Определение по дело №210/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260200
Дата: 14 април 2021 г. (в сила от 22 април 2021 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20211400200210
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 април 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на четиринадесети април две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                        Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

с участието на секретаря Миглена Костадинова

и прокурора Николай Лалов,  като разгледа докладваното от Агн. Ставарова

ЧНД N 210 по описа за  2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от С.В.С., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора-Враца, с искане да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения С.С..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД"  С. М., със Заповед № Л-2638/03.12.2020 г. изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Служебният защитник адв. Д.Д. в съдебно заседание заема позиция за основателност на искането.

Осъденото лице и защитникът пледират за условно-предсрочно освобождаване, поради наличие на предпоставките, изискуеми от закона.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважава молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

От приложената справка и доклада от ОЗ-Враца е видно следното:

С определение по ЧНД № 515/2020 г. по описа на PC – Ботевград по  реда на чл.306 НПК,чл.25-23 НК на лишеният от свобода С. е определено едно общо наказание,като са групирани наказанията наложени по НОХД № 224/2020 г. и НОХД № 503/2020 г. - и двете на PC – Ботевград, общо в размер на 1 година и 2 месеца лишаване от свобода.

Начало на наказанието 19.06.2020 г. Фактически изтърпял - 9 месеца и 25 дни. От работа - 1 месец и 21 дни. Всичко изтърпял - 11 месеца и 16 дни. Остава за изтърпяване - 2 (два) месеца и 14 (четиринадесет) дни.

Данните в доклада на администрацията при ОЗ-Враца сочат следното:

            Рискът от рецидив е висок - 84 точки. В профилът на криминогенни нужди дефицитни зони се очертават:

            - Криминално минало - осъждан многократно за извършени умишлени користни престъпления, грабеж и телесна повреда. Първи контакт с полицията като непълнолетен;

            - Отношение към правонарушението - приема формално отговорността и не разбира в пълна степен мотивите за криминалното си поведение. Не разпознава факторите, които са допринесли за извършване на правонарушението;

            - Образование и обучение - има известни дефицити при грамотността. Отпада от образователната система в 4 - ти клас;

            - Управление на финансите и доходите - има проблеми с планирането на разходите си, което води до извършване на правонарушения;

            - Начин на живот и обкръжение - ориентиран към лица, влияещи негативно на цялостното му поведение, податлив на чужди внушения, склонен към безразсъдни и рискови прояви;

            - Умения за мислене - не разпознава проблемите си, което води до липса неспособност за тяхното разрешаване по законосъобразен начин. С ригидно мислене.

            Рискът от вреди е нисък за служителите и останалите лишени от свобода, обуславя се от липсата на агресивни прояви и толерантно отношение в условията на контролирана среда. Не проявява дискриминационни нагласи. Рискът от суицид и самоувреждане е среден. Рискът от вреди за обществото е със средни стойности и се определя от користно - насилствения характер на деяние от криминалното минало и причиняването на телесна повреда в непълнолетна възраст.

            Заложените в плана на присъдата цели и задачи са:

            1.         Адекватно решаване на възникнали проблеми и трудности.

            2.         Дистанциране от субкултурата и нейното влияние.

            3.         Изграждане на мотивация за промяна на криминалното поведение.

            4.         Поемане на отговорност за извършеното деяние

            Изготвената ревизия на оценката намалява числената стойност на риска от рецидив до актуалните 79 точки, което е в най-високите граници на средния риск. Дефицитни стойности продължават да се отчитат в разделите: „Криминално минало“, „Отношение към правонарушението“, „Образование и обучение“, „Начин на живот и обкръжение“ и „Умения за мислене“.

            Рискът от вреди се запазва в ниските си нива за служителите и останалите лишени от свобода. Толерантен, непретенциозен и резервиран в отношенията си с лишените от свобода,  стреми се да избягва конфликтите и агресивното поведение. Рискът от самоувреждане е понижен  до нисък, тъй като по време на престоя в охраняема среда няма индикиращи фактори за подобен тип поведение. Среден остава рискът от вреди за обществото, предвид характера на насилствените престъпления в криминалното му минало.

            Проследено е  цялостното поведение на лишения от свобода, така и желанието му за преосмисляне и промяна на досегашния начин на живот и ангажирането му с мероприятия за осмисляне на свободното време.

            В резултат на проведената индивидуално-корекционна работа с лишения от свобода С. са настъпили положителни промени по отношение на:

            -           По време на престоя си в Затвора - София е назначен на работа на основание чл. 80 ЗИНЗС със Заповед № 483/11.09.2020 г. като работник в строителна бригада.

            -           Образование и обучение - След превода му в Затвора - Враца, предвид дефицитите при грамотността е мотивиран и включен в учебен процес от 02.11.2020 г., като ученик в 4 - ти клас. Опитва да проявява постоянство при посещение на учебните часове.

            -           Има постоянно жилище, в което да пребивава след освобождаването му от затвора

            -           Няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания.    Не създава проблеми на НОС и администрацията на затвора. Награден е със Заповед №127/18.01.2021 г. с писмена похвала. Включен е и посещава курс „Християнски ценности“. В останалите зони, където са констатирани дефицити се сочи,че е необходимо превъзпитателната работата да продължи. Заложените цели и задачи в плана на присъдата не са изпълнени в пълен обем, поради което е желателно да се акцентира основно на разделите с изразени дефицити, повлияващи негативно на демонстрираното от лишения от свобода С. поведение в условията на свобода: По раздели:„Отношение към правонарушението“ и „Умения за мислене“ е регистрирано,че поставените в тази връзка цели са насочени към анализиране на досегашния начин на живот, осъзнаване на факторите, довели до криминалните прояви и формиране на умения за намиране на законосъобразни решения при възникнали проблеми. Отчетено е,че се стреми към промяна и корекция на поведението, но не е постигнал нужното ниво.

            Демонстрираното примерно поведение в затвора до този момент само по себе си не е индикация за наличие на позитивна трайна промяна в начина му на мислене и за формиране на нагласи за водене на законосъобразен начин на живот. Богатото криминално минало свидетелства за слабите възможности на лицето ограничава престъпното си поведение, когато е в условията на свобода. Често повтаря едни и същи грешки, тъй като не осъзнава напълно, че винаги има повече от един начин на действие при който и да е било набор от обстоятелства. Трайно изразените криминални нагласи, формирания модел на незачитане ограниченията на обществените норми и правила, както и податливостта му на негативното влияние на криминални среди дава основание за извод,че ще продължи с престъпната си дейност .

            Доказателствата сочат, че по делото е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, затова че е изтърпял фактически необходимия минимум от наложеното му наказание. Съществува дефицит в предпоставките, свързани с изискването за добро поведение и поправяне. Макар и да показва положителни тенденции за промяна, отчетени от администрацията при затвора, то категориите за видовете риск не са променени, с изключение на риска от редицив с незначителните 5 точки, който риск се доближава до високите стойности. Не е дал достатъчно категорични доказателства за трайна промяна в  личен план,по начин че да се направи неоспорим извод, че в условията на свобода, извън контролирана среда няма да допусне други правонарушения. Има обременено съдебно минало и за формирането му като поправена личност е необходимо да продължи корекционната дейност до пълното му поправяне за постигане на целите по чл.36 НК. Обстоятелството, че има дължимо поведение не е нещо необичайно, то е задължително, съобразно мястото на изтърпяване на наказанието и съответните правила, които трябва да се спазват в пенитенциарното заведение. За положените усилия в тази насока е награден. Но това не води до задължителен извод, че той се е поправил напълно,че процесът на поправяне и превъзпитание е завършил изцяло,а от там да се направи извод,че по-нататъшния му престой в мястото за лишаване от свобода е безпредметен. Корекционният процес за него не е приключил, пред вид отчетените дефицитни зони. В рамките на  остатъка от подлежащото на изпълнение наказание е необходимо да продължи изпълнението на заложените в плана задачи,за постигане целите на наказанието.

            Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

            На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения С.В.С. - роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес:***, българин, български гражданин, с начално образование, неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН ********** да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода, наложено му с определение по ЧНД № 515/2020 г. по описа на PC - Ботевград, като е извършено групиране на наложените наказания по НОХД № 224/2020 г. и НОХД № 503/2020 г. - и двете на PC – Ботевград и е определено едно общо в размер на 1 година и 2 месеца лишаване от свобода, с остатък в размер на 2 (два) месеца и 14 (четиринадесет) дни.

ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода С.В.С. не може да подаде нова молба за УПО.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

 

 

                                                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: