сложи всички пари в плик и да отиде до „Дома на книгата“. Ц. изпълнила указанията му и отишла на това място. Около 18,00 часа по телефона отново й се обадил Н. и  казал да вземе такси и да отиде до жп. гарата в града. Ц. изпълнила и тези указания и след като отишла до жп. гарата, той й дал нови указания- да вземе билет за гр. Г.О., за влака, потеглящ в 18,44 часа. Ц. купила билет и потеглила с влака за гр. Г.О.. Докато пътувала осъществила многократни телефонни разговори с Н. и нейни близки. Около 20,00 часа влакът пристигал на жп. гара Г.О. и Ц. получила указания от Н. да пресече чакалнята и да излезе на стъпалата отвън. Тогава й дал указания да тръгне по тротоара вляво на жп. гарата. Ц. вървяла и стигнала до строеж на къща, намиращ се в близост до жп. гарата и оставила плика с парите в тръба до нея. След това се върнала до жп. гарата и потеглила с влак за гр. П.. Междувременно  К. се бил придвижил от гр. В. Търново до гр. Г.О. с личния си автомобил „Фиат Крома“ с per. № ****. След установяването на плика с парите, оставени от Ц., същият го взел и установил фактическа власт по отношение на него, които в последващ момент поделил с неустановеното по делото лице.

 

Съвкупната преценка на събраните доказателства води до несъмнения извод, че подс.К. е осъществил състава на престъплението, за което е привлечен в качеството на обвиняем, а именно по чл.209 ал.1 вр. с чл.20 ал.2 вр. с ал.1 НК, което следва да обоснове съответната наказателна отговорност.

Неверността на формираните у пострадалата представи относно основанието и условията на извършеното имуществено разпореждане се установява от показанията на св.Ц..

От обективна страна свидетелят Ц. е била въведена в заблуждение в хода на проведените телефонни разговори с непознатите за нея лица. Заблуждението се е изразило в невярната представа, че спомага за разобличаването на лица, които извършват престъпление. Мотивирана от неверните си представи, пострадалата се е разпоредила с процесното свое имущество. В резултат на този акт на имуществено разпореждане за измаменото лице е настъпила имотна вреда. Настъпилата имотна вреда е пряко следствие от осъществения  акт на имуществено разпореждане, а разпореждането е следствие от неправилните й представи с описаното по-горе съдържание.

От субективна страна подсъдимият е действал виновно с пряк умисъл и с користна цел. Извършил е деянието с цел да набави за себе си и друго лице имотна облага, като е съзнавал, че тази облага е пряка и непосредствена последица от претърпяната от измамената имотна вреда.

От събраните доказателства се установява, че Ц. е разговарял по телефона с различни лица, формирали и утвърдили у нея неверните представи. По тези съображения съдът прие, че подсъдимият е извършил деянието в съучастие като извършител с неизвестен извършител.

Причините за извършване на деянието се коренят в стремежа на подсъдимия към противозаконно материално облагодетелстване и в прекалената доверчивост на пострадалата.

Съдът не констатира наличие на обстоятелства, изключващи обществената опасност, противоправността и наказуемостта на деянието, нито основания за освобождаване от наказателна отговорност, поради което прецени, че на подсъдимия следва да бъде наложено наказание по НК.

За да индивидуализира наказанието, съдът съобрази следното:

Обществената опасност на деянието е висока. Извършената измама е накърнила във висока степен имуществената сфера на пострадалото лице.

Като смекчаващо отговорността обстоятелство съдът съобрази настъпилата реабилитация по отношение на подсъдимия и репарирането на цялата вреда.

Предвид изложеното по-горе съдът прецени, че за постигане на целите на наказателната репресия на подсъдимия следва да бъде наложено наказание три години лишаване от свобода, редуцирано по реда на чл.58а ал.1 от НК с една трета, или-наказание от две години ЛОС- при условията на чл.66 ал.1 от НК, като отложи изпълнението на така наложеното наказание за срок от пет години, с което биха се постигнали целите на наказанието.

По веществените доказателства:

 Вещите, предадени с протокол за доброволно предаване от 05.04.2018г. от Ив.В.Д.ЕГН ********** — мобилен телефон марка „Самсунг“ с ИМЕИ № ****** в едно със сим карта на мобилен оператор „М- тел“ № ****** и батерия за мобилен апарат марка „Самсунг“, придружаващи делото; и  иззетите с протокол за претърсване и изземване от 11.02.2018г. от имот, находящ се в гр. П., ул. „******“ № 8- 8 броя сим карти; 1 бр. пластики картодържач на „Теленор“ за номер ****** с идент. № ******; 2 бр. „картодържани“ , както следва : „Теленор „ с идент. № ********, „М-тел „ № ********и двете без налични сим карти; 1 бр. навигация GARMINIAUVI с поставена в слота микро сд „ с фабричен номер „не се чете“ в комплект със зарядно за МПС; 1 бр. навигация TOMTOM с № ******** в комплект с кабел за зареждане; 1 бр. мобилен апарат VIKI WORD с имей № ********, имей № ******** със зарядна батерия без налични в същия сим карти; 1 бр. разписка „ заложен билет „ № 1026/31.01.2018 година, издаден от заложна къща „******“ ЕООД за сумата от 275 лв.; 5 броя сим карти, както следва : сим карта „Фрог“ е идент. №******, сим карта „Виваком с № *********, сим карта “М -тел“ с № *********, сим карта „Боб „ с № *********, сим карта „Теленор „ с № *********; 2 бр. пластики без сим карти както следва - „Виваком „ с № ********* и „М тел,, с № *********, и пластика картодържач на „Теленор“ за номер ****** с идент. № ****** и сим карта за мобилен оператор „Виваком,, с № *********, ведно с пластика – следва ДА СЕ УНИЩОЖАТ като вещи с незначителна стойност, а тези, иззети с протокол за претърсване и изземване от 11.02.2018г. от лек автомобил „Фиат Крома“ с per. № *******в гр. П.- 1 бр. навигация без надпис за марка със захранващ кабел, придружаващи делото- да се върнат на собственика.

 

 

При този изход на делото и в съответствие с разпоредбата на чл.189, ал.3 от НПК съдът осъди подсъдимия да заплати по сметка на ОДП В.Търново сумата 203,80 лв. (двеста и три лева и 0,80ст.), представляващи направените по делото разноски в досъдебното производство.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: .


По изложените по-горе мотиви съдът постанови присъдата.