Решение по дело №3396/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1632
Дата: 9 септември 2019 г. (в сила от 2 октомври 2019 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20195330203396
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                         РЕШЕНИЕ

 

Номер 1632                                 09.09.2019 година                    Град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                 ХХІІ наказателен състав

На втори юли                                                                             2019 година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

 

Секретар: Магдалена Койчева

като разгледа докладваното от съдията

НАХ дело номер 3396 по описа за 2019 година

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш Серия К № 1147093 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство на ОДМВР Пловдив, с който на основание чл.189, ал.4, вр.чл.182, ал.1, т.3 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ на Л.М.Ж., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 100 /сто/ лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалван е Електронен фиш Серия К № 1147093 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство на ОДМВР Пловдив, с който на основание чл.189, ал.4, вр.чл.182, ал.1, т.3 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ на Л.М.Ж., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 100 лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Жалбоподателят, Л.М.Ж., обжалва електронния фиш, като моли същия да бъде отменен като незаконосъобразен поради изтекла погасителна 3 - годишна давност. Редовно призован,  в съдебно заседание се представлява от процесуалния си представител – адв. Г., който поддържа жалбата и прави същото искане.

          Въззиваемата страна – ОД МВР - Пловдив, редовно призована,   не изпраща представител в съдебно заседание и не взема становище по делото.

          Съдът като прецени материалите по делото и законосъобразността на обжалвания административен акт, с оглед произнасяне по същество, намира и приема за установено следното:

          ЖАЛБАТА Е ОСНОВАТЕЛНА.

Атакуваният електронен фиш бил издаден срещу Л.М.Ж., за това, че на 31.01.2016г. в 09:55 часа в с. Черничево,  общ. Хисаря, на ул. „2-ра”, № 14, посока на движение гр.Хисаря към                          с. Дуванлии, при ограничение на скоростта в населено място 50 км/ч и отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 км/ч, с МПС лек автомобил Пежо 406, рег. ****, е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1-М № 511, като при разрешена скорост 50 км/ч е установена скорост 78 км/ч и превишаване на разрешената скорост с 28 км/ч. Като собственик, на когото е регистрирано МПС-то е вписан Л.М.Ж., ЕГН **********, и на същия на основание чл.189, ал.4, вр.   чл. 182, ал.1, т.3 от ЗДвП била наложена глоба 100 лв. за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП

Тези фактически положения се установяват и в хода на съдебното производство по безспорен и несъмнен начин от събраната по делото доказателствена маса - писмените доказателства, които Съдът кредитира напълно като обективни, достоверни, взаимно подкрепящи се и неоспорени от страните, а именно: снимков материал от клип № 14050; удостоверение за одобрен тип средство за измерване; протокол от проверката на мобилна система за видеоконтрол „TFR1-М”, протокол  за използване на автоматизираното техническо средство или система, разписка за връчване на ЕФ.

При тази фактическа установеност съдът приема, че от страна на жалбоподателя е осъществен състава на вмененото административно нарушение. Съгласно чл.21, ал.1 от ЗДвП при избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава стойност на скоростта, а именно 50 км/ч в населено място, когато се касае за управление на ППС от категория В, както е в случая.

При извършената служебна проверка съдът констатира, че обжалваният електронен фиш съдържа реквизитите по чл.189 ал.4 от ЗДвП – посочени са данните за териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точният час на извършване на нарушението, регистрационният номер на моторното превозно средство, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срокът, сметката или мястото на доброволното й заплащане. 

Освен това, съгласно Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата /обн. ДВ бр.36 от 19.05.2015г./, издаването на електронен фиш за налагане на административни санкции за нарушения на чл. 21, ал.1 и ал. 2 от ЗДвП вече е допустимо и когато нарушенията бъдат установени и заснети с мобилно автоматизирано техническо средство или система, каквото е в настоящия случай.

Въпреки това, при извършената служебна проверка, съдът констатира допуснато съществено процесуално нарушение, основание за отмяна на процесния електронен фиш като незаконосъобразен, по следните съображения:

По делото се установява, че от датата на нарушението – 31.01.2016г. до датата на връчване на електронния фиш – 28.04.2019г. / видно от приложената разписка/ е изминал период от 3 години, като за допуснатото нарушение относителната преследвателна погасителна давност е три години на основание чл.84 от ЗАНН, вр.чл.80 ал.1 т.5 от НК. 

Действително в конкретния случай от датата на нарушението не е изтекла абсолютната погасителна давност от 4 години и 6 месеца, но от наказващия орган не са изложени твърдения, а не са и представени доказателства, че в периода 31.01.2016г.-28.04.2019г. са извършени действия, водещи до прекъсване на обикновената 3-годишна давност за връчване на ЕФ, за да бъде приложена абсолютната.

Ето защо административнонаказателната отговорност на дееца е погасена поради изтичане на 3-годишната относителна преследвателна давност.  

С оглед на гореизложеното, настоящият съдебен състав счита, че атакуваният Електронен фиш Серия К № 1147093 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство на ОДМВР Пловдив, с който на основание чл.189, ал.4, вр.чл.182, ал.1, т.3 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ на Л.М.Ж., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 100 лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, следва да бъде ОТМЕНЕН като незаконосъобразен.

По горните мотиви съдът постанови решението си.                                               

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:   

 

           Вярно с оригинала: И.П.