Присъда по дело №1690/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260054
Дата: 15 април 2021 г. (в сила от 2 ноември 2021 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20204520201690
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 2 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А   

гр.Русе,15.04.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

          Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично съдебно заседание на петнадесети април, през две хиляди двадесет и първа година, в състав :

                                               

Председател: Явор Влахов

                              Съдебни заседатели:  1. М.Ц.

                                                                      2. Д.К.

 

при секретаря Албена Соколова и в присъствието на прокурора Вили Димитров като разгледа докладваното от съдията НОХДело № 1690/2020г. по описа на Районен съд гр.Русе

 

П Р И С Ъ Д И:

 

          ПРИЗНАВА подсъдимата Д.Т.Ч., родена на ***г***, български гражданин, със средно образование, неомъжена, неосъждана, работи, ЕГН **********  за

 

          ВИНОВНА в това, че през периода от 18.07.2017г. до 25.07.2017г. в гр. Русе, с цел да набави за себе си имотна облага, възбудила и поддържала заблуждение у М.С.С. ***, че ще му бъде отпуснат кредит, като за това е необходимо да преведе парични суми за кандидатстване и застраховка по кредита, с което причинила на М.С.С. имотна вреда в размер на 210.00 лв., поради което и на основание чл.209, ал.1, вр. чл.36, чл.54 от НК ѝ

 

НАЛАГА Наказание “ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от 1 /ЕДНА/ ГОДИНА и 2 /ДВА/ МЕСЕЦА.

 

На осн. чл.66, ал.1 от НК ОТЛАГА изпълнението на наказанието за срок от 3 /ТРИ/ ГОДИНИ.

 

ПРИЗНАВА подсъдимата Д.Т.Ч. със снета самоличност за

     

НЕВИННА         в това, да е извършила престъплението по чл.209, ал.1 от НК в периода след 25.07.2017 г. до 25.07.2018 г., поради което и на осн. чл.304 от НПК я

ОПРАВДАВА по тази част от обвинението.

 

ОСЪЖДА подсъдимата Д.Т.Ч., със снета по-горе самоличност да заплати в полза на Държавата – ОД на МВР-Русе сумата от 349.20 лв., за разноски на досъдебното производство, както и сумата от 60.00 лв. в полза на Районен съд Русе, за разноски в хода на съдебното производството.

 

Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок от днес пред Русенския Окръжен съд.

 

                                                                   Районен съдия :

 

                                                         Съдебни заседатели: 1.

 

                                                                                                2.

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

КЪМ ПРИСЪДА ПО НОХД N 1690/2020год. по описа на РРС-първи наказателен състав

 

Русенска районна прокуратура е обвинила:

Подс. Д.Т.Ч.,*** в това, че:

През периода от 18.07.2017 г. до 25.07.2018 г. в гр. Русе, с цел да набави за себе си имотна облага, възбудила и поддържала заблуждение у М.С.С. ***, че ще му бъде отпуснат кредит, като за това е необходимо да преведе парични суми за кандидатстване и застраховка по кредита, с което причинила на М.С.С. имотна вреда в размер на 210.00 лв. - престъпление по чл.209, ал.1 от НК.

Прокурорът поддържа обвинението.

Подсъдимата се явява лично и със защитник. Дава обяснения, в които отрича извършването на престъплението и моли Съда да я оправдае по това обвинение. Защитникът ѝ излага твърдения за недоказаност на обвинението и също моли Съда да признае подсъдимата за невинна в извършване на престъплението и я оправдае по предявеното ѝ обвинение.

 

От събраните по делото доказателства, Съдът приема за установено от фактическа страна следното:

 

Подсъдимата Д.Т.Ч. е родена на ***г***, български гражданин, със средно образование, неомъжена, неосъждана, работи, с ЕГН **********.

 

На 11.07.2017г., подс.Д.Ч. публикувала обява №260613 в интернет-платформата за обяви „Zor.bg“, в която било описано, че се отпускат кредити до 100 000 лв. на лица с лоша кредитна история в Централния кредитен регистър, които работят по постоянен трудов договор. В обявата било посочено лице за контакт – „Деяна“ и телефони за връзка - ********** и ********** /за контакти по вайбър/.

Към м.юли, 2017 г. свид.М.С. имал банкови кредити към различни банки, които искал да обедини в един, чрез рефинансиране в размер на 100 000.00 лв. Въпреки предприетите от С. действия, няколко банки му отказали отпускането на заем в такъв размер, с различни аргументи.

Поради това пострадалият потърсил в интернет-пространството възможности за финансиране от други източници, при което попаднал на обявата публикувана от подс.Ч..

На 18.07.2017 г. свид.С. се обадил от личният си мобилен телефон на посочения в обявата телефонен номер **********. Разговарял с подсъдимата Д.Ч., която се представила за „Деяна“, като обяснила, че е кредитен консултант на финансова институция, без да уточни на коя. С. обяснил на жената, че иска да кандидатства за отпускане на кредит в размер на 100 000.00 лв. След като разбрала от С., че работи на постоянен трудов договор в „Монтюпе“ЕООД, че има значителен трудов доход и след като ѝ продиктувал трите си имена, ЕГН, адрес и данни от личната си карта, подсъдимата казала на пострадалия, че има шанс да бъде одобрен за кредита и, че до ден-два ще му се обади и ще му каже дали е одобрен.

На 20.07.2017 г. свид.С. получил обаждане от телефонен номер ********** и отново разговарял с „Деяна“ /подс.Д.Ч./. Тя му обяснила, че за да му бъде отпуснат желания кредит, трябва да заплати такса от 90.00лв. за кандидатстване за кредита. Казала му, че тази сума трябва да изпрати до офис на Еконт „Марица“ в гр.Пловдив с получател Д.Ч., която била нейна колежка, с тел.номер **********. Пояснила, че контактите с Д.Ч., свид.С. следва да осъществява само чрез приложението „Вайбър“, където да изпрати отново личните си данни и снимка от разписката, с която е превел сумата от 90.00лв. Още същият ден, около 12.50ч. свид.С. *** и извършил превод с № 70000002056113 на сумата от 90.00 лв. на името на Д.Ч.. След това С. преснимал разписката от превода и заедно с личните си данни ги изпратил на посоченият му потребител в приложението „Вайбър“ – Д.Ч. с номер **********. По-късно през този ден, около 15.30ч., подс.Д.Ч. се явила в офис на Еконт „Кършиака“ в гр.Пловдив, удостоверила самоличността си с лична карта, след което лично ѝ била изплатена сумата от 90.00лв. по паричния превод. Това било удостоверено от служител в офиса – Р.Н., с Разписка за доставка на пощенска пратка/пощенски запис, на която подсъдимата собственоръчно изписала трите си имена, единният си граждански номер и положила подписа си.

След два дни свид.С. получил ново телефонно обаждане от тел. номер ********** и отново разговарял с „Деяна“. Тя му съобщила, че е одобрен за кредита, но трябвало да заплати такса за застраховка на кредита в размер на 120.00лв., като в противен случай документите за кредита щели да бъдат върнати и нямало да му бъде отпуснат кредита. Обяснила му, че превода отново трябва да направи по Еконт, с получател Д.Ч. и тел.номер **********.

При така дадените му указания, на 25.07.2017 г. около 11.30 ч. свид.С. *** и извършил превод с № 70000002056125 на сумата от 120.00 лв. на името на Д.Ч.. След това С. преснимал разписката и я изпратил на посоченият му потребител в приложението „Вайбър“ – Д.Ч. с номер **********. Същият ден, около 12.20ч., подс. Д.Ч. се явила в офис на Еконт „Руски“ в гр.Пловдив, удостоверила самоличността си с лична карта, след което лично ѝ била изплатена сумата от 120.00лв. по паричния превод. Това било удостоверено от служител в офиса – А.В., с Разписка за доставка на пощенска пратка/пощенски запис, на която подсъдимата отново собственоръчно изписала трите си имена, единният си граждански номер и положила подписа си.

В следващите няколко дни свид.С. неколкократно се свързвал по телефона с „Деяна“ /подсъдимата/, за да разбере какво става с кредита, при което жената му отговаряла, че има забавяне, защото имало проблем със системата и не можели да разгледат документите му. Обещала му, ако нещо се случи да му бъдат върнати парите за разглеждане на документите и за застраховката. След като нито получил известие за отпускането на кредита, нито му били върнати платените от него 210.00 лв., С. правил последователни опити да се свърже отново с „Деяна“, но тя престанала да отговаря на повикванията му и прекратила всякаква комуникация с него.

След напразните опити на пострадалия да се свърже по някакъв начин с „Деяна“, свид.М.С. подал жалба в Сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ при ОД МВР-Русе. Към жалбата С. приложил копия от разписките, с които предал паричните преводи в „Еконт“, както и разпечатка на процесната обява в интернет-платформата за обяви „Zor.bg“. Проверката по случая била възложена на свидетеля В.В. – полицейски служител в Сектор „ПИП“ при ОД МВР-Русе. Последният след като се запознал с фактите посочени от свид.С. в жалбата и след като установил данните на потребителя – абонат на посочените в процесната обява телефони за връзка - ********** и ********** и данните за получателя на двата пощенски записа от Еконт, преценил, че автор на деянието е подс.Д.Т.Ч.. Поради това, свид.А. отправил искане до РУ-Сливен за снемане на обяснения от подсъдимата. В представените му саморъчни обяснения подс.Ч. твърдяла, че не познава лице с имена М.С., не е получавала парични преводи по „Еконт Експрес“, не ѝ е известна интернет-платформата за обяви „Zor.bg“ и няма регистрация там, както и, че не познава лице с име „Деяна“. Заявила, че през м.юни, 2017г. е открадната дамската ѝ чанта с двата мобилни телефона, личната ѝ карта и парична сума., като в края на м.юли, 2017г. нейна приятелка ѝ върнала портфейла с личната карта, които били открити в дискотека в гр.Пловдив.

Събраните в хода на проверката материали били изпратени в Районна прокуратура и станали повод за образуване на досъдебното производство по настоящото наказателно производство.

В хода на досъдебното производство била назначена комплексна техническа и лицево-идентификационна експертиза с обект на анализ видеозаписи от камери за видеонаблюдение в офиси на Еконт – „Руски“ и „Кършиака“ предоставени от „Еконт Експрес“ ЕООД на оптичен носител. Същата извела относими към предмета на делото фотокадри от видеозапис от 25.07.2017г на камера за видеонаблюдение в офис на Еконт „Руски“ в гр.Пловдив. От заключението на вещото лице се установява, че част от предоставените от „Еконт Експрес“ файлове са повредени и не могат да бъдат възпроизведени. При възпроизвеждане на видеозаписа записа от офис на Еконт „Руски“ в гр.Пловдив се установява, че от 25.07.2017г., около 12.16ч. се появява лице от женски пол, за което вещото лице дава становище, че „вероятно“ е Д.Т.Ч.. В съдебно заседание, при изслушване на вещото лице, същият заявява, че е дал заключение в степен „вероятно“ /трета от пет степени/, съобразявайки стандартите на международните криминалистически практики, приетите методики за лицева идентификация, както и качеството на записа, но твърди, че за него лицето от видеозаписа е именно подс.Д.Ч..

По досъдебното производство била назначена почеркова експертиза с обект на изследване ръкописните текст и подпис върху разписка с № 70000002056113 за превод на сумата от 90.00лв. От заключението на тази експертиза се установява, че цифрите за ЕГН, имената „Д.Т.Ч.“ и подписа под тях са изпълнение собственоръчно от подсъдимата. Поради лошо качество на копието на разписка за паричен превод № 70000002056125 за сумата от 120.00лв., вещото лице дава заключение, че не може да се произнесе от кого са изпълнение текста и подписа в тази разписка.

В хода на съдебното производство, Съдът изискал от БНБ информация за подс.Д.Ч., като от постъпилата справка се установява, че подсъдимата не е вписана като кредитен посредник в поддържания от БНБ регистър, не е акционер на банка /кредитна институция/ лицензирана от БНБ и не е представляваща или управляваща такава институция.

 

Изложената фактическа обстановка, Съдът намира за доказана по несъмнен начин, от събраните и проверени в хода на съдебното производство доказателства  - показанията на свидетелите М.С. и В.В., както и от приложените и приобщени по делото писмени доказателства и доказателствени средства: заключенията комплексната техническа и лицево-идентификационна и почеркова експертизи, разписки за приемна на паричен превод, разпечатка на обява №260613 в интернет-платформата за обяви „Zor.bg“, справки от „Еконт Експрес“ООД гр.Русе, разписки с № 70000002056113 и № 70000002056125 за доставка на пощенски запис, извлечение от системата на „Еконт Експрес“ООД „Редактиране на клиент“ за Д.Ч., справки от „Виваком“ и „Теленор“ за абонат на телефонен номер, справка от БНБ, Справка от ОД МВР-Пловдив Сектор „Български документи за самоличност“, справка от БНБ, справка за съдимост, декларации за семейно и имотно състояние, автобиографии.

 

Основният спорен по делото въпрос е дали именно подс.Д.Ч. е лицето, което възбудило и поддържало заблуждението у свид.М.С., че може да му съдейства за отпускане на кредит и въз основа на тези неверни представи да го е мотивирала да се разпореди на два пъти с общата сума от 210 лв.

По мнение на Съда, на този въпрос следва да бъде даден положителен отговор, доколкото събраните по делото доказателства, макар и в тази насока само косвени, образуват подредена, логически последователна система, която очертава единственият възможен извод освен за наличието на всички елементи от обективната и субективната страна на престъплението, но и за неговия автор.

На първо място, установява се от събраните по делото доказателства, че на 11.07.2017 г. в интернет-платформата за обяви „Zor.bg“ била публикувана обява № 260613, в която било описано, че се отпускат кредити до 100 000 лв. на лица с лоша кредитна история в Централния кредитен регистър, които работят по постоянен трудов договор. В обявата било посочено лице за контакт – „Деяна“ и телефони за връзка - ********** и ********** /за контакти по вайбър/. От справките, предоставени от мобилните оператори се установява, че в инкриминирания период именно подс.Д.Ч. била собственик на СИМ-карта с абонатен номер ********** на Виваком и на СИМ-карта с абонатен номер ********** на Теленор. От необорените показания на свид.М.С. става ясно, че гласовата телефонна кореспонденция, по тази обява, той водил с мобилен телефон с абонатен номер **********, като разговарял все с едно и също лице от женски пол, представящо се с името „Деяна“. Лично „Деяна“ указала на С., че личните си данни и информацията за паричните преводи следва да подаде чрез приложението „Вайбър“ на другият абонатен номер - **********, както и че преводите трябва да насочи към получател с имена „Д.Ч.“ и същият мобилен номер. Безспорно е, че Д.Ч. била регистрирана като потребител в „Еконт“, като посочила за контакт отново телефонен номер ********** /извлечение „Редактиране на клиент“ – л.34 гръб от ДП/ и предоставила личните си данни – ЕГН, адрес и лична карта. Именно по посоченият телефонен номер, според ноторната практика на „Еконт Експрес“ /а и на останалите куриери/, подсъдимата била уведомена за двата парични превода от 20 и 25 юли, 2017г. и много скоро след изпращането им от страна на пострадалия С. /в рамките на няколко часа/, подс.Ч. лично се явила в съответният офис на куриера, при което ѝ били изплатени наредените парични суми. По мнение на Съда, доказано е по несъмнен начин, че именно подс.Ч. е получила двата инкриминирани парични превода. В тази насока е неоспореното заключение на почерковата експертиза, която установява по категоричен начин, че ръкописните текст /три имена и ЕГН/ и подпис върху разписка с № 70000002056113 за превод на сумата от 90.00лв., получен на 20.07.2017 г. около 15.30 ч. в офис на Еконт „Кършиака“ в гр. Пловдив са изпълнение собственоръчно от подсъдимата Ч.. По отношение на паричен превод с № 70000002056125 за сумата от 120.00 лв., изпратен на името на Д.Ч. и получен на същата дата около 12.20 ч. от офис на Еконт „Руски“ в гр.Пловдив, Съдът намира за безспорно доказано, че отново получателят е подс.Д.Ч.. В подкрепа на този извод е заключението на лицево-идентификационната експертиза, която дава заключение в степен „вероятност“, че лицето от женски пол, което се явява в офис на Еконт „Руски“ на 25.07.2017г., около 12.16ч. е подс.Ч.. При изслушването му в хода на съдебното производство, въз основа на професионалният си опит и компетентност, вещото лице заявява, че според него няма съмнение, че лицето изведено на фотокадрите от записа е именно подс.Д.Ч., но е дал писмено заключение за „вероятност“, съобразявайки стандартите на международните криминалистически практики, приетите методики за лицева идентификация, както и качеството на записа. Освен това, от приобщените от Съда разписки за получаване на двата парични превода и справките от „Еконт Експрес“ООД става ясно, че лицето, на което са изплатени паричните суми по тези преводи е лице с имена Д.Ч. и мобилен телефон с № **********, което за такъв тип куриерска услуга, общоизвестно, се предшества от установяване самоличността на получателя от страна на служител в офиса.

При самостоятелна и съвкупна преценка и анализ на така установените по несъмнен начин факти, по мнение на Съда се налага единственият възможен извод, че именно подс.Д.Ч. е лицето представило се като „Деяна“ – възбудила и поддържала заблуждението у свид.М.С., че ще му бъде отпуснат кредит, като за това е необходимо да преведе парични суми за кандидатстване и за застраховка по кредита. Междувпрочем, друго косвено доказателство в тази насока е и обстоятелството, че за контакти със С., подсъдимата ползвала двата си телефона, като изрично му указала, че по втория – с номер ********** следва да се разменят само текстови съобщения и файлове. Очевидно е, а и липсва друго логично обяснение, че целта на подсъдимата била свид.С. да не разпознае гласа на „Деяна“, с която разговарял от абонатен номер **********, ако се свърже в гласова комуникация с абонатен номер **********, за който „Деяна“ посочила, че е на друго лице - нейната колежка „Д.Ч.“. Безспорно, като „Деяна“, подс.Д.Ч. е нямало как да получи паричните суми по двата превода, тъй като в „Еконт“ била регистрирана като клиент именно подс.Ч. и като такава, само тя можела да удостовери самоличността си и да получи парите. Това наложило в крайна сметка, подсъдимата да посочи и истинските си лична данни на пострадалия, а в последствие и в офисите на Еконт, където ѝ били изплатени паричните преводи.

Съдът не възприема за достоверни обясненията на подс.Ч., в която отрича извършването на престъплението и твърди, че в инкриминираният период не разполага с двата си мобилни телефона и личната карта, тъй като ѝ били откраднати. В тази им част обясненията на подсъдимата са житейски нелогични и несъстоятелни и противоречат на останалите събрани по делото доказателства. На първо място, според обясненията на Ч. кражбата на личните ѝ вещи била извършена през м.май, 2017 г., веднага след което тя посетила Второ РПУ в гр.Пловдив, заявила за случилото се, но й било обяснено, че трябвало да минат 72ч., за да бъдат обявени личните ѝ вещи за изчезнали. Ноторно е, че такава абсурдна практика за регистриране на престъпленията в структурите на МВР обективно не съществува. Нещо повече нормативно регламентирано е /чл.6 и следващите от Инструкция Iз-2843/2010 г. за организация на работата в МВР по заявителски материали за престъпления от общ характер, че всяко съобщение за извършено престъпление /включително и от лично явило се лице/ се регистрира и завежда незабавно, като няма значение в кое териториално поделение на МВР ще бъде съобщено за изършено престъпление, включително и за кражба или изгубване на личен документ. Това не е обвързано нито с постоянния адрес на заявителя, нито с настоящия или с мястото, където е извършено престъплението или са изгубени документите. В същото време, установява се от изисканата от ОД МВР-Пловдив справка, че в „Националния регистър на българските лични документи“ няма регистрирано заявление за изгубен или откраднат български личен документ от подс.Д.Ч.. Очевидно, за да обясни това несъответствие, подсъдимата изпада в съществено вътрешно противоречие, като твърди, че не заявила кражбата на личната карта след изтичането на „72 часа“, тъй като в този срок личната ѝ карта била върната. При това положение обаче става ясно, че към момента на публикувана на процесната обява и получаване на двата парични превода от свид.С., подсъдимата е разполагала с личната си карта, доколкото според обясненията ѝ кражбата била извършена през м.май, 2017г., тя веднага заявила за това в полицейското управление, но след като ѝ било „обяснено“, че трябва да изчака още 72 часа, тя не посетила повторно структура на МВР след изтичането на този срок: „…тъй като си намерих личната карта преди това…“ Т.е., на която и дата от м.май, 2017г. да е била извършена, твърдяната от подс.Ч. кражба, то според нейните обяснения, в рамките на 72 часа след това /три денонощия/ и много преди 11.07.2017г. /датата на публикуване на обявата/ личната ѝ карта била в нейно владение. Това от своя страна изключва, като несъстоятелно твърдението ѝ че : „Данните ми са използвани и чрез моите имена са усвоявани тези пари“. Освен това, обясненията на Ч. в тази насока драстично противоречат и на един особено съществен и безспорно установен факт, а именно, че ръкописните текст /три имена и ЕГН/ и подпис върху разписка с № 70000002056113 за превод на сумата от 90.00лв., получен на 20.07.2017г. около 15.30ч. в офис на Еконт „Кършиака“ в гр.Пловдив, са изпълнение собственоръчно от нея.

Така изложеното дава основание на Съда да не възприема обясненията на подс.Ч. за достоверни, а да ги отчете като защитна теза, целяща оневиняването на подсъдимата.

 

Така, с оглед събраните доказателства и въз основа на така установената фактическа обстановка, Съдът прави следните правни изводи:

 

От обективна страна подсъдимата Д.Т.Ч. е осъществила състава на престъплението по чл.209, ал.1, от НК, тъй като през периода от 18.07.2017г. до 25.07.2017г. в гр. Русе, с цел да набави за себе си имотна облага, възбудила и поддържала заблуждение у М.С.С. ***, че ще му бъде отпуснат кредит, като за това е необходимо да преведе парични суми за кандидатстване и застраховка по кредита, с което причинила на М.С.С. имотна вреда в размер на 210.00лв.

Безспорно е установено, че в първият телефонен разговор от 18.07.201г. подс.Д.Ч. възбудила заблуждение у свид.С., че в качеството си на кредитен консултант на финансова институция, може да му съдейства за отпускане на кредит в размер на 100 000.00лв., но за целта трябва да плати сумата от 90.00лв. за кандидатстване. Впоследствие, Ч. поддържала и доразвила вече възбуденото у С. заблуждение, като му съобщила в телефонен разговор, че е одобрен за кредита, но трябвало да заплати такса за застраховка на същия в размер на 120.00лв., като в противен случай документите за кредита щели да бъдат върнати и нямало да му бъде отпуснат кредита. По този начин подс.Ч. формирала и поддържала неправилни представи у свидетеля, че разполага с възможност и компетенции да осъществи посредничество и съдействие за отпускане на кредит.

Тези неверни обстоятелства мотивирали М.С. да се разпореди на два пъти с инкриминираните парични суми, негова собственост, които превели чрез парични преводи на Еконт Експрес, лично на подсъдимата.

От събраните по делото доказателства се установява по несъмнен начин, че изначално подс.Ч. нито е разполагала с възможности да съдейства и посредничи при отпускане на кредити, нито имала намерение да извършва действия в тази насока. Напротив, деянието Ч. осъществила с ясното намерение да присвои паричните суми, да се разпореди с тях в свои интерес, като ги изразходва за свои нужди, което на практика сторила още в деня, в който получавала всеки от паричните преводи.

Деянието е довършено на 25.07.2017г., тъй като в резултат от действията на подсъдимата и акта на разпореждане с втората парична сума, срещу която собственикът ѝ не получил насрещна престация, свид.М.С. претърпял имотна вреда в размер на 210.00лв.

 

От субективна страна е налице пряк умисъл у подсъдимата Д.Ч.. Тя действала с ясното съзнание за противоправността на извършваното от нея. Съзнавала общественоопасния характер на деянието и неговите общественоопасни последици, при което целяла настъпването на противоправния резултат, тъй като решила да се облагодетелства по неправомерен начин.

 

Съдът намира, че подс.Д.Ч. не е извършила престъплението по чл.209, ал.1 от НК в периода след 25.07.2017г. до 25.07.2018г. /според обвинението/, доколкото от доказателствата по делото се установява, че след 25.07.2017г. нито подсъдимата е извършвала измамливи действия, нито пострадалият е осъществявал имуществено разпореждане, които да изпълнят състава на процесното престъпление, поради което и на осн. чл.304 от НПК, подсъдимата следва да бъде оправдана по тази част от обвинението.

 

Поради изложеното дотук Съдът намира, че са налице всички елементи от обективната и субективната страна на състава на престъплението по чл.209, ал.1 от НК, поради което подсъдимата Д.Т.Ч. следва да бъде призната за виновна в извършването на това престъпление и й бъде наложено наказание.

 

При индивидуализацията на наказанието за това престъплението, Съдът отчете като смекчаващи отговорността обстоятелства относително ниският интензитет на измамливите действия от страна на подсъдимата, трудовата ѝ ангажираност, чистото ѝ съдебно минало, изминалият значителен период от време от дата на деянието до понасяне на наказателната отговорност за него, както и невисоката стойност на причинените имуществени вреди.

Като отегчаващо отговорността обстоятелство, Съдът отчита невъзстановяването на имуществените вреди.

Предвид това, Съдът приема, че с оглед характера и относителната им тежест, е налице превес на смекчаващите над отегчаващите отговорността обстоятелства, налагащ определяне на наказание между минималния и средния размер на предвиденото в закона.

Мотивиран така, Съдът приема, че целите на наказанието ще се постигнат с определяне на наказание “Лишаване от свобода” за срок от 1 година и 2 месеца.

Съдът намира, че са налице предпоставките на чл.66 от НК, и изтърпяването на така наложеното наказание “Лишаване от свобода” следва да се отложи за изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ. Този срок би въздействал предупредително и възпиращо спрямо подсъдимата и би я мотивирал за в бъдеще да не допуска свое противоправно поведение.

Определеното наказание Съдът намира за справедливо и съобразено с личната и генерална превенция по чл.36 от НК.

 

Подсъдимата следва да заплати да заплати в полза на Държавата – ОД на МВР-Русе сумата от 349.20лв., за разноски на досъдебното производство, както и сумата от 60.00лв. в полза на Районен съд Русе, за разноски в хода на съдебното производството.

 

Мотивиран така, Съдът постанови присъдата си.

 

Районен съдия: