Решение по дело №534/2019 на Районен съд - Кърджали

Номер на акта: 354
Дата: 25 октомври 2019 г. (в сила от 16 март 2020 г.)
Съдия: Здравка Иванова Дечева-Запрянова
Дело: 20195140200534
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

Номер

 

     Година

25.10.2019

    Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен

съд                  

 

състав

 

На

18.09.

                                        Година

2019

 

В публично заседание и следния състав:

 

                                          Председател

Здравка Запрянова

 

                                                 Членове

 

 

                                        Съдебни заседатели

 

 

Секретар

Таня Цинова

 

 

Прокурор

 

 

 

като разгледа докладваното от

съдията

 

 

Административен характер наказателно

дело номер

534

по описа за

2019

година.

 

 Обжалвано е Наказателно постановление № К- НП- 48/ 25.04.2019г., издадено от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните- гр.Кърджали, с което е наложено наказание на основание чл.49 ал.2 от Закона за храните „глоба” в размер на 1500.00лв. на С.М.И. с ЕГН ********** ***, за нарушение на чл.12 ал.1 от Закона за храните извършено на 14.02.2019г. в с.Жинзифово, общ.Кърджали.

Недоволен от така наказателното постановление е останал жалбоподателят И., който моли съда да го отмени като незаконосъобразно ведно с всички законни последици от това. Излага следните съображения за това: административнонаказващият орган не спазил изискванията на чл.57 ал.1 от ЗАНН визиращ задължителните реквизити; не бил осъществил на посоченото място и дата търговия на хляб, тъй като работи по трудов договор като пласьор на стоки в „Санита- 71“ЕООД- с.Железник. В съдебно заседание жалбоподателят редовно призован за съдебно заседание не се явява, но се представлява от защитник, който поддържа жалбата. В ход по същество моли съда да постанови решение, с което да отмени атакуваното наказателно постановление като постановено при неправилно приложение на материалния закон по изложените в жалбата съображения.

Административнонаказващият орган редовно призован, се представлява от юрисконсулт, който намирал жалбата за неоснователна. В ход по същество моли съда да потвърди наказателното постановление, което било правилно съставено.

Районна прокуратура-Кърджали, редовно призована за съдебното заседание на основание чл.62 от ЗАНН, не се представлява.

Съдът след като прецени събраните по делото гласни и писмени доказателства намира за установено  следното от фактическа страна: На 21.01.2019г. в Областна дирекция по храните- Кърджали била подадена жалба за микробус бял на цвят с марка „Мерцедес“ и рег.№ К7348АХ, който продавал хранителни стоки без документи в с.Жинзифово. По повод на нея на 14.02.2019г. свидетелите Р.Д., Б.Р., Д.И. и В.Н.- първите двама инспектори в ОДБХ- гр.Кърджали, а останалите- полицейски инспектори в „Зонално жандармерийско управление“- Кърджали, извършили проверка в с.Жинзифово, общ.Кърджали. Този ден в 7,30ч. четиримата свидетели спрели с автомобил в селото, но на изхода му в посока за с.Чифлик, където изчаквали да пристигне бял микробус марка „Мерцедес“. Не след дълго посоченото МПС с регистрационен № К7348АХ пристигнал в селото и спрял в дясната част на пътното платно до първите къщи. От него слязъл водача му С.М.И., който започнал да продава хляб на събралите се там хора. Това всичко наблюдавали и четиримата свидетели Р.Д., Б.Р., Д.И. и В.Н., които видели продажба на няколко хляба срещу заплащане. След като обслужил всички жители намиращи се там, проверяващите се отправили към жалбоподателя С.И.. Първо му била извършена проверка на самоличността от свидетелите Д.И. и В.Н.. След това свидетелите Р.Д. и Б.Р. изискали от водача С.И. да им представи документи за обекта, от който продава, а именно от микробуса, документи на продаваната от него стока, както и всякакви други такива касаещи осъществяваната от него търговия на хранителни стоки. Жалбоподателят И. представил само трудов договор с „Ерса“ЕООД на длъжност шофьор- пласьор и обяснил, че в управлявания от него автомобил имало 200 хляба. Там на место в с.Жинзифово свидетелката Р.Д. съставила акт за установяване на административно нарушение срещу С.М.И. за нарушение на чл.12 ал.1 от Закона за храните, който бил подписан с възражения. Този ден тя издала и Констативен протокол № 913989, в който били вписани установените факти и връчен на жалбоподателя И.. На тази база на 25.04.2019г. било издадено атакуваното наказателно постановление от Директора на ОДБХ- гр.Кърджали, с което е наложена „глоба” в размер на 1500.00лв. на основание чл.49 ал.2 вр. чл.42 ал.1 от Закона за храните за нарушение на чл.12 ал.1 от Закона за храните.

Изложената фактическа обстановка се установява по безспорен начин от показанията на свидетелите Р.Д., Б.Р., Д.И. и В.Н., които са очевидци на нарушението, както и се подкрепя от свидетелските показания на Ф.Б. и Г.А., така и от писмените доказателства- Констативен протокол № 913989/ 14.02.2019г., Жалба от 21.01.2019г., Справка в центр.база рег.номер К7348АХ, Справка актуално състояние на действащи трудови договори от 26.06.2019г., Трудов договор № 3/ 11.01.2019г. Всички тези доказателства са еднопосочни и изграждат една безспорна фактология.

По делото е приложена и Справка в центр.база рег.номер К7748АХ, която обаче не бе взета предвид, тъй като МПС с такъв регистрационен номер не е видян от нито един от свидетелите очевидци. Вярно е, че в обжалваното наказателно постановление е записан микробус с ДК № К77348АХ, но настоящата инстанция намира това за техническа грешка, която ще бъде обсъдена по нататък.

Неотносими по делото са Удостоверение за регистрация № Т-22-00801/ 15.03.2013г. и Удостоверение за регистрация № Т-22-01071/ 16.05.2016г., тъй като не допринасят за изясняване на главния факт на доказване за извършено нарушение от жалбоподателя на административно нарушение на 14.02.2019г. в с.Жинзифово, поради което не следва да се обсъждат.

От правна страна се установи, че постъпилата жалба е процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество, тъй като е спазен законоустановения 7-дневен срок за обжалване, защото наказателното постановление е връчено с обратна разписка на 08.05.2019г., а жалбата е подадена на 13.05.2019г. Както акта за установяване на административно нарушение, така и Наказателното постановление са надлежно връчени според задължителните разпоредби на ЗАНН. Освен това е издадено от компетентния административнонаказващ орган съгласно разпоредбата на чл.49 ал.2 от Закона за храните.

Нарушеният текст чл.12 ал.1 от Закона за храните разпорежда търговията с храни в страната да се извършва само в обекти, регистрирани по реда на закона, които отговарят на определени условия. Безспорно се установи по делото, че на процесната дата- 14.02.2019г., жалбоподателят С.И. е извършвал продажба на хранителни стоки- хляб, в нерегистриран обект- микробус, по реда на посочената разпоредба. Забраната за търговия с храни в нерегистриран по Закона за храните обект обхваща както юридическите лица, така и физическите такива. Съгласно § 1, т.61 от ДР на ЗХ е дадено определение на понятието „Търговец на храна” и това е всяко физическо или юридическо лице, което се занимава с търговия с храни по смисъла на т.60. А „Търговия” е процес на внос, износ, съхранение, тарнспорт, продажба и представяне за продажба на храни, предлагане на храни в места за обществено хранене, както и предоставяне на потребителите на безплатни мостри от храни. От събраните по делото доказателства, се установява по категоричен начин, че нарушителят С.М.И. е извършвал търговия на храни в нерегистриран обект по Закона за храните, тъй като не е представил, а и не е имал издадено удостоверение за това. Оттук следва, че установеното от административно наказващия орган деяние е съставомерно и покрива елементите на административното нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН. Правилно наказващият орган е посочил и приложимата административнонаказателна норма на чл.42 ал.1 от Закона за храните, според която „Който произвежда или търгува храни в обект, нерегистриран по този закон, ако не подлежи на по- тежко наказание, се наказва с глоба от 1500 до 2000лв. ….”. При налагането на наказанието са отчетени всички отегчаващи и смекчаващи отговорността обстоятелства, поради което е наложено наказание в минимално предвидения размер. Поради това настоящата инстанция намира, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Съдът при извършената служебна проверка не констатира да са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила или на материалния закон в хода на административнонаказателното производство. Актът за установяване на административно нарушение и обжалваното наказателно постановление са съставени правилно и законосъобразно, от компетентен орган, съдържат необходимите реквизити по чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Нарушението е пълно описано с всички относими към конкретния състав признаци, посочени са времето, мястото и обстоятелствата, при които е било извършено, както и доказателствата, които го подкрепят. От изложените в акта и наказателното постановление факти става ясно какво деяние е осъществено от жалбоподателя, кога е извършено и каква е неговата правна квалификация, като не е налице съществено нарушение на процесуалните правила, което да ограничава правото на защита на нарушителя и да опорочава атакуваният акт до степен, налагаща отмяната му. Даденото описание на констатираното нарушение и установената по делото фактическа обстановка съответстват на посочената като нарушена правна норма, както и на санкционната такава. В наказателното постановление е допусната техническа грешка при изписването на регистрационния номер на микробуса, в който е извършвана търговия на хранителни стоки, но това не влияе по никакъв начин на правото на защита на жалбоподателя, защото той е напълно наясно какво МПС управлява и с какъв регистрационен номер е то.  Настоящата инстанция не споделя доводите на жалбоподателя изложени в жалбата, поради следните причини: както бе посочено по- горе не бяха констатирани процесуални нарушения при реализирането на административнонаказателната отговорност на С.И.; вярно е, че той работи на трудов договор като пласьор във фирма „Санита-71“ЕООД и като такъв управлява и собствения на управителя на дружеството автомобил марка „Мерцедес“ с рег.№ К7348АХ, но това не му дава право да извършва правонарушения, както и този факт по никакъв не пречи той да върши установеното деяние.  Ето защо, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № К- НП- 48/ 25.04.2019г., издадено от Директора на Областна дирекция по безопасност на храните- гр.Кърджали, с което е наложено наказание на основание чл.49 ал.2 от Закона за храните „глоба” в размер на 1500.00лв. на С.М.И. с ЕГН ********** ***, за нарушение на чл.12 ал.1 от Закона за храните извършено на 14.02.2019г. в с.Жинзифово, общ.Кърджали, като правилно и законосъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Кърджали по реда на глава 12 от АПК, в 14 дневен срок от съобщението му на страните, че е изготвено.                                                           

 

 

                                                                     Районен съдия: